اولین روز ETFهای بیت کوین در آمریکا با حدود ۱ میلیارد دلار معامله به پایان رسید

اولین روز ETFهای بیت کوین در آمریکا با حدود ۱ میلیارد دلار معامله به پایان رسید

داده‌های بازار نشان می‌دهد که حجم معاملات صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) شرکت پروشیرز (ProShares) در اولین روز عرضه خود در بورس آمریکا، به نزدیکی ۱ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش د‌کریپت، اولین صندوق قابل‌معامله در بورس بیت کوین آمریکا روز گذشته راه‌اندازی شد و سرمایه‌گذاران مشتاق در همان ۲۰ دقیقه اول، ۲۸۰ میلیون دلار سهم از این صندوق را معامله کردند. تا پایان روز و بسته‌شدن بازار، حجم معاملات به حدود ۱ میلیارد دلار رسید.

اولین EFT بیت کوین آمریکا با عنوان پروشیرز بیت کوین استراتژی (ProShares Bitcoin Strategy)، پس از تأیید روز جمعه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، روز گذشته کار خود را با نماد اختصاری «BITO» در بورس نیویورک آغاز کرد. روز گذشته این امکان در اختیار معامله‌گرانی که خواهان سرمایه‌گذاری در بیت کوین بودند قرار گرفت تا سهام این صندوق را که مبتنی بر قیمت قراردادهای آتی است، خریدوفروش کنند. ارزش هر سهم از صندوق شرکت پروشیرز ابتدا با ۵.۴ درصد رشد از ۴۰ دلار به ۴۲.۱۵ دلار رسید، اما در نهایت با رشد روزانه ۴.۸۵ درصدی و روی قیمت ۴۱.۹۴ دلار بسته شد.

تحلیلگران گفته‌اند که حجم معاملات در آستانه رکوردشکنی بوده و با اینکه به ۱ میلیارد دلار نرسید، توانست به این عدد نزدیک شود. داده‌های وب‌سایت بلومبرگ نشان می‌دهد که حجم معاملات روز گذشته این صندوق ۹۹۴ میلیون دلار بوده است. تنها یک EFT در تاریخ آمریکا توانسته است در روز اول رکورد حجم معاملات ۱ میلیارد دلاری ثبت کند و آن هم صندوق کربن ترنزیشن ردینس (Carbon Transition Readiness) شرکت بلک‌ راک (BlackRock) بود که در ماه آوریل (فروردین) عرضه شد.

جیمز سیفارت (James Seyfarrt)، تحلیلگر بلومبرگ، دراین‌باره گفته است:

انتظار چنین چیزی را نداشتیم. فکر می‌کردیم مورد استقبال قرار بگیرد. فکر می‌کردیم موفق باشد. تصور می‌کردم اگر [حجم معاملات] در روز اول به ۲۵۰ میلیون دلار برسد، موفقیت‌آمیز خواهد بود، اما این اتفاق تنها در ۳۰ دقیقه اول افتاد.

سرمایه‌گذاران نهادی و خرده از طریق ETFها به بیت کوین دسترسی خواهند داشت، بدون اینکه نیاز باشد خودشان بیت کوین بخرند و آن را نگه‌ دارند. خرید و نگهداری بیت کوین می‌تواند برای برخی از سرمایه‌گذاران مشکل باشد و ETF یک راهکار مؤثر برای آنهاست. البته هنوز یک مشکل کوچک وجود دارد؛ ETF شرکت پروشیرز که دیروز عرضه شد از نوع ETFهای آتی است، به این معنی که سرمایه‌گذاران سهامی را خریدو‌فروش می‌کنند که نماینده قراردادهای پیش‌بینی قیمت بیت کوین است. جای خالی ETFهای آنی همچنان احساس می‌شود و شرکت‌های بزرگ زیادی هستند که منتظر تأیید مجوز ETF آنی خود مانده‌اند. منظور از ETF آنی صندوق قابله‌معامله در بورسی است که مستقیماً با بیت کوین پشتیبانی می‌شود و قیمت آن هم وابسته به قیمت آنی است.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره ETF بیت کوین به زبان ساده

نگرانی از دستکاری بازار در ارزهای دیجیتال باعث شده تا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در تأیید ETFهای آنی یا همان فیزیکی بیت کوین، با احتیاط عمل کند. گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس کمیسیون بورس آمریکا، در ماه اوت (مرداد) اعلام کرده بود که این کمیسیون بیشتر تمایل دارد ETFهای آتی بیت کوین را تأیید کند؛ احتمالاً به این دلیل که بازار قراردادهای آتی از قبل توسط کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا قانون‌گذاری شده است.

با وجود اینکه ETFهای آنی بیت کوین هنوز در بازار بورس آمریکا عرضه نشده‌اند، در کشور همسایه ایالات متحده، یعنی کانادا بسیار موفق بوده‌اند.

ETF شرکت پروشیرز فارغ از اینکه با بیت کوین‌های واقعی پشتیبانی می‌شود یا خیر، نشان داد که سرمایه‌گذاران وال استریت به‌شدت خواهان بیت کوین هستند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Admins
Admins
2 سال قبل

خیلی مختصر و مفید