شاخص بورسی داو جونز اکنون رسماً بیشتر از بیت کوین نوسان می‌کند

شاخص بورسی داو جونز اکنون رسماً بیشتر از بیت کوین نوسان می‌کند

روند قیمت بیت کوین در ماه‌های اخیر در حالی هم‌سو با بازار سهام حرکت کرده است که هر دو با مشکلات حاکم بر اقتصاد کلان مبارزه می‌کردند؛ مشکلاتی که حاصل افزایش سرسام‌آور نرخ تورم و بالا‌بردن نرخ بهره بانکی هستند. البته، به نظر می‌رسد که نوسانات قیمت بیت کوین در مقایسه با بازار سهام در حال کاهش است؛ زیرا اکنون شاهد نشانه‌هایی از کاهش هم‌بستگی میان این دارایی‌ها هستیم.

به گزارش فین‌بولد، داده‌هایی که زیرو هِج (ZeroHedge) منتشر کرده است نشان می‌دهد نوسان شاخص داو جونز (Dow Jones) که عملکرد سهام ۳۰ شرکت بزرگ صنعتی آمریکا را اندازه‌گیری می‌کند، اخیراً از بیت کوین بیشتر بوده است.

نمودار نوسانات داو جونز / بیت کوین
نمودار نوسانات داو جونز/ بیت کوین.

با وجود اینکه بیت کوین میان پرنوسان‌ترین دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاری دسته‌بندی می‌شود، عملکرد اخیر این دارایی ماهیت در حال تکامل آن را نشان می‌دهد. طرفداران بیت کوین معتقدند مشخصه تکامل‌ این ارز دیجیتال پذیرش گسترده خواهد بود؛ زمانی که نوسانات قیمت این دارایی کاهش می‌یابد و مانند دیگر دارایی‌های رایج بازارهای مالی معامله می‌شود.

از منظر تاریخی، نوسانات قیمت به بیت کوین آسیب زیادی وارد کرده است. در مقابل، بازارهای مالی سنتی معمولاً بسیار باثبات‌تر از این ارز دیجیتال بوده‌اند. با این حال، کاهش نوسانات بیت کوین را می‌توان به سقوط اخیر قیمت از اوج تاریخی ۶۸٬۰۰۰ دلاری نسبت داد؛ اتفاقی که پس از آن برای هفته‌ها شاهد تثبیت قیمت این دارایی در محدوده ۲۰٬۰۰۰ دلاری بوده‌ایم.

پس از آنکه بیت کوین با رشدی چشمگیر در اواخر سال ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود حوالی ۶۸٬۰۰۰ دلار رسید، سطح فعلی به‌عنوان کف قیمت موقت بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. هم‌زمان، افزایش قدرت دلار‌ و کاهش ارزش دیگر ارزهای فیات در مقایسه با آن، به‌نوعی به کاهش نوسانات بیت کوین کمک کرد. افزایش ارزش دلار در کنار سقوط قیمت کالاهای تجاری نیز به‌طور بالقوه می‌تواند تأثیر منفی بر بازار سهام داشته باشد.

همچنین بخوانید: هم‌بستگی بیت کوین و طلا به بالاترین سطح خود در یک سال گذشته رسید

بیت کوین در این شرایط، در حالی ثبات خود را حفظ کرده که در برخی کشورها به‌عنوان پوششی در برابر افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

در این میان، در حالی که خریداران و فروشندگان درگیر به‌دست‌آوردن کنترل بازار هستند؛‌ بیت کوین به تثبیت قیمت خود زیر ۲۰٬۰۰۰ دلار ادامه می‌دهد. در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین تقریباً بدون تغییر نسبت به روز گذشته در قیمت ۱۹٬۳۰۰ دلار در حال معامله است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه