روش خرید ارز دیجیتال از صرافی‌‌ها چیست؟ هرآنچه باید بدانید

روش خرید ارز دیجیتال از صرافی‌‌ها چیست؟ هرآنچه باید بدانید

اگر از طرفداران بیت کوین و ارزهای دیجیتال باشید، حتماً برای یک بار هم که شده، خرید این ارزها را تجربه کرده‌اید. و حتماً این را هم می‌دانید که برای خرید ارز دیجیتال روش‌های مختلفی وجود دارد که بعضی از آن‌ها راحت‌تر و بعضی پیچیده‌تر هستند. در حالت کلی، خرید از صرافی‌ها متداول‌ترین و راحت‌ترین روش خرید ارز دیجیتال است.

صرافی‌ها انواع مختلفی دارند و به‌طور کلی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. انتخاب هریک از این انواع، مزایا و خطرات خاص خود را دارد. در این مطلب با آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی همراه ما باشید تا روش‌ها و مزایا و معایب هریک را بررسی کنیم.

مروری کلی بر کارکرد صرافی‌های ارز دیجیتال

تصور اکثر ما از صرافی‌های ارز دیجیتال یا همان اکسچنج‌ها، محلی برای خرید و فروش دلار، یورو و ارزهای خارجی است. باید بگوییم که این تصور صحیح نیست.

صرافی‌های کریپتو پلتفرم‌های آنلاینی هستند که یا خودشان ارزهای دیجیتال را می‌فروشند، یا بستری برای دو طرف معامله به وجود می‌آورند تا خریدوفروش انجام شود.

بیشتر بخوانید: صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه معامله در آن چگونه است؟

صرافی‌ها از نظر محل فعالیتشان به صرافی‌های داخل کشور و خارج کشور تقسیم می‌شوند. هریک از این دسته‌ها الزامات خاص خود را برای مشتریان دارند. برای نمونه، تقریباً تمامی صرافی‌های داخلی جهت احراز هویت از مشتریان خود کارت‌ بانکی، شناسایی و عکس سلفی درخواست می‌کنند. از سوی دیگر، بیشتر صرافی‌های خارجی تنها زمانی احراز هویت را ضروری می‌دانند که مبلغ برداشت یا معامله از حد معینی تجاوز کند.

آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی‌

صرافی‌ها و بروکرهای خارجی امکان خرید مستقیم ارزهای دیجیتال مطرح مانند بیت کوین و اتریوم را با کارت‌های اعتباری بانکی به مشتریان می‌دهند. دقیقاً به همین دلیل، کاربران ایرانی نمی‌توانند از آن‌ها برای خریدکردن استفاده کنند.

بیشتر کاربران ایرانی برای خرید مستقیم ارزهای دیجیتال شاخص از صرافی‌های داخلی استفاده می‌کنند. این صرافی‌ها نقدینگی کمتری نسبت به انواع خارجی خود دارند و برای همین مبلغ سفارشات را محدود می‌کنند.

باتوجه‌به اینکه سرمایه‌گذاران به‌دنبال خرید چه ارز دیجیتالی هستند، شیوه کار متفاوت خواهد بود. ازاین‌رو، خرید ارز دیجیتال را به‌طور کلی می‌توان به دو دسته خرید بیت کوین (و همچنین اتریوم) و خرید آلت کوین‌ها تقسیم کرد.

خرید ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم

با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌گیری روزافزون شرایط استفاده پلتفرم‌های خارجی مانند لوکال بیت کوینز که پیش‌تر کاربران ایرانی به طور گسترده از آن برای خرید بیت کوین استفاده می‌کردند، خرید مستقیم ارزهای دیجیتال شناخته‌شده از صرافی‌های ایرانی ساده‌ترین شیوه برای افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری دارند.

فقط کافیست عبارت «خرید بیت کوین» یا «خرید ارز دیجیتال» را جست‌وجو کنید تا با تعداد زیادی وب‌سایت صرافی ایرانی مواجه شوید.

برای انتخاب یک صرافی داخلی می‌توان از استک ارزدیجیتال برای مشاهده تجربه سایر کاربران استفاده کرد. کاربران باید توجه داشته باشند که چون اطلاعات حساسی مانند اطلاعات شناسایی خود را در اختیار صرافی‌ها می‌گذارند که امکان سو‌ء‌استفاده و کلاهبرداری با آن‌ها وجود دارد، باید به صرافی در حفظ و نگهداری این اطلاعات اعتماد داشته باشند و ریسک آن را بپذیرند.

پس از طی مراحل ثبت نام در صرافی‌های داخلی، ارائه مدارک و پذیرفته‌شدن آن‌ها، کاربران می‌توانند سفارش خود را ثبت کرده و ارز دیجیتال خود را به کیف پول ارسال کنند.

خرید آلت کوین

ارز دیجیتال اصلی صرافی‌های داخلی معمولاً ارزهای مطرح مانند بیت کوین یا اتریوم است. این صرافی‌ها به‌احتمال فراوان توکنی که چند ماه بیشتر از عرضه آن نگذشته و شما آن را به‌عنوان یک گزینه مناسب خرید شناسایی کرده‌اید را ندارند.

پیداکردن صرافی

در ابتدا برای اینکه بدانید کدام صرافی‌های خارجی ارز دیجیتال موردنظر شما را پشتیبانی می‌کنند، با جست‌وجوی نام آلت کوین در سایت ارزدیجیتال به صفحه مخصوص آن رفته و تب «صرافی‌ها» را انتخاب کنید.

برای مشاهده صرافی‌هایی که از ارز دیجیتال مورد نظر شما پشتیبانی می‌کنند، به تب صرافی‌ها در صفحه مخصوص هر ارز بروید

پس از بازشدن صفحه، لیست صرافی‌هایی را مشاهده می‌کنید که براساس حجم معاملات روزانه مرتب شده‌اند. بررسی صرافی‌ها را می‌توانید به ترتیب از بالا به پایین انجام دهید. البته باید به نکاتی مانند اعتبار صرافی، جفت‌ارزهایی که دارد، قوانین احراز هویت آن، و برخورد آن با کابران ایرانی دقت داشته باشید.

بسیاری از صرافی‌های خارجی نیاز به احراز هویت دارند و احراز هویت کاربران ایرانی در آن‌ها ممنوع است. برخی دیگر از آن‌ها استفاده کاربران ایرانی را ممنوع کرده‌اند؛ اما لزومی برای احراز هویت ندارند. برخی دیگر هم به‌طور کلی منعی برای استفاده کاربران ایرانی ندارند.

همچنین بد نیست بدانید که تعداد زیادی از صرافی‌ها با گزارش‌ جعلی میزان معاملات روزانه، سعی می‌کنند در این لیست بالاتر از بقیه صرافی‌ها قرار بگیرند. برای همین بهتر است از تجربه سایر کاربران استفاده کنید و در صورت معتبربودن صرافی از آن‌ استفاده کنید.

فراموش نکنید که به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی، در صورت استفاده از صرافی‌های خارجی، هر لحظه خطر بلوکه‌شدن حساب شما وجود دارد؛ بنابراین برای استفاده از این صرافی‌ها حتماً از VPS استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که دارایی‌های خود را طولانی‌مدت روی صرافی‌های خارجی نگهداری نکنید.

توجه به جفت‌ارزهای موجود

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، جفت‌ارزهایی است که برای آلت کوین موردنظر شما در صرافی موجود است. در حالت عادی و خرید مستقیم شما با پرداخت پول‌های رایجی مانند ریال و دلار می‌توانید بیت کوین بخرید. در واقع شما بیت کوین را در برابر ریال معامله می‌کنید و جفت ارز آن ریال/بیت کوین (BTC/IRR) است.

اما برای بیشتر آلت کوین‌ها امکان خرید مستقیم با ریال وجود ندارد و باید ارز دیجیتال پایه‌ای را انتخاب کنید که با آلت کوین موردنظر جفت‌ارز داشته باشد. برای مثال، درمورد ارز دیجیتال زِم (XEM)، صرافی‌های خارجی جفت‌ارزهای XEM/USDT ، XEM/BTC و XEM/ETH را ارائه می‌دهند.

آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی‌

خرید ارز دیجیتال پایه

پس از اینکه مشخص کردید با چه جفت‌ارزی و از چه صرافی‌ای می‌خواهید خریدتان را انجام دهید، باید ارز دیجیتال پایه خود را که می‌تواند بیت کوین، اتریوم یا تتر باشد از صرافی ایرانی خریداری کنید.

البته ممکن است که از قبل یکی از این ارزها را داشته باشید، که در این صورت نیازی به خریداری نیست. در هر صورت، باید ارز پایه را به حساب خود در صرافی خارجی واریز کنید.

استفاده از VPS و ساخت حساب در صرافی

پس از اطمینان‌یافتن از اینکه صرافی موردنظر مشکلی با کاربران ایرانی ندارد، یا لزومی برای احراز هویت ندارد، با استفاده از یک VPS می‌توانید در صرافی حساب بسازید. توجه کنید که کاربران کشوری که از IP آن استفاده می‌کنید هم نباید مشکلی در استفاده‌کردن از آن صرافی داشته باشند. همچنین سعی کنید که تا حد امکان، ثبت نام خود را با ایمیل انجام دهید.

