قیمت اتریوم به بالای ۳,۰۰۰ دلار رسید؛ ارزش بازار اتر حالا بزرگتر از غول بانکداری جهان

قیمت اتریوم به بالای ۳,۰۰۰ دلار رسید؛ ارزش بازار اتر حالا بزرگتر از غول بانکداری جهان

قیمت اتریوم (ETH) از ۳,۰۰۰ دلار عبور کرد و اکنون ارزش بازار آن از غول‌های بزرگی نظیر والت دیزنی (The Walt Disney) و بنک آو امریکا (Bank of America) بیشتر است.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت ارز دیجیتال اتر (ETH) از ۳,۰۰۰ دلار که از لحاظ روانی نقطه مهمی محسوب می‌شد، فراتر رفت و در لحظه نگارش این خبر تا ۳,۱۰۵ دلار نیز رسیده است. اتر در چندین صرافی بزرگ ازجمله بای بیت (Bybit)، کوین بیس (Coinbase) و بیت مکس (BitMEX) این رکورد را ثبت کرده است.

قیمت اتریوم به بالای ۳,۰۰۰ دلار رسید؛ ارزش بازار اتر حالا بزرگتر از غول بانکداری جهان
نمودار قیمت اتریوم طی یک هفته اخیر

این افزایش قیمت باعث شد که ارزش کل بازار اتریوم از شرکت‌هایی مانند والت دیزنی و بنک آو امریکا بالاتر رود. براساس داده‌های وب‌سایت اینفینیت مارکت کپ (Infinite Marketcap)، ارزش بازار بزرگ‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند لایه اول جهان در این هفته با ۲۴ درصد رشد به ۳۴۶.۷۲ میلیارد دلار رسید.

برای مقایسه، بیت کوین در حال حاضر با ارزش بازار ۱.۰۷۹ تریلیون دلار، درست پایین‌تر از ارزش بازار نقره با ۱.۴۱۶ تریلیون دلار و بالاتر از شبکه اجتماعی فیس‌بوک (Facebook) با ۹۲۳.۱۲ میلیارد دلار قرار دارد.

صعود چشمگیر اتر حتی باعث شده که گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه اتریوم می‌تواند بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان بیت کوین را پشت سر بگذارد، بار دیگر قوت بگیرد.

عوامل مختلفی در رشد اتریوم نقش داشته‌اند. اولین مورد مربوط به رشد فعالیت در بلاک چین اتریوم است که شامل فعالیت نهادها نیز می‌شود. برای نمونه، هفته گذشته بانک سرمایه‌گذاری اروپا (European Investment Bank) اعلام کرد که با همکاری برخی بانک‌ها مانند گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، اوراق قرضه دیجیتال دو ساله به ارزش ۱۲۱ میلیون دلار صادر خواهد کرد.

علاقه سرمایه‌گذاران خرد به دیفای نیز به‌تازگی در حال افزایش بوده است و ارزش کل قفل‌شده در این حوزه به رقم چشمگیر ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

با این حال، هارد فورک لندن که شامل طرح بهبود EIP-1559 برای اصلاح ساختار کارمزدهای اتریوم می‌شود و همچنین انتقال به اتریوم ۲ برای گذار به مدل اجماع اثبات سهام (PoS) مهم‌ترین رویدادهایی هستند که سرمایه‌گذاران در انتظار آنها بودند.

انتظار می‌رود این به‌روزرسانی‌ها در شبکه اتریوم باعث کاهش چشمگیر کارمزدها شده و همچنین پاداش استخراج‌کنندگان را کاهش دهد. این عوامل به نوبه خود می‌تواند باعث کاهش فشار فروش اتر شود.

دیوید هافمن (David Hoffman)، مجری رسانه آموزشی اتریوم «بنک‌لس» (Bankless)، معتقد است طرح‌های ابتکاری اتریوم مانند سه رویداد هاوینگ (halving) در بیت کوین تأثیرگذار هستند. رویداد هاوینگ تقریباً هر چهار سال یک بار در بلاک چین بیت کوین اتفاق می‌افتد و طی آن، پاداش بلاک‌های بیت کوین نصف می‌شود. تصور غالب این است که رویداد هاوینگ در افزایش قیمت بیت کوین مؤثر است.

تأثیر سه هاوینگ اتریوم روی قیمت آن هنوز به پایان نرسیده است.

دیوید هافمن

اتریوم همچنین با دیگر بلاک چین‌های لایه یک قرارداد هوشمند در رقابت است. محبوبیت فزاینده اتریوم تا حدی در افزایش کارمزدهای گزاف تراکنش در این بلاک چین مقصر شناخته می‌شود (اگرچه در هفته‌های اخیر کارمزدها تا حدودی کاهش یافته است). بالا بودن کارمزدهای اتریوم در نبود راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه ۲، به معنای افزایش فعالیت در بلاک چین‌های رقیب است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
deleted user
deleted user
3 سال قبل

سلام .دوستان گل حالا چی میگین ..گفته روند تثبیت یک روند رو به جلو میباشد ..تازه داره خودش اماده اوج میکنه ..امیدوارم شکاها مثل من در پوست خود نجنبید ..

خلیل سخراوی
خلیل سخراوی
3 سال قبل

بسیار مفید

مهر
مهر
3 سال قبل

دوستان اتریوم مانند بیت کوین نیست یعنی تعداد تولید آن فعلا نا محدود است ولی مورد وثوق بسیاری از شرکتهای بزرگ و دو لتها هم می باشد که در این راستا از defi بسیار خوبی هم دارد بهره می برد .حال سوال اینجاست که در آینده چه خواهد شد .؟ ارزی که محدودیت تولید ندارد آیا می تواند در آینده هم موفق باشد ؟ لطفا نظرات خود را بگذارید.

علیرضا یحیی زاده
علیرضا یحیی زاده
3 سال قبل

ادمین قیمت دلار سنا رو تصحیح کن

مهر
مهر
3 سال قبل

چقدر مقاله پر سودی بود. Defi و مهمتر از همه هاوینگ اتریوم . ( از همان کلمه half انگلیسی می آید ) چقدر تاثیر گذار بوده است . بنده خودم شخصا روی پروژه ای دارم کار می کنم با همکاری تعدادی از ....که بتوانیم پدیدار شدن زمان آثار این مکانیزم را با یک tolerence زمانی حداقل بفهمیم. بعنوان مثال وقتی هاوینگ بیت اتفاق افتاد تقریبا یک سال بعد آثارش را نشان داد. که زیاد ملموس نبوده. در صورت پیشرفت در کار مان حتما اطلاع رسانی خواهم کرد. متشکرم.

ندارم
ندارم
3 سال قبل
پاسخ  مهر

هآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ . ایـــــــــــــــیی کع گوفتی یعنی چع !؟