پرونده اپل و اپیک گیمز به نفع پذیرش ارزهای دیجیتال خواهد بود

پرونده اپل و اپیک گیمز به نفع پذیرش ارزهای دیجیتال خواهد بود

بر اساس حکمی که قاضی پرونده اپل و اپیک گیمز (Epic Games) صادر کرده است، توسعه‌دهندگان اپ استور (App Store) از این پس می‌توانند از روش‌های پرداختی‌ای به‌غیر از روش پیش‌فرض اپل هم استفاده کنند. این اتفاق می‌تواند ارزهای دیجیتال را به‌عنوان گزینه‌ای برای برنامه‌های فعال در اپ استور مطرح کند.

به گزارش یوتودی، ایوان گونزالس راجرز (Yvonne Gonzalez Rogers)، قاضی پرونده اپل و کمپانی بازی‌سازی اپیک گیمز، حکمی را صادر کرده است که بر اساس آن توسعه‌دهندگان دیگر مجبور نخواهند بود تا از سیستم پرداختی اپل در برنامه‌های خود استفاده کنند.

حکم راجرز می‌تواند راه را برای استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای باز کند و به همین خاطر برخی از اعضای جامعه ارز دیجیتال از این اتفاق به‌عنوان یک پیروزی برای این صنعت یاد کرده‌اند.

رن نیونر (Ran Neuner)، مجری برنامه کریپتو تریدر (Crypto Trader) در شبکه سی‌ان‌بی‌سی (CNBC)، گفته است این تصمیم که بسیاری انتظار آن را می‌کشیدند، پیامدهای بزرگی برای ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

نیونر در توییتی نوشته است:

این [اتفاق] بزرگی برای ارزهای دیجیتال است. اپل سال‌ها سازوکار پرداختی خود را [به بازار] دیکته کرده بود، اما اکنون راه برای روش‌های پرداختی جدید باز شده است. بازار هنوز این موضوع را درک نکرده است.

هیدن آدامز (Hayden Adams)، مدیرعامل یونی سواپ هم گفته پیشرفت‌های اخیری که در پرونده اپیک گیمز و اپل رخ داده است می‌تواند به نفع ارزهای دیجیتال باشد.

کمپانی اپیک گیمز که بازی مشهور فورتنایت را عرضه کرده است، به‌خاطر مقرراتی که اپل برای پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای خود در نظر گرفته، این شرکت را به دادگاه کشانده است.

اپل در سیستم پرداختی خود به ازای هر خرید و پرداخت‌ درون‌برنامه‌ای که در اپ استور انجام می‌شود ۳۰ درصد کمیسیون دریافت می‌کند.

زمانی که فورتنایت سیستم اختصاصی خود را با هدف دریافت کل مبالغ پرداختی کاربران راه‌اندازی کرد، اپل هم در مقابل این بازی را از اپ استور کنار گذاشت.

به‌واسطه حکمی که دادگاه برای این پرونده صادر کرده، اکنون این انگیزه برای توسعه‌دهندگان به وجود آمده است تا به‌دنبال روش‌های پرداختی جایگزین بگردند و از پرداخت کمیسیون ۳۰ درصدی به اپل جلوگیری کنند؛ موضوعی که می‌توان به پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال کمک کند.

گفتنی است که این پرونده همچنان ادامه دارد و قرار است حکم قاضی تا ۹۰ روز دیگر اجرایی شود. اپل هنوز تصمیم نگرفته است که درخواست تجدیدنظر خود را برای این حکم ارائه کند یا خیر.

تصمیمات دادگاه به‌طور کلی به‌نفع اپیک گیمز بود، به غیر از یک مورد که قاضی بخش عمده‌ای از ادعاهای این شرکت را در رابطه با نقض قانون آنتی تراست (Antitrust) توسط اپل رد کرد. آنتی تراست یکی از قوانین ایالات متحده است که با هدف جلوگیری از ایجاد انحصار و حفظ رقابت در بازار، اختیارات برخی از شرکت‌های خاص را محدود می‌کند. قاضی راجرز در پاسخ به این ادعاهای اپیک گیمز گفت که «موفقیت غیرقانونی نیست».

با اینکه اپیک گیمز نتوانست ثابت کند که اپل انحصارگرایی دارد، از آنجا که توسعه‌دهندگان از این پس از روش‌های پرداختی خارجی استفاده خواهند کرد، احتمالاً این غول حوزه فناوری میلیاردها دلار از درآمد خود را از دست خواهد داد. با توجه به اینکه بازی فورتنایت از اپ استور حذف شده است و اپل هم احتمالاً دیگر قادر نخواهد بود توسعه‌دهندگان را ملزم به استفاده از سیستم پرداختی خود کند، می‌توان گفت که این دعوی در نهایت به ضرر هر دو طرف تمام شده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
محمدرضا میر
محمدرضا میر
2 سال قبل

زمانیکه غول های اپل ، گوگل و مایکروسافت شروع به پذیرش ارزهای دیجیتال کنند رستاخیز دوره جدید پولی در دنیا شروع می‌شود و این اتفاق بزودی می افته