دیوار آتش چین دسترسی به تراکنش‌یاب اتریوم را مسدود کرد

دیوار آتش چین دسترسی به تراکنش‌یاب اتریوم را مسدود کرد

دیوار آتشین بزرگ چین که توسط دولت این کشور برای تنظیم و کنترل دسترسی به سایت‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از محبوب‌ترین منابع داده‌های بلاک چین اتریوم را مسدود کرد.

به گزارش کوین دسک، و بر اساس گزارش‌های محلی، وب‌سایت «etherscan.io» که یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین تراکنش‌یاب‌های اتریوم است، از روز سه‌شنبه (۱۲ آذر) برای آی پی‌های چینی از دسترس خارج شده است.

به نظر می‌رسد این سایت به تازگی مسدود شده باشد. طبق داده‌های «Greatfire.org» که اطلاعات مربوط به سایت‌های مسدود شده در چین را گردآوری می‌کند، سایت etherscan.io تا تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد ۹۸) در دسترس بود.

اما سوابق اسکن‌های Greatfire.org نشان می‌دهد که etherscan.io حداقل از تاریخ ۳۰ اکتبر (۸ آبان) به طور کامل مسدود شده است و از داخل چین فقط با VPN می‌توان به آن دسترسی داشت.

این احتمالاً اولین سایت کاوشگر بلاک است که مورد هدف یک دیوار آتشین (فایروال) قرار می‌گیرد. به این ترتیب etherscan.io هم به سایت‌هایی مثل گوگل، فیس‌بوک، توییتر و ردیت می‌پیوندد که در چین مسدود هستند.

متیو گراهام (Matthew Graham)، مدیر عامل شرکت «Sino Global Capital» که یک شرکت سرمایه‌گذاری در حوزه بلاک چین است، در این مورد می‌گوید:

این نمونه دیگری از اختلاف بین فناوری غیرمتمرکز و تغییرناپذیر بلاک چین با دولت متمرکز و کنترل‌شده‌ی چین است. ما باید انتظار چنین مشکلاتی را در آینده داشته باشیم، زیرا تکنولوژی بلاک چین بیش از پیش با اقتصاد چین و زندگی رومزه مردم آمیخته می‌شود.

در حال حاضر مشخص نیست دقیقاً چه چیزی باعث مسدود شدن این سایت شده است. اما سال گذشته گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه کاربران حوزه ارز دیجیتال در چین، در زمان جنبش Me too و همچنین رسوایی دارویی در چین، از رمزگشایی بر مبنای تراکنش‌های اتریوم برای دور زدن سانسور و دسترسی به مقالات سانسور شده استفاده کردند.

کاربران اینترنت برای به اشتراک گذاشتنِ هشِ آن تراکنش‌ها در نرم‌افزار وی‌چت از سایت etherscan.io استفاده می‌‎کردند، که حتی باعث شد وی‌چت از نمایش مستقیم صفحات این سایت در داخل پیام‌رسان خودداری کند. البته سایت etherscan.io در آن مقطع با مشکل خاصی مواجه نشد.

متیو گراهام در این مورد اشاره کرد:

بعضی از افراد از این ویژگی برای ارسال پیام‌های حساس استفاده کردند، بدون اینکه نگران حذف یا مسدود شدن پیام باشند و یا هویت آن‌ها در معرض افشا باشد. هر کسی با یک کاوشگر بلاک مانند Etherscan می‌توانست این پیام‌ها را ببیند. پس مسدود کردن چنین سایتی جای تعجب نداشت.

متیو تان (Matthew Tan)، بنیان‌گذار و مدیر عامل Etherscan در این باره گفت:

شرکت ما متوجهِ مسدود شدن سایت در ۳ ماه گذشته شده است ولی در مورد تاریخ دقیق آن مطمئن نیستیم. نمی‌دانیم چرا این اتفاق افتاده است و نمی‌توانیم حدسی در این مورد بزنیم.

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه سایت در سپتامبر (شهریور) در مقطعی مسدود شده و کسی متوجه آن نشده است.

برای مثال، MakerDao که یک پروژه مالی غیرمتمرکز است در تاریخ ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) در یک پست در وی‌چت اعلام کرد دیگر از سرویس etherscan.io استفاده نمی‌کند. و چند روز بعد در تاریخ ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) در پست دیگری گفت از سایت cn.etherscan.com استفاده خواهد کرد. این سایت مشابه سایت قبلی است و در حال حاضر از داخل چین قابل دسترسی است.

یک تراکنش‌یاب یا کاوشگر بلاک (Explorer) صرفاً یک پورتال آنلاین است که رصد اطلاعات تراکنش‌های یک سیستم غیرمتمرکز را برای کاربران نهایی آسان‌تر می‌کند. اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلاک چین واقعی، قابل ذخیره‌سازی در یک پایگاه داده متمرکز نیست. بنابراین یک نهاد خاص در هر موقعیت مکانی که باشد نمی‌تواند آن را مسدود کند.

در حال حاضر، سایر تراکنش‌یاب‌های اتریوم از چین قابل دسترسی هستند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه