۱۰ برند معروف که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند

۱۰ برند معروف که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند

توکن‌های غیرمثلی (NFT) ازجمله دارایی‌هایی هستند که سریع‌ترین رشد را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند. NFTها توجه برندهای بسیاری را به خود جلب کرده‌اند که کوشیده‌اند روی ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. علاقه به یادگیری درباره برندهایی که در NFT سرمایه‌گذاری می‌کنند، یکی از ترندهای داغ‌ِ حوزه فناوری است؛ اما چطور شرکتی ظرفیت استفاده از NFTها را شناسایی می‌کند؟ ویژگی‌های متمایز NFT نکته‌ای مهم برای شرکت‌هایی است که در این دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند تا هویت منحصربه‌فردی برای برندشان خلق کنند.

بیشتر بخوانید: توکن غیرمثلی (Non-fungible token) یا NFT چیست؟

سرمایه‌گذاری برندهای سرشناس در حوزه توکن‌های غیرمثلی می‌تواند به درک قابلیت‌های آن‌ها و پیش‌بینی چگونگی موفقیت توکن‌های غیرمثلی در نمایندگی برند کمک کند. همچنین، شرکت‌های برتر که در NFT سرمایه‌گذاری می‌کنند، درمجموع نشانه مثبتی برای این صنعت هستند. در این مطلب، خلاصه‌ای از عملکرد بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که در حوزه NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند و جزئیات درآمد و پروژه‌های فعال این برندها در عرصه توکن‌های غیرمثلی را بررسی می‌کنیم. از شما هم دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

حضور برندهای برتر در بازار NFT

فهرست برندهای علاقه‌مند به NFT با حضور شرکت‌ها و افراد گوناگون می‌تواند تا بی‌نهایت ادامه پیدا کند. دراین‌بین، تعداد کمی از آن‌ها در محبوب‌شدن به‌عنوان برند NFT موفق بوده‌اند؛ اما دقیقاً چه چیزی موقعیت برند را ازلحاظ پذیرش NFT تعریف می‌کند؟ به‌طور‌کلی، معیارهای عملکردی مثل درآمد کل توکن‌های غیرمثلی و حجم فروش ثانویه می‌تواند نشان دهد که برندها چگونه به‌‌طورمؤثری روی توکن‌های غیرمثلی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

علاوه‌براین، روش‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در NFT می‌تواند درک صحیحی از نقش آن‌ها در این اکوسیستم ارائه کند. با‌توجه‌به این فاکتورها، شما می‌توانید اثربخشی پروژه‌های NFT را ارزیابی کنید. نکته جالب این است که شرکت‌های برتری که از توکن‌های غیرمثلی استفاده می‌کنند، عملکرد موفقی در میزان درآمدشان و تنوع پروژه‌های NFT به‌نمایش گذاشته‌اند.

بررسی شرکت‌های برتری که به‌دنبال مزیت رقابتی توکن‌های غیرمثلی هستند، می‌تواند به ارزیابی توسعه توکن‌های غیرمثلی کمک کند. در مدت کوتاهی، توکن‌های غیرمثلی توجه جهان و بسیاری از برندهای برتر را به خود جلب کرده‌اند. در‌ادامه، به برخی از برندهای بزرگی اشاره می‌کنیم که با پذیرش NFT عملکرد درخورتوجهی از خود نشان داده‌اند.

۱۰ برند معروفی که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند

نایکی

نایکی (Nike) یکی از برندهایی است که به‌تازگی در بین شرکت‌های فعال در‌زمینه NFT در کانون توجه قرار گرفته است. این شرکت پوشاک ورزشی تقریباً ۱۸۳.۶۹میلیون دلار درآمد از‌طریق NFT به‌دست آورده و حق امتیاز ۹۰.۵۹میلیون‌دلاری را ثبت کرده است. نکته مهم این است که نایکی احتمالاً یکی از اولین برندهایی است که توانسته حجم تراکنش ثانویه ۱.۳‌میلیارد‌دلاری را تجربه کند.

