تأثیر رویدادهای کلان اقتصادی بر بیت کوین

تأثیر رویدادهای کلان اقتصادی بر بیت کوین

در چند سال گذشته، چشم‌انداز اقتصاد کلان به‌کلی دگرگون شده و پاندمی کرونا و محدودیت‌های مرتبط با آن چرخه معیوب زنجیره تأمین را به زانو درآورده است. در این دوران، از تسهیل کمّی (Quantitative Easing) بسیار استفاده شده و از سوی دیگر تورم نیز سر به آسمان کشیده است.

دولت‌ها، بانک‌ها، معامله‌گرها و سرمایه‌گذارها همه به‌نوعی به این رویدادها واکنش نشان می‌دهند و همین باعث ایجاد تحرکات و تغییرات چشمگیر در تمامی بخش‌های بازار می‌شود. به‌طورکلی، باید گفت تغییرات چند سال گذشته اقتصاد کلان جهان بسیار چشمگیر بوده است و این موضوع را فعالان عرصه سرمایه‌گذاری کاملاً حس کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره بیت کوین + ویدیو

در این مقاله، می‌خواهیم تأثیر رویدادهای کلان اقتصادی بر بیت کوین و نیز تأثیر سیاست‌های پولی بر بازارهای ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم و ببینیم در این مدت و در آینده چه اتفاقاتی افتاده و قرار است بیفتد. اگر در بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال و به‌ویژه بیت کوین فعالیت می‌کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چه عاملی باعث حرکت بازار می‌شود؟

عوامل تأثیر‌گذار بر بازار بیت کوین

درمجموع، بازارها براساس دو موضوع مهم حرکت می‌کنند: یکی دیدگاه شرکت‌کنندگانِ آن درباره آینده و دیگری عملکرد دارایی‌ها در آینده. خروجیِ این دو متغیر موجب جهت‌گیری یا همان تمایل افراد می‌شود؛ جهت‌گیری‌هایی که در هر فرد با دیگری متفاوت هستند. اگر فرض را بر این بگیریم که افراد موقعیت‌های مالی‌شان را براساس تمایلشان تعیین می‌کنند؛ بنابراین، عرضه و تقاضا نیز بر همین اساس مشخص می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر، ظواهر امر این‌گونه نشان می‌دهد که بازار بر‌اساس نگاه به آینده حرکت می‌کند و بر همین مبنا، افراد به‌دنبال خرید یا فروش هستند. البته در‌این‌میان استثناهایی هم وجود دارد و سرمایه‌گذاران گاهی به دلایل دیگر و گاهی بدون دلیل خاصی دارایی‌ها را خریدوفروش می‌کنند و الزاماً ارتباطی به نگاه آینده ندارد. برای مثال، شاید فردی به‌دلیل پرداخت قسط‌ها یا بدهی‌هایش دارایی خود را بفروشد یا فرد دیگری آن‌قدر سرمایه در سبد دارایی‌های‌اش جمع کرده باشد که بخواهد با آن خریدی رؤیایی انجام دهد. پس هرشخصی دلایل مختص به‌ خود را دارد.

رویدادهای کلان اقتصادی و بیت کوین

اگر عوامل محرک بازار را که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، در نظر بگیرید، توضیح تأثیر رویدادهای کلان اقتصادی بر بیت کوین کار چندان سختی نخواهد بود. گاهی اوقات با دیدن تیترهای داغِ درباره مباحث اقتصادی در رسانه‌ها از خود می‌پرسیم آیا این رویدادها می‌توانند بر جهت‌گیری و تمایل بازیگران بازار تأثیرگذار باشند؟

بازارها خیلی سریع‌تر از آنچه تصور می‌شود، به خبرها واکنش نشان می‌دهند؛ چون افراد سعی می‌کنند موقعیت خود را بر‌اساس اخبار جدید تغییر دهند. گاهی اوقات افراد تأثیرات خبرها را بیش‌از‌اندازه دست‌بالا می‌گیرند و همین موضوع رشد وحشتناک قیمت‌ها را سبب می‌شود؛ البته چنین رویدادهایی فرصت‌های تازه نیز به‌وجود می‌آورند.

در نمودار پایین، واکنش بیت کوین به جدیدترین داده‌های تورمی را می‌بینیم که بعد از گذشت ۹۰ دقیقه از انتشار یک خبر، موجب کاهش ۳درصدی قیمت آن شده است. پس‌از‌آن قیمت بیت کوین نیمی از کاهش ۳درصدی را جبران کرده و بالاتر آمده است. پس از این بازگشت نسبی بازار ارزش جدید و منصفانه خود را بر‌اساس جهت‌گیری‌های جدید درباره بیت کوین نشان داد.

تاثیر اخبار بر قیمت بیت کوین

این نمودار نشان می‌دهد که تنها ۱ تا ۲.۵ ساعت فرصت دارید به جواب سؤالی برسید که در بالا به آن اشاره کردیم؛ یعنی ببینید آیا این خبرها و داده‌های جدید می‌تواند بر جهت‌گیری افراد و در نهایت تغییر در عرضه و تقاضا تأثیر بگذارد یا خیر. البته لازم نیست سریعاً معامله‌ای را انجام دهید؛ بلکه کافی است فکر کنید و به این نتیجه برسید که آیا تمایل افراد بر اساس این اخبار تغییر خواهد کرد یا خیر و اگر تغییری شکل بگیرد، چگونه و به کدام سمت خواهد بود.

هر‌وقت به پاسخ این پرسش رسیدید، می‌توانید موقعیت معاملاتی خود را تنظیم کنید و تصمیم بگیرید پس از انتشار اخبار، می‌خواهید برخلاف جریان اصلی حرکت کنید یا نه. البته اگر هم پاسخ روشنی برای آن نداشته باشید، مشکلی نیست؛ زیرا قرار نیست همه‌چیز را بدانیم و انتخاب‌هایمان همواره درست باشند.

اگر بخواهید رویدادهای کلان اقتصادی را دقیق و با موفقیت پیش‌بینی کنید، باید همواره به‌روز باشید. رویدادها اغلب نشانه‌هایی دارند. اگر دقت کافی را به‌خرج دهید، می‌بینید که افرادی حتی پیش از رسانه‌ها، خبرهایی درباره رویدادهای پیش‌ رو مثل شیوع بیماری یا تورم یا حتی جنگ را به گوشتان می‌رسانند. ببینید چه کسانی معمولاً آینده را دقیق‌تر پیش‌بینی می‌کنند و به گفته‌ها و استدلال‌هایشان گوش کنید.

زمانی که به گفته این افراد گوش کردید، می‌توانید تا حدودی منطق پیش‌بینی‌های آنان را متوجه شوید و از این به‌بعد گوی سحرآمیزِ خودتان را داشته باشید و آینده را پیش‌بینی کنید. با گوش‌دادن و درک منطق موضوعات بر‌اساس اطلاعات موجود می‌توانید حدس‌های آگاهانه‌‌تری درباره آینده بزنید. همچنین با دریافت اطلاعات کافی و تحلیل منطقی، می‌توانید رویدادهای آینده را پیش‌بینی کنید و از آمدنشان غافل‌گیر نشوید.

سیاست‌های پولی و ارزهای دیجیتال

در مقدمه نیز اشاره کردیم که دولت‌ها دربرابر رویدادهای کلان اقتصادی واکنش‌های خاص خود را دارند. یکی از نمونه‌های بارز، واکنش بانک‌های مرکزی کشورهای جهان به تعطیلی اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا بود. در این دوره، بیشتر دولت‌های جهان سیاست‌های پولی خود را تغییر دادند.

سیاست پولی را می‌توان جعبه‌ابزاری دانست که دولت‌ها و بانک‌های مرکزی از آن برای کنترل عرضه پول استفاده می‌کنند. دو ابزار محبوب این جعبه‌ابزار، «تسهیل کمّی» و «تغییر نرخ بهره» است. آن‌ها از این ابزارها برای جهت‌دهی حرکت تورم و قیمت‌ها و به‌طورکلی اقتصاد بهره می‌گیرند.

سیاست پولی و بیت کوین

این تغییرات در سیاست‌های پولی تأثیرات درخورتوجهی بر دنیای ما و جهت‌گیری‌های سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌گذارد. در نمودار بالا، می‌بینید که اعلام تغییرات در سیاست پولی تغییرات عمده‌ای را در روند قیمت‌ها ایجاد کرده و این تغییرات به نقاط عطف قیمت‌ها تبدیل شده است.

درمجموع، دو سال گذشته نشان‌ داده است که بیت کوین و ارزهای دیجیتال جزو آن دسته از دارایی‌هایی هستند که تحت‌کنترل کامل عوامل کلان اقتصادی هستند. اگرچه تریدرها عادت کرده‌اند صرفاً براساس تحلیل تکنیکال معامله کنند، باید چشم‌ها را دربرابر دنیای واقعی و رویدادها و تأثیرات بالقوه آن بازتر کرد و به‌هیچ عنوان این عوامل را دست‌کم نگرفت.

