رکورد هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال امسال شکسته می‌شود؛ سرقت بیش از ۳میلیارد دلار در ۱۲۵ هک

رکورد هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال امسال شکسته می‌شود؛ سرقت بیش از ۳میلیارد دلار در ۱۲۵ هک

با اینکه قیمت ارزهای دیجیتال امسال افت قابل‌توجهی داشته است، این دارایی‌ها و برنامه‌های فعال در این حوزه همچنان برای یک گروه خاص مانند یک ماشین پول‌سازی عمل می‌کنند؛ هکرها.

به گزارش بلومبرگ، فقط از ابتدای ماه اکتبر (۹ مهر) تاکنون، حداقل ۷۱۸میلیون دلار در جریان هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال به سرقت رفته است. طبق داده‌های شرکت تحلیلی چین‌آلیسیس (Chainalysis)، آمار کلی هک‌های سال ۲۰۲۲ تا به امروز از ۳میلیارد دلار فراتر رفته و همین موضوع سبب شده است سال جاری میلادی شانس بسیاری زیادی برای شکستن رکورد بیشترین هک انجام‌شده در فضای ارزهای دیجیتال در طول یک سال را داشته باشد.

هکرها معمولاً پلتفرم‌های فعال در زمینه امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) را هدف قرار می‌دهند. این برنامه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند به کاربران این امکان را می‌دهند تا فعالیت‌هایی مثل معامله توکن‌ها، دریافت و اعطای وام و سهام‌گذاری (Staking) ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به واسطه‌های متمرکز انجام دهند.

رکورد هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال امسال شکسته می‌شود؛ سرقت بیش از ۳میلیارد دلار در ۱۲۵ هک
مبلغ کلی‌ هک‌های فضای ارز دیجیتال در هر سال.

هکرها طی سال‌های اخیر، در سوءاستفاده از ضعف‌های امنیتی و زیرساختی پلتفرم‌های دیفای مهارت بیشتری پیدا کرده‌اند و از آنجا که دیفای یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، فعالان این حوزه باید راهکارهایی برای حل این معضل ارائه کنند.

ماه اکتبر با اینکه تازه به نیمه رسیده، تا اینجای کار در مقایسه با سایر ماه‌های سال بیشترین فعالیت‌های هکری را داشته است و بیشتر قربانیان این هک‌ها نیز پل‌های میان‌زنجیره‌ای بوده‌اند.

دو مورد از هک‌های بزرگ ماه اکتبر، در چند روز اخیر رخ داده است. یکی از این دو مورد هک پروتکل دیفای منگو (Mango) است که در جریان آن هکر موفق شد با دست‌کاری قیمت توکن وابسته به این پروتکل، ۱۰۰میلیون دلار سرقت کند. توسعه‌دهندگان منگو هم مجبور شدند به‌خاطر این هک، سپرده کاربران خود را مسدود کند.

مورد بعدی، هک دو هفته پیش پل میان‌زنجیره‌ای بی‌‌ان‌بی چین (بایننس اسمارت چین سابق) است که در جریان آن ۲میلیون واحد بایننس کوین جدید به ارزش ۵۷۰میلیون دلار ضرب و توسط هکر سرقت شد. طبق اطلاعیه تیم بایننس، از این مبلغ چیزی حدود ۱۰۰میلیون دلار بازیابی نشد؛ اما مابقی توکن‌ها فریز شدند.

رکورد هک‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال امسال شکسته می‌شود؛ سرقت بیش از ۳میلیارد دلار در ۱۲۵ هک
۱۰ هک بزرگ فضای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲.

پلتفرم‌های دیفای همچنین به یک از اهداف هکرهای دارای حامیان حکومتی تبدیل شده‌اند. اوایل سال جاری میلادی، چین‌آلیسیس برآوردی ارائه کرد که طبق آن گفته می‌شود هکرهای وابسته به کره شمالی چیزی بالغ بر یک میلیارد دلار از پروتکل‌های دیفای سرقت کرده‌اند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
fnasi
fnasi
۱ سال قبل

در مقایسه با ارزش کل بازار،مبلغ زیادی نیست.