هشدار درباره پروژه و توکن E2C/ یک طرح کلاهبرداری حرفه‌ای

هشدار درباره پروژه و توکن E2C/ یک طرح کلاهبرداری حرفه‌ای

از چند ماه پیش یک پروژه کلاهبرداری حرفه‌ای به نام Electronic Energy Coin یا به اختصار E۲C در بین کاربران ایرانی شایع شده است. در ابتدای امر به دلیل کوچک بودن جامعه مخاطبان و جلوگیری از مطرح شدن بی‌جهت نام این پروژه اقدام به انتشار پست مجزا نکردیم اما هم‌اکنون که این کلاهبرداری کاربران زیادی را به سمت خود جذب کرده است، تصمیم به بررسی آن گرفتیم.

البته چندی پیش سایت ارز دیجیتال راهکارهای جامعی در خصوص حفظ امنیت کاربران در فضای ارزهای دیجیتال ارائه داد که در بخشی از آن به مخاطرات سرمایه‌گذاری پرداخته شد. طرح‌های پانزی و سیستم‌های هرمی از مواردی بودند که در این بخش مورد بررسی قرار گرفتند. یکی از نمونه‌هایی که بررسی شد، توکن E۲C بود.

پروژه E۲C چیست؟

دست‌اندرکاران این پروژه مدعی‌اند که هدف آن فعالیت در زمینه انرژی‌های سبز و خرید و فروش آن‌ با توکن E۲C است. جدا از ادعای افراد پشت پرده پروژه، امکان تحقق این ایده با ظاهری جذاب و واقعیتی دست‌نیافتنی، جای سوال دارد.

جالب توجه است که چندی پیش خبر دستگیری عده‌ای از اعضای اصلی و لیدرهای یکی از شرکت‌های هرمی تحت عنوان ورلد واید انرژی (WorldWideEnergy) که با ادعای مشابه در داخل کشور فعالیت می‌کردند، توسط وزارت اطلاعات اعلام شد. این اتفاق به این فرضیه صحت می‌بخشد که ایده و هدف اعضای اصلی این شرکت هرمی به بستر ارزهای دیجیتال منتقل شده و این گروه قصد انجام کلاهبرداری دیگر با ابزار جدیدی را دارد.

هشدار درباره پروژه و توکن E2C/ یک طرح کلاهبرداری حرفه‌ای


در ابتدای ورود به سایت با تیزر معرفی پروژه روبرو می‌شویم که بیشتر به جای نمایش چشم‌انداز پروژه به ساخت کیف پول مای‌اتر‌ولت (MyEtherWallet) و نکات امنیتی آن پرداخته است. شاید استفاده از قالبی جذاب، وایت‌پیپر یا نقشه راه باعث شود کاربران فکر کنند این پروژه یکی از ICOهای آینده‌دار است، اما باید دقت داشت که بسیاری از پروژه‌های ICO با مقاصد کلاهبرداری، ساختاریافته‌تر از این توکن بوده‌اند که در انتها مالباختگان را با تجربه‌ای تلخ جا گذاشته‌اند.

هشدار درباره پروژه و توکن E2C/ یک طرح کلاهبرداری حرفه‌ای

نحوه کار این طرح به این صورت است که پس از ثبت‌نام با انتقال بیت کوین یا اتریوم می‌توانید توکن E۲C دریافت کنید. برای دریافت این توکن نیز در ابتدای ورود به حساب کاربری باید کیف پول مای‌اترولت ساخته باشید.نکته جالب توجه دیگر نبود بخش ثبت نام یا همان Register در سایت است و شما تنها از راه معرفی توسط افرادی که لینک بازاریابی (referral) دارند، می‌توانید وارد بازی از پیش باخته شوید.

در واقع علت اصلی مشهور شدن این پروژه طرح بازاریابی آن است که به کاربران وعده دریافت توکن بیشتر در صورت معرفی اعضای جدید را می‌دهد.

اگر با یک نگاه کلی بخواهیم این پروژه را بررسی کنیم، در ابتدا با ویدیویی نحوه ساخت کیف پول برای دریافت توکن بی‌ارزش E۲C را به شما آموزش می‌دهد. سپس از شما می‌خواهد با انتقال بیت کوین و اتریوم به حساب خود، توکن E۲C دریافت کنید. در واقع با این کار سایت E2C، بیت کوین و اتریوم‌های ارزشمند کاربران را در ازای توکن‌های بی‌ارزش خود دریافت می‌کند.

ساخت توکن ERC-20 در بستر اتریوم و استفاده از آن برای راه‌اندازی یک ICO کار سختی نیست و هرکسی از عهده آن برمی‌آید. از این رو برخی موارد لازم برای کاهش ریسک در حوزه ICOها، گزارش‌ مرتب از روند پیشرفت پروژه، معرفی اعضای تیم، ایجاد شفاف‌سازی و صادق بودن با کاربران و سرمایه‌گذارانش است. شرکت هرمی ورلد واید انرژی هیچ یک از این ویژگی‌ها را در اختیار نداشت و بافرض انتقال اعضای اصلی آن به پروژه توکن E2C، برخی از ایرادات مشهود خود را برطرف کرده است.

بیشتر اعضای تیم معرفی شده در این پروژه خود را از کشورهای آلمان و اوکراین معرفی کرده‌اند. موسس E۲C نیز طبق حساب لینکدین، خود را آلمانی معرفی کرده است. هیچ سابقه کاری یا تحصیلی مشخصی از او در دسترس نیست. همین نیز مهر تاییدی بر کلاهبرداری بودن پروژه است.

هشدار درباره پروژه و توکن E2C/ یک طرح کلاهبرداری حرفه‌ای

از طرفی دیگر هیچ آدرس یا اطلاعات تماسی در سایت این پروژه ثبت نشده است و راه اتباطی به جز حساب کاربری لینکدین این افراد وجود ندارد. شواهد حاکی از این است که هدف این پروژه کاربران ایرانی هستند.

نبود فعالیت در کانال یوتیوب و بسته شدن حساب این پروژه در مدیوم (medium) نیز دلایل دیگری است که عدم شفافیت کافی توکن E۲C را با اهداف کلاهبرداری نشان می‌دهد.

قیمت توکن

این توکن‌ در هیچ کدام از صرافی‌های مطرح دنیا خرید و فروش نمی‌شود و تنها یک صرافی غیرمعتبر برای این توکن معرفی شده است.

طبق بررسی‌ها توکن E۲C تنها در صرافی Tidex معامله می‌شود. اطلاعات قیمتی این توکن در صرافی Tidex نیز نشان می‌دهد که این توکن در ماه نوامبر یک پامپ شدید و افزایش قیمتی ساختگی را تجربه کرده بطوریکه قیمت آن تا ۱۰ دلار هم افزایش یافته است.

واضح است که با در دست داشتن بخش عرضه و حتی ایجاد تقاضای مصنوعی از سوی بات‌های معامله‌گر E۲C می‌توان عده‌ای را فریب داد تا در این پروژه شرکت کنند و آن‌ها را به سوی مبادله و بدتر از آن خرید و نگه‌داری توکنی که هیچ ارزشی ندارد، سوق داد.

هشدار درباره پروژه و توکن E2C/ یک طرح کلاهبرداری حرفه‌ای

مثال بارز این نمونه پروژه کلاهبرداری بزرگ بیت کانکت بود که ارزش هر واحد آن تا ۴۳۰ دلار افزایش یافت و نهایتاً با فروپاشی شرکت هرمی شکل یافته پشت پرده این کوین، ارزش هر کوین به زیر ۱ دلار کاهش یافت و درنهایت نابود شد. این پروژه کلاهبرداری به اندازه‌ای گسترش یافت که حجم بازار آن به بیش از ۲ میلیارد دلار نیز رسید.

هشدار درباره پروژه و توکن E2C/ یک طرح کلاهبرداری حرفه‌ای

نتیجه‌گیری

پروژه e۲c نمونه بارز ارز دیجیتال تقلبی است. طی این نوع فریب، کلاهبرداران با لیست کردن یک توکن بدون هدف در یک صرافی نامعتبر و قراردادن قیمت‌های جعلی برای آن، با تبلیغات گسترده اقدام به فروش توکن‌های بی ارزش به سرمایه‌گذاران می‌کنند. با این روش میلیون‌ها توکن بی ارزش با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسند. تأکید می‌کنیم که این توکن هیچ گونه ارزشی ندارد و تنها در یک صرافی نامعتبر با قیمت‌ و پامپ جعلی به افراد بی اطلاع فروخته می‌شود.

جهت آگاه‌مندی از ساختار کلی پروژه‌های کلاهبرداری و آشنایی با ملزومات امنیت در حوزه ارزهای دیجیتال به بخش «راهکارهای جامع حفظ حریم خصوصی، مخاطرات سرمایه‌گذاری و پیشگیری از کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال» مراجعه کنید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

159 دیدگاه
م.ع
م.ع
3 سال قبل

لطفا یکی راهنمایی کنه چطور میشه شکایت کنم و پولم رو از این کلاهبردارای حروم خور پس بگیرم

ارام رام
ارام رام
4 سال قبل

اونا دارن توترکیه حال میکنن دوهفته پیش یکی ازاین زنان کلاهبردار برای اقامت عروسی کرد وبه ریش همه خندید .بدبخت اون پسره که هیچی نمیدونه

مالباخته٣
مالباخته٣
4 سال قبل

ما سرمایمون رفته باید چیکار کنیم ؟

پریسا کاظمی
پریسا کاظمی
4 سال قبل

atc هم همینه؟

پریسا کاظمی
پریسا کاظمی
4 سال قبل

درود
دوستان توکن atc هم فکر کنم مال همینه درسته دوستان؟
لطفا راهنمایی میکنید؟

یوسف منفرد
یوسف منفرد
3 سال قبل

خیر

شاکی
شاکی
4 سال قبل

خبر کلاهبرداری ورلو واید انرژی و e2c از کانال ترکیه (شو تی وی)
https://youtu.be/Y1ZfgjtcjEQ

محسن سیفی
محسن سیفی
4 سال قبل

سلام.به کبلاهبردار بودنش یک لحظه هم شک نکنید.خیلیلشون وثیقه گذاشتن و فرار کردن ترکیه،تا دادگاه تشکیل بشه مجبورن برگردن.آخرین فرصت ما همینه.ک شکایت کنیم تا ممنوع خروج بشن.برای شاکی شدن.فیش واریزی و دوتا شاهد کافیه،داشته باشی و هشدار وزارت اطلاعات رو هم ضمیمه پرونده کنین.تو داثگاه بگید ک به ما گفتن سهام میدن و ارز وارد مملکت میشه واین حرفا.سهام ندادن هیچ میلیوت ها دلار ارز خارج کردن،ک ما تازه متوجه شدیم ک کلاهبرداریه و شاکی شدیم.شک نکنید نمیتونن زیرش بزنن چون هم شاهد داریم هم فیش واریزی.سعی کنید ی نفر شاکی بشه و ۳نفر شاهد بصورت جداگانه شکایت کنید.

نیکی
نیکی
4 سال قبل

اقای سیفی فیش واریزی به اسم یه شرکت تو کیش و قشم بوده به اسم شخص خاصی هم نبود الان دقیق حضور ذهن ندارم فیش واریزی ها اوکی هستن؟؟ پول از من میگرفتن به شما سود میدادن از یکی دیگه میگرفتن به یکی دیگه سود میدادن تا ایکنه کلا ورشکست کردن و خبری از هیچ چیز نیست خدااا لععععنتشون کنه

رضا اندی
رضا اندی
4 سال قبل

آفرین برشما .شاکی بشو شما مابقی هم پشت سرتان .دمت گرم ‌.

شاکی
شاکی
4 سال قبل
ارام .رام
ارام .رام
4 سال قبل

من شاکی بشم یانه به شما ربطی نداره زورزیادی نزن خیلی ازدنیا بیخبری به زودی همه محاکمه خواهیدشد

ارام .رام
ارام .رام
4 سال قبل

اونا که میگن اگه تونستن مارودادگاهی کنن .یکی ازخانمهای لیدر که زیرمجموعه های زیادی داره میگفت وای وای ترسیدم .باید سریعا اقدام کنید وچون ممکن ازترکیه هم برن.

ارام .رام
ارام .رام
4 سال قبل

شرکت کاملا کلاهبرداری هستش وتمام لیدرها به ترکیه فرار کردن.وباپول شماها دار ن اونجا خونه میخر ن .هرکس هم میگه ماداریم سود میگیریم فقط از طرف لیدرها هست وبس.

شاکی
شاکی
4 سال قبل

حرفتون درسته. همشون فرار کردن ترکیه! قبلا میرفتن مالزی الان ترکیه. این بیچاره هایی که داخل ایران دارن جون میکنن که زیرمجموعه بیارن که پولش بره تو جیب یه عده دزد فراری واقعا خیلی بی مغز هستن و بد جوری گول خوردن!
کلاهبردارا ترکیه نشستن خیلی شیک و قشنگ دارن با پول این ملت بیچاره میخورن و میگردن و یه عده آدم فریب خورده و ساده داخل ایران بدون اینکه حتی یه ذره فکر کنن دنبال این هستن که زیر مجموعه بیارن! واقعا اینا دیگه کی هستن!
خب آدم بی عقل یه لحظه با خودت فکر کردی که اگه این کارا نتیجش خوب بود و مشکلی توش نبود پس چرا اینا فرار کردن؟! اون کسی که دنبال زیرمجموعه میره و میخاد تیم بزرگ تشکیل بده تو خیالات و تحت تاثیر دروغهای این کلاهبرداراس! همه پروژه ها دونه به دونه دروغه و هیچ شرکتی وجود نداره! همش کلاهبرداریه و هیچ کدوم به هیچ جایی نرسیده!!! اینای که دفاع بیخودی میکنن یا پولی چیزی گرفتن که تو اینترنت کامنت بزارن! یا انقدر بدبخت و بی عقل و ظاهربین هستن که فکر میکنن کلاهبرداری نیست و همه چیش درسته! این کامنتهایی که اینا میزارن واقعا شاهکاره! هیچ کدومشون یه ذره درست و حسابی نمیتونه حرف بزنه یا بنویسه! آدم هم خندش میگیره هم متاسف میشه! خجالت نمیکشن! اینا پول مردمو به دروغ و با وعده دروغ میگیرن!
کدوم شرکت خارجی؟؟ کجاس این شرکت؟؟؟ ادروز کجاس؟؟؟ یونیفاندز کجاس؟؟؟ ورلد واید چی شد؟؟؟ e2c چرا دونه ای نیم دلار هم نشد چه برسه به 1 دلار یا 5 دلار یا 10 دلار! اینا خودشونو به خواب زدن!

VGMC (سورنا یوشیزاده)
VGMC (سورنا یوشیزاده)
5 سال قبل

من چندین سال پیش تو VGMC کلی پول سرمایه گذاری کردم به همین یوشیزاده پول دادم ولی بعد که ناپدید شد فکر می کردم شرکت خارج از ایرانه و دیگه دسترسی بهش نیست، بعد یه وکیل ترک هم کلی پول گرفت از تعداد زیادی از مالباخته ها و چند تا برگه سهام داد دستمون....
اگر ما اون موقع شکایت می کردیم و اطلاع رسانی هم انجام می دادیم دیگه اینهمه ملت ضرر نمی کردن

شاکی
شاکی
5 سال قبل

سلام دوست عزیز
تا جایی که میتونی و در هر جایی که میتونی این مطلبی که نوشتیو بازم بنویس. این دزدا به شدت از اطلاع رسانی میترسن! تمام ریز کارشون و اینکه جزییات کلاهبرداری چی بوده رو تشریح کن لطفا که افراد دیگه این مشکلاتی که برای ما پیش اومد براشون پیش نیاد. من ضرر مالی زیادی کردم و تا ریال آخرشو ازین کلاهبردارا نگیرم کوتاه نمیام. اسامی این کلاهبردارا رو نوشتم قبلا بازم مینویسم:
جعفر جعفری، بابک کاظمی، رضا قیاسی، آرش حمیدیان، نفیسه یگانه، سجاد یار احمدی، مرتضی متین، سحر احتشامی، شروین وفا دوست، نائله زرین دست و ...
اینا ایران نیستن و با پول ما و امثال ما دارن خوش میگذرونن و تفریح میکنن البته این روز به شدت به بی پولی خوردن!! چون این اطلاع رسانی در مورد e2c و v2c و کلاهبرداریهای ورلد واید انرژی و یونیفاندز و ادروز اینا رو داغون کرد!!! باید همه بدونن که این اسامی که بالا نوشته شده از چه طریقی ده ها و صد ها میلیارد تومن پول از مردم به دروغ گرفتن و با حقه بازی و دروغگویی اسم پروژه و شرکت خارجی آوردن. اینو قبلا نوشتم باز هم تکرار میکنم چون خیلی مهمه، تا حالا به این موارد فک کردین؟؟؟؟
هیچ شرکت یا کمپانی وجود نداره! و صرفا یه وبسایت طراحی میشه و از طریق تکرار کلمه کمپانی در طول زمان این باور در ذهن مردم بوجود میاد که شرکتی وجود داره. اما هیچ شرکت یا کمپانی این وسط وجود نداره!
حتی یک نفر شرکت یونیفاندز رو ندیده!
حتی یک نفر شرکت ورلد واید انرژی رو ندیده!
حتی یک نفر شرکت به اصطلاح مالک e2c رو ندیده!
حتی یک نفر شرکت صاحب v2c رو ندیده!
حتی یک ورق اسناد و مدارک مربوط به این شرکتها وجود نداره!
این کمپانی ها فقط از طریق تکرار در طول زمان در ذهن مردم ایجاد شده و وجود خارجی نداره!
کمپانی که نه رییس داره نه آدرس داره نه تلفن داره نه فکس داره نه هیئت مدیره نه اسناد و مدارک داره، به نظر شما کمپانیه یا کلاهبرداری؟

ارام .رام
ارام .رام
4 سال قبل
پاسخ  شاکی

اسامی اکثرلیدرها روندارید چندتا دیگه هم هستن که ازاعضا اصلی بودن.

سینا
سینا
3 سال قبل

خدا کمکتون کنه

شاکی
شاکی
4 سال قبل

بنویسید اسامی اون افرادو.
اگه اسمی رو دارید که از این کلاهبرداراس و فرار کرده لطفا بنویسید

ضرغام احمدی
ضرغام احمدی
3 سال قبل
پاسخ  شاکی

حسین حاتمی یکی از لیدرهای شیراز بود که 15 میلیون ما را 4 سال پیش گرفت و خورد

سارا
سارا
3 سال قبل
پاسخ  شاکی

ایمان خطیب که تو مشهد زندگی میکنه یکی از لیدرای کلاهبردار و قوی شرکت ورلد واید انرزی .و مجتبی اقایی که سرشاخه اصلی تو ترکیه بود
خدا لعنت کنه این حروم خورهارو

ارام .رام
ارام .رام
4 سال قبل
پاسخ  شاکی

سلام متاسفانه به دلائلی نمیتونم اسامی روبگم مگه بصورت خصوصی چون مساله خانوادگی هستش اما ایناهم الان ترکیه هستن

رضا
رضا
5 سال قبل

داداش تو سایت خودتون لیست شده ایتوسی ، چجوری ؟؟؟?????

شاکی
شاکی
4 سال قبل
پاسخ  رضا
نگار
نگار
5 سال قبل
پاسخ  رضا

دقیقا خیلی جالبه!!!!!

نیما ملک پور
نیما ملک پور
5 سال قبل
پاسخ  رضا