بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال ملی می‌تواند ابزاری در مقابل تحریم‌ها باشد

بانک مرکزی روسیه: ارز دیجیتال ملی می‌تواند ابزاری در مقابل تحریم‌ها باشد

بانک مرکزی روسیه می‌گوید که ارز دیجیتال ملی با پشتوانه روبل می‌تواند ابزاری برای مقابله با تحریم‌ها باشد. به‌گفته این بانک، همین ویژگی یکی از دلایل اصلی راه‌اندازی این ارز است.

به گزارش کوین دسک، دفتر مطبوعاتی بانک مرکزی روسیه در گفتگو با روزنامه ایزوِستیا (Izvestia)، چاپ مسکو، اعلام کرده است که یک روبل دیجیتال می‌تواند به کاهش وابستگی اقتصادِ روسیه به دلار آمریکا کمک کند.

این دفتر همچنین اضافه کرده است که ارز دیجیتال ملی می‌تواند به کاهش ریسک تحریم‌های خارجی که در سال‌های اخیر توسط آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه اعمال شده است کمک کند.

گفتنی است دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه هفته گذشته اعمال شد. تحریم‌های جدید چندین مقام عالی‌رتبه دولتی را به دلیل تلاش برای سوءقصد به جان الکسی ناوالنی (Alexei Navalny) رهبر مخالفان روسیه هدف قرار داده است. گفته می‌شود که این سوءقصد با یک عامل شیمیایی صورت گرفته است.

بانک مرکزی روسیه گفته است که روبل دیجیتال همچنین می‌تواند پرداخت‌های الکترونیکی را ارزان‌تر کند، فشارِ روی زیرساخت‌های پرداختی موجود را کاهش دهد و پرداخت‌های برون‌مرزی را آسان‌تر کند.

بانک مرکزی روسیه در خصوص اینکه روبل دیجیتال دقیقاً چطور می‌تواند با تحریم‌ها مقابله کند، جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

گفتنی است تحریم‌های ایالات‌متحده می‌تواند شامل ممنوعیت کار با ارزهای دیجیتال هم باشد. این قبیل تحریم‌ها، پاییز امسال در خصوص سه تبعه روسی که متهم به دخالت در انتخابات آمریکا بودند نیز اعمال شد.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که اجازه هرگونه استفاده از ارز دیجیتال ملی که تحت کنترل قانون‌گذاران نباشد را نمی‌دهد. این نهاد همچنین اضافه کرده است که این توکن باید با روبل‌های واقعی پشتوانه‌سازی شود.

در تاریخ ۱۳ اکتبر (۲۲ مهر) بانک مرکزی روسیه گزارشی درباره راه‌اندازی احتمالی روبل دیجیتال در آینده نزدیک منتشر کرد تا بتواند بازخوردهای عمومی نسبت به این موضوع را تا ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) دریافت کند.

این گزارش مدعی شده است که یک استیبل کوین با پشتوانه روبل که توسط دولت تضمین و کنترل می‌شود می‌تواند محرک نوآوری مالی باشد و حتی به جلوگیری از فساد کمک کند.

پس از گذشت یک دوره رایزنی و همفکری، قانون‌گذاران ممکن است روبل دیجیتال را با تعداد محدودی از کاربران به‌صورت آزمایشی اجرا کنند. در گزارش مذکور آمده است که تصمیم نهایی در خصوص ادامه کار ارز دیجیتال ملی صرفاً پس از گذشت این دوره آزمایشی اتخاذ خواهد شد.

شایان ذکر است که روسیه در تابستان امسال قانونی را تصویب کرد که طی آن صدور اوراق بهادار دیجیتال در این کشور به رسمیت شناخته شد. در قانون مذکور همچنین به ارزهای دیجیتال اشاره شده است. با این حال، مجموعه‌ای دقیق‌تر از قوانین مرتبط با ارزهای دیجیتال همچنان در این کشور تصویب نشده است. طبق پیش‌نویس لایحه‌ای که اخیراً منتشر شده است، احتمال ممنوعیت ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد.

بانک مرکزی روسیه طی سال‌های گذشته همواره موضعی مخالف با ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده است. الویرا نابیولینا (Elvira Nabiullina) رئیس این بانک در همین رابطه گفت که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین نباید در این کشور قانونی باشد.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off