هم‌بستگی منفی میان بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ چه تأثیری بر قیمت خواهد گذاشت؟

هم‌بستگی منفی میان بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ چه تأثیری بر قیمت خواهد گذاشت؟

قیمت بیت کوین در طول سال‌های گذشته روند مثبت هم‌بستگی خود با شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰  و دیگر شاخص‌های اصلی بازار سهام ایالات متحده را کمابیش حفظ کرده است. با این حال، هنگامی که این هم‌بستگی کاهش می‌یابد و منفی می‌شود، روند تغییرات قیمت می‌تواند قابل‌توجه باشد.

به گزارش بیت‌کوینیست دات کام، هم‌بستگی بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ برای اولین بار از زمان فروپاشی صرافی FTX در ماه نوامبر (آبان) منفی شده است. اما این اتفاق می‌تواند چه معنایی برای بزرگترین ارز دیجیتال بازار داشته باشد؟

هم‌بستگی در بازارهای مالی زمانی به این معناست که دو دارایی تغییرات قیمتی مشابه داشته باشند. ضریب هم‌بستگی پیرسون، ‌هم‌بستگی خطی دو متغییر را اندازه‌گیری می کند که در این مورد قیمت جفت بیت کوین/یو‌اس‌دی و شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ است.

این ضریب می‌تواند مثبت، منفی یا خنثی باشد و مقدار آن در بازه ۱ تا ۱- متغیر است. هم‌بستگی صفر به این معنی است که هیچ رابطه منفی یا مثبتی بین قیمت دو دارایی وجود ندارد. 

هم‌بستگی منفی میان بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ چه تأثیری بر قیمت خواهد گذاشت؟
نمودار روزانه قیمت بیت کوین در کنار نمودار هم‌بستگی این ارز دیجیتال با شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰

رویدادهای شاخصی مانند سقوط صرافی FTX که منحصر به بازار ارزهای دیجیتال بود نیز می‌توانند باعث تغییر ناگهانی هم‌بستگی میان بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰  شود. زمانی این اتفاق در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) رخ داد، در حالی بازار سهام در حال بازگشت از پایین‌ترین سطح خود بود، قیمت بیت کوین و دیگر آلت کوین‌های در حال سقوط بود.

اکنون، در حالی که هم‌بستگی روزانه میان بیت کوین/یو‌اس‌دی و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ بار دیگر منفی شده است، به نظر می‌رسد هیچ شوک ناگهانی قابل‌توجهی به بازارهای پس از ایجاد چنین نابرابری وارد نشده است.

در حالی که ارزش بازار سهام طی چند روز گذشته کاهش یافته است،‌ قیمت بیت کوین در مقایسه نسبتاً پایدار باقی مانده است. اتفاقی که به‌تنهایی برای ایجاد هم‌بستگی منفی بین بیت کوین و شاخص پیشرو بازار سهام، اس‌اندپی ۵۰۰ کافی بوده است.

با این حال، این اتفاق می تواند معنای دیگری نیز داشته باشد. بیت کوین از آغاز سال ۲۰۲۳ عملکرد بسیار بهتری نسبت به شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ داشته است. علاوه بر این، در حالی که بیت کوین نشانه‌هایی نسبتاً قطعی از بازگشت قیمت را نشان می‌دهد، این ترس که بازار سهام در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت نتواند روند صعودی خود را از سر گیرد، می‌تواند روند منفی کنونی هم‌بستگی را افزایش دهد.

با این همه، هم‌بستگی منفی میان این دو دارایی به‌طور معمول پس از نوسانات شدید در قیمت بیت کوین ایجاد می‌شود. از آنجایی که از زمان منفی‌شدن هم‌بستگی این این دو دارایی، بیت شاهد نوسان شدید قیمتی نبوده است، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این اتفاق به‌زودی رخ دهد.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

1 دیدگاه
Aeef
Aeef
1 ماه قبل

در ریزش هم بستگی کامل داره ولی در صعود اس اند پی هرگز

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.