رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده

رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده

اگر تا سال پیش از کارشناسان و افراد باتجربه حوزه ارزهای دیجیتال می‌پرسیدید آیا روی دوج کوین سرمایه‌گذاری کنیم یا نه، به شما می‌خندیدند و می‌گفتند سرمایه خود را دور نریزید، چون این پروژه آینده‌ای ندارد. امروز اما یک سرمایه‌گذار دوج کوین با لبخندی مملو از حس پیروزی از بالا به این افراد نگاه می‌کند. این بار رستگاری نه فقط برای نهنگ‌ها، بلکه برای میگوها و پلانکتون‌ها هم بود؛ قیمت دوج کوین واقعاً در یک سال ۷,۰۰۰٪ رشد کرد.

سرمایه‌گذاران کوچک دوج کوین بی‌شمار هستند. چه بسیار افرادی که قیمت پایین این ارز را دیدند و بدون توجه به موارد بنیادین پروژه مانند تعداد واحدهای در گردش و برنامه‌های آینده آن، با خود گفتند: «اگر قیمتش یک دلار بشه،‌ زندگیمو زیر و رو می‌کنه.»

زمانی تحلیل‌گران یک دلار شدن قیمت دوج کوین را «رویای افراد فقیر» می‌دانستند، اما حالا با توجه به قیمت ۰.۱۴ دلاری، این ماموریت خیلی هم غیرممکن به نظر نمی‌رسد.

اوج‌گیری دوج کوین از کجا شروع شد و چرا تا این اندازه حامی و پشتیبان دارد؟ آیا برای دوج کوین برنامه‌ها دارند؟ این مقاله پاسخ این سؤالات را بررسی می‌کند.

این مقاله صرفاً تحلیلی بوده و نظرات شخصی خودم در آن دخیل است، بنابراین به‌ هیچ‌عنوان نباید این مقاله را یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید.

اوج‌گیری دوج کوین از کجا شروع شد؟

TradingView Chart Snapshot
نمودار قیمت دوج کوین از اواسط ۲۰۱۹ تا اوایل ۲۰۲۱

دوج‌ کوین از قدیمی‌های بازار ارزهای دیجیتال است و فراز و فرودهای زیادی در نمودار قیمت آن دیده می‌شود، اما اگر بخواهیم خیلی از حال دور نشویم و روند اصلی قیمت را مرور کنیم، همه چیز از ایلان ماسک شروع می‌‌شود. در ادامه به ترتیب رویدادهایی را مرور می‌کنیم که باعث جلب هر چه بیشتر توجه به دوج کوین شد:

۲ آوریل ۲۰۱۹ – ایلان ماسک: دوج کوین می‌تواند ارز دیجیتال موردعلاقه من باشد

روز ۲ آوریل ۲۰۱۹ (۱۳ فروردین ۹۸)، ایلان ماسک، کارآفرین افسانه‌ای و مدیرعامل شرکت‌های غول‌پیکری همچون تسلا و اسپیس‌ایکس، در پاسخ به توییتی که از او خواسته بود «مدیرعامل دوج کوین» شود، نوشت:

دوج کوین می‌تونه ارز دیجیتال موردعلاقه من باشه. خیلی باحاله!

روز بعد ایلان ماسک دو توییت دیگر درباره دوج کوین منتشر کرد که یکی از آنها مربوط به قیمت بود:

ارزش دوج کوین می‌تواند تغییر کند.

پس از این توییت‌ها قیمت هر دوج از ۰.۰۰۲ دلار (۲۸ تومان) به حدود ۰.۰۰۳ دلار (حدود ۵۰ تومان) به‌ازای هر واحد رسید. با این حال، با توجه به وضعیت نه‌چندان خوب بازار ارزهای دیجیتال در آن مقطع، خیلی زود توییت‌های ایلان ماسک به فراموشی سپرده شد و قیمت دوج کوین دوباره تا مدتی وارد روند نزولی شد.

البته قبل از این توییت‌ها، ایلان ماسک در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۶ شهریور ۹۷)، از جکسون پالمر، یکی از بنیان‌گذاران دوج کوین درخواست کرد تا برای پیام‌های اسپم در توییتر فکری بکند که البته این هم باعث مشهورشدن جکسون پالمر شد.

ژوییه ۲۰۲۰ – دوج کوین در تیک‌تاک؛ قیمت باید ۱ دلار شود!

در اوایل ژوییه ۲۰۲۰ (اواسط تیتر ۹۹)، رشد ۸۰ درصدی دوج کوین پس از آن رخ داد که یکی از کاربران مشهور شبکه اجتماعی تیک‌تاک با نام کاربری «James Galante» در ویدیویی با عنوان «بیایید ثروتمند شویم»، دنبال‌کنندگان خود را به سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال ترغیب کرد.

او از کاربران تیک‌تاک خواست هر کدام ۲۵ دلار روی دوج کوین سرمایه‌گذاری کنند و منتظر بمانند تا قیمت آن از ۰.۰۰۲۳ به ۱ دلار برسد، که در این صورت سرمایه آن‌ها به بیش از ۱۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

در این ویدیو گفته شد:

بیایید ثروتمند شویم. دوج کوین تقریباً بی‌ارزش است. ۸۰۰ میلیون کاربر تیک‌تاک وجود دارد. وقتی قیمت آن به ۱ دلار برسد، صاحب ۱۰,۰۰۰ دلار هستید. به هر کس که می‌شناسید بگویید.

ژانویه ۲۰۲۱ – ماجرای سهام گیم‌استاپ؛ رشد ۱,۱۰۰ درصدی در دو روز

روز ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۲ دی ۹۹) یک انجمن اینترنتی در پلتفرم ردیت (Reddit.com) به‌نام گروه «WallstreetBets» توانست بازارهای سهام آمریکا را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار دهد. در این انجمن اینترنتی ده‌ها هزار معامله‌گر کوچک تصمیم گرفتند به جنگ شرکت‌های سرمایه‌گذاری بروند و با خرید سهام شرکت‌هایی که در نزدیکی نابودی هستند آنها را نجات دهند. یکی از این شرکت‌ها گیم‌استاپ (Gamestop)، فروشگاه بازی‌های کامپیوتری فیزیکی بود که به‌علت شیوع کرونا در مرز ورشکستگی قرار داشت. با خرید گسترده سهام از سمت معامله‌گران کوچک، ارزش سهام این شرکت چندصد درصد افزایش یافت و از ورشکستگی نجات پیدا کرد.

چند روز بعد، موج گروه WallstreetBets به طرفداران بی‌شمار دوج کوین رسید و آنها تصمیم گرفتند با کاری مشابه، قیمت دوج کوین را به اوج برسانند.

در کمتر از دو روز قیمت هر دوج حدود ۱,۱۰۰٪ رشد کرد که در تاریخ بازار پرنوسانِ ارزهای دیجیتال هم کم‌سابقه است.

فوریه ۲۰۲۱ – ایلان ماسک و حامیان بزرگ وارد می‌شوند

روز ۴ فوریه ۲۰۲۱ (۱۶ بهمن ۹۹) ایلان ماسک توییت زد:

دوج کوین پول مردم است.

رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده
توییت‌های پیاپی ایلان ماسک درباره دوج کوین

خیلی زود اسنوپ داگ، رپر مشهور و جین سیمونز (Gene Simmons)، خواننده مشهور گروه کیس (Kiss) هم حمایت خود را از دوج کوین اعلام کردند و این ارز دیجیتال دوباره بیش از ۱۰۰٪ رشد را تجربه کرد.

اینجا آغاز موج جدید حمایت‌ها از دوج کوین بود.

فوریه ۲۰۲۱ تاکنون – موجی از پذیرش و حمایت

اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستم، همچنان ایلان ماسک، مارک کوبانِ میلیاردر و سایر سلبریتی‌های مشهور، در حال حمایت از دوج کوین هستند.

همچنین پذیرش دوج کوین در خودپردازها و به‌عنوان روشی برای پرداخت هزینه کالا و خدمات، اخبار اخیر این حوزه را به خود اختصاص می‌دهند. به‌عنوان یک نمونه بارز، باشگاه بسکتبال دالاس ماوریکس که مالک آن مارک کوبان است، دوج کوین را به‌عنوان روشی برای خرید محصولات طرفداری این باشگاه پذیرفته است.

توییت‌های ایلان ماسک و سایر سلبریتی‌ها، افزایش تعداد حامیان و طرفداران و اخبار پذیرش‌ها هنوز عامل محرک قیمت دوج کوین هستند و مشخص نیست چه زمانی این روند به پایان می‌رسد.

آیا برای دوج کوین نقشه‌ها کشیده‌اند؟

رشد ۷,۰۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در یک سال؛ از شوخی تا پول آینده

ایلان ماسک گفته است دوج کوین می‌تواند آینده ارزهای دیجیتال باشد، اما چرا دوج کوین؟

دوج کوین دو چیز دارد که می‌تواند آن را تبدیل به یک برند کند و این دو چیز در اغلب ارزهای دیجیتال دیگر دیده نمی‌شود:

  • داستان جذاب
  • جامعه پویا

سکه «سگ بامزه» فقط قرار بود یک شوخی باشد. بنیان‌گذاران آن بدون هیچ توجهی به آینده آن و بدون هیچ برنامه‌ای برای بازاریابی آن را ساختند. اما همین ارز دیجیتال بامزه، با قیمت پایین خود خیلی زود تبدیل شد به یکی از راه‌های خوبِ جمع‌آوری کمک برای خیریه و همچنین روش ارزانی شد برای پرداخت پاداش به محتوای خوب در اینترنت. استفاده از دوج کوین برای خیریه آن را به یک «ارز دیجیتال مقدس» به‌اصطلاح «Holy Coin» تبدیل کرده است. همچنین حالت طنز این ارز دیجیتال، هرکسی را به سمت آن سوق می‌دهد. در این باره توصیه می‌کنم مقاله «دوج کوین چرا و چگونه محبوب شد؟» را بخوانید.

جامعه خوب، ثروت دیگر دوج کوین است که ارزهای دیجیتال زیادی از آن بی‌بهره هستند؛ پر از مردم عادی از همه قشر. کافی است سری به صفحه ردیت دوج کوین بزنید که ۱.۳ میلیون عضو دارد (تعداد اعضای ردیت اتریوم کمتر از ۸۰۰ هزار است) یا در توییتر عبارت «Dogecoin» را جستجو کنید تا ببینید که چطور در قلب طرفدارانش جا دارد؛ خیلی‌ها دوج کوین را «پول خودمانی» یا «پول فقرا» می‌دانند؛ پولی پاک که به‌عقیده طرفدارانش واقعاً برای مردم است. همچنین تا زمانی که طنز و شوخی در دنیای واقعی وجود دارد، دوج کوین هم در دنیای دیجیتال طرفداران خاص خود را خواهد داشت، تا زمانی که پدیده دیگری برای رقابت پیدا شود.

کارآفرینان و کسب‌وکارهای سراسر جهان هم عاشق محصولاتی هستند که همین دو ویژگی داستان جذاب و جامعه پویا را داشته باشند. این دو مورد از اصلی‌ترین ارکان بازاریابی به شمار می‌روند. البته نباید ضعف‌های فنی و ضعف‌های بازار دوج کوین را فراموش کرد، اما این‌ها هم می‌توانند در گذر زمان رفع شوند. از طرف دیگر، تعداد واحدهای بی‌نهایت دوج کوین که یکی از معایب آن تلقی می‌شد، حالا به‌عنوان یک مزیت دیده می‌شود؛ مزیتی که کارمزدهای نزدیک به صفر و کاربرد برای پرداخت‌های خرد را ممکن می‌کند.

بنابراین تعجب نمی‌کنم اگر در آینده نزدیک تعداد پذیرندگان دوج کوین از شرکت‌های بزرگ و مهم افزایش پیدا کند و تعداد حامیان آن روزبه‌روز بیشتر شود؛ هیچ‌کس بدش نمی‌آید خودش را به این داستان جذاب و جامعه پویا گره بزند.

در پایان تأکید می‌کنم این مقاله صرفاً تحلیلی بوده و نظرات شخصی خودم در آن دخیل است، بنابراین به‌ هیچ‌عنوان نباید این مقاله را یک پیشنهاد سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید بازارها تا ابد رشد نمی‌کنند.

اشتراک
اطلاع از
guest
43 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
ایمان
ایمان
5 ماه پیش

بنده هیچ پولی نداشتم هیچی از یکی دوستام بیست میلیون قرض کردم.بیست و دو میلیون هم طلای خانومم رو فروختم روهم شد 42میلیون دونه 1300خریدم.شد 302هزار خورده ای.رو ده هزار فروختم شد 315میلیون و خورده ای.ودوباره 200میلیون رو 6هزار خریدم گذاشتم تا به اوج برسه.زندگیم از این رو به این رو شد.ممنونم از همه اینایی که دوج رو به بازار آوردن و اونایی که بهم گفتن بخر.خدارو هزار بار شکر

جعفرلکی
جعفرلکی
5 ماه پیش
پاسخ  ایمان

خدا رو شکر خیلی خوشحالم برات

مهراد
مهراد
6 ماه پیش

سلام بچه ها
یه صرافی ایرانی درست حسابی معرفی میکنید
خارجیا هرچی میگردم یا فیلتره یا تحریم
موندم چکار کنم
توروخدا جواب بدید
ممنون

Nikoparsa
Nikoparsa
5 ماه پیش
پاسخ  مهراد

ما با چین و روس دوست هستیم صرافی کوینکس چینی هست صرافی روسی هم میشه

اسپارتاکوث
اسپارتاکوث
6 ماه پیش

خلاصه هرچي بود مال من فقير خوب بود لب تيغ بودم نجاتم داد تو اين يك ماه ،البطه حركت انتحاري انجام دادم ،همه ميگفتن وينك و،،،،اين چيزا بخر ولي محكم رو انتخابم ايستادم خدا به همه بركت بده

حمید
حمید
6 ماه پیش

سلام معتبرترین سایت برای خرید ارزهای دیجتال کدام هستند. ممنون

Mirza2020
Mirza2020
6 ماه پیش
پاسخ  حمید

بایننس

1211362
1211362
6 ماه پیش

ارز خوبیه یا بالا نمیره یا اگر رفت چند صد درصد رشد بکجا میکنه..من که نگرشون داشتم برا قیمت ۱۰ دلار

یوسف
یوسف
5 ماه پیش
پاسخ  1211362

من به امید 300 دلار دوج هامو نگه داشتم

Salman
Salman
6 ماه پیش

یه تحلیل خوب دقیق چند ساعت قبل یه پامپ دمت گرم

A ———S
A ———S
6 ماه پیش

بزودي دوج كوين همنطور كه واحد بي نهايت داره جاي دلار رادر دنيا ميگيره كه ميتوان. در هر كشور وايلات وشهرو روستاها جهت خريد روزمره مردم بدون واسطه هيچ صرافي وبانكي خرج كرد ومردم دنيا ارتباط ويكي از واحدهاي پول ديجيتال بدون هيچ واسطه بتوسط دوچ وسگ باوفا با هم ارتباط خوبي داشته باشند پر سودوموفق باشيد

Aryan3
Aryan3
6 ماه پیش

خیلی از ایراد هایی که از نظر فنی به دوج کوین میگیرن درست نیست!
اولا که از الگوریتم Scrypt برای رمزگذاری استفاده میکنه که کاملا امن هست و هش ریت کمتری نسبت به SHA-256 (که بیت کوین استفاده میکنه) داره، یعنی با سخت افزار های معمولی هم شانس ماین کردن هست (البته اگر به استخرهای ماینینگ ملحق بشین!)
دوما از بلاک 145000 یکسری تغییرات فنی (Hard Fork) توی شبکش بوجود اومد که دیگه دوج کوین یک پروژه واسه سرگرمی نیست! و کاملا از طرف برنامه نویسانش جدی گرفته شده.

به نظر من می تونه رمزارز آینده داری باشه به شرطی که حمایت های فعلی رو از دست نده.

Farid
Farid
6 ماه پیش

عالی و عالی

Moji
Moji
6 ماه پیش

این جیگر جیگر

امیر
امیر
6 ماه پیش

من باهاش تو ۱ ماه ۳۰۰ درصد سود کردم واقعا ارز خوبیه

Rta
Rta
6 ماه پیش
پاسخ  امیر

خوش به حالت☹️

ناوان
ناوان
6 ماه پیش

عجب رشدی داره امشب

مرتضی رحمانی فارسانی
مرتضی رحمانی فارسانی
6 ماه پیش

سلام بهترین رمز ارز برای خرید الان چیه

مصطفی
مصطفی
6 ماه پیش

نظرتون با یک سال دو سال هولد کردن این ارز چیه؟

Mehdi.p
Mehdi.p
6 ماه پیش

درود
دوج چه وضعیتی رو داره بخرم

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off