نرخ تورم دسامبر آمریکا پنجشنبه اعلام خواهد شد؛ منتظر چه تغییراتی برای بیت کوین باشیم؟

نرخ تورم دسامبر آمریکا پنجشنبه اعلام خواهد شد؛ منتظر چه تغییراتی برای بیت کوین باشیم؟

پنجشنبه این هفته ساعت ۱۷:۰۰ به وقت تهران، نرخ تورم ما گذشته آمریکا اعلام خواهد شد. برخی از تحلیلگران می‌گویند اگر نرخ تورم در این دوره کمتر از انتظار کارشناسان باشد، بیت کوین می‌تواند تا ۲۰٬۰۰۰ دلار رشد کند.

به گزارش کریپتو پوتیتو، از زمان اوج‌گیری تورم (CPI) در آمریکا در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد)، این شاخص کلیدی اقتصاد در حال نزول بوده است؛ تا جایی که از ۹.۱درصد ژوئن به ۷.۱درصد در ماه نوامبر (آبان) کاهش یافت.

نرخ تورم دسامبر آمریکا پنجشنبه اعلام خواهد شد؛ منتظر چه تغییراتی برای بیت کوین باشیم؟
تغییرات نرخ تورم ۱۲ ماهه آمریکا از ابتدای ۲۰۲۱ تاکنون.

نرخ تورم جدید آمریکا طبق معمول می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های بانک مرکزی این کشور برای نرخ بهره تأثیرگذار باشد. در طول سال ۲۰۲۲ نرخ بهره بانکی در این کشور با چند دوره افزایش توسط بانک مرکزی به ۴.۵درصد رسید. در حال حاضر هم منطقی است که انتظار افزایش دوباره نرخ بهره در این کشور در سال ۲۰۲۳ را داشته باشیم؛ هرچند که انتظار می‌رود سرعت افزایش این نرخ در سال جدید رفته‌رفته کاهش یابد.

دفتر بانک مرکزی آمریکا در کلیولند انتظار دارد نرخ تورم ماه‌به‌ماه دسامبر در این کشور برابر با ۰.۵درصد و نرخ تورم نقطه‌‌به‌نقطه در این ماه بالای ۶درصد باشد. بلومبرگ اما تخمین متفاوتی دارد و می‌گوید نرخ تورم ماه‌به‌ماه در این دوره برابر با ۰.۳درصد و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه ۵.۷درصد خواهد بود. با این حال، تخمین بلومبرگ هم بیشترین افزایش تورم در ماه دسامبر در ۴۱ سال گذشته را نشان می‌دهد.

کارشناسان بلومبرگ در گزارش خود نوشته‌اند:

بهبود وضعیت نرخ تورم در آمریکا نتیجه افزایش نرخ بهره بانکی توسط بانک مرکزی نیست، بلکه می‌توان این مسئله را با پایان‌دادن چین به سیاست‌های مبارزه با کرونا (راه‌اندازی دوباره کسب‌وکارها) و همین طور گرمای کم‌سابقه هوا در زمستان امسال توجیه کرد. کاهش بهای انرژی در بازارهای جهانی انتظارات نسبت به افزایش تورم در آینده نزدیک را تا حد زیادی پایین آورده است و دوپهلوبودن تورم را بیش از پیش به نمایش می‌گذارد. ادامه این روند نیز می‌تواند حاوی شواهدی برای بانک مرکزی آمریکا باشد که باید پیش‌ از تصمیم‌گیری درباره توقف افزایش یا حتی کاهش نرخ بهره بانکی در این کشور به آنها توجه کند.

بیت کوین با گذشت ۱۰ روز از شروع سال ۲۰۲۳، عملکرد نسبتاً قابل‌قبولی داشته و در این مدت رشدی حدوداً ۱٬۰۰۰ دلاری را تجربه کرده است. برای اولین بار در ۳۰ روز گذشته نیز قیمت این ارز دیجیتال به بالای ۱۷٬۰۰۰ دلار رسید.

نرخ تورم دسامبر آمریکا پنجشنبه اعلام خواهد شد؛ منتظر چه تغییراتی برای بیت کوین باشیم؟
نمودار یک‌روزه قیمت بیت کوین.

تصور آخر هفته‌ای پرنوسان برای بیت کوین، با توجه به اعلام نرخ تورم در دوره‌های گذشته، معقول است. در واقع، برخی از تحلیلگران می‌گویند اگر نرخ تورم ماه دسامبر کمتر از انتظار باشد، بیت کوین می‌تواند خود را تا ۲۰٬۰۰۰ دلار بالا بکشد؛ خصوصاً اگر هم‌زمان با آن بازار سهام ایالات متحده هم رشد کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
بهنام کدیور
بهنام کدیور
1 سال قبل

اینایی که میگید همش چرت و پرته موج اصلاحی cشروع شده

Erfan
Erfan
1 سال قبل

نرخ تورمی که توسط دولت کنترل میشه و امار گیری میشه و بدی های خودشو میگه رو چطور میشه باور کرد؟ ایا هزینه بنزینشون که به شدت زیاد شده به تورمشون اضافه کردن؟ اگه کردن چرا فقط 10 درصد پیک داشته وقتی که برای هر بار پر کردن بنزین حدود 100 دلار براشون اب میخوره درحالی که زمان ترامپ حدود 15 دلار بود؟

WhiteShadow
WhiteShadow
1 سال قبل

تورم آمریکا تاپایان سال مطمئنا بیشتر خواهدشد و درنهایت فدرال رزرو تصمیم کبری راخواهد گرفت هرچند عملکردفعلی آمريكا سرپوشی برحقیقت رکودی هست امادرنهایت سال 2023-2024 سال های مهم و تاریخ ساز..

سید علی
سید علی
1 سال قبل

"اگر نرخ تورم ماه دسامبر بهتر از انتظار باشد، بیت کوین می‌تواند خود را تا ۲۰٬۰۰۰ دلار بالا بکشد"

اگه منظورتون از بهتر، نرخ تورم کمتره؛ می‌تونه باعث رشد بیت‌کوین بشه
ولی اگه منظورتون نرخ تورم بیشتره که احتمال افزایش نرخ بهره رو بالا می‌بره، طبیعتا موجب ریزش بیت‌کوین می‌شه

و حداقل تو تقویم‌های اقتصادی معتبر جهانی، نرخ تورم بیشتر از پیش‌بینی رو بهتر می‌گن

میرقباد‌هاشمی
میرقباد‌هاشمی
1 سال قبل
پاسخ  سید علی

سلام یه سایه میادروی صعفه نمی زاردنوشته راخوب بخونم لطفآکمکم کن ادمین یارباط لطفآ