یک درخواست معامله ETF بیت کوین به کمیسیون بورس آمریکا ارائه شد

یک درخواست معامله ETF بیت کوین به کمیسیون بورس آمریکا ارائه شد

بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE)، بازار بین‌المللی معاملات سهام و ابزارهای مشتقه مالی، درخواستی را تسلیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) کرده است تا بتواند سهام صندوق قابل‌معامله در بورس ون‌اک (VanEck) را معامله کند. این اقدام باعث از سرگرفته‌شدن تلاش‌های ون‌اک برای راه‌اندازی چنین صندوقی در آمریکا خواهد شد.

به گزارش «The Block»، یک سخنگوی بورس اختیار معامله شیکاگو در مصاحبه خود با این وب‌سایت گفت:

درخواست جدید بر پایه فرم S-۱ ارائه‌شده ون‌اک به تاریخ ۳۰ دسامبر [۲۰۲۰] (۱۰ دی) و بیانگر قدم بعدی ما در ارائه اولین صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) بیت کوین در آمریکاست.

این در حالی است که چندی پیش دو ETF بیت کوین در کانادا، مجوزهای لازم را دریافت کرد. یکی از این صندوق‌ها متعلق به شرکت پرپس (Purpose) بود که بلافاصله پس از عرضه توانست دارایی‌های تحت مدیریت خود را به بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برساند.

جی‌پی‌مورگان (JPMorgan)، روز دوشنبه خطاب به مشتریان خود از عرضه این صندوق‌ها باعنوان «شروعی بسیار قدرتمند» یاد کرد.

هنوز مشخص نیست که قانون‌گذاران آمریکایی عرضه ETFهای بیت کوین را تأیید می‌کنند یا نه.

CBOE در این باره اظهار کرد:

بر این باور هستیم که تأیید ETF بیت کوین می‌تواند برای سرمایه‌گذاران این امکان را فراهم کند که با استفاده از ابزاری شفاف و قانون‌گذاری‌شده، به سرمایه‌گذاری در بیت کوین دسترسی داشته باشند.

در بخشی از درخواست CBOE‌ آمده است:

سرمایه‌گذاری در بیت کوین از طریق صندوق‌های قابل‌معامله در بورس در مقایسه به خرید بیت کوین از پلتفرم‌های آنی، برای سرمایه‌گذاران خرد مزایای دیگری هم دارد. از مزایای مهم این کار می‌توان به استفاده از [شرکت] کاستودین (Custodian) برای بهره‌مندی از خدمات امانت‌داری (کاستودی) برای نگه‌داری بیت کوین‌های صندوق اشاره کرد. کاستودین به‌درستی انتخاب شده است؛ به‌دلیل نحوه نگهداری بیت کوین صندوق، این شرکت توانسته است مجوزهای بانکی لازم را از سوی NYDFS‌ دریافت کند.

متصدی بورس اختیار معامله شیکاگو اواخر سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که قصد دارد با استفاده از یک محصول مبتنی بر داده، بار دیگر وارد بازار بیت کوین شود. در آن زمان این شرکت اعلام کرد که این کار می‌تواند به عرضه شاخص‌هایی جدید برای بیت کوین و محصولات قابل‌معامله بینجامد. این شرکت سال ۲۰۱۹ پلتفرم معاملات آتی بیت کوین خود را تعطیل کرد. این پلتفرم در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده بود.

اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیل‌گر بخش ETF‌ بلومبرگ، در قسمت اخیر برنامه اسکوپ (The Scoop)، با بیان این مسئله که دیر یا زود کمیسیون بورس آمریکا چنین صندوقی را تأیید می‌کند، افزود:

به‌محض اینکه به این نتیجه برسند این کار را می‌کنند. تصور می‌کنم این اتفاق خیلی سریع رخ دهد؛ اما باز هم می‌گویم، من در این حوزه فعالیت نمی‌کنم، من قانون‌گذار نیستم. فقط از صحبت با افراد مختلف به این نتیجه رسیدم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
علیرضا.م.م
علیرضا.م.م
۳ سال قبل

درود . این صندوق ها چگونه با این سرمایه ها کار میکنند؟ بیشتر به نفع سرمایه گذار است یا صندوق؟ زمان دارد؟ اختیار خرید و فروش چگونه است؟ آیا اگر پس از سرمایه گذاری سرمایه به دلار کوچک شود چه میشود؟