جی‌پی مورگان: اتریوم ۲.۰ می‌تواند آغازکننده صنعت ۴۰ میلیارد دلاری سهام‌گذاری باشد

جی‌پی مورگان: اتریوم ۲.۰ می‌تواند آغازکننده صنعت ۴۰ میلیارد دلاری سهام‌گذاری باشد

جی‌پی مورگان، بزرگ‌ترین بانک آمریکا و یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان، معتقد است به‌روزرسانی اتریوم می‌تواند آغازکننده یک صنعت چند میلیارد دلاری باشد. جی‌پی مورگان تخمین زده است که صنعت سهام‌گذاری اتریوم که در حال حاضر ارزشی معادل ۹ میلیارد دلار دارد، تا سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴) می‌تواند به ارزشی ۴۰ میلیارد دلاری برسد.

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، گزارش جی‌پی مورگان برآورد می‌کند که راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ به پذیرش بیشتر اتریوم منجر ‌شده و می‌تواند پرداخت‌های سهام‌گذاری را در سال‌های اولیه راه‌اندازی به ۲۰ میلیارد دلار افزایش دهد. به گفته جی‌پی مورگان این عدد می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به ۴۰ میلیارد دلار هم برسد.

دو تحلیلگر جی‌پی مورگان که تهیه این گزارش را بر عهده داشته‌اند، می‌گویند بازده حاصل از سهام‌گذاری، در شرایطی که نرخ بهره صفر است، سرمایه‌گذاری جذابی به نظر می‌رسد. این موضوع به نرخ‌های بهره پایینی که بانک‌ها برای حساب‌های پس‌انداز مشتریان پرداخت می‌کنند، اشاره دارد.

اتریوم ۲.۰ نسخه ارتقایافته شبکه اتریوم است که به بهبود امنیت شبکه و مقیاس‌پذیری آن کمک می‌کند. اتریوم ۲.۰ با معرفی فرآیندهایی نظیر شاردینگ (Sharding) و ادغام، بهبود بهره‌وری در مقیاس گسترده را برای شبکه به دنبال دارد. شاردینگ به بیان ساده فرایندی است که یک پایگاه داده را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرده تا شبکه بتواند بار بیشتری را تحمل کند.

به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ سازوکار شبکه را از اثبات کار به اثبات سهام منتقل می‌کند. این تغییر می‌تواند انرژی موردنیاز برای استخراج ارزهای دیجیتال و همچنین تأیید تراکنش‌های شبکه را به‌شدت کاهش دهد.

از آنجا که فرایند اثبات کار برای تأیید تراکنش‌های شبکه نیاز به دستگاه‌‌هایی برای حل معادلات پیچیده ریاضی دارد، میزان مصرف انرژی آن بسیار زیاد است. بیت کوین و اتریوم همچنان از سازوکار اثبات کار استفاده می‌کنند که این موضوع افزایش نگرانی‌ها در خصوص مصرف انرژی را در صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به دنبال داشته است. گفته می‌شود که استخراج ارزهای دیجیتال در رده سی‌و‌سوم فعالیت‌هایی قرار دارد که انرژی زیادی مصرف می‌کنند.

همچنین بخوانید: اثبات انجام کار و اثبات سهام، مفاهیم و تفاوت ها

Total DeFi market cap from TradingView.com
نمودار ارزش بازار دیفای

از طرف دیگر، اثبات سهام فرایند تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین را با نتایج مشابه با فرایند اثبات کار انجام می‌دهد، با این تفاوت که نیازی به حل معادلات پیچیده ریاضی ندارد. اثبات سهام به دارندگان یک ارز این امکان را می‌دهد که اعتبار یک تراکنش را تأیید کنند. این مکانیسم از یک فرایند تصادفی ساختگی استفاده می‌کند تا بتواند نودی (Node) که اعتبارسنجی بلوک بعدی را بر عهده می‌گیرد، انتخاب کند.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت اتریوم، این تغییر و تحول در سه مرحله رخ خواهد داد. اولین مرحله بیکن چین (Beacon Chain) است. بیکن چین در حال حاضر فعال است و همراه با سهام‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرده است. بیکن چین همچنین زمینه را برای به‌روزرسانی‌های آتی و هماهنگی کل سیستم فراهم می‌کند.

مرحله بعدی ادغام (Merge) است. در این مرحله شبکه اصلی اتریوم با بیکن چین ادغام خواهد شد. برآورد می‌شود این اتفاق در سال ۲۰۲۱ رخ دهد.

در مرحله آخر شارد چین‌ها اضافه می‌شوند. شارد چین‌ها ظرفیت اتریوم را برای پردازش تراکنش‌ها و ذخیره داده افزایش می‌دهند. قرار است شارد چین‌ها در سال ۲۰۲۲ به شبکه اتریوم اضافه شوند.

گزارش جی‌پی مورگان به طور جامع این موضوع را بررسی کرده است که چرا سهام‌گذاری ممکن است روش ایده‌آلی برای سرمایه‌گذاری باشد. سهام‌گذاری تا ۱۳ درصد سود بر روی ترازنامه ارز دیجیتال ارائه می‌دهد که این عدد در برخی موارد بیشتر هم می‌شود. در مقایسه با بانک‌های سنتی و یا سرمایه‌گذاری‌هایی چون خرید اوراق قرضه، سهام‌گذاری فرصت سرمایه‌گذاری بسیار جذاب‌تری برای سرمایه‌گذاران است.

در گزارش جی‌پی مورگان ذکر شده است:

سود حاصل از سهام‌گذاری هزینه جانشینی مالکیت ارزهای دیجیتال را در برابر سایر کلاس‌های دارایی نظیر دلار آمریکا، اوراق خزانه‌داری یا صندوق‌های بازار پولی که در آن سرمایه‌گذاری‌ها سود اسمی مثبت دارند، کاهش می‌دهد.

در این گزارش همچنین این موضوع بررسی شده که پاداش حاصل از سهام‌گذاری می‌تواند راهی برای کاهش اثرات منفی تورم باشد. علاوه بر آن، این گزارش بیان می‌کند که استفاده از سهام‌گذاری به‌عنوان راهی برای کسب درآمد منفعل رو به افزایش است.

در حال حاضر ارزش بازار توکن‌های سهام‌گذاری به بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار رسیده است و این عدد تنها تا زمانی به رشد خود ادامه خواهد داد که سهام‌گذاری هر چه بیشتر به جریان اصلی بازار تبدیل شود.

هر چند جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیرعامل بانک جی‌پی مورگان، علاقه‌ای به ارزهای دیجیتال ندارد، اما این شرکت در جستجوی ارائه گزینه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال به مشتریانش است. گزارش‌ها حاکی از آن است که جی‌پی‌ مورگان برای ارائه صندوق سرمایه‌گذاری در بیت کوین به مشتریان خود آماده می‌شود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه