نخست‌وزیر سابق کانادا: بیت کوین می‌تواند ارز ذخیره ما باشد

نخست‌وزیر سابق کانادا: بیت کوین می‌تواند ارز ذخیره ما باشد

استفان هارپر، نخست‌وزیر پیشین کانادا، می‌گوید که می‌توان بخشی از سبد دارایی‌های ذخیره‌ای جهان را به بیت کوین اختصاص داد. او از تضعیف جایگاه یوان و بلاتکلیفی‌های موجود در بحث یورو به‌عنوان دلایل این کار یاد می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، استفان هارپر (Stephen Harper) که پیش‌تر به مدت ۹ سال عهده‌دار سمت نخست‌وزیر کانادا بوده، در اظهارنظری تازه گفته است که شاید بتوان در سبد ارزهای ذخیره‌ایِ جایگزین دلار بخشی را به بیت کوین و ارزهای دیجیتال ملی اختصاص داد.

هارپر در کنفرانسی موسوم به سرمایه‌گذاری منابع ونکوور در مصاحبه با خبرنگار کمبریج هاوس (Cambridge House) گفته است که تنها ارزهای بزرگی همچون یورو و یوان چین از این بخت برخوردارند که جانشین دلار آمریکا به‌عنوان اصلی‌ترین ارز ذخیره‌ای جهان شوند. وی در ادامه اما، نسبت به توانایی این دو ارز در تصاحب جایگاه دلار ابراز تردید کرد و افزود که سال‌هاست که ارزش یورو در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است و از سوی دیگر، اقدامات خودسرانه دولت چین نیز بر ارزش یوان سایه افکنده است. هارپر می‌گوید:

اینکه بتوان جایگزینی برای دلار آمریکا که عنوان اصلی‌ترین ارز ذخیره‌ای جهان را یدک می‌کشد، یافت، بسیار دشوار است. اگر سبدی کامل از بیت کوین و طلا و هر آنچه مردم از آنها به‌عنوان دارایی ذخیره‌ای استفاده می‌کنند، تشکیل دهیم، باز هم می‌بینیم که بخش عمده‌ای از آن به دلار آمریکا اختصاص خواهد یافت.

هارپر در ادامه می‌افزاید که گنجاندن ارزهای دیجیتال ملی نیز تا حدی در این سبد اجتناب‌ناپذیر خواهد بود، اما این ارزها خواه‌ناخواه متأثر از سیاست‌های پولی کشورهای صادرکننده خود هستند. وی می‌گوید که سخت نگران این است که بانک‌های مرکزی با صدور ارزهای دیجیتال ملی از جایگاه عالی نظارتی خود سقوط کنند و پذیرای نقش یک بانکدار عمومی شوند. وی در ادامه گفت:

اگر دولتی درصدد اجرای پروژه ارز دیجیتال ملی باشد و در این پروژه، جایگاه بانک مرکزی به‌عنوان نهاد کنترل‌کننده تورم که در پی ایجاد یک ارز پایدار است، خدشه‌دار نشود، آنگاه می‌توان امید داشت که پروژه ارز دیجیتال ملی، تحولی در بازار پولی و مالی یک کشور ایجاد کند.

هارپر در ادامه می‌افزاید:

با این حال، اگر پروژه ارز دیجیتال ملی، بخشی از سلسله اقداماتی باشد که درنهایت جایگاه بانک مرکزی را به چالش بکشد، آنگاه باید نگران شد.

هارپر از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ نخست‌وزیر کانادا بوده است. پس از پایان دوران نخست‌ویزی او اقبال به ارزهای دیجیتال و بلاک چین در کانادا بسیار افزایش یافته و در سپتامبر سال ۲۰۱۵ نخستین صرافی قانونی ارزهای دیجیتال در این کشور آغاز به کار کرد. به‌گفته تیموتی لین (Timothy Lane)، معاون رئیس بانک مرکزی کانادا این بانک کماکان باقدرت روند توسعه ارز دیجیتال ملی خود را پیش می‌برد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
بیت مند
بیت مند
۳ سال قبل

مهم اینه مسوول فعلی باشه نه سابق
رییس جمهورای قبلی آمریکا هم از ایران به نیکی یاد میکنن

شرلوک
شرلوک
۳ سال قبل

ارز دیجیتال حذف شدنی نیست...تازه آغاز راهه