تنوع در NFTهایی که نایکی پذیرفته است، نشان‌دهنده علاقه گسترده این برند به توکن‌های غیرمثلی است. در دسامبر۲۰۲۱ (آذر۱۴۰۰)، نایکی با خرید شرکت RTFKT Studios، سازنده دارایی‌هایی دیجیتال، وارد حوزه NFT شد و پیشنهادهای کم‌نظیری درباره توکن‌های غیرمثلی ارائه کرد.

هویت نایکی به‌عنوان یکی از برندهای برتر NFT، به میزان زیادی به آواتارهای کلون‌ایکس (CloneX) و کفش‌های ورزشی کریپتوکیکس (Cryptokicks) بستگی دارد. کلون‌ایکس محصول فکری RTFKT Studio است و می‌تواند به انتقال نایکی به متاورس کمک کند. همچنین، کفش‌های کریپتوکیکس به‌عنوان NFT می‌توانند در آینده تغییرات شگرفی برای نایکی به‌دنبال داشته باشند.

۱۰ برند معروفی که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند

آدیداس

آدیداس (Adidas)، رقیب محبوب نایکی، یکی دیگر از شرکت‌هایی است که وارد دنیای NFT‌ها شده است. در جواب این سؤال که «چه شرکت‌هایی در حال سرمایه‌گذاری در NFT هستند؟»، آدیداس به‌عنوان بهترین جواب مطرح می‌شود. درآمد کل آدیداس از NFT حدود ۱۰.۹۵‌میلیون دلار به‌همراه ۴.۷۵‌میلیون دلار حق امتیاز بوده است. این برند پوشاک ورزشی سرمایه‌گذاری خود در NFT را با NFTهای Into the Metaverse آغاز کرد.

چشم‌انداز آدیداس در پشت پذیرش NFT می‌تواند به این شرکت کمک کند تا در درازمدت برای استفاده از NFT به نتایج بهتری دست پیدا کند. آدیداس NFTهای جدید Into the Metaverse را با همکاری پروژه‌های محبوب NFT مانند بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) و پانکس کمیک (Punks Comic) و جی‌مانی (GMoney) ایجاد کرده است.

این NFTها با مالکیت پیشنهادهای انحصاری آدیداس همراه هستند؛ مانند هودی یا لباس ورزشی که یک بورد ایپ در NFT بورد ایپ یات کلاب مالک آن پوشیده است. علاوه‌براین، آدیداس یکی از شرکت‌های بزرگ‌ فعال در NFT محسوب می‌شود که ابتکار عمل را برای سهولت‌بخشیدن به تجربه‌های دیجیتال در دست گرفته است. همکاری با یکی از مجموعه‌های برتر NFT که شناخت خوبی از بازار دارد، قطعاً به‌نفع برند است.

تیفانی

در فهرست برندهایی که در NFT سرمایه‌گذاری می‌کنند، تیفانی (Tiffany) به‌دلیل مشارکت فعال در این حوزه، یکی از برترین نام‌هاست. تیفانی کسب درآمد ۱۲.۶۲‌میلیون‌دلاری از NFT را ثبت کرده است. این تولیدکننده مشهور جواهرات فروش حدود ۲۵۰ NFT موسوم به ان‌اف‌تیف (NFTiff) را تسهیل کرده است که در‌اصل مجوزهای دیجیتال هستند. مالکان می‌توانند مجوزهای دیجیتال را برای به‌دست‌آوردن آویزهای کریپتوپانک سفارشی به‌همراه اثر هنری NFT مرتبط ایجاد کنند و مالکیت آن را به‌دست آورند.

طراحان در تیفانی برای هر NFTiff یک آویز سفارشی ایجاد می‌کنند و خریداران برای خرید NFTiffها به یک کریپتوپانک نیاز دارند. طراحی آویز سفارشی به ویژگی‌های منحصربه‌فرد کریپتوپانک خریدار بستگی دارد. هر قطعه آویز فیزیکی از طلای ۱۸ عیار همراه با ۳۰ سنگ قیمتی یا الماس ساخته می‌شود. علاوه‌براین، مالکان NFTiff به طرح دیجیتالی آویز به‌صورت NFT دسترسی دارند.

مثال تیفانی در بین برندهای NFT، به‌دلیل ایجاد نمونه‌ای برای پرکردن شکاف بین دارایی‌های فیزیکی و دیجیتال اهمیت دارد. مهم‌تر از همه، همکاری برندی برتر با یکی از اولین پیش‌گامان حوزه NFT، چشم‌انداز روشنی را برای آینده برندهای دیگر درزمینه توکن‌های غیرمثلی نشان می‌دهد.

در‌حقیقت، تیفانی مثالی مناسب از ارتباط آی‌پی با NFTهاست. شما می‌توانید آویز را به‌عنوان آی‌پی جدید برای کریپتوپانک تصور کنید؛ زیرا برای دسترسی به آویز NFTiff، به مالکیت یک کریپتوپانک نیاز دارید. پروژه NFTiff قابلیت گردآوری ارز دیجیتال و توکن‌های غیرمثلی و برندهای لوکس را در‌کنار‌هم نشان می‌دهد.

گوچی

گوچی (Gucci) یکی از برندهای برتر و لوکس است که با مجموعه‌ای از NFTها برای دستیابی به اهداف بزرگ‌تر همکاری می‌کند. مشکلات ناشی از رکود در بازار ارزهای دیجیتال مانع تمرکز گوچی روی NFTها نشده است؛ به‌طوری‌که این برند ۱۱.۵۶‌میلیون دلار از NFT درآمد به‌دست آورده است. اعتماد راسخ گوچی برای سرمایه‌گذاری در NFT یکی از دلایل پیوستن سایر برندها به بازار NFT است. گوچی قصد دارد پایه و اساس قدرتمندی در متاورس ایجاد و با پروژه‌های NFT همکاری کند و پروژه والت آرت اسپیس (Vault Art Space) را نیز توسعه دهد.

مشارکت گوچی در NFTها را در همکاری با پروژه 10KTF نیز می‌توان مشاهده کرد. گوچی این NFTها را با عنوان گوچی گریل (Gucci Grail) رونمایی کرده است که می‌توانید آن‌ها را در شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد کنید. این NFT سفارشی و منحصربه‌فردی به‌شمار می‌آید که مدیر خلاق گوچی آن را طراحی کرده است.

این برند با تأکید بر گسترش حضور خود در پروژه‌های مختلفی که به NFT نیاز دارند، جایگاهش را در بین شرکت‌های NFT تقویت کرده است. به‌عنوان مثال، گوچی با مستغلات مجازی در متاورس سندباکس در دنیای متاورس تأثیرگذار بوده است. فراتر از آن، گوچی تاون (Gucci Town) در پلتفرم بازی روبلاکس (Roblox) هم نشان می‌دهد که چگونه این برند به‌طورعمیق در چشم‌انداز وب ۳.۰ جای خود را باز کرده است. بنابراین، گوچی امیدوارکننده‌ترین ظرفیت را برای معرفی NFT در برنامه‌های تجاری جریان اصلی دارد.

۱۰ برند معروفی که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند

مجله تایم

مجله تایم (Time)، یکی از مجله‌های محبوب‌ و پرتیراژ در سراسر جهان، نیز در بین برندهای برتر NFT قرار دارد. تایم از عرضه اولین شماره مجله خود به‌عنوان یک توکن غیرمثلی خبر داده است. این اولین‌بار است که نشریه‌ای چاپی یا دیجیتالی یک شماره کامل را در شبکه بلاک چین به‌صورت NFT منتشر می‌کند.

بااین‌حال، این اولین اقدام تایم در‌زمینه NFT نیست؛ زیرا این نشریه پیشتاز یک مجموعه NFT را در سپتامبر‌۲۰۲۱ معرفی کرد. مجموعه NFT تایم‌پیسز (TIMEPieces) قطعات اصلی آثار هنری بیش از ۴۰ هنرمند را به‌نمایش گذاشته است. مهم‌تر از همه، درآمد مجله تایم از NFT حدود ۱۰.۸۱‌میلیون دلار ثبت شده است.

