وزیر نیرو در صحن مجلس: استخراج ارزهای دیجیتال علت قطع برق است

وزیر نیرو در صحن مجلس: استخراج ارزهای دیجیتال علت قطع برق است

رضا اردکانیان افزایش دما و ماینینگ را دو علت اصلی خاموشی‌های اخیر عنوان کرد و گفت که براساس گزارش مراجع جهانی ۱۰ درصد انرژی مصرفی استخراج ارزهای دیجیتال مربوط به ایران است.

به‌گزارش ارزدیجیتال و به‌نقل از ایسنا، رضا اردکانیان در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه گزارشی درباره علل خاموشی‌های اخیر اظهار کرد:

سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ که از اول مهرماه گذشته آغاز شده از خشک‌ترین سال‌ها در ۵۰ سال اخیر بوده است. وقتی من در آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ کارم را شروع کردم سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷ هم خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود. حجم مفید مخازن سدها که نیروگاه برق آبی دارند مشخص است. امسال حجم مفید ما نسبت به پارسال ۵۰ درصد کاهش یافته و این موجب ۳۵۰۰ مگاوات کاهش ظرفیت برق شده است.

وی ادامه داد:

اتفاق دوم گرمای زودرس است، زودتر گرم‌شدن هوا موجب شده دستگاه‌های سرمایشی هم زودتر به کار بیفتند و نیروگاه‌ها نیز توان خروجی اندک‌تری داشته باشند به نحوی که در روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری ما به اوج مصرف ۵۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات رسیدیم، در حالی که در سال گذشته این اوج مصرف در روز ۲۴ خردادماه و در سال‌های قبل در یکم و نهم تیرماه اتفاق افتاد.

وزیر نیرو با بیان این‌که در سال ۱۴۰۰ متوسط مصرف انرژی روزانه ۲۲.۵ درصد افزایش یافته، اضافه کرد:

در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ به نسبت سال‌های ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸ افزایش ۱۷.۹ درصدی را شاهد بودیم، همچنین عامل سوم که غافلگیر کننده بوده بحث رمزارزهاست. شاید در افکار عمومی خیلی مفهوم روشنی نداشته باشد، لذا ترجیحم این است که بگویم صادرات انرژی است اگر استخراج‌گر با مجوز این کار را می‌کند صادرات انرژی انجام می‌دهد و اگر هم پنهانی است این کار غیرقانونی است. وقتی تولید رمزارز به صورت پنهان انجام می‌شود مصرف انرژی هم به مراتب بیشتر است.

اردکانیان ادامه داد:

از تیرماه پارسال تا فروردین‌ماه ۱۴۰۰ با کمک نیروی انتظامی سیر کشف دستگاه‌های رمزارز غیرقانونی رو به افزایش است و ۱۷۵ هزار دستگاه ضبط شده است. براساس آخرین گزارش مراجع جهانی ۱۰ درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها در جهان مربوط به ایران است و این یعنی حداقل ۲۰۰۰ مگاوات صرف تولید رمزارز می‌شود در حالی که مطابق مصوبه هیات وزیران آن تعدادی که مجوز گرفته‌اند ۳۲۱ مگاوات بیشتر نیست. لذا انتظار می‌رود به زودی در این باره تدابیری با هماهنگی‌ دستگاه‌های مربوطه اندیشیده شود.

وزیر نیرو یادآور شد:

جمع‌بندی کمیته مربوطه توسط شورای امنیت کشور و همچنین شورای عالی امنیت ملی معطوف به این است که افزایش دما و رمزارزها علت اصلی خاموشی‌ها هستند که ان‌شاءالله با همکاری قوه قضاییه به این موضوع پرداخته خواهد شد. همچنین خشکسالی، کمبود آب در سد برای تولید برق و افزایش‌ دمای زودهنگام و استفاده از رمزارز موجب شد برخلاف همه سال‌های گذشته رشد مصرف‌مان ۱۹ درصد باشد، یعنی اوج مصرف ما تا آخر اردیبهشت‌ سال جاری نسبت به سال گذشته ۸۵۰۰ مگاوات افزایش یافت.

وزیر نیرو با تأکید بر ضرورت فعالیت نظام‌مند ماینرها اظهار کرد:

ما دست مجلس شورای اسلامی را هم می‌بوسیم که این فعالیت‌ها را نظام‌مند می‌کند و برای موارد خلاف مجازات‌هایی تعیین کند. برای هر بیت‌ کوین باید ۳۰۰ مگاوات ساعت انرژی مصرف شود یعنی برق شبانه روز ۳۰ هزار مسکن باید قطع شود که یک بیت‌ کوین تولید شود. من تردیدی ندارم که این کار درآمد ارزی ایجاد می‌کند ولی ۳۲۱ مگاوات تولید مجاز است. ما باید این کار را نظام‌مند کنیم که در شرایط گرما و کرونا این کار به شکل غیرمجاز توسعه پیدا نکند.

