۵ دلیل برای آنکه بیت کوین سیستم بانکی را شکست می‌دهد

۵ دلیل برای آنکه بیت کوین سیستم بانکی را شکست می‌دهد

امروزه، بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی واسطه تعاملات پولی و اقتصادی می‌شوند تا طبق ضوابط خود بین طرفین معامله ارتباط برقرار کنند. بلاک چین و فناوری زیربنایی بیت کوین با هدف حذف این نهادهای واسط به‌وجود آمد. بیت کوین نیاز به واسطه در سیستم‌های پرداخت را از بین می‌برد و داده‌های مالی را به‌طور شفاف و ایمن دراختیار تمام کاربران قرار می‌دهد. با‌این‌همه، بحث درباره کارایی سیستم بیت کوین و توان مقابله و برتری آن در‌برابر سیستم‌های مالی بین‌المللی یکی از موضوع‌هایی است که از ابتدای پیدایش این فناوری مالی همواره محل بحث بوده است.

سیلواین سارل (Sylvain Saurel)، نویسنده و طرفدار سرسخت بیت کوین، درباره این موضوع ایده جذابی مطرح می‌کند. سارل پنج دلیل را برمی‌شمارد که نشان می‌دهد بیت کوین می‌تواند سیستم بانکی فعلی را شکست دهد. دلایل سارل دسترس‌پذیری، کارمزد اندک، فناوری بهینه پس‌انداز، حفظ حریم خصوصی و آزادی از بند سیستم‌های قدرت به‌واسطه بیت کوین را شامل می‌شوند. به‌عقیده او، این ویژگی‌های نهادینه در فناوری بیت کوین باعث می‌شوند شبکه مذکور دستاوردهایی بی‌بدیل و منحصربه‌فرد داشته باشد. در این مطلب و به‌نقل از سارل، توضیحات بیشتری درباره دلایل‌ وی می‌خوانیم. از شما هم دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

پنج دلیل برتری بیت کوین بر سیستم‌های مالی سنتی

ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ عرضه کرد. بی‌شک، بحران مالی آن سال یکی از انگیزه‌های اصلی او برای ایجاد سیستم مالی عادلانه‌تر برای تمام افراد بود. سیستم بانکی فعلی به سود اقلیتی معدود و به‌ بهای سرکوب اکثریت کار می‌کند. از بانک‌های مرکزی گرفته تا بانک‌های خصوصی، سیستم مالی فعلی شفاف نیست و منافع بسیاری افراد را در نظر نمی‌گیرد.

درمقابل، بیت کوین سردمدار تغییر پارادایم عظیمی است. با شبکه بیت کوین، برای اولین‌بار بدون نیاز به واسطه‌ای که غیرمنصفانه به شما دستور بدهد چه کاری انجام دهید، می‌توانید از ثمره کارتان لذت ببرید. فرصت منحصربه‌فرد بیت کوین برای منِ (سارل) نویسنده این مسئله را به‌خوبی روشن می‌کند که این فناوری یگانه درنهایت بانک‌ها را از میدان به‌در خواهد کرد. در‌ادامه، پنج دلیلی را بررسی می‌کنم که به‌نظرم نویدبخش پیروزی بیت کوین هستند.

بیت کوین به شما اجازه می‌دهد در هرزمانی از ثمره کارتان لذت ببرید

شبکه بیت کوین همیشه در حال کار است. با استفاده از این سیستم، می‌توانید بدون هیچ‌گونه محدودیتی تراکنش انجام دهید. اگر قصد دارید آخر هفته تراکنشی مالی با یکی از دوستانتان در آن سوی دنیا انجام دهید، با بیت کوین دیگر نیازی نیست منتظر بمانید تا بانک‌ها دوباره از شنبه هفته بعد شروع به کار کنند.

نکته شگفت‌انگیز دیگر این است که دوست شما بیت کوینی که برایش ارسال می‌کنید، تنها در چند دقیقه دریافت می‌کند. در‌مقابل، سیستم‌های پرداخت بین‌بانکی همچون سوئیفت (SWIFT) شما را ملزم می‌کنند بین دو تا پنج روز صبر کنید. در دنیایی که همه‌چیز پیوسته در حال سریع‌ترشدن است، نمی‌توان تصور کرد که برای انتقال پول در سرتاسر جهان مجبور شوید چندین روز منتظر بمانید.

پذیرش تأخیر در تراکنش‌های بین‌المللی برای نسل جوان و نوجوان، یعنی متولدان بعد از دهه ۱۹۹۰، دشوارتر است؛ بنابراین، بیت کوین می‌تواند به انتخاب اول آن‌ها تبدیل شود. درواقع، در جهانی که همه‌چیز به‌سمت دیجیتالی‌شدن پیش می‌رود، استقبال از بیت کوین امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

بیت کوین به شما اجازه می‌دهد از سرمایه خود با پرداخت کارمزد اندک استفاده کنید

۵ دلیل برای آنکه بیت کوین سیستم بانکی را شکست می‌دهد

وقتی در شبکه بیت کوین تراکنشی انجام می‌دهید، باید کارمزد تراکنش بپردازید. این کارمزد برای جبران هزینه‌ای پرداخت می‌شود که ماینرهای شبکه با ارائه قدرت محاسباتی صرف تأمین امنیت شبکه می‌کنند. تفاوت بزرگ بیت کوین با سیستم بانکی فعلی این است که کارمزد پرداختی فقط به مبلغ تراکنش بستگی دارد. بنابراین، می‌توانید چندین‌میلیون دلار را در بیت کوین با کمتر از ۱ دلار انتقال دهید. انجام این کار با سیستم سوئیفت ناممکن و خارج از تصور است.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که کارمزد تراکنش‌ها عمدتاً به تعداد تراکنش‌هایی بستگی دارد که در صف پردازش هستند. درواقع، اگر شبکه اشباع باشد، مجبور می‌شوید کارمزد تراکنش‌ها را افزایش دهید تا ماینرها تشویق شوند تراکنش شما را در بلاک بعدی بگنجانند. این مشکل در بلاک چین بیت کوین با طراحی شبکه لایتنینگ (Lightning Network) رفع شده است.

بیشتر بخوانید: شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

شبکه لایتنینگ کارمزد تراکنش‌ها را تقریباً به صفر رسانده و سرعت پردازش تراکنش‌ها را بسیار افزایش داده است. به‌عبارت‌دیگر، شبکه لایتنینگ که پذیرش آن به‌طورپیوسته در حال رشد است، می‌تواند راه‌حل آینده برای پذیرش انبوه بیت کوین به‌عنوان واسطه پرداخت در زندگی روزمره افراد به‌شمار ‌رود.

بیت کوین به شما امکان می‌دهد که ثمره کارتان را با خیال راحت ذخیره کنید

حق پس‌انداز یکی از حقوق اساسی بشر است. شما سخت کار می‌کنید و حق دارید انتخاب کنید که با ثمره کار خود چه کنید. متأسفانه سیستم مالی فعلی موذیانه شما را مجبور می‌کند که پول خود را برای چیزهای غیرضروری‌ای خرج کنید که به آن‌ها احتیاجی ندارید. دلیل آن ساده و غم‌انگیز است: اگر با استفاده از سیستم فعلی پس‌انداز کنید، تورم پولی بی‌پایان ارزهای فیات قدرت خریدتان را به‌شدت کاهش می‌دهند. ارزهای فیات را به‌گونه طراحی‌ کرده‌اند که خرج و دوباره چاپ شوند.

درمقابل، تعداد واحدهای بیت کوین محدود است و این ویژگی به‌تنهایی می‌تواند ورق را به‌نفع بیت کوین برگرداند. هنگامی‌که ثمره زحمات خود را در شبکه بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید، از این مسئله می‌توانید مطمئن باشید که ۱ واحد بیت کوین امروز همیشه برابر با ۱ واحد کوین از ۲۱میلیون واحد است، چه امروز، چه در ۱۰ یا ۲۵ یا ۵۰ سال آینده. با دانستن این نکته می‌توانید با خیال راحت در شبکه بیت کوین پس‌انداز کنید؛ زیرا قدرت خرید شما در این شبکه ثابت باقی خواهد ماند. 

بیت کوین از حریم خصوصی شما محافظت می‌کند

۵ دلیل برای آنکه بیت کوین سیستم بانکی را شکست می‌دهد

کاربران شبکه بیت کوین هویتی نیمه‌ناشناس دارند. تمام تراکنش‌های شبکه به آدرس‌ها مربوط می‌شوند و نه افراد. به‌عبارت‌دیگر، در این شبکه تا وقتی آدرس‌های مرتبط با هویت خود را فاش نکنید، حریم خصوصی شما محترم است. این حقیقت که بیت کوین دفترکلی توزیع‌شده و «باز» است، فقط به اتفاقات رخ‌داده در شبکه مربوط می‌شود، نه اینکه مردم با پول خود چه می‌کنند. مزیت دیگر بیت کوین این است که هیچ‌کس از شما نمی‌خواهد توضیحی درباره تراکنش‌هایی که قرار است انجام دهید، ارائه کنید. اگر قصد دارید ۱۰ بیت کوین برای شخصی در آن‌سوی دنیا ارسال کنید، می‌توانید این کار را انجام دهید. این پول شما و حق شماست.

در سیستم مالی فعلی، باید برای تراکنش‌های مالی‌تان به بانک و گمرک و سایر نهادهای دولتی حساب پس دهید و با اسناد و مدارک آن‌ها را مجاب کنید که پولتان صرف فعالیت‌های غیرقانونی نمی‌شود. درواقع، در سیستم‌های سنتی پول دست شماست؛ اما باید طبق قوانینی از آن استفاده کنید که متعلق به خودتان نیست؛ آن‌هم قوانینی که مدام در حال تغییر هستند. درمقابل، با بیت کوین قوانین بازی از قبل شناخته شده‌اند و هرگز تغییر نمی‌کنند. ثبات پروتکل بیت کوین در دنیایی که تا این اندازه نامطمئن و بی‌ثبات است، ویژگی منحصربه‌فردی به‌شمار می‌آید.

بیت کوین به شما آزادی می‌دهد که طبق خواسته‌ها و شرایط خود زندگی کنید

باتوجه‌به آنچه گفتیم، بیت کوین سه آزادی اساسی برایتان به‌ارمغان می‌آورد:

  • آزادی دریافت بیت کوین
  • آزادی ارسال بیت کوین
  • آزادی نگه‌داری (هودل‌کردن) بیت کوین

شما این آزادی را در هرزمان دراختیار دارید. بدین‌ترتیب، بیت کوین به شما امکان می‌دهد که طبق خواسته‌ها و شرایطتان زندگی کنید. به‌همین‌دلیل، می‌توانیم بگوییم دستاورد اصلی بیت کوین قدرت است. تا زمانی‌که کلیدهای خصوصی مرتبط با بیت کوین‌هایتان را در دست داشته باشید، هیچ‌کس نمی‌تواند دارایی‌هایتان را از شما بگیرد یا اجازه ندهد به شیوه دلخواهتان آن را خرج کنید.

بنابراین، بیت کوین می‌تواند تغییر پارادایم گسترده‌ای درمقایسه‌با سیستم بانکی فعلی باشد، جایی که در آن شما به‌نوعی برده هستید. واژه «برده» ممکن است اندکی افراطی به‌نظر برسد؛ اما حس برده‌بودن دقیقاً هنگامی به ما دست می‌دهد که بانکداران و نهادهای قدرت برخی از تراکنش‌هایمان را به‌دلایلی کاملاً خودسرانه ممنوع می‌کنند. با بیت کوین شما دوباره صاحب پول خود خواهید بود.

جمعبندی

از ۷.۸میلیارد جمعیت کره زمین، فقط ۱۳۰میلیون نفر کاربر شبکه بیت کوین هستند؛ بنابراین، واضح است که آنچه در این مطلب توضیح دادیم، برای اکثر افراد هنوز واضح به‌نظر نمی‌رسد. به‌همین‌دلیل، اگر امروز بیت کوین بخرید، می‌توانید به صف اولین پذیرندگان بیت کوین بپیوندید؛ به صف افرادی که اکنون می‌دانند چرا بیت کوین بانک‌ها را شکست خواهد داد. اندک‌اندک افراد بیشتری به انقلاب بیت کوین خواهند پیوست تا از آزادی این سیستم در طول زندگی‌شان لذت ببرند. نکته مهم درک این موضوع است که بیت کوین ارمغان‌آور آزادی خواهد بود.

در مقاله‌ای که خواندید، سیلواین سارل که همیشه پرهیجان‌ترین مطالب را در ستایش بیت کوین می‌نویسد، این بار هم با هدف تحسین شبکه بیت کوین مطلبی نوشته و توضیح داده است که چرا اعتقاد دارد بیت کوین سیستم مالی فعلی را شکست خواهد داد. به‌باور سارل، ویژگی‌هایی نظیر دسترسی ۲۴ساعته به بیت کوین، کارمزد اندک آن در‌مقایسه‌با سیستم‌های مالی فعلی، نقش ذخیره ارزش بیت کوین، حفاظت آن از حریم خصوصی و هویت کاربران در‌کنار تأمین آزادی‌های مالی می‌توانند مُهر تأییدی بر کارایی و پیروزی شبکه بیت کوین دربرابر سیستم‌های مالی سنتی باشند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
مصطفی
مصطفی
1 سال و 3 ماه قبل

همه ی این خصوصیات بیت کوین که گفتین درست هستش، ولی تا زمانیکه قدرت دست دولتهاو حکومتها هستش بیت و ارزهای دیجیتال ابزاری برای کلاه برداری از مردم دنیا خواهد بود،تا زمانیکه دمکراسی اصلی در همه دنیا ایجاد نشه و مردم دنیا رو تو بی آگاهی نگه دارن نمیشه انتظار پیش رفت های سریع و مطمعن رو داشته باشیم