واریز دارایی پایه به حساب خود در صرافی

بیشتر صرافی‌های خارجی ساختار یکسانی دارند. برای واریز ارز دیجیتال به آن‌ها معمولاً بخشی تحت عنوان Deposit وجود دارد که باید روی آن کلیک کنید. با این کار، آدرسی در اختیارتان قرار می‌گیرد که باید ارز پایه را به آن ارسال کنید. پس از اینکه دارایی پایه منتقل شد، تنها کاری که باقی می‌ماند، تبدیل‌کردن آن به کوین یا توکن موردنظر است.

برای آشنا شدن با انواع سفارشات در صرافی‌ها و نحوه ثبت سفارش می‌توانید مطلب «انواع سفارشات ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها» را مطالعه کنید.

پس از خرید آلت کوین موردنظر، بهترین کار خارج‌کردن آن از صرافی و نگهداری‌اش در یک کیف پول امن و مطمئن است. برای یافتن یک کیف پول مطمئن می‌توانید از مطلب «راهنمای جامع کیف پول‌های دیجیتال» و «آموزش جامع پیدا کردن کیف پول ارزهای دیجیتال» کمک گرفته و از «صفحه‌ کیف پول‌ها» استفاده کنید.

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال باید در یک صرافی ایرانی ثبت نام کنید، مبلغ موردنیاز را از حساب بانکی خود به حساب صرفی واریز کنید و آن را به ارز موردنظر تبدیل کنید.

از کجا ارز دیجیتال بخریم؟

نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال به ارز موردنظر شما بستگی دارد. برای ارزهای دیجیتال مطرح مثل بیت کوین و اتریوم می‌توانید از صرافی‌های داخلی استفاده کنید و برای توکن‌های جدیدتر به‌سراغ صرافی‌های خارجی بروید.

guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

14 دیدگاه
.
.
4 روز قبل

وقت بخیر من برای اولین بار میخوام ارز بخرم هیچ اطلاعات ندارم میشه کمک کنید چی بخرم چکار کنم

