چرا معامله‌گران ارز دیجیتال نباید به تغییرات نرخ تورم در آمریکا اهمیت دهند؟

چرا معامله‌گران ارز دیجیتال نباید به تغییرات نرخ تورم در آمریکا اهمیت دهند؟

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که تورم بالای بی‌سابقه در آمریکا بر شتاب بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد و حتی همبستگی خاصی بین عملکرد بیت کوین با دیگر بازارهای مالی وجود دارد. با این حال، مقایسه داده‌های موجود خلاف این نظریه را نشان می‌دهد و هرگونه همبستگی در بلندمدت را نقض می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، تحلیلگران و صاحب‌نظران بازار هر بار که آمار اقتصادی مهمی منتشر می‌شود، سعی می‌کنند به‌ نحوی آن را به عملکرد قیمت‌ها در بازارهای مالی ربط دهند که البته این عمل در بازار ارزهای دیجیتال نیز رایج است.

پس از آنکه که اداره آمار کار آمریکا در ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) از افزایش ۷.۵ درصدی در شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده (CPI) گزارش داد، معامله‌گران سریعاً به‌دنبال پیداکردن ارتباط معنی‌داری میان این داده‌ها و قیمت ارزهای دیجیتال گشتند. با این حال، هم‌بستگی شاخص‌های مختلف در سال‌های گذشته، نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران باید وجود رابطه بین بیت کوین و شاخص‌های اصلی اقتصادی را به‌دقت بررسی کنند.

با توجه به اینکه اکثر دارایی‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته معامله نمی‌شوند، کارشناسان معمولاً به معامله‌گران پیشنهاد می‌کنند برای سرمایه‌گذاری‌های خود نوسانات روزانه را نادیده بگیرند.

از همه مهم‌تر، دفتر سفارش‌های بیت کوین در صرافی‌های مختلف، در مقایسه با طلا، شاخص نفتی «WTI» و شاخص «S&P500» دارای حجم کمتری است. حتی اگر معاملات استیبل کوین‌ها را هم در نظر بگیریم، میانگین ۷ روزه حجم معاملات بیت کوین ۷ میلیارد دلار است، در حالی که این رقم برای سه صندوق بزرگ قابل‌معامله در بورس S&P500، حدود ۵۴ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود.

به‌طور خلاصه، ورود سرمایه از یک سفارش بزرگ سازمانی، به‌راحتی می‌تواند در کوتاه‌مدت روی بازار ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد؛ اما تأثیر این حجم از پول بر شاخص‌های نفتی، S&P500 و طلا کمتر است.

آیا می‌توان با قیمت بیت کوین تورم را پیش‌بینی کرد؟

پس از انتشار خبر رشد ۷.۵ درصدی شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا که یکی از ابزارهای اصلی برای سنجش تورم در این کشور است، قیمت بیت کوین به ۴۳٬۲۰۰ دلار کاهش یافت؛ اتفاقی که باعث شد کارشناسان سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) این دو رویداد را به هم ربط دهند.

سی‌ان‌بی‌سی به‌درستی شرایط بازار را در آن زمان ارزیابی کرده بود؛ اما برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های اقتصادی بهتر است از چهارچوب زمانی طولانی‌تری استفاده کرد. علاوه بر این، احتمال دارد بیت کوین هیچ هم‌بستگی قیمتی مرتبطی با این شاخص نداشته باشد و مطمئناً چنین فرضیه‌ای نیاز به آزمایش دارد.

مقایسه‌ بلندمدت قیمت بیت کوین و نرخ تورم در آمریکا، تصور نادرستی از هم‌بستگی و ارتباط، به‌ویژه هنگام استفاده از نمودارهای لگاریتمی ارائه می‌دهد.

نمودار مقایسه روند بیت کوین و شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا – در تایم‌فریم ۳‌ماهه
نمودار مقایسه قیمت بیت کوین و شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا

در هر صورت، بیت کوین این داده‌ اقتصادی را حدود سه ماه زودتر پیش‌بینی کرده است. بیت کوین در سپتامبر (شهریور) ۲۰۲۰ به بالای ۱۱٬۰۰۰ دلار صعود کرد، در حالی که آمار مربوط به تورم زیر ۱.۵ درصد باقی مانده بود و بعدها در مه (اردیبهشت) ۲۰۲۱ افزایش یافت.

پس از آن، رشد بیت کوین متوقف شد و نتوانست سطح مقاومت ۶۰٬۰۰۰ دلاری را بشکند و این در حالی است که روند رو به رشد شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده، دو ماه بعد در ژوئیه (تیر) روی ۵.۴ درصد متوقف شد.

برای کسانی که به فرمول‌های ریاضی تکیه می‌کنند، ضریب هم‌بستگی بین قیمت بیت کوین و تورم در آمریکا، طی ۱۲ ماه گذشته بین مثبت ۹۵ درصد و منفی ۹۴ درصد در نوسان بوده است. بنابراین، از نظر رویکرد آماری، ارتباط دادن آنها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

آیا بیت کوین واقعاً با سایر بازارهای مالی هم‌بستگی دارد؟

تصور اشتباه رایج دیگر میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال، این است که بیت کوین با سایر دارایی‌ها هم‌بستگی دارد. ممکن است در یک دوره یک‌ساله برای چند ماه هم‌بستگی این شاخص‌ها ۶۵ درصد (مثبت یا منفی) بوده باشد؛ اما داده‌های مختلف در بازه‌های زمانی متفاوت چیز دیگری را نشان می‌دهند.

نمودار مقایسه هم‌بستگی شاخص‌های S&P500، نفت و صندوق‌های ETF اوراق مصون از تورم با بیت کوین
مقایسه هم‌بستگی شاخص‌های S&P500، نفت و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مصون از تورم با بیت کوین

به‌عنوان مثال، بین اوت تا سپتامبر (مرداد تا شهریور) ۲۰۲۱، هم‌بستگی S&P500 با بیت کوین به‌طور میانگین ۶۵ درصد بود. با این حال، صحبت از این داده‌ها به‌نوعی گلچین‌کردن اطلاعات است؛ زیرا بازه‌های زمانی طولانی‌تر شواهدی از هم‌بستگی نشان نمی‌دهند.

تاکنون هیچ ارتباط قیمتی‌ای بین بیت کوین و سایر دارایی‌های اصلی مانند نفت و ETFهای اوراق قرضه مصون از تورم آی‌شیرز (iShares) یافت نشده است. این دارایی‌ها شاخصی متشکل از اوراق قرضه ضدتورمی خزانه‌داری آمریکا را دنبال می‌کنند.

داده‌های مختلف نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاران باید پس از انتشار داده‌های اقتصادی، حرکات قیمتی روزانه را نادیده بگیرند؛ زیرا در برخی مواقع، داده‌ها تصویر نادرستی بین هم‌بستگی و علیت ایجاد می‌کنند.

اگرچه تورم یا سایر داده‌ها بر روند کوتاه‌مدت قیمت تأثیر می‌گذارند، لزوماً نمی‌توانند بر روند اصلی تأثیری ایجاد کنند. مقایسه نمودار هم‌بستگی بیت کوین در مقابل بازارهای سنتی، تقریباً ما را مطمئن می‌کند که بیت کوین یک دارایی خاص است و روند خود را دنبال می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
محمد مهدوی راد
محمد مهدوی راد
2 سال قبل

به نظر میرسه نویسنده مطلب آشنایی بسیار کمی با مباحث اقتصاد کلان داره.
وقتی CPI از دوره قبل که ۷ درصد بوده به ۷.۵ میرسه که از سال ۱۹۸۴ در آمریکا بی سابقه بوده باعث میشه فدرال رزرو سیاست های انقباضی خودش رو با سرعت بیشتری انجام بده که اصلی‌ترین اون بالا بردن نرخ بهره است.
این موضوع باعث گریز سرمایه گذاران از بازارهای مالی ریسکی مثل بورس و کریپتو میشه و به تبع اون قیمتها با ریزش مواجه میشن.
این موضوع در اقتصاد کلان بسیار ابتدایی و پیش پا افتاده است و عجیبه که نویسنده محترم مطلب چرا داره برعکس به موضوع نگاه می‌کنه.
پیش بینی تورم آمریکا با استفاده از قیمت بیتکوین؟!!!!
چیزی که به بالا رفتن قیمت بیتکوین کمک کرد (تاکید میکنم کمک کرد نه اینکه تنها عامل اون بود) سیاست های انبساطی کشورهای بزرگ به خاطر بروز کرونا بود که این تورم موجود در آمریکا و اروپا ناشی از همون سیاست های انبساطیه.

Komeil
Komeil
2 سال قبل

حالا چرا کرونا یا به قول خودت اقتصاد کلان رو دلیل افزایش خرید مردم به بیت کوین میبینی ..‌ چرا کسی منطقی نمیگه که روز به روز دنیا به سمت علم فناوری میره روز به روز مردم بیشتر بیت کوین رو می‌پذیرند.. شاید اولین روزهای کرونا بخاطره تورم روی اورده باشن به بیت کوین ولی بعد ها متوجه این شدند که این یک فناوری یک پیشرفته بیت کوین آینده هستش ..‌ طبق تعاریف شما و کسانی که اقتصاد کلان میکنن تا ۵ سال آینده اگه امریکا نگاه ضد تورمی خودش رو سختر کنه بیت کوین روند نضولی به خودش میگیره و مردم کمتر داخل بیت کوین سرمایه گزاری میکنن یا ارز دیجیتال .. ولی نویسنده و بنده نظرمون این هستش که هر چه از امروز امریکا تصمیم سختگیرانه تری رو پیش بگیره واسه مهار تورم کشورش تا ۵ سال دیگه ... بیت کوین پذیرش بیشتری خاهد داشت و رشد قیمت بیشتر ... شاید تو کوتاه مدت تأثیر بگذارد و گزاشته است ولی در بلند مدت هیچ ربطی به اقتصاد کلان تورم امریکا نپذیرفتن روسیه چین هر چیز دیگری ندارد ... هروز یک نفر هم با بلاک چین آشنا بشه که قطعا میشه این پیشرفته

ممد
ممد
2 سال قبل

شاید با تورم همبستگی نداره اما با شاخصی مثل نرخ بهره بانکی در ارتباطه و صد البته باید داده انچین هم برسی بشه تا با اطمینان حرف زد

کازی
کازی
2 سال قبل

عالی

لازمی
لازمی
2 سال قبل

بیت کوین و اتریوم هر دو به دست یک نابغه ساخته شده و هدفشون هر چی هست برای خیلیا قابل درک نیست پس جزو افرادی باشید که بهشون اعتماد دارند

ممد
ممد
2 سال قبل
پاسخ  لازمی

پس چون نمیفهمیمشون بهشون ایمان بیاریم و سوالم نپرسیم؟