تاریخچه پول ، موقعیت بیت کوین کجاست ؟

تاریخچه پول ، موقعیت بیت کوین کجاست ؟

پول اصلی ترین عامل در اقتصاد یک جامعه یا کشور است حجم پول آثار کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر نرخ تورم، بهره، بیکاری و تولید تأثیرگذار است. در این اینفوگرافیک سیر تحول پول ها را بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه پول ، موقعیت بیت کوین کجاست ؟

برای مشاهده سایز اصلی، روی تصویر کلیک کنید

مفهوم پول

هر وسیله فیزیکی یا غیرفیزیکی که ارزشمند باشد و بتوان از آن برای تبادلات، خرید و پرداخت بهای خدمات استفاده کرد، نوعی از پول است.

سیستم داد و ستد کالا

در تمدن های اولیه بشری معمولاً از تبادلات کالا به کالا برای رفع نیاز های خود استفاده می کردند. به این صورت که افراد کالایی را در قبال کالای دیگر با یکدیگر تعویض می کردند. در آن دوره به دلیل ساده بودن تبادلات نیاز به ثبت و ضبط تبادلات نبود و این کار را به صورت ذهنی انجام می دادند.

پول فیزیکی

رشد تمدن ها، افزایش جمعیت و آگاهی بشر، باعث شد که افراد هر منطقه نوع یا انواعی از کالای فیزیکی را برای تبادلات انتخاب کردند و آن را مبدا تبادلات خود قرار دادند. مثلا در برخی از نقاط  از وسیله ای مانند نعل اسب برای واحد پولی استفاده می شد و در بعضی از نفاط از نوعی جواهر به عنوان پول استفاده می شد.

پول فیزیکی اولیه

یک نوع پول فیزیکی باستانی

سکه های طلا

پول های فیزیکی باستانی،جهانی نبودند و در هر کشور یا منطقه انواعی از پول فیزیکی مورد استفاده قرار می گرفت. بازرگانان برای تجارت با مناطق دیگر مشکلات زیادی داشتند زیرا پول قراردادی هر منطقه متفاوت بود. از این رو فلزات طلا و نقره را به عنوان پول جهانی قرار دادند که در تمام جهان قابل استفاده باشد و همه آن را به رسمیت بشناسند. بنابراین ابتدا سکه های طلا ضرب شد و بعد ها با فلزات دیگر هم سکه ضرب کردند. سکه ها برای سالیان سال به عنوان پول مورد استفاده قرار گرفتند تا اینکه در دوران معاصر نخستین بانک ها به وجود آمدند.

بانک ها و ارز فیات

با پدیدار شدن بانک ها، اسکناس ها چاپ شدند و نخستین ارزهای فیات پدید آمدند. ارزهای فیات با پشتوانه طلا و نقره چاپ می شوند یعنی برای چاپ ارز باید به همان اندازه طلا یا نقره در ذخایر بانک مرکزی وجود داشته باشد در غیر اینصورت مشکلات اقتصادی زیادی به وجود می آید. ریال ایران هم نوعی ارز فیات است.

بانکداری آنلاین و شرکت های واسطه

پدیده ی اینترنت توانست مشکلات زیادی را حل کند. یکی از کاربردهای اینترنت بانکداری آنلاین است. فضایی که کاربران می توانند بانک شخصی خود را در خانه یا موبایل خود داشته باشند و بدون نیاز به مراجعه به بانک پرداخت های خود را انجام دهند. اما مشکل مهم این بود که در سال های اولیه بانکداری آنلاین، کاربران نمی توانستند به راحتی خرید های اینترنتی خود را با سایت های کشورهای دیگر انجام دهند. بنابراین در سال ۲۰۰۱ شرکت پی پال رسما سرویسی را ارائه داد که کاربران می توانستند پرداخت های آنلاین خود را در سراسر جهان انجام دهند.

ظهور بیت کوین

اما پی پال یک شرکت واسطه ای است و برای استفاده نیاز به ثبت نام دارید. در سال ۲۰۰۹ بیت کوین متولد شد و اقتصاد جهان را متحول کرد. بیت کوین اولین پول دیجیتال تمرکز زدایی شده جهت جلوگیری از ایجاد تورم و حفظ ارزش پول و دارایی مردم در طولانی مدت است که در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی گردید.

بیت کوین تکامل را در پول آغاز کرد و جرقه ی یکی از آرزو های بشر، یعنی جهانی بدون واسطه و هوشمند را زد. پس از بیت کوین ارزهای مختلفی متولد شدند پروژه های غیرمتمرکز زیادی ایجاد شد. قطعا و بدون اغراق بیت کوین مهمترین پدیده اقتصادی قرن ۲۱ است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
عبدالله رفعت
عبدالله رفعت
6 سال قبل

هرچیزیکه اقبال عمومی داشته باشد ومبادلات بشررا تسهل کند ودارای حفظ ارزش باشد امکان پس انداز را داشته باشد عبارت ازپول است

محمدحسن
محمدحسن
5 سال قبل

با این تعریف بیت کوین پول نیست. چون لزوما حفظ ارزش نمی کند. ارزش فعلی آن به دلیل اقبال فعلی مردم است

ممکن است کسی بگوید تمامی ارزها همین حالت را دارند.

اینجا اشکال تعریف پول که در بالا نوشته شده هم خودش را نشان می دهد.

اساسا ارزش پول یا ذاتی است یا اعتباری..
یعنی یا خود شی ارزش دارد یا به پشتوانه یک چیز با ارزش، باارزش تلقی می شود.

الان ارزش و اعتبار بیت کوین به کدام است؟
خودش ارزشی دارد؟ یا پشتوانه ای دارد؟

بیت کوین در بسیاری از کشورهای دنیا غیرقانونی شمرده شده و کار درستی هم هست.

چیزی که حاصل یک فرایند الکترونیکی است و به دلیل ارزان تر بودن برق در ایران به نسبت آمریکا، تولیدش در ایران به صرفه تر است هرگز نمی تواند پول تلقی شود.