صرافی‌ها در سال ۲۰۲۲؛ خدمات بهینه‌تر، قانون‌گذاری بیشتر

صرافی‌ها در سال ۲۰۲۲؛ خدمات بهینه‌تر، قانون‌گذاری بیشتر

برای بسیاری از افراد، صرافی‌ها هسته اصلی بازار و صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. این پلتفرم‌ها بستری برای انجام معاملات بسیار مهمی در دنیای ارزهای مجازی هستند. این معاملات تعیین‌کننده مشخص می‌کنند در آینده کدام دارایی قرار است اوج بگیرد. بنابراین، دانستن آنچه صرافی‌های ارز دیجیتال قصد دارند در ماه‌ها و سال‌های آینده انجام دهند، همیشه می‌تواند به ما کمک کند تا بدانیم فضای ارزهای دیجیتال دیر یا زود به چه شکل در‌می‌آید.

در همین زمینه، پلتفرم‌های معاملاتی مطرح در جهان تصمیم گرفته‌اند خدمات جدید و متنوعی را در سال ۲۰۲۲ ارائه دهند؛ از سهام‌گذاری و دیفای (DeFi) تا توکن‌های غیرمثلی و قراردادهای مشتقه. در‌عین‌حال، صرافی‌ها مجبورند خود را هرروز بیشتر با قوانین و مقرراتی مطابقت دهند که سال آینده وضع می‌شوند. پس، اغلب این پلتفرم‌ها مطمئن هستند که سال ۲۰۲۲ و سال‌های آتی فرصتی طلایی برای رشد این صنعت خواهد بود.

در این مطلب، با استفاده از یکی از مقالات کریپتونیوز به مسیری نگاهی خواهیم انداخت که صرافی‌های ارز دیجیتال در سال جاری پیش روی ما قرار می‌دهند. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای چیست؟

خدمات جدیدتر، ویژگی‌های بیشتر

برای سازگارشدن با صنعت ارزهای دیجیتال که با سرعت نور در حال تکامل است، صرافی‌ها نیز به‌دنبال گسترش محصولاتی هستند که در سال میلادی پیش‌ رو عرضه خواهند کرد. در سال ۲۰۲۱ هم شاهد همین روند بودیم؛ اما به‌نظر می‌رسد پلتفرم‌های معاملاتی در پی برداشتن گام‌های بسیار بزرگ‌تری هستند.

اولکساندر لوتسکویچ (Oleksandr Lutskevych)، مدیرعامل و مؤسس صرافی CEX.IO، می‌گوید که این شرکت قصد دارد خدمات بیشتری متناسب با مشاغل و مؤسسات مختلف ارائه کند؛ زیرا فرصت همکاری با نهادهای سازمانی را بزرگ‌تر و بهتر از معاملات خُرد می‌بیند. لوتسکویچ در مصاحبه‌ای بیان کرد:

راه‌حل تأمین نقدینگیِ نهادیِ ما به‌ نام پرایم لیکوئیدیتی (Prime Liquidity) که کارش را از فوریه‌۲۰۲۱ (دی‌۱۳۹۹) آغاز کرده است، به مدیران دارایی‌، دفاتر سرمایه‌گذاری خانوادگی، صندوق‌های پوشش ریسک، بازارهای خارج از بورس و بانک‌ها خدمات ارائه می‌دهد و با گذشت زمان، به گسترش محصولاتمان در سطح سازمانی ادامه خواهیم داد.

این پلتفرم معاملاتی هم مانند سایر صرافی‌ها، علاوه‌بر اینکه به‌دنبال افزایش خدمات کسب‌وکار به کسب‌وکار (B2B) است، بر ارائه خدمات به مشتریان خُرد نیز تمرکز دارد.

لوتسکویچ افزود:

به‌عنوان مثال، در سال ۲۰۲۲ قصد داریم کارت اعتباری CEX.IO را عرضه کنیم که به مشتریانمان اجازه می‌دهد از دارایی‌های دیجیتالی خود برای خریدهای روزمره استفاده کنند.

در همین زمینه، ایگنیوس ترنوس (Igneus Terrenus)، مدیر بخش ارتباطات بای‌بیت (Bybit)، نیز تأکید کرد که این صرافی قصد دارد در سال ۲۰۲۲ محصولاتش را گسترش دهد. ایردراپ‌های (Airdrops) جدید تا سازگاری نسخه سوم والت این صرافی با دارایی‌های دیجیتال، بخشی از اقدامات این مجموعه خواهد بود. او در گفت‌وگویی اعلام کرد:

قراردادهای اختیار معامله بیت کوین و اتریوم را در چند ماه آینده عرضه خواهیم کرد و توکن‌های محبوب‌تری را برای قراردادهای دائمی مبتنی‌بر یواس‌دی کوین (USDC) دردسترس کاربران قرار خواهیم داد. علاوه‌بر‌این، سرویس‌هایی مانند معاملات مارجین و شبکه‌ای یا گرید (Grid Trading) و خدمات سازمانی را گسترش خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: ایردارپ چیست؟

سرویس‌های متعدد سهام‌گذاری یکی دیگر از خدماتی است که در سال ۲۰۲۲ یقیناً شاهد رشد روزافزون آن خواهیم بود. به‌احتمال بسیار زیاد اتریوم در سال جاری سازوکار اجماع اثبات سهام را کاملاً اجرایی خواهد کرد؛ بنابراین، استقبال گسترده‌تر از خدمات سهام‌گذاری نیز بیشتر می‌شود. اولکساندر لوتسکویچ می‌گوید:

پیدایش ارزهای دیجیتال مبتنی‌بر اثبات سهام با افزایش خدمات جدید و جذب مشتریان بیشتر همراه خواهد بود و صرافی‌ها راه‌حل‌هایی را دردسترس عموم قرار می‌دهند که تا پیش‌از‌این بیش‌ازحد فنی و دسترس‌ناپذیر بودند. این پویایی می‌تواند به رشد این عرصه در سال ۲۰۲۲ سرعت بیشتری ببخشد.

بیشتر بخوانید:معاملات مارجین (Margin Trading) در ارزهای دیجیتال چیست؟

همان‌‌طور‌که در سال ۲۰۲۱ دیدیم، صرافی‌ها به فهرست‌کردن کوین‌های جدید و راه‌اندازی خدمات معاملاتی نوین (معاملات مارجین و مشتقه و اختیار معامله) و محصولات جدید برای مشتریان خُرد مانند کارت‌های اعتباری و پرداخت‌ها ادامه خواهند داد. این توسعه نه‌تنها پشتوانه‌ای برای آن‌ها خواهد بود؛ بلکه می‌تواند به این پلتفرم‌های معاملاتی کمک کند تا از رقبای خود در بخش نوظهور فین‌تک (FinTech) نیز پیشی بگیرند.

دیفای، NFT‌ها و وب ۳.۰

صرافی‌ها در سال ۲۰۲۲؛ خدمات بهینه‌تر، قانون‌گذاری بیشتر

مسیر دیگری که صرافی‌ها در سال ۲۰۲۱ پیموده‌اند و در سال ۲۰۲۲ نیز قطعاً آن را ادامه می‌دهند، امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای است؛ عرصه‌ای که صرافی‌های متمرکز باردیگر قصد دارند آن را از همتایان غیرمتمرکز خود همچون یونی‌سواپ پس بگیرند. لوتسکویچ دراین‌باره گفت:

تحلیلگران در [شرکت تحقیقاتی] گارتنر (Gartner) پیش‌بینی می‌کنند که کسب‌وکارها از امور مالی غیرمتمرکز در سال پیش‌ رو استقبال بیشتری خواهند کرد و انتظار می‌رود شفاف‌سازی بیشتری درزمینه دستورالعمل‌های نظارتی انجام شود. در این حالت، مؤسسات مالی متمرکز و سنتی نیز از اپلیکیشن‌های در حال توسعه استقبال و آن‌ها را با خدمات ترکیبی امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز ادغام می‌کنند.

علاوه‌بر‌این، لوتسکویچ پیش‌بینی می‌کند که با جلب‌ اطمینان مشتریان، خدمات مبتنی‌بر امور مالی غیرمتمرکز هم کشش بیشتری پیدا خواهند کرد؛ زیرا بازدهی در این حوزه افزایش می‌‌یابد. او توضیح می‌دهد:

با‌توجه‌به این شرایط، پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۲۰۲۲ حوزه‌ دیفای و ترکیب دیفای و امور مالی متمرکز با استقبال بیشتر مشتریان مواجه شود.

به‌عقیده ایگنیوس ترنوس، دیفای می‌تواند سیستم‌های مالی سنتی و مبتنی‌بر دارایی‌های دیجیتال را به یک میزان دچار تحول کند؛ اتفاقی که سرانجام صرافی‌ها را به‌ سازگاری بیشتر مجبور می‌کند. ترنوس می‌افزاید:

حدود ۳۰درصد از مردم جهان از خدمات بانکی محروم هستند و شرایط وخیم کشورهای در‌حال‌توسعه اغلب نادیده گرفته می‌شوند. دیفای به‌طور چشمگیری موانع و محدودیت‌های فیزیکی را از میان می‌برد و جایگزینی برای افراد محروم از خدمات بانکی فراهم می‌کند.

حوزه نوظهور وب ۳.۰ هم شانه‌به‌شانه دیفای رشد می‌کند و از قابلیت‌های توکن‌های غیرمثلی (NFT) و امور مالی غیرمتمرکز در وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های جدید اینترنتی بهره‌مند می‌شود. ترنوس ادامه می‌دهد:

برای پلتفرم‌های معاملاتی، این مسئله به‌معنای رقابت در زمینه‌های پیچیده‌ای مانند وب ۳.۰ و دیفای و ادغام‌های سازمانی خواهد بود.

به‌نظر می‌رسد امسال در فهرست صرافی‌ها توکن‌های بیشتری مرتبط با وب ۳.۰ عرضه شوند. البته باید به این موضوع توجه کرد که این روند با عرضه پارسیک (PRQ) و هندشیک (HNS) و پروتکل نیر (NEAR) در سال ۲۰۲۱ رشد خود را آغاز کرده است.

بیشتر بخوانید: وب ۳.۰ چیست؟

افزایش قانون‌گذاری‌ها و تابعیت بیشتر از قانون

با‌توجه‌به اینکه ۲۰۲۱ سال پررونقی برای ارزهای دیجیتال بود، احتمالاً در سال ۲۰۲۲ افزایش قوانین و مقررات جدید را در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته جهان شاهد باشیم. به‌عبارت‌دیگر، صرافی‌ها احتمالاً بخش زیادی از سال را صرف انطباق خود با قوانین جدید خواهند کرد. لوتسکویچ توضیح می‌دهد:

در‌حال‌حاضر، دولت‌ها در آماده‌سازی پیش‌نویس‌های قوانین ارزهای دیجیتال فعال‌تر شده‌اند. این طرح‌ها فعالان بازار را مجبور می‌کنند تا الزامات مربوط به گزارش‌های مالیاتی و مقررات ضدپول‌شویی را رعایت کنند و بازاریابی خود را به‌سمت شفاف‌ترشدن پیش ببرند.

بیشتر بخوانید: توکن غیرمثلی (Non-fungible token) یا NFT چیست؟

لوتسکویچ تأیید می‌کند که برخی از قوانین واقعاً سخت‌گیرانه هستند؛ با‌این‌حال، همین قوانین از دارایی سرمایه‌گذاران محافظت و چهارچوبی قانونی را برای همکاری کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند. این امر در‌نهایت می‌تواند به‌ رشد صرافی‌ها هم کمک کند. او در‌ادامه می‌افزاید:

قوانین می‌توانند راه را برای تعامل و مشارکت فعالان بازار در فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی هموارتر کنند. صرافی‌هایی که علاقه‌ای به‌ رعایت این قوانین ندارند، احتمالاً هرروز بیشتر در انزوا قرار خواهند گرفت و در تعامل با دنیای ارزهای فیات با مشکل مواجه خواهند شد.

صرافی‌ها در سال ۲۰۲۲؛ خدمات بهینه‌تر، قانون‌گذاری بیشتر

باوجوداین‌، پیش از ایجاد قوانین روشن و مشخص، صرافی‌ها باید در سال ۲۰۲۲ به‌طور مستمر با قانون‌گذاران تعامل داشته باشند تا مطمئن شوند که حد تعادل را میان قوانین و دستورالعمل‌های جدید به‌کار گرفته‌اند یا خیر. ترنوس می‌گوید:

باید تعامل و گفت‌وگوهای ثمربخشی بین قانون‌گذاران و فعالان بازار ازجمله صرافی‌های ارز دیجیتال و مشتریانشان شکل بگیرد و اگر این اتفاق در سال آینده رخ دهد، می‌تواند خبر خوشی برای صرافی‌هایی باشد که به‌معنای واقعی به‌دنبال رشد کسب‌وکار است.

ترنوس اعتقاد دارد که در بلندمدت، ایجاد مقررات معقول برای رفع مشکلات صنعتی که با چنین سرعتی رشد می‌کند، امری ضروری است. بنابراین، طبق پیش‌بینی این مدیر ارشد، صرافی‌ها به‌تدریج مشارکت بیشتری با قانون‌گذاران خواهند کرد تا روند تصویب این قوانین تسهیل شود.

چالش‌ها و فرصت‌ها

اطمینان از مدیریت مناسب تقاضا‌ها و ترافیک تراکنش‌ها یکی دیگر از موضوعاتی است که صرافی‌های ارز دیجیتال قصد دارند در سال ۲۰۲۲ بیش‌ازپیش به آن توجه کنند. مشکلات این حوزه امری است که بارها در سال ۲۰۲۱ شاهدش بودیم و حتی دو صرافی بزرگ‌ جهان، کوین‌بیس و بایننس، به‌همین‌دلیل دچار قطعی‌های مکرر شدند. در همین حال به‌گفته ترنوس، بای‌بیت قصد دارد از سیستم فعلی عبور کند و پلتفرمش را در سال ۲۰۲۲ ارتقا دهد.

علاوه‌بر‌این، سال ۲۰۲۲ می‌تواند روند پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های فین‌تک را که در سال گذشته شکل گرفته بود، تقویت کند. صرافی‌ها هرروز بیش‌از‌پیش به‌دنبال رقابت با پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های فین‌تک خواهند بود؛ به‌ویژه اگر سایر اپلیکیشن‌های فین‌تک‌ در ارائه خدمات ارزهای دیجیتال بخواهند جا پای شرکت‌هایی مانند پی‌پل (PayPal) بگذارند. لوتسکویچ درباره این موضوع اعلام می‌کند:

علاوه‌بر مشکلات نظارتی، جهش سیستم‌های پرداخت دیجیتال مانند وِنمو (Venmo) و پی‌پل هم موضوعی مهم است؛ شرکت‌هایی که قرار است به بخشی از سرویس‌های ارزهای دیجیتال تبدیل شوند. این پلتفرم‌ها ازنظر کوین‌ها و خدماتی که ارائه می‌کنند، محدود هستند؛ اما چندملیتی محسوب می‌شوند و ده‌هامیلیون کاربر از سرتاسر جهان دارند.

توجه به این نکته ضروری است که ورود شرکت‌های چندملیتی فین‌تک می‌تواند چالش بزرگی برای صرافی‌های دیجیتال ایجاد ‌کند؛ البته اگر مشتریان جدید به‌دنبال محصولات تجاری پیچیده‌تر در صرافی‌های دیجیتال باشند، این چالش می‌تواند تبدیل به فرصتی کمیاب شود.

جمع‌بندی

اکنون که در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ ایستاده‌ایم، محصولات و خدمات جدیدی را شاهد هستیم که به‌زودی قرار است صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی عرضه کنند. در این مطلب، به برخی از خدمات و ویژگی‌های نوین صرافی‌ها در سال ۲۰۲۲ اشاره کردیم؛ از ایردراپ‌های جدید تا عرضه کارت اعتباری ارز دیجیتال و روش‌های نوین معاملاتی.

افزون‌براین، از اهمیت گسترش و پذیرش دیفای و توکن‌های غیرمثلی و وب ۳.۰ در راستای ارائه خدمات به افراد محروم از خدمات بانکی نیز صحبت کردیم و گفتیم که قانون‌گذاری شفاف‌تر می‌تواند در ابعادی وسیع‌تر به‌ رشد فضای دارایی‌های دیجیتال کمک کند و درصورت همکاری پروژه‌ها با قانون‌گذاران، تسهیل این روند درنهایت به‌نفع فعالان بازار خواهد بود.

در پایان مقاله نیز، درباره نمونه‌هایی از چالش‌های احتمالی در سال پیش‌ رو مانند ترافیک پلتفرم‌ها و رقابت با سایر اپلیکیشن‌های فین‌تک سخن گفتیم. با‌این‌حال، فضای پرتلاطم ارزهای دیجیتال هرگز از چالش‌های بعدی خبر نمی‌دهد؛ اما برگ‌برنده در دستان پلتفرمی خواهد بود که بتواند این چالش‌ها را به‌ فرصت‌ تبدیل کند.

error in loading comments. please attention