پروژه دییم (لیبرا) فیسبوک در فاز آزمایشی ۵۰ میلیون تراکنش را به ثبت رساند

پروژه دییم (لیبرا) فیسبوک در فاز آزمایشی ۵۰ میلیون تراکنش را به ثبت رساند

داده‌های کاوشگر این‌دییم (inDiem) نشان می‌دهد که تعداد تراکنش‌های شبکه آزمایشی پروژه استیبل کوین فیس‌بوک موسوم به دییِم (Diem)، روز گذشته از ۵۰ میلیون عبور کرد. این پروژه پیش‌تر لیبرا (Libra) نام داشت.

به گزارش دیکریپت، دییم یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا است که شرکت فیس‌بوک آن را توسعه داده است. هدف دییم برهم زدن رویه کارکرد سیستم‌های پرداخت سنتی است. گفته می‌شود که دییم قرار است با استفاده از ویژگی‌هایی نظیر کم‌هزینه بودن، مقیاس‌پذیری و انتقال سریع به یکی از رقبای اصلی در حوزه پرداخت تبدیل شود.

این استیبل کوین را انجمن دییم (Diem Association) اداره می‌کند. صرافی کوین بیس (Coinbase) و شرکت تاکسی اینترنتی اوبر (Uber) از جمله اعضای این انجمن هستند.

دییم که در حال حاضر در فاز شبکه آزمایشی یا تست‌نت قرار دارد، اواخر روز گذشته مرز ۵۰ میلیون تراکنش را رد کرد. این آزمایش به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد که نقص‌های شبکه را در صورت وجود، پیش از عرضه عمومی رفع کنند.

پروژه دییم (لیبرا) فیسبوک در فاز آزمایشی ۵۰ میلیون تراکنش را به ثبت رساند
تراکنش‌های شبکه دییم

داده‌ها نشان می‌دهد که تست‌نت دییم به‌طور میانگین با ظرفیت پردازش ۳ تراکنش در هر ثانیه کار می‌کند. اگرچه این سرعت بالا به نظر می‌رسد، اما در مقایسه با تراکنش‌های جاری در بیت کوین (۴.۶ در هر ثانیه) و اتریوم (۱۵ در هر ثانیه) بسیار پایین است. از این گذشته، در مقایسه با شبکه‌هایی مثل سولانا (Solana) که ۶۵,۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه ثبت می‌کنند، بسیار بسیار کند است. این احتمال هم وجود دارد که شبکه آزمایشی دییم با حداکثر ظرفیت خود فعالیت نکرده باشد.

از لحاظ تعداد کاربران، بیش از ۲۲۱,۰۰۰ آدرس منحصر به فرد به نوعی با دییم تعامل برقرار کرده‌اند و از این تعداد، فقط یک آدرس دارای بیش از ۱۰۰ میلیون LBR (توکن دییم) بوده است و ۵۳ آدرس هم دقیقاً ۸۲۰ LBR دارند.

موجودی ۵۷ تا از ۱۰۰ کیف پولِ اول، بیش از ۲۹ LBR است و مابقی هر کدام فقط یک LBR دارند که احتمالاً برای آزمایش شبکه در زمان‌های مختلف و از راه‌های مختلف است.

اگر آزمایش با ظرفیت کامل انجام شود، با توجه به گزارش‌های پیشین، انتظار می‌رود که راه‌اندازی عمومی دییم اواخر سال ۲۰۲۱ اتفاق بیفتد. نباید فراموش کرد که عرضه دییم در ابتدا به‌صورت محدود خواهد بود. با این حال، این استیبل کوین پیش از عرضه هم مشتریان خود را پیدا کرده است. به‌عنوان مثال، نرم‌افزار موسیقی اسپاتیفای (Spotify) گفته که از همین حالا بخش پرداخت خود را برای پذیرش دییم آماده می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
محمود
محمود
3 سال قبل

سلام میشه بگید ارز دیجیتال فیسبوک لیبرا بالخره کی معامله میشه؟

سپهر
سپهر
3 سال قبل

یه قدم دیگه رو به جلو .امیدوار‌کننده هستش این روند

علیرضا عبادی
علیرضا عبادی
3 سال قبل

سلام خسته نباشید
اینا در مورد پول دربیاری خودم واقعا بلد نیستم پول درآمد داره