داستان زندگی ایکی باتیستا؛ میلیاردری که ۹۹٫۶ درصد از ثروتش را در عرض شش ماه از دست داد

داستان زندگی ایکی باتیستا؛ میلیاردری که ۹۹٫۶ درصد از ثروتش را در عرض شش ماه از دست داد

دنیای میلیاردرها دنیای خاصی است. هر کار عجیب و غریبی که فکرش را بکنید از این آدم‌ها سر می‌زند. روزی نیست که یکی از میلیاردرهای سراسر دنیا سرخط خبرها را به خودش اختصاص نداده باشد. اما می‌دانید بخش جالب این قضیه کجاست؟ آن دسته از میلیاردرهایی که در کشورهای در حال توسعه ظهور می‌کنند، خیلی مشهورتر از همتایان اروپایی خودشان هستند.

از ناپدیدشدن جک ما، کارآفرین بزرگ چینی و بنیان‌گذار علی‌بابا بگیرید تا شاهزاده سعودی و مرسدس بنز روکش طلایش که یک چیتا پشت فرمان آن نشسته بود؛ همیشه داستان‌های عجیبی درباره زندگی این میلیاردرها وجود دارد؛ افرادی که پولشان حتی از همه پول‌هایی که من و شما در طول زندگی‌مان از نزدیک دیده‌ایم هم بیشتر است.

با این حال، داستان هیچ‌یک از این افراد به‌اندازه داستان زندگی ایکی باتیستا (Eike Batista)، سرمایه‌دار بزرگ برزیلی که فقط در عرض شش ماه حدود ۹۹٫۶ درصد از ثروتش را از دست داد، جالب و تأثیرگذار نیست. مردی که ۳۴ میلیارد دلار از ثروتش در کمتر از یک سال و نیم بر باد رفت.

او که روزی با رؤسای جمهور و وزیران هم‌پیاله بود، حالا در زندان در کنار تبهکاران خطرناک زندگی می‌کند. در این مطلب داستان زندگی ایکی باتیستا، بزرگترین کارآفرین و میلیاردر برزیلی را می‌خوانید.

گریزی به سال‌های طلایی زندگی ایکی باتیستا

داستان زندگی ایکی باتیستا؛ میلیاردری که ۹۹٫۶ درصد از ثروتش را در عرض شش ماه از دست داد

در سال ۱۹۸۱، ایکیِ ۲۵ ساله یک وام ۵۰۰ هزار دلاری گرفت و شرکت اوترام اورم (Autram Aurem) را در زمینه تجارت طلا راه‌اندازی کرد. شایعاتی وجود دارد که او از موقعیت پدرش که وزیر معادن و انرژی در دولت وقت برزیل بود استفاده کرده است. به دو سال نکشید که شرکت ایکی ۶ میلیون دلار سود کسب کرد.

توسعه سریع کسب‌وکار او در منطقه آمازون توجه و علاقه سایر کشورها را به خود جلب کرد. در سال ۱۹۸۳، ایکی با شرکت کانادایی تی‌وی‌اکس گلد (TVX gold) شراکت کرد و دو سال بعد مدیرعامل همین سازمان شد که حالا دیگر در بورس سهام کانادا فهرست شده بود.

ایکی فقط ۲۹ سال داشت و با این حال، از همین حالا صحنه‌ای را برای خود ساخته بود که در آن توانایی‌های مافوق تصورش در تحت‌تأثیر قراردادن سرمایه‌گذاران را به رخ می‌کشید. ایکی دلش می‌خواست سلطان بلامنازع این صحنه باشد.

به همین دلیل، با اینکه در دهه سوم زندگی‌اش مدیرعامل شرکت به آن مهمی شده بود، باز هم راضی نبود. دوست داشت توجهات بیشتری را به خودش جلب کند و مانند یک ستاره بدرخشد. بنابراین با یک مدل بسیار مشهور به‌نام لوما دی اولیویرا (Luma de Oliveira) ازدواج کرد.

فرزند اولشان پسر بود که او را ثور نامید و چون به نام‌های خدایان اسکاندیناوی علاقه زیادی داشت، نام کوچک‌ترین فرزندش را هم بالدر گذاشت. ایکی یک حرفه ورزشی را هم انتخاب کرد و قهرمان جهان در رشته قایقرانی با قایق‌های سریع‌السیر شد.

ظاهراً ایکی به خاک دست می‌زد طلا می‌شد! اتفاقاً به همین دلیل بعدها پلیس نام یکی از عملیات تحقیقاتی را که درباره فعالیت‌های تجاری او آغاز کرده بود میداس تاچ نامید. درست مانند شاه میداس، هر مسیری که ایکی می‌پیمود به موفقیت ختم می‌شد.

توضیح مترجم:
شاه میداس یکی از پادشاهان یونانی است که بنا بر افسانه‌های اساطیری، از یکی از خدایان یونان باستان درخواست می‌کند به او قدرتی ببخشد که به هر چه دست می‌زند به طلا تبدیل شود. آرزوی او را برآورده می‌کنند، اما میداس سخت پشیمان می‌شود. چون او حتی به غذا و نوشیدنی هم دست می‌زد طلا می‌شدند و از آن بدتر، یک روز دخترش را که به‌شدت دوستش داشت در آغوش کشید و او هم به مجسمه‌ای از طلا تبدیل شد! اینجا بود که میداس فهمید چه آرزوی اشتباهی کرده است.

گروپو اکس

در سال ۱۹۹۸، ایکی اولین شرکت از مجموعه شرکت‌هایی را که بعدها شرکت خوشه‌ای او را تشکیل دادند راه‌اندازی کرد. این شرکت ای‌ام‌اکس (AMX) نام داشت و یک شرکت تصفیه فاضلاب بود.

در همان سال نام ایکی در شبکه سراسریِ تلویزیون برزیل ظاهر شد. اما این به‌خاطر فعالیت‌های تجاری‌اش یا هر چیز دیگری نبود، بلکه به این خاطر بود که همسر مشهورش، لوما، در جریان یک رژه در یک کارناوال در حالی که یک لباس گربه‌ای پوشیده بود، یک نوار به دور گردنش بسته بود که اسم ایکی روی آن به چشم می‌خورد!

بگذریم. شرکت‌های بعدی که ایکی تأسیس کرد، شامل ام‌پی‌اکس (MPX) در بخش انرژی گرمایی (۲۰۰۱)، ام‌ام‌اکس (MMX) در بخش معدن و استخراج (۲۰۰۵)، اُجی‌اکس (OGX) در بخش نفت و گاز (۲۰۰۷)، ال‌ال‌اکس (LLX) در بخش لجستیک (۲۰۰۷)، آرای‌اکس (REX) در بخش املاک و مستغلات (۲۰۰۸)، اُاس‌اکس (OSX) در بخش تجهیزات دریایی و کشتی‌سازی (۲۰۰۹) و اس‌آی‌اکس (SIX) در بخش فناوری (۲۰۱۱) بودند.

تمام این شرکت‌ها را هلدینگ ای‌بی‌اکس (EBX) اداره و کنترل می‌کرد. تقریباً همه شرکت‌هایی که ایجاد کرده بود عرضه اولیه عمومی (IPO) داشتند و هر عرضه اولیه ثروتش را چندبرابر می‌کرد. ایکی به‌جای اینکه مانند همه شرکت‌های بزرگ دیگر مدیرانی برای ارتباط با سرمایه‌گذاران داشته باشد، روشِ رودشو (road-show) را که یکی از ابزارهای بازاریابی محبوب است انتخاب کرد و به همین دلیل بیشتر با عموم مردم در ارتباط بود.

توانایی‌های ایکی در فروش و تجارت در همین چند سال به دست نیامده بود. او از مدت‌ها قبل روی توسعه این توانایی‌ها کار کرده بود. وقتی دانشجو بود با فروش قراردادهای بیمه از خانه‌ای به خانه دیگر، توانست بودجه تحصیلش در اروپا را تأمین کند. از همان روزهای آغازین می‌دانست که مهارت‌هایی جادویی در فروش دارد.

جنون عرضه اولیه عمومی

داستان زندگی ایکی باتیستا؛ میلیاردری که ۹۹٫۶ درصد از ثروتش را در عرض شش ماه از دست داد

ایکی با صدایی که شباهت زیادی به صدای متیو مکانهی (هنرپیشه معروف هالیوود و ستاره فیلم اینتر استلار) داشت، با ظاهر جذابش که شبیه سلبریتی‌های هالیوود بود، با برنامه‌های فوق‌العاده‌ای که در کسب‌وکار داشت و مهارت پول‌سازی بی‌نظیرش، خیلی راحت سرمایه‌گذاران را شیفته خودش می‌کرد. او قادر بود حتی افرادی را که هرگز در بازار سهام سرمایه‌گذاری نکرده بودند، قانع کند تا فقط برای خریدن سهام او حساب باز کنند.

آنهایی که سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های او را نداشتند، حداقل کاری که می‌کردند این بود که کتابش با عنوان «خط مشیِ بزرگ‌ترین کارآفرین برزیل» را بخرند.

شرکت کارگزاری مشهور برزیلی با عنوان XP Investimentos، در این دوره شاهد هجوم باورنکردنی مشتریان جدید بود؛ افرادی که از یک محیط سرمایه‌گذاری منطقه‌ای کوچک، به یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در جهان روی آورده بودند.

من (نویسنده مقاله) از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ یکی از کارگزاران XP بودم. تعداد افرادی که برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ایکی باتیستا حساب باز می‌کردند، چنان زیاد بود که دفتر ما روزهای پیاپی برای بررسی فرم‌ها کار می‌کرد. سراسر برزیل همین وضعیت را داشتند.

پس از هر عرضه اولیه عمومی، ثروت ایکی باتیستا افزایش می‌یافت. او هرگز متوقف نمی‌شد. ایکی در استفاده از آگهی‌های مطبوعاتی برای اطلاع‌رسانی به مردم درباره شرکت‌های حفاری‌اش و به‌روزرسانی اخبار مربوط به آن شرکت‌ها درباره اینکه میدان‌های نفتی جدید پیدا کرده‌اند یا قراردادهای جدیدی که شرکت‌های لجستیکش امضا می‌کردند استاد بود. مدام حرف از موفقیت و سود بود و به‌ندرت حرفی از ریسک‌های مربوط به کسب‌وکار به میان می‌آمد.

یادم می‌آید که مدیر تیم ما در کارگزاری می‌گفت:

این OGX واقعاً خارق‌العاده‌اس! هر وقت حفاری را شروع می‌کنن، بالاخره یه چیزی پیدا می‌کنن. طولی نمی‌کشه که به یه غول جهانی تبدیل می‌شه!

اما این‌طور نبود! قطعاً این‌طور نبود.

عملیات لاوا جاتو و افول دوران طلایی

داستان زندگی ایکی باتیستا؛ میلیاردری که ۹۹٫۶ درصد از ثروتش را در عرض شش ماه از دست داد

اولین پیش‌درآمد سقوط ایکی باتیستا در مارس ۲۰۱۲ رخ داد؛ درست زمانی که پسرش ثور در حالی که با ماشین مک لارن SLR اش رانندگی می‌کرد، با یک دوچرخه‌سوار تصادف کرد.

در همان سال، کاسه صبر سرمایه‌گذاران نسبت به عملکرد شرکت‌های او لبریز شد. ام‌پی‌اکس فقط در حال انباشت بدهی بود و ضرر می‌داد. اعدادی که OGX از استخراج نفت نشان می‌داد همچنان ناچیز بود، همان شرکتی که گل سرسبد شرکت خوشه‌ای او بود و سال‌ها در مطبوعات، اخبارِ بیش از حد خوش‌بینانه‌ای درباره‌اش منتشر کرده بودند.

ایکی چاره‌ای نداشت جز اینکه دارایی‌های برخی از شرکت‌ها را بفروشد تا ضررهای بقیه شرکت‌هایش را جبران کند. اما چند ماه بعد، مشکل بزرگ‌تری گریبانش را گرفت که دیگر توان مقابله با آن را نداشت.

میادین نفتی OGX چنان بی‌کیفیت بودند که استخراج از آنها کاری بی‌ثمر بود. بنابراین ثروت او تقریباً به‌اندازه ۷ میلیارد دلار کاهش یافت، آن‌هم فقط در یک روز!

شمارش معکوس شروع شده بود و ایکی دائماً در سرازیری پیش می‌رفت. چهار عملیات تحقیقاتی درباره فعالیت‌های جنایی، ایکی را زیر ذره‌بین گرفتند. همان طور که گفتیم، پلیس فدرال یکی از این عملیات را میداس تاچ نامیده بود. در نهایت آخرین پتکی که بر سر ایکی فرود آمد، عملیات کارواش یا لاوا جاتو بود.

نمی‌دانم سریال «مکانیسم» شبکه نتفلیکس را تماشا کرده‌اید یا نه، اما همین عملیات تحقیقاتی گسترده لاوا جاتو بود که باعث رسوایی لولا (Lula)، رئیس‌جمهور سابق برزیل، و سرجیو کابرال (Sérgio Cabral) فرماندار ایالت ریودوژانیرو شد و آنها را راهی زندان کرد.

این عملیات به‌منظور تحقیق درباره شرکت‌های خصوصی که با پرداخت رشوه برای قراردادهای عمومی و سایر منافع‌شان با مقامات دولتی ارتباطی نزدیک برقرار کرده بودند، ترتیب داده شده بود. محققان دریافتند ایکی یکی از کله‌گنده‌هایی است که با رشوه به برخی سیاستمداران، مزایایی برای خودش دست‌وپا کرده است. تحقیقی موازی درباره فعالیت‌های غیرقانونی هم انجام شد که جای تعجبی ندارد که در این مورد هم شواهدی یافتند.

داستان زندگی ایکی باتیستا؛ میلیاردری که ۹۹٫۶ درصد از ثروتش را در عرض شش ماه از دست داد

دادگستری برزیل به‌طرز وحشتناکی کند عمل می‌کند؛ بالاخره در سال ۲۰۱۷، دادگاه یک حکم بازداشت علیه ایکی باتیستا صادر کرد، اما نتوانستند او را پیدا کنند. این میلیاردر سابق، مدتی فراری بود تا اینکه بالاخره در فرودگاه بین‌المللی ریودوژانیرو تسلیم شد.

در ژانویه ۲۰۱۷، ایکی باتیستا با سر تراشیده‌شده مانند سایر زندانیان، شروع به گذراندن دوره محکومیت خود در مجتمع کیفری بانگو (Bangu) کرد که هزاران مجرم عادی از دله‌دزدها گرفته تا اربابان موادمخدر سایکوپاتیک در آن دوران محکومیت خود را می‌گذرانند.

این پایان دوره سلطنت میلیاردر برزیلی بود، اما هنوز می‌توان صدای گریه‌های ناامیدانه سرمایه‌گذاران کوچکی را شنید که فریب او و بازتاب رسانه‌ای پرسروصدایش را خورده بودند و به خاک سیاه نشستند.

به‌نظر شما اشکال کار ایکی باتیستا چه بود؟ فرق او با میلیاردرهایی مانند وارن بافت که روندی آهسته و پیوسته در پول‌سازی دارند چیست؟ لطفاً دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

24 دیدگاه
داود
داود
2 سال و 5 ماه قبل

نردبان خلق ماو منیست عاقبت این نردبان افتادنیست لا جرم هرکس که بالاتر نشت استخوان هایش سختتر شکست

باخدا
باخدا
2 سال و 5 ماه قبل

ببینید دوستان.فقط خداست که ادمها رو یک شبه پولدار و یک شبه فقیر می کنه.فکر کنید یک نفر 10 ملیون پولداره و می خواهد پولش بعد از 1 یا 2 سال 2 برابر بشه.پیش خودش می گه اگه بزارم بانک که بچه نمی کنه 2 برابرشه حداقل عرض 1 سال می شه 11 تومن.ولی تو همون چند وقت که با خودش درگیر هست یه مقاله راحب ارزهای دیجیتال می خونه و در انتخاب و حتی بگیم شانس خوبش یه ارزی رو می خره که یک شبه 1000 برابر می شه مثل دوج کوعین.بعد یارو میشه یه ملیادری که تو خواب هم خونه ویلای و مرسدس بنز رو نمیدید.وحالا برعکسش یک نفر یک ارزی می خره که کل زندگیشو میزاره ولی عرض یک یک سال ارزش اون عرض نصفه می شه یا شاید نصفه هم کمتر.حالا اون خداست که تو مغزت می گه این کار سودش بیشتره برو سمتش .پس خداست که ادمها رو پولدار و فقیر می کنه .فکر نکنید زرنگ بودی یک شبه پولدار شدی.یکی دست به هر چیز میزنه کارش رونق می گیره یکی هرکاری می کنه براش درست نمی شه.

mojtaba
mojtaba
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  باخدا

خدا نمی خواد هیچ بنده ای فقیر بشه یا شرمنده زن بچش بشه،اگه ما توی کاری ضرر میکنیم، از بی خردی خودمونه یا که حکمتی توشه.

ح ک
ح ک
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  mojtaba

دوست عزیز چرا همش برای ما حکمت
یه بنده خدایی نون شب نداشت فردا شد میلیاردر ماشین لند‌کروز، تو جردن خونه خرید ، نوش جونش
ولی حالا برا ما ،،،،،،،،پس همه چیز ذ

شکر خدا
شکر خدا
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  باخدا

حرفت کاملا درسته

سیدحامدقدس نیا
سیدحامدقدس نیا
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  باخدا

چرت نگو عمو جون

حمید
حمید
2 سال و 5 ماه قبل

تنها علت آن طمع بی نهایت آدمیزاد است،

سینا زینی
سینا زینی
2 سال و 5 ماه قبل

مقاله بسیار جالبی بود.

Elon Musk
Elon Musk
2 سال و 5 ماه قبل

دلم براش سوخت

Hasan
Hasan
2 سال و 5 ماه قبل

مشکل با سرعت پول درآوردن نیست.
سریع پولدار شدن یا راه صد ساله رو یک شبه رفتن بد نیست ، اتفاقاً خوب هم هست.
مشکل بی گدار به آب زدنه ، کسی که یک دفعه پول زیادی بدست بیاره باید اون پول رو مدیریت کنه ( مثلاً مقدارش رو پس انداز کنه یا در کسب و کار دیگه ای که تا حالا در اون نبوده سرمایه گذاری کنه )، نه این که چشم بسته راه رو ادامه بده.

یک مثال براتون بزنم: همه می گن وارن بافت آهسته و پیوسته سود کرده ( در حالی که اینگونه نیست با اون هم زمانهایی بوده که معاملاتی انجام میداده که سودش یک شب بودن ولی ما درست فرض می کنیم ). الان شما وارن بافت ایلان ماسک مقایسه کنید.
ایلان ماسکی که تا حدود ۴ سال پیش ثروت بسیار زیادی مثل الان نداشت ولی چه اتفاقی افتاد در عرض یک سال ثروت آن دو برابر شد. طبق این نظر باید ایلان ماسک در آینده نزدیک مقدار زیادی پول از دست بده ، چرا چون یکدفعه پولدار شده ؟!!!!
در حالی که این اتفاق نمی افتد چون می داند چه کار می کند.او در عرض سه سال به اندازه کل عمر وارن بافت پول دراورد.

پس ربطی به سرعت و زمان نداره همه چیز به مدیریت مربوطه. شما ممکنه واقعاً در عرض یک هفته میلیارد شوید و تا آخر عمر هیچ وقت شکست نخورید.

میم نون
میم نون
2 سال و 5 ماه قبل

یه گوشه اینطور اتفاقت همیشه مبحث اثر هاله ای Halo Effect هم یافت میشه …

Arman
Arman
2 سال و 5 ماه قبل

مثل نمودار بیتکوین میمونه اگه یهویی خیلی تیز خیز ورداری سفت تر میای پایین

مسعود فاتحی
مسعود فاتحی
2 سال و 5 ماه قبل

یه مبحث روانشناسیه دیگه بدست آوردن سریع و بدون اینکه اون ظرفیت درون ذهن اون فرد ایجاد شده باشه باعث میشه که طرف دچار مشکل بشه،درست مثل آبی که اگه اندازه یه دریا توی لیوان آب بریزی آب از اون لیوان بیرون میریزه و درآخر خود لیوان درش غرق میشه،واسه همین میگن خواسته هاتونو تصور کنید که وقتی بدست آوردین چیکار میخواین باهاش بکنین،به خاطر همینه که وقتی از خدا میخواین بهتون ثروت فراوان بده نمیده ،و به اندازه جنبتون بهتون میده هرچقدر ظرفیت مالی خودتونو بالا ببرید پول بیشتری بهتون میده،مگر اینکه خیلی اصرار داشته باشین و ولع داشته باشین و خودتون به دردسر بندازین،در اون صورت مثل این آقا بهتون میده ولی باهاش خودتون تباه میکنید،من خودم اوایل که وارد این بازار شدم همش میخواستم شانسی و یه شبه پولدار بشم،ولی الان نه با آموزش پیش میرم،و با سود های معقول رو به جلو پیش میرم اینوری موفقیت هامم لذت بخش تر هست و محکم ،نه شانسی و بی پایه

مجتبی
مجتبی
2 سال و 5 ماه قبل

رویای یک شبه پولدار شدن از ارزهای دیجیتال که رویایی بیش نیس

ارسلان
ارسلان
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  مجتبی

کسی یه شبه ثروتمند نمیشه استاد... منظور از یه شبه پولدار شدن زمان کوتاهی هستش مثلا شش ماه یکسال، دوسال شایدم در عرض پنج ساله. توی همین مارکت خیلی از ارزها هستن که با هولد کردن 2 سال ثروتمندت میکنه.
پس این جمله شما «رویای یک شبه پولدار شدن از ارزهای دیجیتال که رویایی بیش نیس» فقط یه مغلطه س.

Evil
Evil
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  مجتبی

آخه چه ربطی به مقاله داشت.

roo
roo
2 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  Evil

تو سایت ارز دیجیتال واسه قصه شنیدن که نیومدیم .. داستانو تحلیل کن بعد میفهمی خیلی به ارز دیجیتال ربط داره