مروری بر رابطه ایلان ماسک و ارزهای دیجیتال؛ خرید توییتر به نفع بازار خواهد بود؟

مروری بر رابطه ایلان ماسک و ارزهای دیجیتال؛ خرید توییتر به نفع بازار خواهد بود؟

به عقیده بسیاری از افراد، آغاز دوران مالکیت ایلان ماسک بر شبکه اجتماعی توییتر، پیشرفتی برای صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود؛ مالک میلیاردری که قصد دارد ربات‌های اعصاب‌خردکن اسپم ارزهای دیجیتال را از توییتر حذف و شاید پرداخت‌های مبتنی بر این دارایی‌ها را به این پلتفرم اضافه کند. با این حال، شکل تأثیرگذاری ماسک بر بازار ارزهای دیجیتال، در گذشته همیشه مثبت نبوده است.

به گزارش کریپتو بریفینگ، روز گذشته خرید جنجالی توییتر توسط ایلان ماسک بالاخره نهایی شد. مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس ویدئویی را هم در صفحه توییتر خود منتشر کرد که نشان می‌داد در حالی که یک سینک دستشویی را در دست گرفته است، وارد دفتر مرکزی توییتر می‌شود. او کمی بعد نامه‌ای خطاب به تبلیغ‌دهندگان فعال در توییتر نوشت و تصویری را هم از حضور خود در کافه دفتر مرکزی توییتر منتشر کرد که نشان می‌داد در حال ملاقات با کارمندان این شرکت است.

لحظه ورود ایلان ماسک به دفتر مرکزی توییتر.

همان طور که احتمالاً می‌دانید، ایلان ماسک رابطه ویژه‌ای با ارزهای دیجیتال دارد. از نمونه‌های اولیه این ارتباط ویژه می‌توان به خرید ۱.۵میلیارد دلار بیت کوین توسط شرکت تسلا در شروع سال ۲۰۲۱ میلادی اشاره کرد. او در همان روز اعلام خبر خرید بیت کوین توسط تسلا، در توییتر خود نوشت «با نگاهی به گذشته، این امر اجتناب ناپذیر بود». با این حال طولی نکشید که ثروتمندترین مرد جهان به‌نوعی به بیت کوین و طرفداران آن پشت کرد و در عوض شروع به حمایت از دوج کوین کرد؛ پروژه‌ای که از نظر او بسیار سرگرم‌کننده‌تر به نظر می‌رسید. او حتی در جریان برنامه ستردی نایت لایو (SNL) شبکه ان‌بی‌سی (NBC) نیز که در مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) پخش شد، با دوج کوین شوخی‌هایی کرد که البته به ریزش قیمت این ارز دیجیتال منجر شد.

او کمی بعد از حضور در برنامه جنجالی SNL اعلام کرد شرکت تسلا دیگر بیت کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت برای فروش محصولات خود نمی‌پذیرد و دلیل این تصمیم را نگرانی‌های زیست‌محیطی مربوط به استخراج بیت کوین عنوان کرد. این خبر تأثیر قابل‌توجهی بر کل بازار ارزهای دیجیتال گذاشت باعث شد قیمت سقوط شدیدی را تجربه کند. با اینکه ماسک گفته بود در صورتی که استخراج بیت کوین به صنعتی سبزتر (همگام با محیط‌زیست تبدیل) تبدیل شود، پذیرش دوباره آن را در تسلا آغاز خواهد کرد، این اتفاق هرگز رخ نداد و رابطه ماسک و بیت کوین نیز دیگر مثل قبل نشد. یک سال بعد و در ژوییه ۲۰۲۲ (تیر ۱۴۰۱) نیز تسلا فاش کرد که ۷۵درصد از بیت کوین‌های خود را با ضرر فروخته است.

رابطه ایلان ماسک و ارزهای دیجیتال فراز و نشیب‌های زیادی داشته است، اما مالکیت او بر توییتر عمدتاً پیشرفتی برای نسل سوم وب (Web3) در نظر گرفته می‌شود. یکی از جنبه‌های مثبت این اتفاق، نگاه ماسک به مسئله سانسور و آزادی بیان است. او بارها تأکید کرده که انگیزه اصلی‌اش برای خرید توییتر، ترویج آزادی بیان و تقویت گفت‌وگو در سراسر جهان است. این مسئله خبر خوبی برای فضای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود؛ چراکه این شبکه اجتماعی طی سال‌های اخیر به کانون فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با این حوزه تبدیل شده است. رویکرد مبتنی بر آزادی بیان ایلان ماسک می‌تواند تضمین کند که صنعت ارزهای دیجیتال بتواند در آینده نیز از این شبکه اجتماعی برای توسعه خود استفاده کند.

مروری بر رابطه ایلان ماسک و ارزهای دیجیتال؛ خرید توییتر به نفع بازار خواهد بود؟
حضور ایلان ماسک میان کارمندان توییتر.

ماسک پیش‌تر صحبت‌هایی هم درباره پرداخت با ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال در توییتر مطرح کرده است. با اینکه او تاکنون اشاره‌ای به جزئیات مربوط به این مسئله نکرده است، عقیده دارد کارکردن روی بخش پرداخت‌های توییتر می‌تواند به او کمک کند تا این شبکه اجتماعی را به «پلتفرمی برای همه» تبدیل کند؛ تا جایی که تصور زندگی بدون آن برای افراد سخت شود.

جالب اینجاست که گزارش‌های تازه نشان می‌دهد تیم توییتر روی اضافه‌کردن کیف پول‌های از دیجیتال به این شبکه اجتماعی کار می‌کند و این یعنی آنها از قبل مشغول توسعه ابزارهایی مطابق با رویکرد ماسک بوده‌اند. با اینکه ماسک در موارد متعددی به پذیرش دوج کوین به‌عنوان یک روش پرداخت در توییتر اشاره کرده است، باز هم اگر این شبکه اجتماعی دست به چنین کاری بزند، جای تعجب خواهد شد.

یکی دیگر از اولویت‌های ماسک حذف ربات‌هاست. ربات‌ها تا حدی سبب بدنامی توییتر شده‌اند و از آنجا که از آنها برای پخش‌کردن لینک‌های مخرب مرتبط با کلاهبرداری‌های نرم‌افزاری استفاده می‌شود، کاربران ارزهای دیجیتال نیز دل خوشی از ربات‌ها ندارند. علاوه بر این، حتی تیک تأیید آبی‌رنگ توییتر نیز نتوانسته مانع از کلاهبرداری‌های موجود در این شبکه اجتماعی شود و تاکنون تعداد گیج‌کننده‌ای از حساب‌ها کاربری موفق شده‌اند هویت افراد مشهور و دارای تیک تأیید را به‌نفع خود جعل کنند.

ایلان ماسک شخصاً در این رابطه سروصدای زیادی به پا کرده است. او حتی در مقطعی مدعی شده بود که تیم توییتر در رابطه مشکل اسپم در این شبکه اجتماعی اطلاعات شفافی در اختیار او نگذاشته است و به همین خاطر تصمیم داشت از خرید توییتر صرف‌نظر کند.

یکی از راهکارهایی که ماسک برای حذف ربات‌ها از توییتر ارائه کرده، این است که امکان بازبینی الگوریتم مقابله با ربات‌ها در این پلتفرم را برای عموم آزاد کنند. پیشنهاد بعدی هم اضافه‌کردن یک سطح کاربری بود که با پرداخت پول همراه است و افراد می‌توانند با استفاده از آن درست‌بودن هویت خود را اثبات کنند؛ سازوکاری که شبیه آن در سیستم‌های بلاک چینی نیز دیده می‌شود. صرف‌نظر از روشی که برای مقابله با این معضل به کار گرفته می‌شود، مبارزه ایلان ماسک با ربات‌ها احتمالاً تجربه کاربران فضای ارزهای دیجیتال از حضور در توییتر را امن‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.

در نهایت بد نیست توجهی هم به خلاقیت و توانایی‌های ذهنی ایلان ماسک داشته باشیم. تمام پروژه‌های او به اندازه تسلا و اسپیس ایکس موفق نبوده‌اند؛ اما این شخصیت به ارائه ایده‌های نو با سرعت بالا مشهور است. با شروع دوران مدیریت او در توییتر، ورود پررنگ‌تر محصولات مرتبط با ارزهای دیجیتال به این شبکه اجتماعی دیگر غافلگیرکننده نخواهد بود. فعلاً می‌توانیم خوشحال باشیم که ایلان ماسک، با اینکه شخصیتی غیرقابل‌پیش‌بینی دارد، در نقش متحد صنعت ارزهای دیجیتال ظاهر می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه