شما هم قصد خرید دوج کوین را دارید؟ سه ریسک که باید در نظر بگیرید

شما هم قصد خرید دوج کوین را دارید؟ سه ریسک که باید در نظر بگیرید

قیمت دوج کوین در روزها و هفته‌های گذشته جهش‌های خیره‌کننده‌ای را ثبت کرده است؛ اما این سودها تنها یک روی سکه هستند. اگر شما هم احساس می‌کنید از جهش دوج کوین جا مانده‌اید و قصد دارید سرمایه خود را وارد این بازار پرنوسان کنید، شاید این مقاله بتواند شما را از ریسک‌های این کار آگاه کند.

کوین دسک در گزارش اخیر خود، خطرات فاندامنتالی را بررسی کرده است که سرمایه‌گذاران دوج کوین را تهدید می‌کند. این مقاله را در ادامه می‌خوانید.

دیروز، در شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌های دوج کوین غوغایی به پا بود. هشتگ دوج کوین در توییتر جزو هشتگ‌های داغ بسیاری از مناطق بود.

هدف کاربران دوج کوین، رساندن قیمت این ارز دیجیتال به اوج تاریخی جدید است و برخی دیگر هم امیدوارند بتوانند قیمت آن را به ۱ دلار برسانند. ولی بگذارید تعارف‌ها و هیجانات حاکم بر بازار را کنار بگذاریم؛ خطرات زیادی دوج کوین را تهدید می‌کند که هر سرمایه‌گذاری باید پیش از ورود به بازار دوج کوین از آنها باخبر باشد.

نمودار هفتگی قیمت دوج کوین
نمودار هفتگی قیمت دوج کوین

عرضه دوج کوین نامحدود است

جکسون پالمر (Jackson Palmer)، هم‌بنیان‌گذار دوج کوین، فوریه سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت تا محدودیت عرضه دوج کوین را حذف کند. پیش از این تاریخ، عرضه دوج کوین در عدد ۱۰۰ میلیارد واحد محدود شده بود. این اقدام از آن جهت صورت گرفت که دارندگان این ارز دیجیتال تشویق شوند تا از آن به‌عنوان ابزاری برای اعطای پاداش استفاده کنند.

عرضه نامحدود یعنی تورمی‌بودن دوج کوین؛ به‌عبارت دیگر، هر روز دوج کوین‌های در گردش بیشتر و بیشتر می‌شوند. این در حالی است که بیت کوین دارای عرضه محدود ۲۱ میلیون واحدی است و بیش از این تعداد بیت کوین تولید نمی‌شود.

اما چرا عرضه نامحدود دوج کوین مشکل به حساب می‌آید؟ عرضه و تقاضا دو عامل تعیین‌کننده در قیمت معقول کالاها، خدمات و دارایی‌ها است. بسیاری از اقتصاددان‌ها معتقدند که تقاضای بیشتری و تلفیق آن با عرضه محدود، احتمال افزایش قیمت یک دارایی را بیشتر می‌کند. در سوی دیگر، تقاضای کم و عرضه بالا، باعث کاهش قیمت دارایی‌ها می‌شود.

در مورد دوج کوین اوضاع کمی فرق می‌کند. در حال حاضر تقاضا برای خرید این ارز دیجیتال، بیشتر از تعداد دوج کوین‌هایی است که وارد بازار می‌شود و از همین رو، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. حتی با وجود عرضه نامحدود، اگر خریداران به‌اندازه عرضه یا بیشتر از آن اقدام به خرید یک دارایی کنند، قیمت بیشتر می‌شود تا در بازار توازن ایجاد شود.

یک «اما»ی بزرگ در این میان وجود دارد و آن این است که برای ثابت نگه‌داشتن قیمت دوج کوین، خریداران آن باید به‌شکلی مداوم این ارز دیجیتال را بخرند؛ چراکه ویژگی کمیابی در مورد دوج کوین وجود ندارد که به‌عنوان یک عامل حمایتی عمل کند.

برای درک بهتر این موضوع، فکر کنید در حال پارو کردن برف در یک کولاک هستید که هیچ وقت هم به پایان نمی‌رسد؛ اگر همه محل دست‌به‌دست هم بدهند، می‌توان برف‌ها را پارو کرد، ولی در نهایت احتمال اینکه برف پیروز میدان باشد، بیشتر است!

دوج کوین هر روز بزرگتر می‌شود

در حال حاضر هر دقیقه ۱۰,۰۰۰ دوج کوین جدید در قالب پاداش بلاک، به بلاک چین این ارز دیجیتال اضافه می‌شود؛ به‌عبارت دیگر در هر روز ۱۴.۴ میلیون دوج کوین جدید ایجاد می‌شود و این میزان در یک سال به ۵.۲ میلیارد واحد می‌رسد.

سقف تولید دوج کوین ۱۰,۰۰۰ واحد در دقیقه است؛ یعنی در یک دقیقه ‌بیش از این تعداد، دوج کوین تولید نمی‌شود. تنها چیزی که در این بلاک چین تغییر می‌کند، سختی استخراج است و این شاخصه بعد از هر بلاک از نو تعیین می‌شود. سختی استخراج هم بسته به تعداد ماینرهایی که بر سر تولید بلاک‌ها رقابت می‌کنند، کم و زیاد می‌شود.

Image
نمونه‌ای طنزهای شبکه‌های اجتماعی با محوریت دوج کوین

در حال حاضر سختی استخراج دوج کوین در بالاترین میزان ۲ سال گذشته قرار دارد. سختی استخراج بر میزان سودآوری استخراج این ارز دیجیتال هم تأثیر می‌گذارد که در حال حاضر در بیشترین میزان تاریخ خود قرار دارد.

نبود توسعه فنی

پالمر در سال ۲۰۱۵ با انتقاد از جامعه سمی ارزهای دیجیتال، اعلام کرد که از این پروژه کنار‌گیری می‌کند. او در توصیف این حوزه نوشت:

جامعه ارزهای دیجیتال رفته‌رفته شبیه به تعدادی طرفدار آزادی فردی می‌شوند که یک گوشه نشسته‌اند و منتظر پولدارشدن هستند. آنها بعضی وقتا ایده‌های تجاری خام بیان می‌کنند که در اجرا شکست می‌خورد.

در حال حاضر توسعه این میم‌کوین در دست تعداد کمی از توسعه‌دهندگان است که کار را از جایی که پالمر رها کرده بود، ادامه می‌دهند. در طول ۶ سال گذشته، توسعه دوج کوین به‌کندی پیش رفته است. آخرین به‌روزرسانی این ارز دیجیتال ماه گذشته انجام شد که شامل انتشار نسخه ۱.۱۴.۳ دوج کوین کور بود. آخرین به‌روزرسانی بزرگ این ارز دیجیتال هم در نوامبر ۲۰۱۹ انجام گرفت. بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ هم هیچ به‌روزرسانی‌ای برای دوج کوین منتشر نشد. برای مقایسه بهتر باید گفت که شبکه بیت کوین تقریباً هر روز به‌روزرسانی می‌شود.

توسعه‌دهندگان دوج کوین این بحث را مطرح می‌کنند که شبکه این ارز دیجیتال نیاز چندانی به به‌روزرسانی‌های مداوم ندارد. ماکسیمیلیان کلر (Maximilian Keller)، یکی از توسعه‌دهندگان دوج کوین در این باره می‌نویسد:

شبکه دوج کوین به‌صورت پایدار در حال اجرا است و قوانین شبکه از آن زمان راه‌اندازی آن به‌گونه‌ای تغییر نکرده است که آن را به مخاطره بیندازد. لزوماً شبکه دوج کوین با چالش‌هایی که شبکه بیت کوین با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کند، مواجه نیست؛ به همین دلیل، مشکل چندان حادی برای ما نیست.

جای تعجبی نیست که فکر کنید شبکه‌ای با ارزش بازار ۵۰ میلیارد دلاری و ۹.۱ میلیون دلار سرمایه در صندوق جامعه، نیاز به به‌روزرسانی‌های مداوم داشته است. حتی اگر دوج کوین را یک شوخی در نظر بگیریم، همچنان نیاز به این به‌روزرسانی‌ها حس می‌شود.

از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که احتمال صعود بیشتر دوج کوین وجود دارد. با توجه به تب‌وتاب‌ها در فضای مجازی، توصیه افراد مشهور برای خرید این ارز دیجیتال و فرهنگ طنزی که این ارز دیجیتال بر پایه آن ایجاد شده است، رشد قیمت دوج کوین از رشد قیمت بیت کوین هم پیشی گرفته است. با این حال، باید منتظر ماند و دید که در بلندمدت چه بر سر این ارز دیجیتال پرحاشیه خواهد آمد.

اشتراک
اطلاع از
guest
58 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
A A S
A A S
5 ماه پیش

با توجه به پول خرد بودن دوج کوین رسیدن به یک دلار در آینده نزدیک دور از واقعیت نخواهد بود.

FACE2FACE
FACE2FACE
5 ماه پیش

نظر قبلیم درج‌نشد
ولی خلاصه صحبت بدون تعصب مخصوصا تازه واردا گوش کنند :
جدا از بحث فنی و تکنیکال که دوج حرف چندانی برای گفتن نداره:

وقتی تصمیم به ورود در ارزی دارید که با اخبار قیمت بالا و پایین میشه دارید با سرمایه تون قمار میکنید

تصمیم‌گیری هر فرد با خودش

ما خواهان سود همه هموطنان هستیم
لطفا احساسی و تعصبی تصمیم‌گیری نکنید ❌❌❌

محمد
محمد
5 ماه پیش

با عرش سلام و خسته نباشید
1- آیا با نصب کیف پول Dogecoin Core شبکه دوج پاداش می دهد؟ اگر بله در چه حدی و چگونه و چند عدد دوج پاداش می دهد؟
2- آیا می توان با این کیف پول دوج استخراج نمود؟
3- حجم و مدت زمان دانلود اطلاعات موجود بر روی شبکه دوج چقدر است تا بتوان به یک نود دوج تبدیل شد؟

Reza
Reza
5 ماه پیش
پاسخ  محمد

باباجون برودرموردارزدیجیتال تحقیق کن حداقل دوسه ماه آموزش ببین !!!!لامصب استخراج نمود😐

A ———S
A ———S
5 ماه پیش

سرانجام سرمايه گذاري در دوچ كوين ورشةستگي ميباشد وشوخي بيش نيسا وزمان ورشكستگي اسن ميم كوين به راه داره وان فقط به ريش خود بخندي الت كوينها كه كاررايي بالايي دارند به اندازه دوچ رشد نكردن وفكر عاقبت ان هم باشيد دوستان پس تا ميتونيد بخندي. خنده بر هر دردي دواست

Farid
Farid
5 ماه پیش
پاسخ  A ———S

همه ارزها مثل همن تازه ویژگی فان و جامعه پویا شدن رو هم این ارز اضافی داره بیت کلا حباب هست کلا ..

Par
Par
5 ماه پیش

خدایی خیلی طرز فکرتون مسخره و ابتداییه.ایلان ماسک هیچ وقت شهرت و محبوبیتش رو با نابود کردن سرمایه ی مردم به خطر نمیندازه.طرف اونقدر پول داره و بیت کوین داره ک نیازی نداره بخاطرش تمام شهرت و اعتمادی ک مردم بهش دارن رو یه شبه نابود کنه.انقدر برای اینده برنامه داره ک هیچ وقت همچین کاری نمیکنه.لطفا این چرت و پرتا ک داره سرتون کلاه میذاره رو بذارید کنار.اگه اهل ریسک نیستید نخرید تمام.هر کی خودش عقل داره و میتونه تصمیم بگیره…ادمین لطفا تایید🌸

A A S
A A S
5 ماه پیش
پاسخ  Par

بله ، کاملا موافقم. یکی از بزرگترین برتری های دوج کوین علاقه ایلان ماسک و خانوادش به این ارز دبجیتال بامزه اس.
و امینطور محبوب بودن این ارز در دنیای مجازی ، کمک بزرگی بدای رشد و حفظ ارزش آن خواهد بود.

هلیا
هلیا
5 ماه پیش

به نظر من کسایی که باید سود به جیب میزدند،زدند و از الان به بعد خریدش ریسک بزرگیه،شخصی مثل ایلان ماسک فکر جیب خودش هست فقط،مطمن باشید از اب گل الود ماهیش رو تو این یه هفته گرفت.پس ریسک نکنید و سرمایه زندگیتون رو به باد بدین.من خودم ۴۸ ملیون رو پایه ۱۴۰۰ تومان خریدم و ۹۲۰۰ فروختم و دیگه مطمنا تا چند ماه سمت این ارز نمیرم.

فرزاد
فرزاد
5 ماه پیش
پاسخ  هلیا

خود ایلان ماسک 48میلیون دوج نداره..کمتر چرت بگین..این حرفها نشون دهنده کمبوده

محمد
محمد
5 ماه پیش
پاسخ  هلیا

سلام زمانیکه شد ۲۰۰۰ تومان همه گفتن این دوباره میشه ۱۰۰ ت و ما رو از سود عقب انداختن الان هم که رشد کرده باز همین میگن!!!!!

احسان
احسان
5 ماه پیش
پاسخ  هلیا

خوب تو بدبختی ساده

فرید
فرید
5 ماه پیش

محدودیت در عرضه می‌تونه باعث ارزش بشه اما چنین ارزشی نمیتونه در گردش مالی اقتصادی جایی داشته باشه.اتفاقا یکی از ایرادات بیت کوین همان عرضه محدودشه. فرضا با حدود همین روال ۵۰ سال دیگه بیت کوین ارزشی در حد الماس خواهد داشت. اما در دنیای امروز الماس کجای مراودات اقتصادیه ؟ و فقط ارزشی در دست ثروتمندانه…دوج تمام معیارهای تبدیل شدن به پول رو در دنیای دیجیتال داره. در همین مقاله دوج با بیت کوین مقایسه شده بود همین قیاس نشانه موفقیت فوق العاده دوج در مدت کوتاهه در مورد خالق ارز هم حداقل دوج و بقیه ارزها مشخصه چه کسیه اما بیت کوین تا به امروز مشخص نشده جناب ساتوشی اصلا کی و چکاره است.

Ehsan
Ehsan
5 ماه پیش
پاسخ  فرید

همین بی سوادایی مثل تو هستن که نه از اقتصاد چیزی می فهمن نه از کریپتو و فقط به خاطر جو روانی وارد این بازار شدن. یه شت کوین رو با بیت کوین مقایسه می کنی؟!
اگه عرضه نامحدود مشکلی دنداشت که همین دلار رو تا ابد استفاده میکریم چه نیازی به کریپتو بود.
تو اول برو این مقاله رو کامل بخون اون وقت جوابتو میگیری: (عرضه نامحدود یعنی تورمی‌بودن ؛ به‌عبارت دیگر، هر روز دوج کوین‌های در گردش بیشتر و بیشتر می‌شوند. )
الان داره رشد میکنه و همه کسایی که ازش سود بردن خوشحال اند. ولی بعد این که تب و تابش خوابید اون موقع هست که می فهمید چه کلاهی سرتون رفته و کسایی مثل ایلان ماسک چطور با این بازار پولشو چند برابر کرده.

Farid
Farid
5 ماه پیش
پاسخ  فرید

دقیقا بیت کلا حبابه و میره که عتیقه شده وبایگانی شود ..

احسان
احسان
5 ماه پیش
پاسخ  فرید

وقتی بی اندازه ونا محدود تولید بشه یعنی دستمال توالت

بهی
بهی
5 ماه پیش

اون کسایی که نتونستن دوج رو سوار بشن الان دارن از حسودی میترکن 😂 این رو یادتون باشه یه دارایی وقتی ارزشمنده که مردم بهش ارزش بدن همین بیت کوین مگه اصلا ارزشی داشت الان چرا با ارزش شده حالا یه سریا قدرت ریسک کردن نداشتن و نخریدن خیلیا هم هستن که خرید زدن و الان ریسک فری هستن و باهاش میتازن تویی که ۲۰۰ تومان بود دلت نیومده ۵میلیون تومان روی دوج ریسک کنی بایدم بشینی و از حسودیت سم پاشی کنی محبوبیتش داره دنیا رو میگیره حالا تو بشین حی منفی بباف وقتی سیل بیاد همه چیز رو با خودش میبره هرچیزی هم مقابلش باشه خورد میکنه حالا خودت ببین میخای مقابل سیل بایستی یا در مسیرش سوار قایق بشیو حالشو ببری کسی تو این کار موفقه که ریسک کنه اگه تونستی ریسک کنیو تو موقعیت مناسب ریسک فری کنی سوار قایق شدی در غیر اینصورت با اونی که مقابل سیل ایستاده فرقی نداری خورد میشی

Mohamad.mombeini
Mohamad.mombeini
5 ماه پیش

درود
اگر عاقلانه فکر‌کنیم دو دیدگاه هستش
۱ . دیدگاه نخست دیدگاه فنی هستش که این ارز رو رد میکنه .واقعیت و ارزش پروژه و نحوه استخراج و تعداد استخراج و تعداد بالا در حسابهای واحد و … همه و همه دست به دست هم میده و ثابت میکنه دوج ارزش منطقی در بازار کریپتو نداره حداقل نسبت به خیلی از رمز ارزهای دیگه .
۲ . دیدگاه دوم اینه که مقبولیت عام دارد و تقاضا بر عرضه پیشی میگیرد . مثل دوستمون که گفتن بیابون رو با تبلیغ اینکه شهر میشه و … میفروشن . خوب این بیابون رو خریداران وقتی بیان و درست کنن شهر میشه و قطعا بعدا ارزش پیدا میکنه .

رضا حسینی
رضا حسینی
5 ماه پیش

خود خالقش کل ارز هاش رو فروخته یه هیوندا دست دوم خریده (مراجعه کنین به مقاله ارز دیجیتال خالق دوج کوین جامعه مرا آزار میدهد) اونوقت جناب ایلان خریده و ارزش بازارش رو رسونده به کارخونه فورد ، فکر که کار کنه همین میشه ، از اون ور دنیا جیب بچه روستایی های ایران رو هم میزنه،

مهدی
مهدی
5 ماه پیش

جیب کیو زده دوست عزیز ایلان ماسک ایرانیها رو بلکه همه مردم دنیا رو پولدار کرده خود من 300 ملیون دادم دوج خریدم الان 5 ملیارد تومن شده این کجاش جیب خالی کنه تمام کسایی که دارن علیه دوج بد میگن کسایی هستند که فکرشو نمیکردن دوج به اینجا برسه جاموندن حسودی میکنن

اسماعیل نقی زاد
اسماعیل نقی زاد
3 ماه پیش
پاسخ  مهدی

الان نگاه کنی میفهمی ایلان ماسک یک پولداره که فکرش فقط منافع شخصی خودشه و بقیه مردم واسش هیچ ارزشی ندارن

رضا حسینی
رضا حسینی
5 ماه پیش

طرف رئیس جمهور یه مملکته با این همه یال و کوپال میاد میگه فلان چیز خوبه ، یه سری دلیل هم میاره تهش میشه …، وای به حال اونا که رو حرف یکی که میگه (سگ رو ماه عو عو میکنه ) میرن یه آشغال رو میخرن که هیچی ،هیچی نیست جز چهار تا خط کد کپی شده از لایت کوین ، دوستان در جریان باشین که اگه پولتون تو بورس نصف شد این بازار قابلیت اینو داره که پولتون رو صفر مطلق کنه ، لطفا پولی که دسترنج سال ها تلاشتونه نریزین تو جیب یک عده مثل ایلان ماسک که فقط به فکر خودشون و پولن

مهدی
مهدی
5 ماه پیش

عقب مندی دوست عزیز داری حسودی میکنی خود من 300 ملیون دادم دوج خریدم الان 5 ملیارد تومن شده

بابا مسعود
ابوالفضل
5 ماه پیش
پاسخ  مهدی

لطفا با این اعداد و ارقام مردم رو فریب ندید … این بازار مخصوصا ارزهای همچون دوج میتونه سرمایه مردم رو صفر کنه لطفا تکنیکالی صحبت و نظر بدید نه احساسی

Mehrdad Jahan
Mehrdad Jahan
5 ماه پیش

دوستان عزیز یک مورد خیلی عجیب ! علت اینکه داج کوین الان رو 0.32 هست اینه که یک وال اومده هر ساعت 1 میلیون داج کوین رو برای فروش عرضه میکنه ! یعنی قیمت رو روی 0.32 بسته !
این تعدادی که تو کیف پولش هست رو بررسی کردم ، حدود 5 روز طول میکشه تا تمام بشه …. بعدش احتمال سقوط روی 0.20 هست …. خیلی مراقب باشید و احساسی عمل نکنید ، بعد از 5 روز طبق گفته های سازندگان اگر تقاضا بالا باشه داج میره بالا ولی با بررسی هایی که کردند رو 0.20 کشیده میشه …

آدرس کیف پول والی که داره شبکه رو کنترل میکنه :
آدرس : https://bitinfocharts.com/dogecoin/address/DG2mPCnCPXzbwiqKpE1husv3FA9s5t1WMt

به ساعت ارائه و قیمت لیمیت توجه کنید !

احساساتی نشید که زندگی خودتون و دیگران رو به خطر نندازید …. هر کاری میکنید تو همین چند رو جمع کنید !

احسان ناتال
احسان ناتال
5 ماه پیش
پاسخ  Mehrdad Jahan

واقعا جالب بود، آدرس رو چک کردم، درست میگی. آفرین

حسین
حسین
5 ماه پیش
پاسخ  Mehrdad Jahan

سلام.
ممنون از تحلیل شما. بسیار لینک خوبی ارائه کردی. موفق باشید

محمدرضا
محمدرضا
5 ماه پیش

به نظر من دوج از همه ارز ها پیشی میگیره

Cryptoboy
Cryptoboy
5 ماه پیش
پاسخ  محمدرضا

فقط پیشی میگیره؟ هاپو نمیگیره؟ :))

علی
علی
5 ماه پیش

سلام.
من فکر میکنم اگر قرار باشه دوج نهایتا باعث بدنامی ایلان ماسک بشه، ایشون بعنوان ثروتمندترین فرد از اون حمایت نمیکرد. ضمن اینکه ایشون فرد ناآگاهی نیستند.
به نظرم باید صبور باشیم و عجله نکنیم.

حمید
حمید
5 ماه پیش

دنبال چی هستی شما؟

سجاد
سجاد
5 ماه پیش
پاسخ  حمید

پول

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off