مدیریت مجله تایم از چشم‌انداز رشد خود به‌عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ NFT در اکوسیستم گسترده‌تر وب ۳.۰ حمایت می‌کند. بنابراین، این مجله در قالب NFT به‌عنوان عاملی مهم برای تقویت اهداف برند در وب ۳.۰ عمل می‌کند. تا این لحظه، دارندگان تایم‌پیسز و دارندگان اولیه کیف پول جامعه LIT برای ایردراپ‌های NFT مجله انتخاب شده‌اند.

NFT جدید با همکاری پروژه لیت‌دائو (LITDAO) ایجاد شده است تا مدیریت مجله را از‌طریق پروتکل‌های غیرمتمرکز تسهیل کند. مجله تایم با داشتن جامعه‌ای متشکل از بیش از ۲۵هزار نفر از علاقه‌مندان و هنرمندان و کلکسیونرهای NFT، حقیقتاً یکی از برندهای برجسته مرتبط با NFT به‌حساب می‌آید.

بادویزر

بادویزر (Budweiser)، شرکت مشهور تولیدکننده نوشیدنی، نیز در میان شرکت‌هایی قرار دارد که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این برند اولین مجموعه NFT خود را در نوامبر‌۲۰۲۱ (آذر‌۱۴۰۰) ارائه کرد و ورودش را به دنیای NFT نشان داد. مجموعه NFT بادویزر که با نام هریتیج کالکشن (Heritage Collection) شناخته می‌شود، حدود ۱,۹۳۶ نمایش دیجیتال منحصربه‌فرد از قوطی‌های نوشیدنی را به‌نمایش گذاشته است. جالب آن‌جاست که این مجموعه، تنها یک ساعت پس از عرضه فروخته شد و حدود ۷۵درصد از آن‌ها دوباره در بازارهای NFT برای فروش قرار گرفتند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که بادویزر به درآمد ۵.۸۸میلیون‌دلاری از NFT دست یافته است.

نکته مهم دیگر اینکه NFT قوطی‌های این نوشیدنی آغازی برای اهداف بادویزر در‌زمینه NFT است. این شرکت تصویر پروفایل توییتر خود را به تصویر موشکی تغییر داده که آن را یکی از هنرمندان NFT ایجاد کرده است. افزون‌براین، بادویزر به‌دلیل مشارکت در سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکت واینر ان‌اف‌تی (VaynerNFT)، یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذار محبوب‌ در NFT شناخته می‌شود. این مجموعه NFT اساساً می‌تواند به‌عنوان رویکردی نوآورانه و مشتری‌محور برای تقویت برندی نمادین عمل کند.

مک‌لارن

مک‌لارن (McLaren) نیز پروژه جدید NFT خود را با هدف سرمایه‌گذاری روی استراتژی متاورس متنوعی ارائه کرده است. این سازنده خودروهای لوکس اخیراً از معرفی MSO LAB، جامعه دیجیتال جدید انحصاری خود، خبر داده است. این جامعه دیجیتال جدید چشم‌انداز عملیات ویژه مک‌لارن را در نقشه‌راه متاورس آن تقویت خواهد کرد.

MSO LAB با دسترسی انعطاف‌پذیر به تیم‌های MSO و اعضای مک‌لارن اوتوموتیو (McLaren Automotive) روی توانمندسازی جامعه تمرکز خواهد کرد. NFTهای مک‌لارن با تعداد محدود و به‌عنوان ابزاری مهم برای استفاده از ظرفیت واقعی جامعه عمل خواهند کرد. در‌حالی‌که این شرکت برندش را به متاورس نزدیک‌تر می‌کند، قصد دارد راه‌های جدیدی برای تعریف استانداردهای دسترسی و تجربه و مالکیت ارائه دهد.

مک‌لارن به‌عنوان یکی از برندهای مهمی که در NFT سرمایه‌گذاری کرده است، می‌تواند توجه بسیاری از برندهای دیگر را به‌سمت NFT جلب کند. کاربران اولین NFT مک‌لارن، جنسیس کالکشن (Genesis Collection) را از‌طریق ایردراپ برای اعضای جامعه دریافت کردند. قابلیت‌هایی مانند طرح‌های اولیه دیجیتال از طرح مک‌لارن و تور مجازی بازدید از مرکز فناوری مک لارن (McLaren Technology Centre) با NFT مرتبط هستند. پیش‌از‌این، مک‌لارن با اینفینیت‌ورد (InfiniteWorld) برای تولید NFT خودروهای خود وارد همکاری شده است.

