بازگشت چین به رده دوم بزرگترین ماینرهای بیت کوین با وجود ممنوعیت استخراج!

بازگشت چین به رده دوم بزرگترین ماینرهای بیت کوین با وجود ممنوعیت استخراج!

با گذشت ماه‌ها از ممنوعیت کامل استخراج ارزهای دیجیتال در چین، این کشور مجدداً به رتبه دوم بزرگترین ماینرهای بیت کوین صعود کرده است. این یعنی برخلاف تصور اکثریت، استخراج بیت کوین در چین همچنان در ابعاد گسترده‌ای ادامه دارد.

به گزارش کوین تلگراف، داده‌های جدید نشان می‌دهند دولت چین نتوانسته فعالیت‌های مرتبط با حوزه ارزهای دیجیتال را به‌عنوان بخشی از اقدامات ممنوعیت دارایی‌های دیجیتال خود در سال گذشته از بین ببرد و این کشور دوباره به‌عنوان یکی از بزرگترین مراکز استخراج بیت کوین در جهان ظاهر شده است.

طبق آخرین گزارش از شاخص مصرف برق بیت کوین دانشگاه کمبریج (CBECI) که روز سه‌شنبه منتشر شد، چین از ژانویه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰) و ماه‌ها پس از اینکه دولت تمام فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را در این کشور ممنوع اعلام کرد، به دومین تأمین‌کننده بزرگ هش ریت شبکه بیت کوین تبدیل شده است.

بر اساس داده‌های موجود، استخراج‌کنندگان چینی از اوایل سال ۲۰۲۲ توانسته‌اند حدود ۲۱.۱ درصد از کل توزیع هش ریت استخراج بیت کوین در جهان را به خود اختصاص دهند. چین پس از آمریکا که ۳۷.۸ درصد از کل هش ریت شبکه را به خود اختصاص داده، در رتبه دوم قرار گرفته است.

چین زمانی بزرگترین استخراج‌کننده بیت کوین در جهان بود و در سال ۲۰۱۹ بیش از ۷۵ درصد هش ریت شبکه بیت کوین را تأمین می‌کرد؛ اما پس از تعطیلی مزارع استخراج ارزهای دیجیتال در ژوییه و اوت ۲۰۲۱ (تیر و مرداد ۱۴۰۰)، سهم این کشور از هش ریت کل شبکه بیت کوین به صفر درصد رسید.

علی‌رغم ممنوعیت کلی ارزهای دیجیتال در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور)، سهم هش ریت چین در آن ماه به ۲۲.۳ درصد افزایش یافت و از آن زمان تاکنون به زیر ۱۸ درصد نرسیده است.

تغییرات سهم هش ریت هر کشور.
تغییرات سهم هر کشوراز هش ریت کل شبکه بیت کوین.

الکساندر نیومیولر (Alexander Neumueller)، مدیر پروژه «CBECI» دانشگاه کمبریج، به کوین تلگراف گفته است داده‌های جدید برای این نتیجه‌گیری که استخراج بیت کوین همچنان در چین فعال است، کافی هستند.

وی در ادامه افزود:

داده‌های ما تأیید می‌کنند که استخراج بیت کوین همچنان در خاک چین ادامه دارد. اگرچه میزان استخراج در چین با اوج قبلی خود فاصله گرفته، به نظر می‌رسد این کشور همچنان میزبان حدود یک‌پنجم کل هش ریت جهانی است.

روسیه از فهرست سه استخراج‌کننده بزرگ خارج شده است

آخرین داده‌های CBECI همچنین نشان‌دهنده کاهش جزئی سهم هش ریت قزاقستان، سومین مرکز بزرگ استخراج بیت کوین در جهان است. سهم هش ریت بیت کوین قزاقستان از ۱۸ درصد در ماه اوت (مرداد)، به ۱۳.۲ درصد در ژانویه (دی) کاهش یافته است.

علاوه بر این، داده‌های موجود نشان می‌دهند ماینرها اکنون تا ۹ درصد از هش ریت جهانی بیت کوین را در مکان‌های نامشخص استخراج می‌کنند. پس از این کشورها، کانادا و روسیه دیگر مراکز بزرگ استخراج بیت کوین هستند و به‌ترتیب ۶.۵ و ۴.۷ درصد از هش ریت را به خود اختصاص داده‌اند.

روسیه علاوه بر خروج از فهرست سه کشور بزرگ که هش ریت شبکه بیت کوین را تأمین می‌کردند، شاهد کاهش هش ریت واقعی خود از ۱۳.۶ اگزاهش بر ثانیه در ماه اوت (مرداد) به ۸.۶ اگزاهش بر ثانیه در ماه ژانویه (دی) بوده است.

ایالت‌های جورجیا، تگزاس و کنتاکی پیشتاز ارائه هش ریت در آمریکا

داده‌های جدید CBECI اطلاعات دقیق‌تری درباره توزیع هش ریت در سطح ایالت‌های آمریکا، بزرگترین مرکز استخراج بیت کوین، ارائه می‌کنند.

این داده‌ها نشان می‌دهند ایالت‌های جورجیا، تگزاس و کنتاکی، سه ایالت بزرگ از نظر توزیع هش ریت هستند و به‌ترتیب ۳۲، ۱۱.۲ و ۱۰.۹ درصد از هش ریت آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند. هر سه ایالت مجموعاً بیش از نیمی از هش ریت کلی آمریکا را تشکیل می‌دهند.

همچنین این داده‌ها فعالیت قابل‌توجهی از ماینرها در ایالت‌هایی مانند نیویورک، کالیفرنیا، کارولینای شمالی و واشنگتن را نیز نشان می‌دهند.

این داده‌ها چطور جمع‌آوری می‌شوند؟

داده‌های شاخص CBECI در قالب بخشی از برنامه کمبریج دیجیتال اَسِت پروگرم (CDAP)، یک طرح تحقیقاتی به میزبانی مرکز جایگزین‌های امور مالی دانشگاه کمبریج (Cambridge Centre for Alternative Finance)، منتشر می‌شوند.

این گزارش بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده با همکاری چهار استخر استخراج اصلی، «BTC.com»، پولین (Poolin)، ویا بی‌تی‌سی (ViaBTC) و فاندری (Foundry)، منتشر شده است. طبق گفته وب‌سایت CBECI، از زمان انتشار نقشه استخراج در سال ۲۰۱۹، اندازه نمونه آماری یا سهم استخرهای بررسی‌شده در این تحقیق، بین ۳۲ تا ۳۸ درصد از کل هش ریت شبکه بیت کوین بوده است.

سرپرست پروژه CBECI گفته است:

به‌طور مستمر به‌دنبال راه‌هایی برای بهبود داده‌های خود هستیم تا اعتبار تخمین‌های خود را افزایش دهیم. بهترین راه برای انجام این کار، استقبال از دیگر استخرهای مشارکت‌کننده در تأمین هش ریت شبکه بیت کوین است. بنابراین استخرهای استخراج بیت کوین را تشویق می‌کنیم تا به ما بپیوندند و با ما همکاری کنند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
بختیاری شکارچی
بختیاری شکارچی
2 سال قبل

پس سهم نامشخص و گم ایران کجاست ...باتوجه به انرژی ارزانی که ایران دارد بیش از ۸.۵ درصد از استخراج شبکه های کل ارزهای دیجیتال در دست ماینرهای پنهان ایران است ...ولی چون غیر قانونیه در ایران و جایی ثبت نمیشه ...سهم ایران واویلا شده ....

hessam
hessam
2 سال قبل

😂😂😂