اگر از سیلک‌رود با بیت‌کوین خرید کرده باشید، پلیس فدرال شما را می‌شناسد!

اگر از سیلک‌رود با بیت‌کوین خرید کرده باشید، پلیس فدرال شما را می‌شناسد!

اگر تابه‌حال با بیت‌کوین از طریق سیلک‌رود مواد مخدر خریده باشید، با احتمال غیر صفر محققانی در قطر نام واقعی شما را می‌دانند.

در مقاله‌ای که همین ماه منتشر شد، حسام‌الجواهری از دانشگاه قطر یک روش ساده را تشریح کرد که تیمش برای تشخیص ارتباط بین اطلاعات آزاد دنیای وب (مخصوصاً در شبکه‌هایی مانند توییتر و انجمن‌های آنلاین بیت‌کوین) و معاملات انجام‌شده در بلاک‌چین بیت‌کوین به‌کاربرده‌اند.

با شخم زدن سایت‌ها در دارک‌وب و به‌دست‌آوردن آدرس بیت‌کوین‌ها و ارجاع متقابل همان آدرس‌ها در بلاک‌چین، تیم الجواهری توانستند ۱۲۵ کاربر را به ۲۰ سرویس مخفی Tor مرتبط کنند که شامل حساس‌ترین آنها از جمله Pirate Bay و Silk Road نیز بوده‌اند.

انتقال بیت‌کوین از حساب یک کاربر به‌حساب کاربر دیگر نیازمند ارائه Public Keys در بلاک‌چین است که مجموعه‌ای از حروف و اعداد یکتاست و تنها به نام همان کاربر است. اگر شما می‌خواهید وجهی را به‌صورت بیت‌کوین پرداخت کنید می‌بایست دریافت‌کننده بیت‌کوین آدرس دریافت خود را ایجاد کند که شما بتوانید با استفاده از آن وجه را منتقل کنید. نیازی نیست که فروشنده آدرس ایمیل یا نام کاربری یا هر اطلاعات حقیقی دیگری از خودش را در اختیار شما بگذارد. حتی می‌توانید آدرس دریافت بیت‌کوین خود را به‌صورت QR Code بفرستید که خریداران بتوانند حتی بدون دانستن نام شما بیت‌کوین را به‌حساب شما منتقل کنند. اما اگر بتوانید به نحوی اسم فروشنده را به آن آدرس مرتبط کنید، دیگر معامله به‌صورت ناشناس نخواهد بود.

نقطه‌ضعفی که تیم الجواهری شناسایی کرد این بود که مشتاقان بیت‌کوین در طول سال‌ها (Public Keys) یا کلیدهای عمومی خود را به جاهای مختلفی ارائه کرده‌اند و در اختیار افراد بی‌شماری قرار داده‌اند. آنها این آدرس‌ها را تحت اسامی مختلف و مستعاری که به نحوی به مکان زندگی یا شغل یا دیگر اطلاعات‌شان مرتبط است، منتشر کرده‌اند. این موضوع سبب شد که محققان دانشگاه قطر طی کاوش انجمن‌های بیت‌کوین آنلاین به تعداد کثیری از این آدرس‌ها دست یابند.

تمام آنهایی که از سال ۲۰۱۰ تحت سیلک‌رود به خریدوفروش مواد مخدر اقدام کرده‌اند قابل‌شناسایی نیستند؛ اما برخی از آنها به‌وضوح قابل‌شناسایی‌اند.

برای مثال؛

۲۲ نفر شناسایی‌شده‌اند که با سیلک‌رود و معاملات و آدرس‌های لو رفته در آن ارتباط دارند. این کاربران در سراسر جهان سکونت می‌کنند. از هند گرفته تا کانادا و امریکا.

آنها شامل ۴ مرد و ۶ زن از سنین مختلف بین ۱۳ تا ۴۲ سال بوده‌اند.

بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، هجده کاربر در انجمن بیت کوین فعال بودند؛ در حالی که در سال ۲۰۱۷ تنها ۳ نفر از آنها فعال هستند.

از ۴ کاربری که از جامعه آماری توییتر به‌دست‌آمده به‌طور میانگین ۴۵ توییت در سال ۲۰۱۴ ضبط‌ شده است.

در این میان یک کاربر مشخص وجود دارد؛ یک نوجوان آمریکایی که از سال ۲۰۱۳ در Bitcoin Talk حضور داشته است. او در همان سال در سیلک‌رود معاملاتی انجام داده است. در آن سال (که سیلک رود منهدم شد) این نوجوان حتی جوان‌تر از چیزی بوده است که حساب کاربری‌اش نشان می‌دهد. لینک سایت شخصی، آدرس فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب او نیز در حساب کاربری‌اش وجود دارد.

اگر از سیلک‌رود با بیت‌کوین خرید کرده باشید، پلیس فدرال شما را می‌شناسد!

ممکن است این تعداد شناسایی چندان مهم به نظر نرسد اما این تنها مشتی نمونه‌ی خروار است. تیم الجواهری بنا به اظهار خودش تنها یک مجموعه محدود و منفعل است که سعی داشت، امکان ارتباط بین دنیای دارک‌وب و اینترنت را بررسی کنند.

قطعاً پلیس، هکرها و سایر بازرسان می‌توانند چیزهای بیشتری کشف کنند. البته این اولین بار هم نیست که محققان راهی پیداکرده‌اند تا کاربران بیت‌کوین را شناسایی کنند. در سال ۲۰۱۴ دانشمندان کامپیوتر Penn ثابت کردند که می‌توان براساس ارتباط بین آدرس IP و حجم ترافیک اینترنتی ارتباطی، خریدهای بیت‌کوین را ردیابی کرد. اما این (روش تیم الجواهری) بهترین روشی است که تاکنون برای ارتباط بین اطلاعات دارک‌وب و اینترنت، بدون در اختیار داشتن سرورهای دارک‌وب طراحی‌شده است.

هم‌اکنون دادستانی حداقل دو سرور از دارک‌وب را در اختیار دارد – سرورهای سیلک‌رود و آلفابی – که در حال حاضر جهت پرونده‌سازی علیه گروهی از سوداگران ماری‌جوانا در کالیفرنیا استفاده‌ می‌شوند.

کاربران بیت‌کوین برای مخفی کردن معاملات و ناشناس ماندن، کارهای زیادی می‌توانند انجام دهند. اول اینکه تحت هیچ شرایطی آدرس کیف پول دیجیتال خود را با هویت قابل‌شناسایی درجایی ننویسند. دومین نکته این است که برای هر معامله آدرس دریافت یکتایی استفاده کنند که مستقل از خریدار و یا فروشنده بودنبیت‌کوین، ارتباط و شباهت بین معاملاتشان را از بین ببرد.

همچنین مونرو به‌عنوان ارز دیجیتالی که تمام استفاده‌کنندگانش معتقدند کاملاًناشناس است معرفی شده‌است. آشنایی با پروسه Tumbling نیز ارزشمند است. پروسه‌ای که تمام مبادلات بیت‌کوین و اطلاعات کاربران را درهم می‌آمیزد و مجموعه‌ای مبهم پدید می‌آورد که مشخص نشود چه کسی صاحب چه چیزی است.

در همین راستا Bitcoin Core نیز که انجمنی از کاربران بیت‌کوین و برنامه‌نویسان است یک نرم‌افزار متنِ باز تدارک دیده است که برقراری ارتباط بین معاملات بیت‌کوین و آدرس IP را سخت‌تر می‌کند.

خیلی از افراد در خلال این سال‌ها به‌صورت آنلاین مواد مخدر تهیه‌کرده‌اند. قانون وقت و هزینه‌ی پیگیری تک‌تک این معاملات و افراد را در اختیار ندارد. اما این مطالعات برای یک عده زنگ خطر است؛

یعنی برای کسانی که دارک‌وب را مکانی امن برای مبادلات غیرقانونی می‌دانستند!

اگر هنوز فکر می‌کنید خریدوفروش آنلاین مواد مخدر خیلی ساده است، سخت در اشتباه هستید…

جهت آشنایی بیشتر با این وب سایت و جزئیات دستگیری خالق آن ، پادکست ۴ قسمتی بسیار جذاب چنل بی را گوش دهید :

[mks_button size=”large” title=”دانلود قسمت اول ” style=”squared” url=”http://namlik.me/data/59590394dd596.mp3″ target=”_blank” bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-arrow-down” icon_type=”fa” nofollow=”1″]

[mks_button size=”large” title=”دانلود قسمت دوم” style=”squared” url=”http://namlik.me/data/59620cbbf18c5.mp3″ target=”_blank” bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-arrow-down” icon_type=”fa” nofollow=”1″]

[mks_button size=”large” title=”دانلود قسمت سوم” style=”squared” url=”http://namlik.me/data/596b3038156fd.mp3″ target=”_blank” bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-arrow-down” icon_type=”fa” nofollow=”1″]

[mks_button size=”large” title=”دانلود قسمت چهارم” style=”squared” url=”http://namlik.me/data/5977150b0ef4c.mp3″ target=”_blank” bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-arrow-down” icon_type=”fa” nofollow=”1″]

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه