نشانه‌های تغییر احساسات معامله‌گران؛ آیا روند نزولی معکوس می‌شود؟

نشانه‌های تغییر احساسات معامله‌گران؛ آیا روند نزولی معکوس می‌شود؟

وضعیت برخی از شاخص‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال نشان از تغییر احساسات معامله‌گران از نزولی به صعودی دارد. با این حال عده‌ای از تحلیلگران همچنان بر این باورند که چشم‌انداز بازار برای بلندمدت نزولی است.

به گزارش کوین تلگراف، هفته گذشته ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال با ۱۰ درصد رشد به ۱.۶۸ تریلیون دلار رسید که نشان‌دهنده بهبود ۲۵ درصدی این شاخص نسبت به کف روز ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) است. هنوز نمی‌توان با قطعیت گفت که بازار کف قیمتی خود را پیدا کرده است؛ اما دو شاخص کلیدی اخیراً صعودی شده‌اند. شاخص پریمیوم «تتر/ یوان» و شاخص اختلاف قیمت قراردادهای آتی بورس کالای شیکاگو (CME) با بازارهای آنی، اخیراً صعودی شده‌ که نشان می‌دهد احساسات مثبت معامله‌گران دلیل اصلی رشد فعلی قیمت‌هاست.

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال بدون احتساب استیبل کوین‌ها، (بر حسب میلیارد دلار)
ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال بدون احتساب استیبل کوین‌ها (بر حسب میلیارد دلار).

یک معامله‌گر نباید تنها با تماشای نمودار قیمت‌ تصور کند که روند نزولی به پایان رسیده است. برای مثال، بین روزهای ۱۳ تا ۲۷ دسامبر (۲۲ آذر تا ۶ دی)، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال از ۱.۹ تریلیون دلار به ۲.۳۳ تریلیون دلار افزایش یافت. با این حال، با سقوط بازار در ۵ ژانویه (۱۵ دی)، این رشد ۲۲.۹ درصدی در عرض ۹ روز به‌طور کامل از بین رفت.

فدرال رزرو فضای کمتری برای افزایش نرخ بهره دارد

با وجود تغییر روند فعلی، فروشندگان به‌ دلایلی معتقد هستند کانال نزولی طولانی‌مدت ۳ماهه ارز بازار ارزهای دیجیتال هنوز شکسته نشده است. به‌عنوان مثال، روند صعودی ۴ فوریه (۱۵ بهمن) می‌تواند بازتابی از داده‌های منفی اخیر باشد که با اقتصاد کلان در ارتباط است. از جمله آنها می‌توان به رشد سالانه ۲ درصدی فعالیت‌های خرده‌فروشی در منطقه اقتصادی یورو (EuroZone) در ماه دسامبر (آذر) اشاره کرد که بسیار کمتر از پیش‌بینی ۵.۱ درصدی بازار بود.

لین آلدن (Lyn Alden)، تحلیلگر مستقل بازارهای مالی، اخیراً عنوان کرده که فدرال رزرو ممکن است افزایش نرخ بهره بانکی را پس از انتشار داده‌های ناامیدکننده مربوط به وضعیت اشتغال در آمریکا که در ۲ فوریه (۱۳ بهمن) منتشر شد، به تعویق بیندازد. مؤسسه تحقیقاتی «ADP» همچنین از کاهش ۳۰۱٬۰۰۰ موقعیت شغلی در بخش خصوصی در ماه دسامبر (آذر) گفته که بدترین رقم از مارس ۲۰۲۰ (اسفند) است.

صرف‌نظر از دلیل افزایش ۱۰ درصدی روز جمعه قیمت بیت کوین و اتریوم، شاخص پریمیوم تتر نیز در صرافی «OKX» به بالاترین سطح خود در چهار ماه گذشته رسیده است. این شاخص اختلاف قیمت بین تتر و دلار آمریکا را در معاملات همتابه‌همتا (Peer-to-Peer) داخل چین (مبتنی بر یوان) با یکدیگر مقایسه می‌کند.

معاملات همتابه‌همتا یوان و دلار
مقایسه قیمت در بازار یوان/ تتر با بازار یوان/ دلار

تقاضای بیش از حد برای ارزهای دیجیتال باعث می‌شود نشانگر این اندیکاتور بالاتر از ارزش معقول یا ۱۰۰ درصد برود. از سوی دیگر، در بازارهای نزولی سرمایه‌گذاران تمایل دارند به‌‌سمت تتر هجوم ببرند که باعث سقوط ۴ درصدی یا بیشتر این اندیکاتور خواهد شد. بنابراین، روند صعودی روز جمعه تأثیر قابل‌توجهی بر بازارهای ارز دیجیتال چینی داشته است.

معامله‌گران قراردادهای آتی دیگر فروشنده نیستند

برای اثبات بیشتر اینکه ساختار بازار ارزهای دیجیتال بهبود یافته است، معامله‌گران باید شاخص پریمیوم قراردادهای آتی بیت کوین در بازار بورس کالای شیکاگو را هم تجزیه‌وتحلیل کنند. این نمودار، قیمت در بازار قراردادهای آتی (Futures) بلندمدت و قیمت لحظه‌ای بازار را مقایسه می‌کند.

هر زمان که این شاخص نزولی یا منفی شود هشداری برای بازار خواهد بود؛ زیرا نشان‌دهنده احساسات نزولی در معامله‌گران است.

این قراردادهای دارای مدت‌ معین (Fixed-Calendar Contracts) معمولاً با اختلاف قیمت جزئی معامله می‌شوند که نشان می‌دهد فروشندگان برای نگهداری طولانی‌مدت انتظار سود بیشتری دارند. قراردادهای دارای مدت‌ معین، دسته‌ای از محصولات مالی هستند که در یک بازه زمانی مشخص معامله می‌شوند. در نتیجه، قراردادهای آتی یک‌ماهه در شرایط عادی باید با ۰.۵ تا ۱ درصد پریمیوم سالانه معامله شوند. به این تعادل در نرخ پریمیوم سالانه کانتانگو (Contango) گفته می‌شود؛ یعنی شرایطی که در آن قیمت در بازارهای آتی بالاتر از بازار آنی باشد.

پریمیوم قراردادهای بیت کوین یک‌ماهه CME در مقابل کوین بیس
اختلاف قیمت قراردادهای آتی یک‌ماهه بیت کوین در بازار بورس کالای شیکاگو در مقایسه با قیمت آنی در صرافی کوین بیس.

نمودار بالا نشان می‌دهد که چگونه این اندیکاتور در ۴ ژانویه (۱۴ دی) با سقوط بیت کوین به زیر ۴۶٬۰۰۰ دلار وارد روند نزولی شده و حرکت روز جمعه نشان‌دهنده اولین تغییر روند احساسات معامله‌گران در یک ماه گذشته است.

داده‌های مربوط به اختلاف قیمت در بازارهای آتی، حاکی از آن است که احساسات معامله‌گران نهادی همچنان زیر سطح خنثی قرار می‌گیرد، با این حال حداقل می‌توان گفت که این داده‌ها نزولی بودن ساختار کلی بازار را رد می‌کنند.

در حالی که شاخص پریمیوم یوان/ تتر ممکن است تغییر روند را نشان داده باشد، شاخص پریمیوم بورس کالای شیکاگو به ما یادآوری می‌کند که همچنان بی‌اعتمادی زیادی نسبت به توانایی بیت کوین در مقابله با تورم وجود دارد. با این حال، نبود هیجان میان معامله‌گران بورس کالای شیکاگو می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که بیت کوین برای تقویت بیشتر روند صعودی خود پس از شکسته‌شدن مقاومت ۴۲٬۰۰۰ دلاری، به آن نیاز دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
جیگر
جیگر
2 سال قبل

خخ

بهرام 62
بهرام 62
2 سال قبل

پنج میلیون در صد نزولیه صفر در صد احتمال صعود میدم از لحاظ تکنیکال یک روند نزولی وحشتناک رو نشون میده فقط الان میشه نوسان گیری کرد با در نظر گرفتن حد ضرر
بیت کوین داره به سمت کف کانال سالانه میره کسانی که بالای 35 وارد بازار شدن به شدت پشمان میشن
تایید کن