۱۰ برند معروفی که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند

نیکلودئون

برای بسیاری از افراد، شگفت‌انگیزترین ورودی به فهرست برندهای NFT، شرکت نیکلودئون (Nickelodeon) است. نیکلودئون بازار NFT اسلیمی سکندز (Slimy Seconds) ارائه کرده است که به کاربران امکان می‌دهد تا شخصیت‌های کارتونی دلخواهشان در شبکه نیکلودئون را به‌صورت NFT دریافت کنند. این مجموعه دراصل پروژه‌ کلکسیونی تصویر پروفایل (PFP) و اولین مجموعه در بازار NFT است که حدود ۱۰هزار نسخه منحصربه‌فرد از شخصیت‌های انیمیشن راگرتز (Rugrats) و هی آرنولد (Hey Arnold) را ارائه می‌دهد.

نیکلودئون پروژه NFT خود را با همکاری استودیو NFT ریکر (Recure) منتشر کرد؛ استودیویی که به بسیاری از برندها کمک می‌کند تا در متاورس سرمایه‌گذاری کنند. علاوه‌براین، NFTهای نیکلودئون کمیاب هستند؛ بنابراین، فضای بهتری برای انطباق با ویژگی‌های اصلی NFT فراهم می‌کنند. ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر شخصیت NFT به کمیاب‌بودن و ارزش آن در بازار NFT کمک می‌کند.

لاگوست

نام لاگوست (Lacoste)، یکی از تولیدکنندگان محبوب پوشاک، در بین خانه‌های مُدی قرار دارد که در NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این برند اولین پروژه NFT خود را با عنوان «Undw3» منتشر کرد که نشان‌دهنده واژه «Underwater» یا انتقال از برند قدیمی به وب ۳.۰ است. در مجموعه جدید، این NFTها تصویری از یک کروکودیل را نشان می‌دهد که از اعماق آب بیرون می‌آید.

از ژوئن‌۲۰۲۲، لاگوست تصمیم گرفت حدود ۱۱,۲۱۲ قطعه دیجیتال را با اشاره به تی‌شرت نمادین این برند بفروشد. هدف اصلی برند مذکور از انتشار این مجموعه NFT جدید، تأکید بر همکاری بین دنیای مُد و وب 3.0 برای تقویت جوامع مجازی خلاق و تعاملی و مبتنی‌بر مشارکت است.

بیشتر بخواند: وب ۳.۰ چیست؟ چگونه روی نسل بعدی اینترنت سرمایه‌گذاری کنیم؟

مسابقات تنیس آزاد استرالیا (اوپن)

NFT در صنایع مختلف گسترش یافته است. اوپن استرالیا (Australian Open) یکی از برندهای بزرگی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر، در NFT سرمایه‌گذاری کرده است. در‌واقع، اوپن استرالیا اولین تورنمنت جایزه‌بزرگی است که وارد حوزه توکن‌های غیرمثلی و وب ۳.۰ می‌شود. اوپن استرالیا NFTهای آرت بال (AO Art Ball) را معرفی کرده است که می‌تواند پیوندهایی با داده‌های مربوط به مسابقات زنده برقرار کند. در‌عین‌حال، این مسابقات می‌تواند فرصت‌های بی‌نظیری برای همه فراهم کند تا سهمی از تجربیات اوپن استرالیا به‌دست آورند.

جمع‌بندی

فهرست برندهای برتری که در پروژه‌های NFT سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نشان می‌دهد که توجه به توکن‌های غیرمثلی به کسب‌و‌کارهای کوچک محدود نشده است. بازیگران بزرگ و تثبیت‌شده با پروژه‌های نویدبخش خود بنای منحصربه‌فردی در دنیای توکن‌های غیرمثلی ایجاد کرده‌اند. در بین این برندها، خانه‌های مُد لوکس، برندهای محبوب پوشاک ورزشی، طراحان و تولیدکنندگان جواهرات و مسابقات جایزه بزرگ وارد حوزه NFT شده‌اند.