اشتراک
اطلاع از
guest
41 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
مصطفی
مصطفی
3 ماه پیش

دیواری کوتاه تر از رمز ارز پیدا نکردین؟ استخراج رمزارز نهایتا 5 درصد بار به شبکه برق وارد کنه، 5 درصد نه بیشتر… ببینید کجای کارتون اشکال داره

علیرضا یحیی زاده
علیرضا یحیی زاده
3 ماه پیش

۱۰ درصد ، ۲۰۰۰ مگاوات ، ماهم باب اسفنجی ، ماهم پاتریک ،
آقای وزیر چند جمله لازم که امید وارم بدستتون برسه بدونید ملت ابله نیستن .
۱. کل هش ریت دنیا در اوج قیمت با مصرف میانگین قدیمی ترین دستگاه و جدید ترین دستگاه میشه چیزی حدود ۴۰۰۰ مگاوات .
۲. ایران طبق چارت جهانی کمتر از ۴ درصد کل ماینیگ در تمامی بلوک چینها رو داره .
۳. آقای وزیر پول معوقه نیروگاهای خصوصی روبدید تا مثل قبل برق ارزان تولید کنند .
۴. مطمئنید دلیل قطعی برق بخاطر تایید صلاحیت وازبین بردن توجه مردم به این خبر نبود .
۵. ۲۰ هزار مگاوات صادرات برق به کشورهای دیگه الخصوص عراق رو متوقف کنید .
۶. بازم بگفته خودتان شما ۹۱ هزار مگاوات تولید برق دارید . ۲۰ مگاوات پرتی شبکه که خودش جای سوال داره و بماند ۷۰هزار مگاوات باقیماندرو چه رو ضایع میکنید مصرف برق کل کشور بازهم به گفته خودتان ۴۵هزار مگاوات هست که در فصل گرم حدود ۵۴هزار مگاوات میشه .
بدرود .

هادی
هادی
3 ماه پیش

600 مگا وات بیشتر نیست کل ماینرهای ایران.از زمانی که رییسی گفت مسببین این موضوع رو پیگیری میکنه دیگه قطعی رفع شد.پس مشکلی نیست و تمامی این کارها برای نارضایتی مردم بوده که نزدیک انتخابات هستیم.

بینام
بینام
3 ماه پیش

وزیر یعنی کسی که برای آینده پیش بینی و برنامه داشته باشه . شما بجای توجیه کردن تو این سال ۴ سال میتونستی حداقا ۴ تا نیروگاه بسازید بجای بخور و بخواب و گرون کردن هر روز برق.
تو این کشور همیشه مردم بیچاره مقصر هستند.
خوب بود آخر وزارتش بود والا میگفت مردم برق رو قاچاق به خارج میفروشن .

سامان
سامان
3 ماه پیش

سالهای قبل که برق و قطع میکردین علت چی بود🤔

سمیرا
سمیرا
3 ماه پیش

خودش یکی از استخراج کننده ها هست مفت خوراااااااااا

حسین اشرف زاده
حسین اشرف زاده
3 ماه پیش

150 اگزا هش کل شبکه هست بطور میانگین اگر s17 50t در نظر بگیریم مصرف کل شبکه میشه 7 هزار مگاوات ده درصد ایران که واقعا ده درصد نیست میشه 700 مگاوات یعنی خدای اش هرجور حساب کنی این عدد دو هزار مگاوات را از کجا آوردن

حسین اشرف زاده
حسین اشرف زاده
3 ماه پیش

ده درصد ماینینگ جهان میشه بیش از دو میلیون دستگاه ماینر اونوقت حتما مردم این دومیلیون دستگاه رو گذاشتن تو پذیرایی خانه های هفتاد متری شون

برنامه نویس بلاک چین
Marlowe
3 ماه پیش

ده درصد؟؟؟
پس شاخی بودیم واسه خودمون نمیدونستیم

علی مرادی
علی مرادی
3 ماه پیش

بی برنامه گی خودشونو دارن میندازن گردن ماینر ها

Miladam
Miladam
3 ماه پیش

واقعا ک چقدر بی عرضگی سال های قبل واسه چی بود

میلاد تهامی
میلاد تهامی
3 ماه پیش

واقعا اینا دقیقا کجا رو دارن مدیریت میکنن که اینهمه سورپرایز میشن؟؟؟

REZA1001
REZA1001
3 ماه پیش

اینام فقط بزاری یکی رو گیر بیارن همه گندکاریهاشونو سرش خراب کنن بورس رو ارز دیجیتال پولای مردم رو خورد الانم برق رو اینا اصلن نه میفروشن نه هیچی ارز که باعث و بانیشه من که میگم امریکا باعثه همه مشکلاته قبول نمیکنن

علی مرادی
علی مرادی
3 ماه پیش
پاسخ  REZA1001

حق

بابک ۵۶
بابک ۵۶
3 ماه پیش

تولید رمز ارز درآمد ارزی داره اما برای کی، مگه مردم عادی چقدر میتونند این کارو انجام بدهند، با یه نگاه ساده به قبض برق میتوان فهمید در کجا ارز تولید میشه، داخل منازل که نمیشه، باید رفت دنبال مزارع بزرگ و بسته، مگر اینکه نظارت درستی نباشه یا نزارند نظارت بشه

عباس#@
عباس#@
3 ماه پیش

دولت بدهی نیروگاهای خصوصی راپرداخت نکرده وازطرفی صادرات داره واون طرفم معاهده ی پاریس امضاکرده وبازاینکه تجهیزات یک سری ازنیروگاهها قدیمی شده بابااین همه نقت وگازبازبایدازآب که ماییه حیات برق تولیدکنیم این همه بیابان چرانیروگاه خورشیدنمیزنیدانرژی هسته ایراهم دادیدبه باد

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off