ایلان ماسک چگونه فضای ارز دیجیتال توییتر را تغییر می‌دهد؟

ایلان ماسک چگونه فضای ارز دیجیتال توییتر را تغییر می‌دهد؟

ایلان ماسک یکی از مشهورترین طرفداران ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید و حالا با خرید توییتر، بسیاری از افراد انتظار دارند قوانین این شبکه اجتماعی را با ارزهای دیجیتال هم‌راستا کند؛ اما فضای ارز دیجیتال توییتر چگونه از تغییر قوانین در دوران ایلان ماسک تأثیر خواهد گرفت؟

به گزارش «TheBlock»، روز دوشنبه، ایلان ماسک در نهایت به چیزی که انتظارش را می‌کشید، رسید؛ او اکنون مالک توییتر است.

ماجرای معامله عجیب ۴۴ میلیارد دلاری که زمزمه‌های آن اوایل این هفته آغاز شده بود، بالاخره با تصاحب‌شدن یکی از بزرگترین رسانه‌های اجتماعی به پایان رسید. قرارداد اخیر باعث خواهد شد ایلان ماسک که پیش از این شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس را مدیریت می‌کرد، سکان هدایت توییتر را نیز در دست بگیرد. توییتر سال ۲۰۰۶ تأسیس شد و ایلان ماسک، کارآفرین بزرگ آمریکایی، در اواسط سال ۲۰۰۹ در آن حساب کاربری افتتاح کرد.

از زمانی که ماسک پیشنهاد خرید توییتر را داد، سؤال‌های زیادی در رابطه با تأثیرات چنین معامله‌ای بر دنیای دیجیتال در ذهن عموم مردم شکل گرفته است؛ اما تأثیر این اتفاق بر فضای ارزهای دیجیتال این شبکه اجتماعی چگونه خواهد بود؟ اکنون که ماسک مدیریت توییتر را بر عهده دارد، چه تغییراتی ممکن است در فضای ارزهای دیجیتال توییتر ایجاد شود؟

ایلان ماسک پیش‌تر در یک بیانیه مطبوعاتی چند سرنخ ارائه کرده و گفته است:

قصد دارم توییتر را با افزودن ویژگی‌های جدید، متن‌باز (Open Source) کردن الگوریتم‌ها برای افزایش اعتماد، ازبین‌بردن ربات‌های تولیدکننده اسپم و انجام احراز هویت برای همه کاربران، بهتر از قبل کنم. توییتر پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد و مشتاقانه منتظر همکاری با این شرکت و جامعه کاربران آن برای رسیدن به این هدف هستم.

ایلان ماسک در برابر ربات‌های توییتری

ایلان ماسک چگونه فضای ارز دیجیتال توییتر را تغییر می‌دهد؟

ماسک اواسط فروردین در گفت‌وگوی خود در برنامه تد تاک (TED Talk)، درباره رویکرد احتمالی‌اش نسبت به توییتر صبحت کرد. در طول این مصاحبه او از برخوردهای نزدیکش با ربات‌های نرم‌افزاری توییتر گفت؛ مسئله‌ای که می‌تواند روی فضای ارز دیجیتال این شبکه اجتماعی نیز تأثیر بگذارد.

او معتقد است حتی اگر زمان کوتاهی را در توییتر بگذرانید، حتماً متوجه سیل عظیمی از پاسخ‌های دائمی ربات‌های تولید‌کننده اسپم خواهید شد که سعی دارند با ریپلای‌کردن شما توجه‌تان را به آخرین کلاهبرداری‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال در توییتر جلب کنند. خود ماسک تاکنون بارها هدف ربات‌ها برای جعل هویتش قرار گرفته؛ سابقه‌ای که بدون شک موضع او را در این رابطه مشخص کرده است.

ماسک در این باره گفته است:

اگر بخواهم صادقانه بگویم، اولویت اصلی من حذف ربات‌های تولیدکننده اسپم، تبلیغات کلاهبرداری و مجموعه ربات‌هایی است که در توییتر فعال هستند. آنها این محصول (توییتر) را بسیار بدتر می‌کنند. اگر به ازای هر کلاهبرداری مرتبط با ارزهای دیجیتال که در توییتر دیده‌ام، یک دوج کوین دریافت می‌کردم، اکنون صد میلیارد از این توکن داشتم.

معلوم نیست ایلان ماسک قصد دارد چه کار متفاوت‌تری نسبت به چیزی که اکنون توییتر برای مبارزه با این وضعیت در پیش گرفته است، انجام دهد؛ اما این موضوع غیرقابل‌انکار است که کمپین‌های کلاهبرداری رباتی موجود در توییتر، پیامدهای اقتصادی زیادی برای قربانیان خود به وجود می‌آورند و حالا که ماسک مسئولیت این شبکه را بر عهده دارد، تحت‌فشار قرار خواهد گرفت که این وضعیت را تغییر دهد.

تأثیر ایلان ماسک بر قوانین نظارتی توییتر

ایلان ماسک چگونه فضای ارز دیجیتال توییتر را تغییر می‌دهد؟

ایلان ماسک تنها منتقد رویکرد ناظران محتوای توییتر نیست. در واقع، بسیاری از شخصیت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال با او هم‌عقیده هستند. ماسک به‌عنوان مالک جدید توییتر، اکنون در موقعیتی است که می‌تواند مسیر این مجموعه را در این بخش تغییر دهد.

با این حال، این مشکل تا حدی پیچیده به نظر می‌رسد. با توجه به مخالفت احتمالی هیئت‌مدیره توییتر و خطری که جلوگیری‌نکردن از انتشار محتوای خشونت‌آمیز و غیراخلاقی می‌تواند برای این شبکه اجتماعی داشته باشد، ماسک به احتمال زیاد نمی‌خواهد کل سیستم را تغییر دهد تا محیطی بدون نظارت ایجاد کند.

اگر او به تعهد خود مبنی بر منبع‌بازکردن الگوریتم‌های سایت عمل کند، اطلاعات زیادی درباره نحوه مدیریت وب‌سایت توییتر منتشر خواهد شد. واکنش‌های عمومی به این موضوع ممکن است روی اقدامات بعدی ماسک در رابطه با رویکرد نظارتی این شبکه اجتماعی تأثیر بگذارد.

میزان تأثیرگذاری ماسک بر تغییر رویکرد نظارتی توییتر، احتمالاً در موضوعات دارای «ابهام» مانند پست‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ملموس‌تر خواهد بود. در این موضوعات مرز باریکی بین گفتمان واقعی و پست‌های مخرب وجود دارد و تشخیص آنها به‌عهده ناظران توییتر خواهد بود. برای مثال، این امکان وجود دارد که ایلان ماسک بتواند راه‌های تعلیق یا مسدودکردن یک حساب کاربری را کاهش دهد.

معمولاً در این دست از موضوعات است که نبرد ایدئولوژیکی محسوسی در توییتر دیده می‌شود و برخی از کاربران پست‌هایی را که مخالف آن هستند به‌عنوان محتوای مخرب گزارش می‌دهند و اتهاماتی مبنی بر اینکه مدیران سایت، یک جناح را بر جناحی دیگر ترجیح می‌دهند به توییتر وارد می‌شود.

همچنین، قدرت ماسک باعث خواهد شد علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال کنار او بایستند و احتمالاً بیشتر از قبل از این پلتفرم استفاده کنند. از طرف دیگر، کسانی که با ماسک مخالف هستند، ممکن است فضای ارز دیجیتال توییتر را ترک کنند و تمرکز خود را بیشتر روی پلتفرم‌هایی مانند دیسکورد (Discord) بگذارند یا اینکه منابع و زمان بیشتری برای ساخت جایگزین‌های غیرمتمرکز توییتر صرف کنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مهدی
مهدی
۲ سال قبل

فقط شاراک بخر👌