گزارش کوکوین: برنامه‌های دیفای برای مقابله با قانون‌گذاری به سمت استفاده از DAO حرکت می‌کنند

گزارش کوکوین: برنامه‌های دیفای برای مقابله با قانون‌گذاری به سمت استفاده از DAO حرکت می‌کنند

مرکز تحقیقات صرافی کوکوین (KuCoin) در گزارش سالانه خود مدعی شده است که پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز (Defi) که نگران قانون‌گذاری‌ها و ریسک‌های نظارتی هستند، به‌تدریج حاکمیت خود را به مدل سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) تبدیل خواهند کرد.

به گزارش کوین تلگراف، آزمایشگاه کوکوین، بازوی سرمایه‌گذاری و تحقیقاتی صرافی ارز دیجیتال کوکوین، گزارش سالانه خود را منتشر کرده است. در این گزارش پیش‌بینی شده است که در سال میلادی جدید نیز دیفای هم‌چنان روند رو به رشد خود در صنعت ارزهای دیجیتال را حفظ خواهد کرد. همچنین نحوه حکمرانی پروژه‌های دیفای نیز برمبنای مدل سازمان‌ خودگردان غیرمتمرکز یا همان دائو خواهد بود.

همچنین بخوانید: دائو (DAO) چیست؟ آشنایی با بهترین پروژه‌های سازمان خودگردان غیرمتمرکز

با توجه به احاطه نهنگ‌های مجرم بر اکوسیستم دیفای، ریسک‌های مالی این پروژه‌ها نیز بیش‌ازپیش مورد توجه قرار گرفته است. همین امر موجب شد که در سال میلادی گذشته درخواست‌ها برای قانون‌گذاری این حوزه افزایش یابد و پس از آن اقدامات قانونی برای مقابله با پروژه‌های مشکوک آغاز شد.

همچنین بخوانید: داده‌های تازه: ۴ درصد از نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال سابقه فعالیت مجرمانه دارند

با توجه به تمرکز قانون‌گذاران بر پروژه‌های دیفای، کوکوین در گزارش خود پیش‌بینی کرده است که این پروژه‌ها برای کاهش ریسک‌های قانونی به مدل حاکمیتی دائو روی خواهند آورد. در این گزارش می‌خوانیم:

اگر دیفای قصد دارد ریسک‌های قانونی خود را کاهش دهد، مدل حاکمیتی آن به‌تدریج به دائو تبدیل خواهد شد.

طبق این گزارش، یک دائو که منافع جامعه را در اولویت قرار دهد، قادر به تمرکززدایی واقعی حاکمیت خواهد بود. به همین منظور حاکمیت در پروژه‌های دیفای با استفاده از مکانیسم‌‌های مختلف تغییراتی خواهد کرد.

همچنین این گزارش پیشنهاد می‌دهد که دائو‌ها به عنوان اشخاص حقوقی در نظر گرفته شوند؛ زیرا عملیات‌ بنیادین آن‌ها به اندازه کافی منطقی است. هرچند ممکن است شاهد رشد گسترده استفاده از دائوها در سال آینده نباشیم؛ احتمال دارد ایجاد اصلاحاتی در مکانیسم‌های آن، زمینه‌ساز پذیرش این مدل از حاکمیت در شرکت‌ها و صنایع مختلف شود.

در همین حال، پروتکل مبتنی بر بلاک چین سندیکیت (Syndicate) اخیراً اعلام کرده است که این پلتفرم میزبان ۴۵۰ دائوی جدید در مدت سه هفته بوده است. این تعداد برابر با ۱۰ درصد از کل دائوهای موجود است.

همچنین، جزایر مارشال اخیراً دائوها را به‌عنوان اشخاص حقوقی به رسمیت شناخت، به این معنی که آن‌ها از این پس قادر خواهند بود به‌طور قانونی در حوزه قضایی این کشور که جزیره‌ای در اقیانوس آرام است، ثبت‌نام کرده و فعالیت خود را آغاز کنند.

مجموع این موارد نشان‌دهنده آن است که ساختار حاکمیت خودگردان غیرمتمرکز در حال رایج‌تر شدن در دنیای بلاک چین است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه