آیا چین ممنوعیت استخراج بیت کوین را لغو می‌کند؟

آیا چین ممنوعیت استخراج بیت کوین را لغو می‌کند؟

مقامات چینی اخیراً یکی از شیوه‌نامه‌های اساسی مربوط به صنایع این کشور را بازنگری کرده‌اند و قصد دارند استخراج ارزهای دیجیتال را رسماً به فهرست فعالیت‌های صنعتی ازرده‌خارج چین اضافه کنند. از آنجا که بازنگری شیوه‌نامه‌ها در چین با دریافت نظرات عمومی انجام می‌شود، این احتمال وجود دارد که مقررات مربوط به استخراج بیت کوین در این کشور دستخوش تغییر شود.

به گزارش «The Block»، مقامات چین هفته گذشته پیش‌نویس طرحی را در رابطه با استخراج ارزهای دیجیتال منتشر کردند و با وجود گزارش رسانه‌ها و انتشار اطلاعات مربوط به این طرح در شبکه‌های اجتماعی، دولت این کشور تا به این لحظه درخواستی برای اظهارنظر عمومی درباره لغو ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال صادر نکرده است.

کمیسیون توسعه و بهسازی ملی چین، یکی از سازمان‌های وابسته به دولت مرکزی این کشور، پنج‌شنبه هفته گذشته اطلاعیه‌ای را منتشر کرد مبنی بر اینکه قصد دارد شیوه‌نامه مربوط به نوسازی ساختار صنعتی این کشور را که آخرین بار در سال ۲۰۱۹ به‌روزرسانی شده بود، بازنگری کند.

بر اساس اطلاعیه کمیسیون توسعه و بهسازی چین، بازنگری این شیوه‌نامه تنها یک مورد را در بر می‌گیرد و آن هم اضافه‌کردن «استخراج ارزهای دیجیتال» به فهرست فعالیت‌هایی است که باید به‌تدریج از اقتصاد این کشور حذف شوند.

از زمان انتشار این اطلاعیه بسیاری از رسانه‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال گزارش‌هایی را منتشر کردند مبنی بر اینکه این تصمیم نشانه‌ای برای تجدیدنظر مقامات چینی درباره ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال، هم‌زمان با صعودی‌شدن بازار بیت کوین است؛ اما این ادعای رسانه‌ها حاوی اطلاعاتی نادرست بوده و حتی می‌توان گفت کاملاً دروغ است.

دریافت نظرات به‌صورت عمومی گاهی باعث ایجاد تغییرات در سیاست‌های چین می‌شود. برای مثال در جریان به‌روزرسانی شیوه‌نامه سال ۲۰۱۹، کمیسیون توسعه و بهسازی چین ابتدا پیشنهاد کرده بود که استخراج ارزهای دیجیتال به فهرست صنایعی اضافه شود که باید به‌تدریج کنار گذاشته شوند. اما این تصمیم بلافاصله با واکنش فعالان صنعت ارز دیجیتال مواجه شد و کمیسیون توسعه و بهسازی چین هم نهایتاً در پایان همان سال استخراج ارزهای دیجیتال را از فهرست فعالیت‌های ازرده‌خارج حذف کرد.

از طرفی دیگر، دریافت نظرات عمومی از سوی مقامات اجرایی می‌تواند کاملاً تشریفاتی باشد. زمانی که کمیسیون توسعه و بهسازیِ منطقه مغولستان داخلی در ماه مه (اردیبهشت) طرح ممنوعیت فعالیت‌های مرتبط با استخراج بیت کوین را ارائه کرد، دوره اظهارنظر عمومی خود را در عرض هفت‌ روز به پایان رساند و این در حالی است که مدت‌زمان معمول برای رسیدگی به نظرات عمومی یک ماه است.

تفاوت میان بازنگری جدید و موارد قبلی این است که کمیسیون توسعه و بهسازی تصمیم خود را از یک ماه پیش اعلام کرده است.

به‌دنبال صدور دستور ممنوعیت فعالیت‌های مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال از سوی شورای دولتی چین، کمیسیون توسعه و بهسازی این کشور در ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) اعلام کرد که بار دیگر شیوه‌نامه سال ۲۰۱۹ را بازنگری کرده و استخراج ارزهای دیجیتال را به فهرست صنایع ازرده‌خارج اضافه خواهد کرد. این کمیسیون اکنون با گذشت یک ماه، هنوز نتایج مربوط به این به‌روزرسانی را به‌طور رسمی منتشر نکرده است.

کمیسیون توسعه و بهسازی چین اولین شیوه‌نامه مربوط به نوسازی ساختار صنعتی این کشور را در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد و از آن زمان تاکنون این شیوه‌نامه به‌صورت دوره‌ای به‌روزرسانی شده است که آخرین مورد هم به سال ۲۰۱۹ باز می‌گردد.

هدف از انجام این به‌روزرسانی‌ها اطلاع‌رسانی به مردم در رابطه با صنایع مورد حمایت دولت و همچنین حفظ و یا حذف برخی از صنایع خاص است تا مقامات استانی و شهری بتوانند اقدامات بعدی را مدیریت کنند.

بازنگری‌های عمومی پیش از انتشار نسخه نهایی شیوه‌نامه و از طریق دریافت نظراتی عمومی انجام می‌شود. در نتیجه هر شخصی که در این کشور با ممنوعیت فعالیت‌های مرتبط با استخراج مخالف است، می‌تواند نظر خود را به گوش مقامات چینی برساند؛ با این حال بسیار بعید به نظر می‌رسد که نظرات مخالف بر روند تصمیم‌گیری مقامات این کشور تأثیر بگذارد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
Ali
Ali
2 سال قبل

همه کشورها بیت کوین را بالاخره به رسمیت خواهند شناخت در غیراینصورت ارزش پول ملی آنها کاهش خواهد یافت دنیای آینده از آن ارزهای دیجیتال است

Farzan
Farzan
2 سال قبل

هیچ جوره نمیتونه جلوی بیت رو بگیره