بانک تجارت و ایران کیش اولین محصول مبتنی بر ریال دیجیتال را معرفی کردند

بانک تجارت و ایران کیش اولین محصول مبتنی بر ریال دیجیتال را معرفی کردند

در جریان نهمین نمایشگاه بانکداری الکترونیک و پرداخت، در کارگاهی با عنوان «ارائه محصول ریال دیجیتال» درباره امکان جدید اپلیکیشن زمرد بانک تجارت صحبت شد که به پروژه ریال دیجیتال، ارز دیجیتال ملی ایران مربوط می‌شود.

به گزارش ارزدیجیتال، زمرد یکی از اپلیکیشن‌های پرداختی وابسته به بانک تجارت است که به‌گفته نیما رشادی، مدیر نرم افزارهای موبایلی ایران کیش، قرار است به نسخه‌های جدید آن امکان استفاده از ریال دیجیتال و نقل و انتقالات آن را اضافه شود.

گفته می‌شود در نسخه جدید اپلیکیشن زمرد ویژگی‌هایی مثل ایجاد کیف پول ریال دیجیتال برای کاربر، شارژ یا افزایش موجودی کیف پول ریال دیجیتال، انتقال از کیف پول ریال دیجیتال به کیف پول دیگری، دشارژ کردن کیف پول (امکان تبدیل ریال دیجیتال به ریال واقعی) و دریافت موجودی کیف پول ریال دیجیتال ایجاد شده است. گفتنی است نسخه‌ای که در حال حاضر از برنامه زمرد در وب‌سایت بانک تجارت در دسترس است، این قابلیت‌ها را ندارد.

طبق اعلام رشادی، خرید شارژ موبایل، بسته اینترنت و پرداخت قبض موبایل از طریق ریال دیجیتال و همین طور انتقال ریال دیجیتال با استفاده از بار کد QR از جمله مواردی است که در نسخه جدید این اپلیکیشن پیاده‌سازی شده است.

در توضیحات تکمیلی مرتبط با این محصول در وب‌سایت ایران کیش آمده است که ریال دیجیتال نقل و انتقالات را روی یک شبکه نامتمرکز انجام می‌دهد که نام این شبکه غیرمتمرکز بانک مرکزی «برنا» است. این شبکه غیرمتمرکز در حال حاضر سه نوداصلی (که سرورهای تأیید‌کننده تراکنش‌ها از طریق ریال دیجیتال هستند) دارد که عبارت از بانک تجارت، بانک ملی و بانک ملت هستند. این نودهای اصلی تأییدکننده تراکنش‌هایی هستند که با ریال دیجیتال در شبکه اتفاق می‌افتد. وقتی ریال دیجیتال از طریق کیف پول الکترونیکی اپلیکیشن انتقال داده می‌شود، تراکنش‌ها از طریق این بانک‌ها تأیید می‌شوند.

یکی از این نودها که بخش پرداخت ریال دیجیتال را انجام می‌دهد شرکت ایران کیش و مبتنی بر هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric) است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

6 دیدگاه
hamid
hamid
1 سال قبل

سلام.
سوال اینجاست که مثلا من تو همراه بانک ریال داشته باشم یا تو کیف پول دیجیتال ریال داشته باشم چه سودی داره. اصلا چرا من باید ریال نگه دارم. همین الان هم هرچی ریال بود تتر کردم.
از طرفی نوشته کیف پول ریالی. یعنی فقط ریال؟؟؟
خب من واقعا نمیتونم درک کنم هدف از ایجاد این سیستم چیه. کسی که بخواد پول بزنه با همراه بانکش کارت به کارت میکنه دیگه.
مگه اینکه در یک صورت فقط بدرد بخوره اونم اینکه سقف پرداخت نداشته باشه. برای سیستم ایران که این قدر سخت میگیره بعید میدونم عملی باشه.

حمید
حمید
1 سال قبل

یکم مجانی بدین اول صفراشو حرف کنید تا تو والت جا بشه بعدش کی میخوره وقتی روز بروز میاد پایین بدرد تریدر ها نمیخوره اصلا

A Gh
A Gh
1 سال قبل

پشتوانس ریال ایران باشه صل الا نور میشه🤭

حامد ذوقی
حامد ذوقی
1 سال قبل

صفا باشه🤣

شاگرد پیتر برندت
شاگرد پیتر برندت
1 سال قبل

شت کوین اصل
اسکم ترین فیات

MOHAMAMD MEHDI
MOHAMAMD MEHDI
1 سال قبل

کاش میشد تو یه کارگزاری لیست میشد با اهرم 1/1000 فقط SELL میزدیم.