محدودیت‌های چین در ارتباط با ارزهای دیجیتال چه زمانی تمام می‌شود؟

محدودیت‌های چین در ارتباط با ارزهای دیجیتال چه زمانی تمام می‌شود؟

دولت چین اقدامات خود علیه ارزهای دیجیتال را با سرکوب مؤسسات مالی و استخراج‌کنندگان آغاز کرد و اکنون شرکت‌های نرم‌افزاری را هدف گرفته است. سوال این است که نهادهای نظارتی چین تا کجا پیش خواهند رفت؟

به گزارش کوین تلگراف، نهادهای مسئول تنظیم مقررات امور مالی در چین، یک شرکت نرم‌افزاری مستقر در پکن را که مظنون به ارائه خدمات به معامله‌گران ارزهای دیجیتال بود، تعطیل کردند.

اداره نظارت و کنترل امور مالی پکن و دپارتمان مدیریت تجارت بانک مرکزی چین، روز سه‌شنبه در یک بیانیه مشترک به تمامی مؤسسات مالی و ارائه‌دهندگان خدمات پرداختی هشدار دادند که نباید هیچ‌گونه خدماتی در رابطه با ارزهای دیجیتال به مشتریان خود ارائه کنند. این ممنوعیت همچنین اشکال مختلف تبلیغ کسب‌وکارها و یا تأمین فضای اداری برای هرگونه «فعالیت تجاری مرتبط با ارزهای دیجیتال» را شامل می‌شود.

این دو اداره دولتی گفته‌اند که دستور تعطیلی شرکت توسعه فرهنگی بیجینگ تونگدائو (Beijing Tongdao) را که در پکن فعالیت می‌کند صادر کرده‌اند. ظاهراً این شرکت برای تراکنش‌های ارزهای دیجیتال خدمات نرم‌افزاری ارائه داده است. این نهادها همچنین گزارش داده‌اند که وب‌سایت این شرکت را هم مسدود کرده‌اند.

سوابق داخلی ثبت شرکت‌ها در چین نشان می‌دهد که این شرکت از آوریل ۲۰۱۶ (فروردین ۹۵) فعال بوده است. کالین وو (Colin Wu)، روزنامه‌نگار چینی، گفته است که شرکت بیجینگ تونگدائو در صنعت سرگرمی فعال بوده و پیش‌تر ارز دیجیتال خود را با نام مائو لی کوین (Mao Li Coin) یا همان کت کوین (Cat Coin)، عرضه کرده است.

نهادهای نظارتی چین ضمن هشدار در مورد همکاری با کسب‌وکارهای مربوط به ارزهای دیجیتال، از مردم خواسته‌اند تا هرگونه نقض قوانین و مقررات مربوط به تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را به‌سرعت گزارش دهند.

مقامات چینی گفته‌اند:

در معاملات ارزهای دیجیتال مشارکت نکنید، کورکورانه از رفتارهای سوداگرانه مربوط به ارزهای دیجیتال پیروی نکنید و از آسیب‌زدن [آنها] به اموال و حقوق شخصی خود آگاه باشید. باید از حساب‌های بانکی شخصی خود محافظت کنید و نباید از آنها برای برداشت یا تأمین مالی حساب‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال استفاده کرد تا از استفاده غیرقانونی و نقض اطلاعات شخصی جلوگیری شود.

تعطیلی این شرکت نشان می‌دهد که ظاهراً نهادهای نظارتی چین صرفاً فعالیت‌های خود را به نظارت بر شرکت‌های استخراج و مؤسسات مالی محدود نکرده‌اند.

بانک مرکزی چین در ماه ژوئن (خرداد) به بانک‌های اصلی این کشور و اپلیکیشن‌های موبایلی ارائه خدمات پرداختی دستور داد که از ارائه خدمات به مشتریانی که در تراکنش‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال مشارکت دارند، خودداری کنند. بانک مرکزی چین به این مؤسسات اجازه داد تا ارتباط خود با پرداخت تراکنش‌های چنین افرادی را در زمانی مناسب قطع کنند؛ اقدامی که می‌تواند به‌معنای مجوز بستن تمامی حساب‌های مشتریان مرتبط با این فعالیت‌ها باشد. بانک کشاورزی چین هم که یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های این کشور است، اعلام کرده است که قصد دارد حساب‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را مسدود کند.

پس از اعلام کمیته پایداری و توسعه مالی شورای دولتی چین در ماه مه (اردیبهشت)، مبنی بر محدود کردن استخراج بیت کوین، مزارع استخراج در مناطق عمده چین فعالیت‌های خود را تعطیل کردند. ممنوعیت‌های اعمال شده از سوی نهادهای نظارتی چین احتمالاً باعث می‌شود که برخی از بزرگ‌ترین استخراج‌کنندگان این کشور مجبور به انتقال فعالیت‌های خود به کشورهایی مانند آمریکا، امارات متحده عربی و کانادا شوند، چراکه قانون‌گذاران این کشورها دید بازتری نسبت به ارزهای دیجیتال دارند.

با تمام این تفاسیر، هنوز مشخص نیست که برنامه‌های سخت‌گیرانه چین در ارتباط با محدودسازی فعالیت‌های ارزهای دیجیتال در این کشور تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

10 دیدگاه
Professional trader
Professional trader
2 سال قبل

ارز دیجیتال کار به هیچ نهاد و دولتی نداره دیگه اینقدر سرمایه توش خوابیده که هیچ کاری از هیچ دولتی بر نمیاد نگران نباشین
دولت هایی که دیکتاتور و زور گو هستن یکم برا خودشون شعر میگن دو روز تاثیر میذاره بازم میریم ب اوووج 👍🏻👍🏻👍🏻

A ———S
A ———S
2 سال قبل

چين كمونيست سياست كثيفي دارد همين كه ديد اكثر دستگاههاي توليد بيد كوين از چن خارج وبه امريكاي شمالي انتقال يافت كم كم دست كثيفش از ارز ديجيتال كوتاه شده وبراي جبران ضررش بازار بيد را به چالش كشيده كه بتواند ارز ارزان خريداري كند كه از سودش عقب نيافتد وبا سياست كثيفش اخبار نا اميد ميفرستد هيچ اتفاقي نميافتد وبازار ارز بزودي مجبور هست سعود داشته باشه

خدا کافی است
خدا کافی است
2 سال قبل

چین همه ی این کارها راداره انجام میده برای این که بتونه ارز دیجیتال چین را واردبازار کنه ویه رقابت سنگین بادلار داشته باشه همه ی این کارها برنامه ریزی شده

حسین
حسین
2 سال قبل

جالبه دستگاه تولید میکنه بعد از اونور منع میکنه ماذا فاذا

Farooq Karimi
Farooq Karimi
2 سال قبل

بانك چين داره اين كارها رو ميكنه
دولتش هيچي نگفته و مخالفش نيست

سینا
سینا
2 سال قبل
پاسخ  Farooq Karimi

خخخخخخخ
برادر من توی نظام کمونیستی اونم چین، بانک بدون اجازه حزب حاکم آب نمیخوره. یه نظام سکولار و تابع دموکراسی که نیست.

Iman
Iman
2 سال قبل

این سیاست چین و ایرانه تا با اخبار منفی بیت رو به محدوده ی ۲۰ هزار و شایدم کمتر برسونن تا خرید های گسترده انجام بدن
وقتی دیدن بیتکوین داره روز به روز سقف جدید میزنه و اینها از بازار پرسودش جا موندن شروع کردن به این بازی کثیف

مهدی بدری بلقان
مهدی بدری بلقان
2 سال قبل

اگر مردم بخوان دولت ها کاره ای نیستن. مثال یک دولتی می گه هر کسی ارز دیحیتال استفاده کنه زندانی میشه دیگه بدتر از این نداریم که. خوب وقتی یک نفر ماشین بفروشه و اونجا امضا کرده کل پول ماشین رو نقدا گرفته. دولت از کجا می خواد بفهمه از این کیف پول اتریوم رفته تو کیف پول فروشنده ماشین. یه مثال واضح الان داشتن ماهواره و ریسیور و استفاده از شبکه های ماهواره ای مگه خلاف قانون نیست. پس این همه ماهواره تو خونه همه چیکار می کنه.

Marlowe
Marlowe
2 سال قبل

تا زمانیکه یوان دیجیتال بر دلار آمریکا تسلط پیدا کنه
از این خفاش خور ها هیچی بعید نیست

ساسان کرده
ساسان کرده
2 سال قبل

همش بازیه کثیف چینی هاست باهمکاری ایران وکشورهای عقب افتاده وقتی میخای چیزیوبه دست بیاری انقدربزن توسرش تاارزششوازدست بده اونجاتومالک اون ارزی یادتون باشه چین یه کشورخیلی کثیفی وکروناهم اون بوجوداورد باکمی تحقیق میتونین متوجه بشین یعنی فکرمیکنین از۱۰۰۰سال پیش تاالان مردم خفاش نمیخوردن .....