WhiteShadow
WhiteShadow
6 روز قبل

بزرگترین مشکل که درصرافی های داخلی وجود داره
کارمزدبالا
حالااین یعنی چی!؟عمومأ اکثرصرافی ها برخلاف صحبت خودشون ۶% کارمزد کسر میکنن که به مفهوم این که شما زیر ده درصد اگه سود بگیری عملأ متضرر میشی بادرنظر گرفتن زمان محاسبات
چطور؟
ببينين دوستان درهرصرافی بین المللى فارق ازاینکه درکدام کشور هست مثلا چین،آمریکا،هند زمانی که بیت یا هر کوین دیگری که خرید میزنی با ارز تتر خرید میزنی و درنهایت موقع فروش هم تتر دریافت میکنی که معادل دلار هست نه ارز ملی اون کشور مبدأ صرافی!درنتیجه باقی مانده معاملات شما درکیف پول تتر که معادل دلار هست قرار میگیره ولی درکشورمون متأسفانه حقوق مصرف کننده درهیچ زمینه ای رعایت نمیشه طوری که شما براخرید بیت یا هر کوین و توکنی اول باریال وارد صرافی میشی زمانى که اقدام به خرید یک ارز میکنی دراصل صرافی ریال شما رو تبدیل به تتر وبعد اون کوین سفارش داده شده میکنه یعنی یک کارمزد تبدیل ریال به تتر و یک کارمزد تبدیل تتر به ارزسفارش شما!حالا شما زمانی که سفارش فروش میزارید صرافی بیت شما رو هنگام فروش تبدیل به تتر که معادل دلار هست میکنه(اینجابایدهمین تتربه کیف شماواریزکنه)امابدون اینکه شمادرخواست تبدیل تتر به ریال داده باشید مستقیم این تتر رو به پول ملی برگردانده و درحساب شماواریز میشه اینجادراصل یک حرکت اضافه داره صورت میگیره چراکه درمعامله بعدی شما صرافی دوباره ازشماکارمزد تبديل ریال به تتر دریافت میکنه تا مثلا بیت شماروخریداری کنه درحالی که اصول بین المللى اینه که باقی مانده پول شماازمعاملات مستقیم به دور ازاینکه صرافی درکدام کشور هست تبدیل به تتر و به ولت شماواریز بشه حتی درهنگام دریافت دلار دریافت کنه یابادرخواست معامله گر تبدیل به پول ملی اون کشور مبدأ صرافی بشه درحالی که درکشور عزیزمون هیچوقت باقی مانده معامله شما به صورت اتوماتیک تتر نخواهدبود مگراینکه خودتون ریال به تتر تبدیل کنید که دوباره کارمزدجداگانه پرداخت کنید همین روش موجب میشه درهرمعامله شما چندسرکارمزد پرداخت کنید به اضافه اینکه ازنوسانات دلاری درایمن نباشید
حالا تجسم کنید صرافی قیمت اولیه هم ازنمودارجهانی همیشه بالاترحساب میکنه که اصلا توجهی بهش نمیشه ازاونجایی که مابه نمودارها دسترسی کمی داریم ونمودار واحدی وجود نداره بعد شمامبلغی واردصرافی میکنید که فلان ارزخریداری کنید دوتا کارمزدهم پرداخت میکنید چراکه این وسط ریال شماتبدیل به تتر ميخواد بشه وزمان فروش به جای اینکه صرافی تتر به ولت داخلی شماواریز کنه تا خریدبعدی رو بدون کارمزدتبدیل ریال به تتر انجام بدید دوباره به شماریال واریز میکنه تا ازاول فرایند تبدیل انجام بدید کل این مسیر باطل باعث شده صرافی های داخلی سیکل معیوبی طی کنند کی بی شباهت بادزدی سرگردنه نباشه و درهرحالتی شمامحکوم به پرداخت %های بالایی ازکارمزد باشید درحالی که همگی دراعلام درصددریافتی به عنوان کارمزد رقم های غیر واقعی بیان میکنند و اگه بعدازهرمعامله خودتون محاسبه کنید بدون درنظر گرفتن قیمت اعلامی صرافی و تفاوتش باقیمت نمودارهای جهانی متوجه خواهیدشد حداقل پنج شش درصد دارید کارمزد پرداخت میکنید درحالی که بهتون رقم های خیلی پایین تری اعلام شده بوده!
راهکار اول شکایت به پشتیبانی درمرحله دوم زماني که متوجه شدید حقوق شما اهمیتی نداره دیگه بحث جایز نیست وباید جای معامله درصرافی داخلی باتبدیل ریال خود به تتر وانتقال به صرافی های بین المللى معاملات خودتون هرچقدر هم سبک درصرافی های خارجی انجام بدید تازمانی که صرافی داخلی احترام به حقوق شمااهمیت بده و دست از بهانه های باطل بابت کارمزدها بکشه

M E
M E
4 روز قبل
پاسخ  WhiteShadow

عالی بود دوست عزیز
به نکته بسیار مهمی اشاره کردید 🌺

خسرو خان
خسرو خان
3 روز قبل
پاسخ  WhiteShadow

البته دوست من برخی صرافیهای داخلی هم هستن که بصورت اختیاری با تتر معامله میکنن و شما میتونید به جای ریال تتر بگیرید.

احمد۱۳۵۴
احمد۱۳۵۴
1 سال و 10 ماه قبل

چطوری می تونم ارز دیجیتال که در لیست صرافی نیست رو بخرم؟

محمدمهدی
محمدمهدی
4 روز قبل

از یه صرافی دیگه

میلادبدخوردارتبریزی
میلادبدخوردارتبریزی
2 سال قبل

چطورمیتونم کارکنم

خسرو خان
خسرو خان
3 روز قبل

چه کاری بلدی ؟؟؟

میلادبدخوردارتبریزی
میلادبدخوردارتبریزی
2 سال قبل

میخواهم کارکنم

بهرامی
بهرامی
2 سال و 1 ماه قبل

چور میشه ارز دیجیتال خریداری شده از واسطه روکه در کیف پول تراست والدهست رو فروخت
لطفا راهنمایی کنید

سیدعلی حسینی
سیدعلی حسینی
2 سال و 7 ماه قبل

سلام، میشه راهنمائی کنید اتباع چ جوری ثبت نام در ارز دیجیتال کند؟ ممنون

Zah
Zah
2 سال و 4 ماه قبل

فکر کنم از کارت پناهندگی تون هم باید عکس بفرستید براشون

خسرو خان
خسرو خان
3 روز قبل

از پشتیبانی صرافیها بپرسید راهنماییتون‌میکنن.

Amin
Amin
3 سال و 2 ماه قبل

سلام برای خرید ارز دیجیتال پیشنهاد شما چیست از طریق یه بروکر خودمون بخریم از صرافی یا از سایت های ایرانی کدوم مطمئن تر هستش و ریسکش کمتر هست؟

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.