ارزش حوزه دیفای حالا برابر با چهلمین بانک برتر آمریکایی است

ارزش حوزه دیفای حالا برابر با چهلمین بانک برتر آمریکایی است

ارزش کل سرمایه قفل‌شده در حوزه دیفای (DeFi) با عبور از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار، اکنون برابر با چهلمین بانک برتر آمریکایی است. فعالان دیفای پیش‌بینی می‌کنند در سال‌های آینده این حوزه رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد.

به گزارش کوین تلگراف، داده‌های اکوسیستم تحلیلی امور مالی غیرمتمرکز موسوم به دیفای‌لاما (DeFiLlama) نشان می‌دهد که مجموع ارزش قفل‌شده در این حوزه صبح روز سه‌شنبه برای اولین بار از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرد. این رقم از ۹۴.۷ میلیارد دلار در روز دوشنبه به ۱۰۱.۳۳ میلیارد دلار (در زمان نگارش خبر) رسید که حاکی از رشد ۷ درصدی است.

جدا از اهمیت روانشناختی نه‌رقمی‌شدن، رسیدن به این میزان ازنظر سرعت به‌دست آمدن آن هم قابل‌توجه است، چراکه در اول ژانویه روی مبلغ ۲۰.۷۴ میلیارد دلار قرار داشت. از سوی دیگر، ازلحاظ تعداد بسیار بالای دارایی‌هایی که در این بازار عمودی نوپا وجود دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

براساس داده‌های ویکی‌پدیا، دیفای با ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش قفل‌شده اکنون معادل چهلمین بانک بزرگ ایالات متحده و در میان بانک ۹۷ میلیارد دلاری سیلیکون ولی (Silicon Valley Bank) و بانک ۱۰۳ میلیارد دلاری BBVA USA قرار گرفته است.

برخی از نام‌های برجسته‌ای که قرار است دیفای در ماه‌های آینده آنها را پشت سر بگذارد، عبارتند از دویچه بانک (Deutsche Bank) با ۱۱۹ میلیارد دلار در رتبه ۳۸ و سوئیس کردیت (Credit Suisse) با ۱۲۴ میلیارد دلار در رتبه ۳۵.

دیفای برای تبدیل‌شدن به معادل بزرگ‌ترین بانک ایالات متحده، باید جی‌پی‌مورگان (JPMorgan) را با ۳.۲ تریلیون دلار ارزش قفل‌شده پشت سر بگذارد و سپس از ۴.۳ تریلیون دلار بانک صنعتی و بازرگانی چین (Industrial and Commercial Bank of China) عبور کند تا به بزرگ‌ترین بانک جهان تبدیل شود.

بخش عمده ارزش ۱۰۱.۳۳ میلیارد دلاری دیفای وام‌دار حضور پررنگ پروتکل‌های موجود در بلاک چین اتریوم است. ۲۰ پروتکل برتر به‌لحاظ ارزش قفل‌شده معادل ۸۲.۳۳ میلیارد دلار است و ۱۴ مورد از میان آن‌ها با مجموع ارزش ۶۶.۴۲ میلیارد دلار مبتنی بر اتریوم است.

اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain)، رقیب اتریوم، چهار پروتکل در میان ۲۰ پروتکل برتر با مجموع ۱۴.۵۳ میلیارد دلار ارزش قفل‌شده دارد. پلتفرم دارایی میرور سنتتیک (Mirror Synthetic) متعلق به شرکت ترا (Terra) هم ۱.۷۷ میلیارد دلار ارزش دارد و آتوفارم (Autofarm) با ۱.۴۸ میلیارد دلار ارزش در انتهای فهرست ۲۰ جایگاه برتر قرار گرفته است.

کریس اسپادافورا (Chris Spadafora)، بنیان‌گذار بجردائو (BadgerDAO) در توضیح این موفقیت، گفت که ۱۰۰ میلیارد دلار تنها اولین گام در رشد وسیع‌تری است که انتظار می‌رود.

او افزود:

این تازه شروع دیفای است و سال آینده در همین زمان ارزش قفل‌شده آن ۲۰ برابر این مقدار خواهد بود.

دیجن اسپارتان (Degen Spartan) از ای‌گرل کپیتال (eGirl Capital) با اشاره به اظهارنظر مشهور ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل تسلا، نوشت:

با نگاهی به گذشته، اجتناب‌ناپذیر بود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه