رئیس سازمان امور مالیاتی: معامله ارزهای دیجیتال باید مشمول مالیات شود

رئیس سازمان امور مالیاتی: معامله ارزهای دیجیتال باید مشمول مالیات شود

داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی، به‌تازگی در اظهارنظری گفته معامله ارزهای دیجیتال در کشور غیررسمی است و باید این نوع دارایی‌ها نیز مشمول مالیات شوند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایرنا، منظور امروز در حاشیه همایش پایانه‌های فروشگاهی در جمع خبرنگاران گفت:

تولید (استخراج) رمزارزها در کشور تابع مقررات و آیین‌نامه‌هاست، اما خریدو‌فروش و معامله آن غیرقانونی و غیررسمی است. نسبت به رمزارزها مطابق قانون عمل می‌کنیم و کسانی که تراکنش مالی داشته باشند بررسی می‌شوند.

وی با اشاره به کنترل همه درگاه‌های پرداخت، افزود:

هر نوع خرید‌و‌فروشی که در یک سکوی پرداختی انجام می‌شود و همچنین خرید‌و‌فروش رمزارزها پایش می‌شود.

منظور بار دیگر به ماجرای درآمد ۶هزار میلیارد تومانی شخصی از معامله ارزهای دیجیتال اشاره کرد و گفت:

به تازگی درگاه پرداختی با ۶هزار میلیارد تومان شناسایی شد که بررسی‌ها نشان داد برای معامله رمزارز بوده است. باید قوانین به سمتی برود که این نوع رمزارز نیز مشمول مالیات شود.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه اکنون در آستانه ورود به صحن مجلس شورای اسلامی است، گفت:

این مهم یکی از طرح های مهم مالیاتی کشور و یک پایه جدید مالیاتی است که این طرح در مقابله با سوداگری در اقتصاد محسوب می‌شود.

او ادامه‌داد:

کسانی که با اهداف سوداگرانه نسبت به خرید فروش ملک، خودرو، طلا و ارز اقدام می‌کنند، باید بدانند مابه‌التفاوت قیمت در زمان خریدوفروش مشمول مالیات می‌شود؛ با این وجود هدف این قانون درآمدزایی نیست، بلکه برای این است تا دارایی‌ها و ثروت کشور در مسیر سوداگرانه قرار نگیرد و به سمت تولید برود.

منظور با تأکید بر اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه اکنون در همه کشورهای پیشرفته اجرا می شود، گفت:

این نوع مالیات یکی از ابزارهای تنظیم گری اقتصادی است. در صورتی که این قانون به تصویب نهایی برسد، نظام مالیاتی از این قانون استفاده می‌کند. ضمن اینکه نگران خروج سرمایه ناشی از اجرای این قانون نیستیم؛ زیرا در کشورهای مقصدِ سرمایه‌گذاری نیز این قانون اجرا و مالیات دریافت می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
Abai
Abai
1 سال قبل

سلام یا نمی‌فهمه چی میگه یا اصلا در این خصوص هیچ اطلاعی نداره یا ملتو‌خر فرض کرده بی سواد به جای لاشخوری و کندن از ملت بیا یاد بگیر ارز بساز برای مملکت نه اینکه دستت تو جیب مردم باشه

Mojtaba Roshani
Mojtaba Roshani
1 سال قبل

اون چیزی که من خوندم هدف پیدایش بیت کوین همین فرار از مالیت بوده که چندتا شرکت بزرگ برای معامله هاشون ازش استفاده کردن
تا وقتی که کسی نخاد تبدیل به ریالش کنه چجوری مالیات بدن
من چندجا شنیدم معامله های خرید و فروش خونه و املاک داره با ارز دیجیتال انجام میشه

پیشگو
پیشگو
1 سال قبل

صرافی ها میگیرن شما باید از صراف مالیات بگیری .

wwe2020
wwe2020
1 سال قبل

زهی خیال باطل

Ali Amooeeyan
Ali Amooeeyan
1 سال قبل

سرکار منظور قطعا سناریوی بی پشتوانه‌ای رو روایت میکنند و شخصا خودشون تجربه لونا رو خواهند داشت

Ms
Ms
1 سال قبل

اگر در ایران از خرید و فروش رمز ارزهای دیجیتال مالیات گرفته بشه به نظرم اکثریت مردم برای ترید به صرافی های خارجی روی خواهند آورد و باعث برشکستگی بیشتر صرافی های ایرانی خواهد شد.

مسیح
مسیح
1 سال قبل

کریپتو و خدمات غیر متمرکزش بزرگترین حسنش همینه که دولت ها نتونن از مردم مالیات های الکی بگیرن . ولی خب تا وقتی نیاز به تبدیل به ارزهای فیات هست دست همه دولتها برای دریافت مالیات بازه و امیدوارم زودتر به سمتی بره که کلا ارزهای فیات بدون پشتوانه حذف بشه طی دهه ی پیش رو.