جمع‌بندی

مسیریابی چشم‌انداز اقتصاد کلان می‌تواند به‌معنای واقعی کلمه پیچیده و سخت باشد و آشنایی با تئوری‌ها و مفاهیم‌ آن به زمان نیاز دارد؛ اما اختصاص‌دادن زمان در این چشم‌انداز نه‌تنها برای معاملات، بلکه برای موقعیت مالی افراد سودمند خواهد بود. با داشتن دید باز و شفاف‌تر به اقتصاد کلان، می‌توانید تصمیم‌های آگاهانه‌تری در فضای ارزهای دیجیتال و خارج از آن بگیرید.

همچنین، با ترکیب‌کردن مهارت‌های معاملاتی فعلی خود مانند تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال یا هر دو با تحلیل شرایط کلان اقتصادی، می‌توانید به معامله‌گر یا سرمایه‌گذار شایسته‌تری تبدیل شوید. به‌طورکلی، برای تجربه معاملات موفق باید بتوان آینده را تحلیل کرد، نه فقط زمان حال. برای این کار باید زمان بیشتری صرف و تاحدممکن آینده را شفاف‌تر و دقیق‌تر برآورد کرد. با این رویکرد قطعاً به معامله‌گر بهتری تبدیل خواهید شد.

فراموش نکنید که هیچ‌کدام از مطالب گفته‌شده در این مقاله را نباید به‌عنوان توصیه سرمایه‌گذاری تلقی کنید. این مقاله قصد دارد که بگوید آینده و چشم‌انداز رویدادهای کلان اقتصادی می‌تواند بسیار مهم و تأثیرگذار باشد و موجب تغییرات چشمگیر قیمت‌ها شود. درنهایت، حواستان به سرمایه‌گذاری‌ها و معاملاتتان باشد و حتماً زمانی را صرف تحلیل بازار کنید و بکوشید خودتان حرکت بعدی بازار را با استفاده از خبرها و داده‌های موجود و موثق پیش‌بینی کنید.

به‌نظر شما پس از پاندمی کرونا و جنگ اوکراین، چه رویداد دیگری در آینده می‌تواند بر بازارهای بزرگ ازجمله ارزهای دیجیتال تأثیر چشمگیری بگذارد؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
حسبی الله 🤲❤️
حسبی الله 🤲❤️
1 سال قبل

سلام‌و‌خسته نباشید سوال داشتم چطور میتونم اطاععاتی ک دارم رو از نموداری رو اینجا انتقال بدم با تشکر ممنون میشم حمایت و. راهنمایی کنید 🌷

حسبی الله 🤲❤️
حسبی الله 🤲❤️
1 سال قبل

با این نمودار هر دقیقه در حاله ریزش هستولی نباید پس بکشیم ارز جزی از اموال حقوقی هر شخص میباشد تنها راه روند صعودی بیت میباشد ب زبان ساده یعنی بر فرض مثال اگر ارز نبود ما توان تحول دیروز و امروز و از دلار ب روبل روسیه تبادل نمیشد د پنت نمیکردن فقط باید صبور باشیم ان شالله مسیر هرچند هر سر بالایی یک سرازیری داره ما هم بی مقدمه پیش نباید بریم اشنایی و ببشتر شناخت ارز سیر تکامل در هر وجه زندگیه هر شخس وجود داره امیدوارم همه دوستان که تا حالا صبور بودن از اینکه بیت هاشون از بین بره و زحماتشون خودشون رو‌ وقفه اطلاع یابی ار بازار ارز در نظر بگیرن .موفقیت پیش روی ماست هیچ وقت امیدمون رو از دست ندیم توی قرن ۱۴۰۱ برنامه ارز داره بیشنر رو ب پیشرفت میره پس طبل ناامیدی رو با دستای خودمون نزنیم 👌🌷

Shark
Shark
1 سال قبل

خودت فهمیدی چی گفتی ؟😒

عباس جهان پارسا
عباس جهان پارسا
1 سال قبل

سلام نویسنده عزیز. پس تصاویری که توی متن بهشون اشاره کردی کجاست؟
مثلا گفتی:
در نمودار پایین، واکنش بیت کوین به جدیدترین داده‌های تورمی را می‌بینیم...

فرهاد کمانگر
فرهاد کمانگر
1 سال قبل

زیر همون پاراگراف یک نمودار هستش. واکنش بازار رو مشاهده کنید.