رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده

رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده

اگر تا سال پیش از کارشناسان و افراد باتجربه حوزه ارزهای دیجیتال می‌پرسیدید آیا روی دوج کوین سرمایه‌گذاری کنیم یا نه، به شما می‌خندیدند و می‌گفتند سرمایه خود را دور نریزید، چون این پروژه آینده‌ای ندارد. امروز اما یک سرمایه‌گذار دوج کوین با لبخندی مملو از حس پیروزی از بالا به این افراد نگاه می‌کند. این بار رستگاری نه فقط برای نهنگ‌ها، بلکه برای میگوها و پلانکتون‌ها هم بود؛ قیمت دوج کوین واقعاً در یک سال ۷,۰۰۰٪ رشد کرد.

سرمایه‌گذاران کوچک دوج کوین بی‌شمار هستند. چه بسیار افرادی که قیمت پایین این ارز را دیدند و بدون توجه به موارد بنیادین پروژه مانند تعداد واحدهای در گردش و برنامه‌های آینده آن، با خود گفتند: «اگر قیمتش یک دلار بشه،‌ زندگیمو زیر و رو می‌کنه.»

زمانی تحلیل‌گران یک دلار شدن قیمت دوج کوین را «رویای افراد فقیر» می‌دانستند، اما حالا با توجه به قیمت ۰.۱۴ دلاری، این ماموریت خیلی هم غیرممکن به نظر نمی‌رسد.

اوج‌گیری دوج کوین از کجا شروع شد و چرا تا این اندازه حامی و پشتیبان دارد؟ آیا برای دوج کوین برنامه‌ها دارند؟ این مقاله پاسخ این سؤالات را بررسی می‌کند.

این مقاله صرفاً تحلیلی بوده و نظرات شخصی خودم در آن دخیل است، بنابراین به‌ هیچ‌عنوان نباید این مقاله را یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

اوج‌گیری دوج کوین از کجا شروع شد؟

TradingView Chart Snapshot
نمودار قیمت دوج کوین از اواسط ۲۰۱۹ تا اوایل ۲۰۲۱

دوج‌ کوین از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال است و فراز و فرودهای زیادی در نمودار قیمت آن دیده می‌شود، اما اگر بخواهیم خیلی از حال دور نشویم و روند اصلی قیمت را مرور کنیم، همه چیز از ایلان ماسک شروع می‌‌شود. در ادامه به ترتیب رویدادهایی را مرور می‌کنیم که باعث جلب هر چه بیشتر توجه به دوج کوین شد:

۲ آوریل ۲۰۱۹ – ایلان ماسک: دوج کوین می‌تواند ارز دیجیتال موردعلاقه من باشد

روز ۲ آوریل ۲۰۱۹ (۱۳ فروردین ۹۸)، ایلان ماسک، کارآفرین افسانه‌ای و مدیرعامل شرکت‌های غول‌پیکری همچون تسلا و اسپیس‌ایکس، در پاسخ به توییتی که از او خواسته بود «مدیرعامل دوج کوین» شود، نوشت:

دوج کوین می‌تونه ارز دیجیتال موردعلاقه من باشه. خیلی باحاله!

روز بعد ایلان ماسک دو توییت دیگر درباره دوج کوین منتشر کرد که یکی از آنها مربوط به قیمت بود:

ارزش دوج کوین می‌تواند تغییر کند.

پس از این توییت‌ها قیمت هر دوج از ۰.۰۰۲ دلار (۲۸ تومان) به حدود ۰.۰۰۳ دلار (حدود ۵۰ تومان) به‌ازای هر واحد رسید. با این حال، با توجه به وضعیت نه‌چندان خوب بازار ارزهای دیجیتال در آن مقطع، خیلی زود توییت‌های ایلان ماسک به فراموشی سپرده شد و قیمت دوج کوین دوباره تا مدتی وارد روند نزولی شد.

البته قبل از این توییت‌ها، ایلان ماسک در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۶ شهریور ۹۷)، از جکسون پالمر، یکی از بنیان‌گذاران دوج کوین درخواست کرد تا برای پیام‌های اسپم در توییتر فکری بکند که البته این هم باعث مشهورشدن جکسون پالمر شد.

ژوییه ۲۰۲۰ – دوج کوین در تیک‌تاک؛ قیمت باید ۱ دلار شود!

در اوایل ژوییه ۲۰۲۰ (اواسط تیتر ۹۹)، رشد ۸۰ درصدی دوج کوین پس از آن رخ داد که یکی از کاربران مشهور شبکه اجتماعی تیک‌تاک با نام کاربری «James Galante» در ویدیویی با عنوان «بیایید ثروتمند شویم»، دنبال‌کنندگان خود را به سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال ترغیب کرد.

او از کاربران تیک‌تاک خواست هر کدام ۲۵ دلار روی دوج کوین سرمایه‌گذاری کنند و منتظر بمانند تا قیمت آن از ۰.۰۰۲۳ به ۱ دلار برسد، که در این صورت سرمایه آن‌ها به بیش از ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

در این ویدیو گفته شد:

بیایید ثروتمند شویم. دوج کوین تقریباً بی‌ارزش است. ۸۰۰ میلیون کاربر تیک‌تاک وجود دارد. وقتی قیمت آن به ۱ دلار برسد، صاحب ۱۰,۰۰۰ دلار هستید. به هر کس که می‌شناسید بگویید.

ژانویه ۲۰۲۱ – ماجرای سهام گیم‌استاپ؛ رشد ۱,۱۰۰ درصدی در دو روز

روز ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۲ دی ۹۹) یک انجمن اینترنتی در پلتفرم ردیت (Reddit.com) به‌نام گروه «WallstreetBets» توانست بازارهای سهام آمریکا را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار دهد. در این انجمن اینترنتی ده‌ها هزار معامله‌گر کوچک تصمیم گرفتند به جنگ شرکت‌های سرمایه‌گذاری بروند و با خرید سهام شرکت‌هایی که در نزدیکی نابودی هستند آنها را نجات دهند. یکی از این شرکت‌ها گیم‌استاپ (Gamestop)، فروشگاه بازی‌های کامپیوتری فیزیکی بود که به‌علت شیوع کرونا در مرز ورشکستگی قرار داشت. با خرید گسترده سهام از سمت معامله‌گران کوچک، ارزش سهام این شرکت چندصد درصد افزایش یافت و از ورشکستگی نجات پیدا کرد.

چند روز بعد، موج گروه WallstreetBets به طرفداران بی‌شمار دوج کوین رسید و آنها تصمیم گرفتند با کاری مشابه، قیمت دوج کوین را به اوج برسانند.

در کمتر از دو روز قیمت هر دوج حدود ۱,۱۰۰٪ رشد کرد که در تاریخ بازار پرنوسانِ ارزهای دیجیتال هم کم‌سابقه است.

فوریه ۲۰۲۱ – ایلان ماسک و حامیان بزرگ وارد می‌شوند

روز ۴ فوریه ۲۰۲۱ (۱۶ بهمن ۹۹) ایلان ماسک توییت زد:

دوج کوین پول مردم است.

رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده
توییت‌های پیاپی ایلان ماسک درباره دوج کوین

خیلی زود اسنوپ داگ، رپر مشهور و جین سیمونز (Gene Simmons)، خواننده مشهور گروه کیس (Kiss) هم حمایت خود را از دوج کوین اعلام کردند و این ارز دیجیتال دوباره بیش از ۱۰۰٪ رشد را تجربه کرد.

اینجا آغاز موج جدید حمایت‌ها از دوج کوین بود.

فوریه ۲۰۲۱ تاکنون – موجی از پذیرش و حمایت

اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستم، همچنان ایلان ماسک، مارک کوبانِ میلیاردر و سایر سلبریتی‌های مشهور، در حال حمایت از دوج کوین هستند.

همچنین پذیرش دوج کوین در خودپردازها و به‌عنوان روشی برای پرداخت هزینه کالا و خدمات، اخبار اخیر این حوزه را به خود اختصاص می‌دهند. به‌عنوان یک نمونه بارز، باشگاه بسکتبال دالاس ماوریکس که مالک آن مارک کوبان است، دوج کوین را به‌عنوان روشی برای خرید محصولات طرفداری این باشگاه پذیرفته است.

توییت‌های ایلان ماسک و سایر سلبریتی‌ها، افزایش تعداد حامیان و طرفداران و اخبار پذیرش‌ها هنوز عامل محرک قیمت دوج کوین هستند و مشخص نیست چه زمانی این روند به پایان می‌رسد.

آیا برای دوج کوین نقشه‌ها کشیده‌اند؟

رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده

ایلان ماسک گفته است دوج کوین می‌تواند آینده ارزهای دیجیتال باشد، اما چرا دوج کوین؟

دوج کوین دو چیز دارد که می‌تواند آن را تبدیل به یک برند کند و این دو چیز در اغلب ارزهای دیجیتال دیگر دیده نمی‌شود:

  • داستان جذاب
  • جامعه پویا

سکه «سگ بامزه» فقط قرار بود یک شوخی باشد. بنیان‌گذاران آن بدون هیچ توجهی به آینده آن و بدون هیچ برنامه‌ای برای بازاریابی آن را ساختند. اما همین ارز دیجیتال بامزه، با قیمت پایین خود خیلی زود تبدیل شد به یکی از راه‌های خوبِ جمع‌آوری کمک برای خیریه و همچنین روش ارزانی شد برای پرداخت پاداش به محتوای خوب در اینترنت. استفاده از دوج کوین برای خیریه آن را به یک «ارز دیجیتال مقدس» به‌اصطلاح «Holy Coin» تبدیل کرده است. همچنین حالت طنز این ارز دیجیتال، هرکسی را به سمت آن سوق می‌دهد. در این باره توصیه می‌کنم مقاله «دوج کوین چرا و چگونه محبوب شد؟» را بخوانید.

جامعه خوب، ثروت دیگر دوج کوین است که ارزهای دیجیتال زیادی از آن بی‌بهره هستند؛ پر از مردم عادی از همه قشر. کافی است سری به صفحه ردیت دوج کوین بزنید که ۱.۳ میلیون عضو دارد (تعداد اعضای ردیت اتریوم کمتر از ۸۰۰ هزار است) یا در توییتر عبارت «Dogecoin» را جستجو کنید تا ببینید که چطور در قلب طرفدارانش جا دارد؛ خیلی‌ها دوج کوین را «پول خودمانی» یا «پول فقرا» می‌دانند؛ پولی پاک که به‌عقیده طرفدارانش واقعاً برای مردم است. همچنین تا زمانی که طنز و شوخی در دنیای واقعی وجود دارد، دوج کوین هم در دنیای دیجیتال طرفداران خاص خود را خواهد داشت، تا زمانی که پدیده دیگری برای رقابت پیدا شود.

کارآفرینان و کسب‌وکارهای سراسر جهان هم عاشق محصولاتی هستند که همین دو ویژگی داستان جذاب و جامعه پویا را داشته باشند. این دو مورد از اصلی‌ترین ارکان بازاریابی به شمار می‌روند. البته نباید ضعف‌های فنی و ضعف‌های بازار دوج کوین را فراموش کرد، اما این‌ها هم می‌توانند در گذر زمان رفع شوند. از طرف دیگر، تعداد واحدهای بی‌نهایت دوج کوین که یکی از معایب آن تلقی می‌شد، حالا به‌عنوان یک مزیت دیده می‌شود؛ مزیتی که کارمزدهای نزدیک به صفر و کاربرد برای پرداخت‌های خرد را ممکن می‌کند.

بنابراین تعجب نمی‌کنم اگر در آینده نزدیک تعداد پذیرندگان دوج کوین از شرکت‌های بزرگ و مهم افزایش پیدا کند و تعداد حامیان آن روزبه‌روز بیشتر شود؛ هیچ‌کس بدش نمی‌آید خودش را به این داستان جذاب و جامعه پویا گره بزند.

در پایان تأکید می‌کنم این مقاله صرفاً تحلیلی بوده و نظرات شخصی خودم در آن دخیل است، بنابراین به‌ هیچ‌عنوان نباید این مقاله را یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید بازارها تا ابد رشد نمی‌کنند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

54 دیدگاه
احمد فریدفر
احمد فریدفر
2 سال قبل

دنیای آینده دنیای ارزهای دیجیتال است البته باید منفذهای انرا مسدود کنند که مثلا قاچاق چیان وکشورهای که در تحریم هستند نتوانند از آن استفاده کنند آینده نه چندان دور نشان خواهد داد

Masod
Masod
3 سال قبل

آقا همه دوج کوین دارها بیایید برای حمایت معنوی و نمادین از این رمز ارز مردمی و دوست داشتنی اسم و عکس پروفایلمونو به دوج کوین و نماد سگ دوج کوین تغییر بدیم . از طرف یک دوج کوینی 🐕🐶🐱

ایمان
ایمان
3 سال قبل

بنده هیچ پولی نداشتم هیچی از یکی دوستام بیست میلیون قرض کردم.بیست و دو میلیون هم طلای خانومم رو فروختم روهم شد 42میلیون دونه 1300خریدم.شد 302هزار خورده ای.رو ده هزار فروختم شد 315میلیون و خورده ای.ودوباره 200میلیون رو 6هزار خریدم گذاشتم تا به اوج برسه.زندگیم از این رو به این رو شد.ممنونم از همه اینایی که دوج رو به بازار آوردن و اونایی که بهم گفتن بخر.خدارو هزار بار شکر

Kiyan
Kiyan
3 سال قبل
پاسخ  ایمان

عین سگ دروغ میگی اخه کثافت حداقل دروغتو حساب شده بگو،،، این تعداد دوج که میگی رو ده هزار تومن میشه سه میلیارد و بیست میلیون نه سیصد میلیون بیسواد عقده ای😂😂😂😂

Bahrami
Bahrami
3 سال قبل
پاسخ  ایمان

خیلییییی لذت بردم از کامنتت مرد!
کسی که اینقدر جرات ریسک داره حقشه ثروتمند بشه.
#آرزوی_موفقیت

جعفرلکی
جعفرلکی
3 سال قبل
پاسخ  ایمان

خدا رو شکر خیلی خوشحالم برات

مهراد
مهراد
3 سال قبل

سلام بچه ها
یه صرافی ایرانی درست حسابی معرفی میکنید
خارجیا هرچی میگردم یا فیلتره یا تحریم
موندم چکار کنم
توروخدا جواب بدید
ممنون

mobin
mobin
3 سال قبل
پاسخ  مهراد

مازیار چلنجر تو تلگرام هست کانالش معتبر هستش

Nikoparsa
Nikoparsa
3 سال قبل
پاسخ  مهراد

ما با چین و روس دوست هستیم صرافی کوینکس چینی هست صرافی روسی هم میشه

حاج آقاBNB
حاج آقاBNB
3 سال قبل

خلاصه هرچي بود مال من فقير خوب بود لب تيغ بودم نجاتم داد تو اين يك ماه ،البطه حركت انتحاري انجام دادم ،همه ميگفتن وينك و،،،،اين چيزا بخر ولي محكم رو انتخابم ايستادم خدا به همه بركت بده

مهدي احدي
مهدي احدي
3 سال قبل

دوستان سفته باز و معامله گري که حرف سود چندصد در صد مي زنن، مي دونن که اين سود از کجا اومده؟! در اين حوزه ارزي که کاربردي نداشته باشه، اگر سودي داره ناشي از سفته بازي و انباشت بي دانش سرمايه هست در اون... اگر دوج کويني ازي هست با کد مشابه بيت کوين ولي با تغييرات جزيي، و با توليد بي انتها، اين نه مي تونه وسيله ذخيره ارزش باشه، نه مي تونه ابزار مبادله روزانه به دلاليل متعدد از جمله ضعف مقياس پذيري و نه مي تونه بستري باشه براي پذيرش قرار دادهاي هوشمند... در اين بازار يا مي شه سرمايه گذار بود که نياز به دانش و تحليل داره و محترمانه تر هست و مقبول تر يا سفته باز و دلال و واسطه گر که به نظرم بيشتر وقتها باعث برهم خوردن نظم و نظام سيستم هاي مالي مي شن...

Amir farahmand
Amir farahmand
3 سال قبل

ارز خوبیه خوبم سود میکنه من اشتباه کردم وقتی 1.400بود نخریدم بالا خریدم الانم تو ضررم ولی مطمعنم 100%میره بالا

رضا
رضا
3 سال قبل

عجب حمایتی شود.
شرکت آمریکایی تولیدکننده موادغذایی «اسلیم جیم» (Slim Jim) که در سه ماه گذشته با حمایت از دوج کوین (DOGE)، نقش بسزایی در رشد این ارز دیجیتال داشته است، با اعلام حمایت خود از این ارز دیجیتال، اعلام کرد تا وقتی که دوج کوین را به «ماه» نرساند، دست از تلاش نمی‌کشد.

کیوان
کیوان
3 سال قبل

باز پامپ شد جوگیرا حمله کردن
تا همین یه هفته پیش اگه یکی میگفت میشه ۳۰ سنت تیکه پارش میکردن

حمید
حمید
3 سال قبل

سلام معتبرترین سایت برای خرید ارزهای دیجتال کدام هستند. ممنون

Mirza2020
Mirza2020
3 سال قبل
پاسخ  حمید

بایننس

2579
2579
3 سال قبل
پاسخ  حمید

از هر صرافی که بخواهی میتوانی بخری فرقی نداره. ولی الان برای خرید کوتاه مدت مناسب نیست مگر برای بلند مدت مثلا یک یا دو ساله بخری عالیه چون قراره قیمتش به یک دولار برسه.