دیجیتال کارنسی گروپ ۵۰ میلیون دلار سهم در صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل خرید

دیجیتال کارنسی گروپ ۵۰ میلیون دلار سهم در صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل خرید

شرکت دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) قصد دارد ۵۰ میلیون دلار از سهام صندوق اتریوم کلاسیک گری اسکیل (Grayscale) را خریداری کند. برخی تحلیلگران این اقدام را بازی آربیتراژی می‌دانند و معتقدند که دییجتال کارنسی گروپ تنها با هدف کسب سود این کار را انجام می‌دهد.

به گزارش کوین دسک، دیجیتال کارنسی گروپ، شرکت مادر مؤسسه گری اسکیل که در زمینه مدیریت دارایی‌های دیجیتال فعالیت می‌کند، گفته است قصد دارد ۵۰ میلیون دلار از سهام صندوق اتریوم کلاسیک شرکت زیرمجموعه خود را خریداری کند.

بر اساس اطلاعیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، دیجیتال کارنسی گروپ که شرکت مادر وب‌سایت خبری کوین دسک هم هست، این خریدها را با موجودی نقدی خود و در بازار آزاد انجام خواهد داد.

قیمت اتریوم کلاسیک در ماه مه (اردیبهشت) ۳ برابر شد و به اوج تاریخی ۱۷۷.۲۶ دلار رسید. اکنون اما قیمت این ارز دیجیتال با بیش از ۷۷ درصد کاهش نسبت به اوج تاریخی، به نزدیکی ۵۰ دلار رسیده است. بازدهی اتریوم کلاسیک از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی ۶۶۸ درصد بوده که در مقایسه با بازدهی ۱۶۳ درصدی اتریوم عملکرد بهتری را از خود به نمایش گذاشته است. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران ارزهای دیجیتال رشد قیمت اتریوم کلاسیک را یک سوداگری مشابه افزایش سرسام‌آور قیمت دوج کوین می‌دانند و معتقد‌ند که این رشد حاصل یک سرمایه‌گذاری آگاهانه و با نگاه به پتانسیل فناوری شبکه این ارز دیجیتال نبوده است.

گیل لوریا (Gil Luria)، تحلیلگر بازار سهام در شرکت دی‌ای دیویدسون اند کو (D.A. Davidson & Co)، که سال‌ها است بازار ارزهای دیجیتال را رصد می‌کند، این اقدام دیجیتال کارنسی گروپ را یک بازی آربیتراژی توصیف کرده است.

لوریا در این رابطه گفته است:

شرکت دیجیتال کارنسی گروپ به‌خاطر نوسانات موجود در بازار ارزهای دیجیتال این فرصت را دارد تا از گسست میان صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) و قیمت دارایی‌های زیربنایی آن کسب درآمد کند. از آنجا که آنها مالک دارایی‌های زیربنایی صندوق‌ها هستند، می‌توانند آن را بفروشند و سهام صندوق‌ها را بخرند تا از شکاف قیمتی آن کسب سود کنند.

دیجیتال کارنسی گروپ به درخواست کوین دسک برای توضیح در رابطه با این موضوع پاسخ نداده است.

این شرکت در ماه مارس (اسفند) نیز اقدام مشابهی برای به‌دست آوردن سهام صندوق بیت کوین گری اسکیل انجام داد. این صندوق‌ها برای آن طراحی شده‌اند که افراد بتوانند با سرمایه‌گذاری در آن‌ها، بدون این‌که زحمت ایجاد کیف پول یا نگهداری از کلیدهای خصوصی را به خود بدهند، امکان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را داشته باشند.

در سال ۲۰۱۶ بلاک چین اتریوم مورد حمله هکرها قرار گرفت. توسعه‌دهندگان اتریوم بر سر چگونگی مدیریت این هک دچار اختلاف شدند و پس از آن هارد فورکی (Hard Fork) اتفاق افتاد که به شکل‌گیری اتریوم کلاسیک منجر شد.

گری اسکیل از سال ۲۰۱۷ اقدام به تأمین مالی توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک کرده و بیش از ۱ میلیون دلار از محل کارمزدهای مدیریت این صندوق سرمایه‌گذاری به بنیاد اتریوم کلاسیک کمک کرده است. توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک از این بودجه برای اعمال به‌روزرسانی‌های مبتنی بر اتریوم و ارتقای تعامل‌پذیری میان اتریوم کلاسیک و اتریوم، استفاده کرده‌اند. گری اسکیل متعهد شده است که دست کم تا پایان سال ۲۰۲۱ بودجه بنیاد اتریوم کلاسیک را تأمین کند.

پژوهشگران شرکت کارگزاری ای‌تورو (eToro) می‌گویند که عملکرد اتریوم کلاسیک به‌رغم اعمال این به‌روزرسانی‌ها، همچنان در مقایسه با اتریوم کم‌رنگ است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه