برخی فروشندگان خودرو سال‌ها پیش از تسلا بیت کوین می‌پذیرفتند

برخی فروشندگان خودرو سال‌ها پیش از تسلا بیت کوین می‌پذیرفتند

برخی بنگاه‌های شخصی فروش خودرو سال‌ها پیش از آنکه تسلا از برنامه‌ریزی برای پذیرش بیت کوین خبر دهد، برای فروش خودروها، از کیا گرفته تا لامبورگینی، ارز دیجیتال قبول می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کریستوفر باشا (Christopher Basha)، فروشنده خودرو در ایالت جورجیا، در پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک ارز برای خرید خودرو بسیار پیشروتر از ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، است.

باشا گفت که از طریق هم‌اتاقی‌اش که بیت کوین استخراج می‌کرده، با ارزهای دیجیتال آشنا شده است. او اظهار داشت:

یکی با بیت کوین پیتزا خریده بود. خرید یک خودرو با بیت کوین هم دیوانگی به نظر نمی‌رسید.

او در سال ۲۰۱۵ پذیرش بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت آغاز کرد، اما هیچ‌یک از مشتری‌ها علاقه نشان ندادند. باشا گفت:

دیگر تقریباً فراموشش کرده بودم.

به گفته باشا، قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت و یک مشتری برای خرید چهار خودرو کیا به قیمت مجموع بیش از ۱۵۰,۰۰۰ دلار از ارز دیجیتال استفاده کرد. پرداخت‌های بیت کوینی همزمان با رشد قیمت این ارز دیجیتال از اواخر سال گذشته میلادی، افزایش یافته است.

شرکت خودروسازی تسلا ماه گذشته اعلام کرد که ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده و به‌زودی آن را به‌عنوان شیوه‌ای از پرداخت برای خرید خودرو خواهد پذیرفت. اما باشا جزو گروه کوچکی از فروشندگان خودرو است که خیلی قبل‌تر از این اعلام تسلا از مشتریان خود بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر را می‌پذیرفتند.

فروشندگان گفتند که پذیرش ارزهای دیجیتال ابزار خوبی برای بازاریابی و برندسازی است، اما هنوز یک تجارت حاشیه‌ای است. نوسان قیمت و نبود بانک‌های مورد اعتماد و دیگر واسطه‌های مالی، باعث شده که پرداخت بیت کوین برای فروشندگانی که اهل فناوری نیستند، خطرآفرین باشد.

باشا که فروشنده خودروی کیا است، گفت که بیت کوین را بلافاصله پس از دریافت به پول نقد تبدیل می‌کند، زیرا معتقد است که نگه‌داشتن چنین دارایی بی‌ثباتی برای شرکتی به این کوچکی، خطرناک است.

اما تبدیل بیت کوین به دلار آمریکا در یک پلتفرم پرداخت چند دقیقه طول می کشد که گاهی اوقات به‌دلیل تغییرات قیمت به ضرر ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلاری در هر تراکنش منجر می‌شود.

باشا یک بار پس از دریافت بیت کوین از مشتری، وقتی که می‌خواست آن را برای تبدیل کردن به دلار از یک حساب به حساب دیگر منتقل کند، رمز عبور خود را فراموش کرد. او می‌گوید:

حسابی ترسیده بودم. هیچ واسطه‌ای نیست که بیاید و نجاتت بدهد.

پیترو فریگریو (Pietro Frigerio)، فروشنده لامبورگینی در شهر ایروین در ایالت کالیفرنیا، گفت که وقتی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت، فروشگاه او در یک ماه ۲۰ خودرو فروخت. اما در رشد قیمت اخیر، او افزایش چندانی در پرداخت بیت کوین مشاهده نکرده است.

فریگریو که دیگر خودروهای لوکس برتر ورزشی مانند بوگاتی و مک‌لارن را نیز می‌فروشد، اضافه کرد:

مردم منتظرند نرخ این ارز بالاتر برود.

او گفت مشتریانی که با بیت کوین خودرو خریده‌اند، یک چیز مشترک دارند: جوانانی هستند که اعتقادی راسخ به ارز مجازی دارند.

پیتر سدینگتون (Peter Saddington)، بنیان‌گذار استارتاپ ارز دیجیتال به نام امریت (Emrit)، در سال ۲۰۱۷ یک لامبورگینی هوراکان را با بیت کوینی خرید که در سال ۲۰۱۱ به قیمت ۱۱۵ دلار خریداری کرده بود تا توجهات را به شرکتش و ارزهای دیجیتال جلب کند.

او به رویترز گفت:

[اقدام تسلا] قطعاً یك شیرین کاری مربوط به روابط عمومی است. اما ایلان در تفکر خود بسیار پیشتاز است، بنابراین از نظر من منطقی است که او برای شرکت خود یک ارز آینده ارائه کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه