کریگ رایت به درخواست کمیسیون معاملات آتی پاسخ داد

کریگ رایت به درخواست کمیسیون معاملات آتی پاسخ داد

کریگ رایت، فردی که ادعا می کند خالق بیت کوین است و جنجال بزرگی با این ادعا به پا کرده، روز جمعه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن)، به عنوان دانشمند ارشد موسسه nChain، دو نامه‌ی بازگشت تقریبا یکسان را به کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) ارسال کرده است.

بر اساس گزارش های موجود، این دو پاسخنامه در جواب درخواست دریافت اطلاعات (RFI) از طرف کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا، مبنی بر دریافت اطلاعات مربوط به صنعت، دیدگاه عموم راجع به بازار و سازوکارهای اتریوم، به این کمیسیون ارائه شده اند.

کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا آخرین مهلت ارائه پاسخ به درخواست RFI را تاریخ ۱۷ فوریه اعلام کرده است. دلیل این کمیسیون برای گردآوری اطلاعات خواسته شده به شرح زیر است:

این داده ها […] به منظور پیشبرد هدف کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا برای تضمین یکپارچگی بازار مشتقات، نظارت بیشتر، و کاهش ریسک های سیستمی، از طریق بهبود قطعیت قانونی در این حوزه، گردآوری می شوند. […] درخواست دریافت اطلاعات (RFI) سعی دارد که شباهتها و تفاوتهای میان ارزهای مجازی خاص […] و همچنین فرصت ها، چالش ها، و ریسک های مرتبط با اتریوم را بشناسد.

هر دو پاسخ نامه ارسال شده از طرف کریگ رایت، ادعای جنجالی او را تایید می‌ کنند که «او با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو فعالیت کرده است.» کریگ رایت ادعا می کند که او «پروژه ای که در سال ۱۹۹۷ آغاز شده بود و به عنوان بخشی از یک پروژه صنعتی نزد دپارتمان نوآوری استرالیا و با عنوان BlackNet ثبت شده بود را به پایان رسانده است.»

براساس توییتی که کریگ رایت در تاریخ ۱۰ فوریه منتشر کرد، پروژه بلک نت (BlackNet) – که بنا به گفته برخی، صورت ابتدایی یا پیش درآمد بیت کوین است- در سال ۲۰۰۱ به دولت استرالیا ارائه شده است.

با توجه به اینکه کریگ رایت ادعا می کند هفت سال پیش از انتشار وایت پیپر بیت کوین این پروژه را به اتمام رسانده و همچنین با توجه به شباهت جزئیات این پروژه با وایت پیپر بیت کوین، هفته گذشته انتشار این توییت جنجال به پا کرد.

کریگ رایت به درخواست کمیسیون معاملات آتی پاسخ داد

کریگ رایت

به گفته برخی از کاربران سایت ردیت، در توضیحات پروژه بلک نت از وایت پیپر رسمی بیت کوین (که در اکتبر سال ۲۰۰۸ منتشر شد)، نسخه برداری شده است. لازم به ذکر است که ساتوشی پیش‌نویس وایت پیپر بیت کوین را ابتدا در آگوست ۲۰۰۸ معرفی و پس از اعمال یکسری اصلاحات مهم، نسخه رسمی را در ماه اکتبر منتشر کرده است. گروهی از کاربران سایت ردیت معتقدند که گزارش تحقیق و توسعه این پروژه در سال ۲۰۰۱، با کپی برداری از نسخه اصلاح شده وایت پیپر بیت کوین – به جای پیش نویس اولیه آن- دست خود را رو کرده و نشان می دهد که این ادعا، تنها تلاشی فریبکارانه برای معرفی کریگ رایت به عنوان خالق اصلی بیت کوین بوده است.

کریگ رایت در پاسخنامه ارائه شده در تاریخ ۱۵ فوریه اظهار داشت:

به دلیل سوء برداشت ها و اطلاعات نادرستی که در خصوص بیت کوین شایع شده […] تصمیم گرفتم که هویت خود را به صورت عمومی معرفی کنم. هدف من از طراحی این سیستم، پایان بخشی به کلاهبرداری و تقلب به بهترین نحو و با استفاده از فناوری بود. عدم درک و شناخت صحیح این هدف، منجر به رواج کلاهبرداری های قدیمی شده است.

بر اساس گزارش های موجود، کریگ رایت در حال حاضر به اتهام تملک غیرقانونی سپرده بیت کوین توسعه دهنده ارز دیجیتال، دیوید کلیمن -که در سال ۲۰۱۳ در گذشت- تحت پیگرد قانونی قرار دارد. در اواسط نوامبر ۲۰۱۸، وی باری دیگر با اختلاف نظرهایی که حول مسئله فورک بیت کوین کش ایجاد شده بود، مورد توجه دنیای ارز دیجیتال قرار گرفت و در نهایت پروتکل مورد حمایت او پیروز میدان و توکن بیت کوین SV ایجاد شد.

شخصیت های مطرح دیگر صنعت کریپتو نیز به درخواست کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا پاسخ داده اند، که از میان آنها می توان به کادر بنیاد اتریوم، کوین بیس، کانسنسیس (ConsenSys) و شرکت R۳ اشاره کرد. صرافی ارز دیجیتال ErisX در شیکاگو نیز در پاسخ خود، مسئله تأثیر مثبت تنظیم قراردادهای آتی اتریوم در آینده را مورد بحث قرار داده است.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
بهزاد
بهزاد
۵ سال قبل

به نظر من این مردک عمدا داره این کارو انجام میده که ساتوشی اصلی رو تحریک کنه خودشو نشون بده یا یک واکنشی که باعث لو رفتن ساتوشی بشه از ساتوشی اصلی سر بزنه وگرنه کسی که ساتوشی واقعی باشه اول خودشو مخفی نمیکنه بعد بیاد این در و اون در بزنه که ثابت کنه ساتوشی واقعیه

شجاعی
شجاعی
۵ سال قبل

انگار بازار واکنش مثبت نشون داده

علی
علی
۵ سال قبل

این کریگ رایت حقه باز و شیاد اگر راست میگه ساتوشی هست لازم نیست خودش رو این قدر به تلاش بندازه برای اثبات خودش فقط کافیه یک مقدار از یک میلیون بیتکوینی رو که داره انتقال بده به حساب دیگش تا معلوم بشه واقعا ساتوشی هست اما هرگز این کار رو نمیکنه چون یک شیاد هست مثل راجر ور