کاهش ۸۰ درصدی قیمت ICP در مدت کوتاه؛ فرصت خرید در کف؟

کاهش ۸۰ درصدی قیمت ICP در مدت کوتاه؛ فرصت خرید در کف؟

توکن اینترنت کامپیوتر یا همان دفینیتی (با نماد اختصاری ICP) در یک ماه گذشته بیش از ۸۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و این باعث شده که کاربران با انتقاد از «متمرکزبودن» این پروژه، آن را در ازدست‌رفتن سرمایه خود مقصر بدانند.

به گزارش کریپتواسلیت، کمی بیش از یک ماه قبل بود که علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال ناگهان متوجه حضور یک پروژه جدید در جمع ۱۰ ارز دیجیتال پرارزش بازار شدند که با توکنی به نام Internet Computer Protocol (ICP) عرضه شده بود.

این پروژه تحت‌نظر بنیاد دفینیتی (Dfinity Foundation) بود، هر توکن آن با قیمت ۵۸۰ دلار معامله می‌شد و حجم معاملاتی معادل ۵۰۰ میلیون دلار داشت. همه اینها نشان می‌داد که برخلاف کلیت بازار ارزهای دیجیتال در آن زمان، اینترنت کامپیوتر در فصل صعودی خود قرار داشت.

توسعه‌دهندگان اینترنت کامپیوتر، پروژه خود را راهکاری برای پس‌گرفتن قدرت از غول‌های فناوری معرفی می‌کردند. به بیان دیگر، هدف آنها ایجاد یک «شبکه غیرمتمرکزتر» بود.

با این حال، ارزش این پروژه در چند وقت اخیر به‌شدت افت کرده است. اینترنت کامپیوتر بیش از ۸۰ درصد از ارزش خود را نسبت به سقف تاریخی خود در ماه مه (اردیبهشت) از دست داده و در لحظه نگارش این خبر، با قیمت ۵۸ دلار معامله می‌شود. این توکن همچنین از میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر خارج شده و اکنون با ارزش بازار ۷ میلیارد دلاری، در رتبه ۱۸ قرار دارد.

کاهش ۸۰ درصدی قیمت ICP در مدت کوتاه؛ فرصت خرید در کف؟
نمودار قیمت توکن ICP از ابتدا تاکنون

واکنش جامعه به سقوط اینترنت کامپیوتر

علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال شروع به اظهارنظر درباره علت افت ارزش این پروژه کرده‌اند. کاربران شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) معتقدند اگرچه ایده و فناوری پشت این پروژه کاملاً معقول است، اما سقوط پروژه را می‌توان به «طمع» و همچنین «توزیع ضعیف» آن مرتبط دانست.

یکی از کاربران ردیت که اولین بار همین ادعا را مطرح کرده، نوشته است:

اگر فناوری اینترنت کامپیوتر را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که خود این توکن چندان هم بد به نظر نمی‌رسد، بلکه فقط توزیع آن است که نفرت‌انگیز است… ناراحت‌کننده است که می‌بینیم یک پروژه خوب، تنها به‌خاطر طمع ویران می‌شود.

این کاربر همچنین افزود:

سرمایه‌گذاران اولیه، این ارز دیجیتال را چیزی بین ۳ سنت تا حدود ۵ دلار خریداری کرده‌اند. از طرف دیگر، هر ماه تعداد زیادی از این توکن عرضه می‌شود که فشار فروش را افزایش می‌دهد.

او همچنین به نحوه توزیع این توکن اشاره کرده که بر اساس آن، یک درصد به‌صورت ایردراپ توزیع شده، ۵۰ درصد به تیم توسعه اختصاص یافته و بقیه توکن‌ها نیز به سرمایه‌گذارانی فروخته شده است که اخیراً با فروش گسترده خود، باعث دامپ قیمت آن شده‌اند.

کاربر دیگری در همین رابطه می‌نویسد:

ICP یک شت کوین متمرکز است که تحت عنوان «غیرمتمرکز» به نخبگان و نزدیکان آنها در صندوق بین‌المللی پول (IMF) و مجمع جهانی اقتصاد (WEF) فروخته می‌شود.

این در حالی است که کاربر دیگری گفته است که قیمت اینترنت کامپیوتر ممکن است تا سال ۲۰۲۵، به ۰.۰۰۵ دلار برسد.

برخی از کاربران حتی معتقدند که در مورد غیرمتمرکزبودن این پروتکل به آنها دروغ گفته شده و این پروژه متمرکز است، چراکه توسعه‌دهندگان ICP، سامانه نام دامنه یا همان DNS آن را کنترل می‌کنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

13 دیدگاه
ابوالفضل قهرمانی
ابوالفضل قهرمانی
2 سال قبل

ای سی پی به درد نمیخوره

مصطفی
مصطفی
3 سال قبل

طمع که فرمودن دقیقا یعنی چی و چطور در این ارز کاربرد داره

محمد م
محمد م
3 سال قبل

سرور محترم این ارز که راه خود را ادامه میده لطفا با نقل قول عادی باعث فروش دوستان در قینت پایین وایجاد دلهره نشید

محمد
محمد
3 سال قبل

کلا دوستان همه پروژه ها اکثرا برا خالی کردن جیب من و شماست
لطفا هولد نکنید و فقط تو ریزشها بخرید و با سود بفروشید و سود کنید
این بازار کریپتو ینی همین فروختن رویا
پس نذارید بهتون رویا بفروشن و تریدر بشید

ابوالفضل قهرمانی
ابوالفضل قهرمانی
2 سال قبل
پاسخ  محمد

رویا

Ramshini6000g
Ramshini6000g
3 سال قبل

بنظرم سایت ارز دیجیتال روی اخباری که منتشر میکنی دقت کنی آخه متن اینقدر سطحی و ابکی

هنریفیکس
هنریفیکس
3 سال قبل

لااقل ی جمله مرتبط با تیتر فرصت خرید در کف تو مقاله میذاشتید...
فقط موارد منفی و ناامیدی بازار ریزشیش رو ذکر کردید

هودل نه هولد
هودل نه هولد
3 سال قبل

هیچ ویرانی در کار نیست روی 300 400 دلار لیست شد تعدادی زیادی رو تو همون قیمتا فروختن هم سرمایه بزرگی برای ادامه پروژه به دست آوردن هم اینکه با خریدن همونا تو 50 دلار با یک دهم قیمت دوباره بیشتر توکنا میفته دسته خودشون

هر آدم عاقلی میفهمه لیست شدن تو همه صرافی ها مخصوصا کوین بیس چند سال زمان میخواد و وقتی روز اول تو همه لیست میشه ی پروژه خاصیه

اشکان
اشکان
3 سال قبل

با این فرمون شاید تا ده دلارم بیاد پایین

ستار
ستار
3 سال قبل

آقا یک تحلیلی چیزی..... اخبار گذاشتن که از عهده همه برمیاد

پرفسور بارتا زارت
پرفسور بارتا زارت
3 سال قبل

مزخرفه