ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری بیت کوین؛ حباب یا دارای جای رشد بیشتر؟

ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری بیت کوین؛ حباب یا دارای جای رشد بیشتر؟

پس از رسیدن ارزش بازار بیت کوین به ۱ تریلیون دلار، بسیاری این سؤال را مطرح کردند که آیا بیت کوین به یک حباب تبدیل شده است یا همچنان فضا برای رشد این ارز دیجیتال وجود دارد.

به گزارش کوین تلگراف، در تاریخ ۱۹ فوریه (۱ اسفند ۹۹) برای اولین بار ارزش بازار بیت کوین از یک تریلیون دلار گذشت. هر چند این اتفاق برای سرمایه‌گذاران هیجان‌انگیز بود، این نگرانی را نیز برای آنان در پی داشت که مبادا این دارایی گرفتار یک حباب شده باشد.

اگرچه تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها به این موفقیت (ارزش بازار یک تریلیون دلاری) دست پیدا کرده‌اند، بازار سهام به‌طور بالقوه‌ای ایجاد درآمد می‌کند که از آن می‌توان برای بازخرید سهام، تقسیم سود و یا توسعه منابع درآمدی اضافی استفاده کرد. این در حالی است که طلا، نقره و بیت کوین فاقد این ویژگی هستند.

از سوی دیگر با افزایش پذیرش بیت کوین، احتمالاً همین شرکت‌ها مجبور خواهند شد برخی از موقعیت‌های نقدی خود را به دارایی‌های غیرتورمی منتقل کنند و این موضوع تقاضا برای طلا، نقره و بیت کوین را تضمین می‌کند.

در واقع داده‌ها نشان می‌دهد که تنوع‌بخشی بین بیت کوین و دارایی‌های سنتی، ریسک تعدیل‌شده بهتری به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد که نادیده گرفتن آن برای شرکت‌ها مدام دشوارتر می‌شود.

ارزش بازار بیت کوین همچنان بالاتر از مرز یک تریلیون دلار قرار دارد و اهمیت این موضوع به‌سادگی قابل چشم‌پوشی است؛ مگر آنکه ارزش بازار بیت کوین را با دیگر دارایی‌های برجسته جهانی مقایسه کنیم. تا به امروز کمتر از ۱۰ دارایی قابل معامله به چنین موفقیتی نائل شده‌اند.

ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری بیت کوین؛ حباب یا دارای جای رشد بیشتر؟
بیست شرکت سودآور جهان

همان طور که در جدول بالا قابل مشاهده است، ۴۴ شرکت سودآور جهان بیش از یک تریلیون دلار در سال درآمد دارند. ممکن است افرادی بگویند که احتمالاً سهامداران سود ناشی از سهام خود را مجدداً در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما این احتمال نیز وجود دارد که بخشی از آن به سمت بیت کوین سرازیر شود.

یک تریلیون دلار در مقایسه با بازار املاک و مستغلات کوچک است

درآمد شرکت‌ها تنها چیزی نیست که ممکن است به سمت دارایی‌های دیجیتال کمیاب وارد شود. برخی تحلیل‌گران تخمین می‌زنند که بخشی از سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات در نهایت به دارایی‌های پرریسک‌تری از جمله بیت کوین کوچ خواهد کرد. این موضوع به‌ویژه برای آن دسته از دارایی‌هایی که بازدهی کمتری نسبت به تورم دارند، بیشتر صدق می‌کند.

از سوی دیگر، افرادی که دارایی‌های سودآوری در حوزه املاک و مستغلات دارند ممکن است تمایل داشته باشند در سبد سرمایه‌گذاری خود تنوع ایجاد کنند. با توجه به دارایی‌های نسبتاً کمیاب در دسترس، احتمالاً بازار سهام، کالا و بیت کوین از این تنوع‌بخشی، منتفع می‌شوند.

ارزش بازار ۱ تریلیون دلاری بیت کوین؛ حباب یا دارای جای رشد بیشتر؟
بازار جهانی املاک و مستغلات

بر اساس نمودار فوق، املاک و مستغلات بخش کشاورزی در سطح جهان، ۲۷ تریلیون دلار ارزش‌گذاری شده است. وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا تخمین زده است که در سال ۲۰۲۰ بازدهی بخش کشاورزی ۴.۲ درصد بوده است. البته این داده‌ها خام است و با در نظر گرفتن اینکه املاک و مستغلات بخش کشاورزی کاربردهای متعددی دارد، امکان دارد که این بخش بیش از یک تریلیون دلار در سال درآمد ایجاد کند.

گفتنی است ۵۱٫۹ میلیون نفر در جهان با ثروت خالص یک میلیون دلار یا بیشتر به‌استثنای بدهی وجود دارد. علی‌رغم اینکه این افراد تنها یک درصد از جمعیت بزرگسال جهان را تشکیل می‌دهند، در مجموع ۱۷۳.۳ تریلیون دلار ثروت دارند. حتی اگر آنها مایل به فروش دارایی‌هایشان و تبدیل آن به بیت کوین نباشند، بازده سالانه ناچیز ۰.۶ درصدی کافی است تا یک تریلیون دلار درآمد ایجاد کنند.

اگر حبابی وجود داشته باشد، بیت کوین تنها نیست

این آمار و ارقام تأیید می‌کنند که ارزش بازار یک تریلیون دلاری بیت کوین، نباید بلافاصله با یک حباب یکسان در نظر گرفته شود.

شاید استدلال ماکسیمالیست‌های بیت کوین درست باشد و دارایی‌های جهانی به‌دلیل کمبود گزینه‌های کمیاب و مطمئن برای ذخیره ثروت بسیار متورم شده‌اند. در این حالت که چندان هم آشکار نیست، کاهش ارزش دارایی در یک مقیاس جهانی قطعاً پتانسیل صعودی بیت کوین را محدود می‌کند. مگر آنکه تفکر ماکسیمالیست‌ها این باشد که یک ارز دیجیتال می‌تواند ملاک ثروت جهانی قلمداد شود که عجیب به نظر می‌رسد.

با نگاهی واقع‌بینانه، مقایسه‌ای که با سهام، املاک و مستغلات بخش کشاورزی و ثروت جهانی صورت گرفت، تأیید می‌کند که چقدر ارزش بازار ۲۴۴ میلیارد دلاری اتریوم در حال حاضر اندک است. نیازی به گفتن نیست که ارزش بازار ۶۱۰ میلیون دلاری آلت کوین‌ها چقدر ناچیز به نظر می‌رسد.

بعید است که هیچ بخشی از سود شرکت‌ها و بازدهی ناشی از املاک و مستغلات به ارزهای دیجیتال اختصاص پیدا نکند. در همین حال صرفاً ورودی سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به بیت کوین پنج برابر بیشتر از ارزش سکه‌های تازه استخراج‌شده در هر سال است که با در نظر گرفتن قیمت ۵۹.۵۰۰ دلاری بیت کوین، معادل ۲۰.۳ میلیارد دلار می‌شود.

برای مثال اگر ۱۰۰ میلیارد دلار به بازار بیت کوین وارد شود، این عدد تنها ۵ درصد از یک تریلیون دلار سود تقسیمی سالانه شرکت‌ها و ۵ درصد از ثروت جهانی و یا بازدهی املاک و مستغلات بخش کشاورزی است. حتی اگر تأثیر بر ارزش بازار ۱۱ تریلیون دلاری طلا نوعی بی‌دقتی قلمداد شود، اختصاص همین درصدهای کوچک در هر سال نقشی حیاتی در مسیر تبدیل‌شدن بیت کوین به یک دارایی چند تریلیون دلاری ایفا می‌کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
غلامرضا
غلامرضا
۳ سال قبل

هدف بیت کوین چنده

حسین
حسین
۳ سال قبل

فرمت پول داره عوض میشه

مانی هخامنش
مانی هخامنش
۳ سال قبل

سال پیش وقتی بیت 9 هزار بود اینجا گفتم به زودی.سورپرایزتون میکنه و بعدشم هدفاشو گفتم که خیلیا مسخره کردن.الانم بهتون میگم منتظر 100هزار بیت باشید و سورپرایز جدید تا اخر 2021.کلا به این مقاله های ابکی هم دقت نمیکنم که تا بیت 2هزار دلار اصلاح میکنه همه جا پر میشه ریزش سنگین بیت و یا تا یکمی رشد میکنه اعلام میکنن رکورد جدید قیمتی.منتظر 100 هزار بیت به زودی باشید و تا اخر 2021 قیمت بیت بین 150 تا 250 هزار دلار اینم از سورپرازش که گفتم.حالا بیایید دیسلایک کنید.کسی.که حرف منو متوجه میشه و قبول.میکنه خودش میدونه چیکار کنه برای شمایی.که دیسلایک میکنی حرف نزدم

Sam
Sam
۳ سال قبل

دقیقا ، بزار اونایی که فکر می کنن بیت صقوط می کنه تو بلاهت خودشون بمونن ، ما که برد کردیم ، و اطمینان دارم خیلی بیشتر جای رشد داره ، اون وقتایی که ما داریم با بیت عشق و حال می کنیم ، بقیه دارن فقط نظاره می کنن

تحلیل عصر قدیم
تحلیل عصر قدیم
۳ سال قبل

صبر کن بیت کوین دنیا به چالش میکشه #آیند_ارزهای دیجیتال

❁⃢❁ امین
❁⃢❁ امین
۳ سال قبل

گفتنی است ۵۱٫۹ میلیون نفر در جهان با ثروت خالص یک میلیون دلار یا بیشتر به‌استثنای بدهی وجود دارد.

❁⃢❁ امین
❁⃢❁ امین
۳ سال قبل

برابر با جمع ثروت ۱۰ نفر ثروتمند جهان