تغییرات در شرکت بیت مین؛ غول چینی از بالا رفتن قیمت بیت کوین اطمینان دارد؟

تغییرات در شرکت بیت مین؛ غول چینی از بالا رفتن قیمت بیت کوین اطمینان دارد؟

بیت مین (Bitmain)، غول چینی حوزه ماینینگ ارزهای دیجیتال به منظور جبران کاهش سلطه‌اش در بازار، رویکرد فروش خود را تغییر داد. تغییر رویکرد بیت مین پس از آن صورت گرفت که جیهان وو (Jihan Wu) بار دیگر سکان هدایت شرکت را بر عهده گرفت.

به گزارش کوین دسک، در رویدادی با حضور مشتریان بیت مین که روز شنبه در چنگدوی چین برگزار شد، وو روی صحنه آمد و خطاب به مشتریان و شرکای این شرکت، اعلام کرد که به منظور مقابله با کاهش ارزش بیت مین، رویکرد جدیدی را اتخاذ خواهد کرد. پس از آنکه یک ماه پیش وو دوباره کنترل شرکت را به دست گرفت و به عنوان مدیرعامل کارش را ادامه داد، این اولین بار است که شاهد حضورش در رویدادی عمومی بودیم.

به صورت خلاصه، وو اظهار داشت که باید کاری کرد تا ماینرها به محصولات بیت مین وفادار بمانند. او از کاهش ریسک‌های مربوط به جریان سرمایه، نوسانات قیمت بیت کوین و قیمت برق به عنوان بخش‌هایی یاد کرد که بیت مین باید به آنها ورود کند.

جیهان وو
جیهان وو، بنیان‌گذار بیت مین

بیت مین حساب ویژه‌ای بر روی هاوینگ و نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین باز کرده است. این شرکت امیدوار است که هاوینگ پیش رو که سال آینده میلادی اجرا می‌شود، به مانند دو هاوینگ قبلی باعث جهشی در قیمت بیت کوین شود.

اخبار تایید شده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد بیت مین در این رویداد از سه رویکرد اساسی خود در خصوص جذب سرمایه‌گذاران حوزه ماینینگ هم پرده برداشته است؛ این در حالی است که رویداد نامبرده، مخصوص مشتریان این شرکت بوده است!

در اولین گام، بیت مین سیاست فروش خود را تغییر داده است. در گذشته مشتریان مجبور بودند تا تمام هزینه ارسال و خرید قطعات را به صورت پیش خرید پرداخت نمایند. اما در رویکرد جدید، پرداخت مبلغ سفارش به صورت دوره‌ای و با تسهیلات بیشتری صورت می‌گیرد.

مثلا، مشتریانی که ۱۰۰ تا ۹۹۹ دستگاه را پیش خرید می‌کنند، ملزم به پرداخت نیمی از مبلغ کل سفارش به صورت بیعانه هستند. از طرف دیگر سرمایه‌گذارانی که بیش از ۵,۰۰۰ دستگاه بخرند، حداقل باید ۲۰ درصد مبلغ اصلی را در هنگام ثبت سفارش بپردازند.

مابقی مبلغ نیز باید حداکثر تا هفت روز پیش از تاریخ ارسال تسویه شود. نتیجه این کار، تغییر جریان سرمایه و فشار ناشی از آن در کوتاه مدت از سمت مشتری به سمت بیت مین است.

استخراج مشارکتی

استراتژی دوم بیت مین، فارم‌هایی را هدف قرار داده است که منابع انرژی کافی برای راه‌اندازی تاسیسات استخراج را در اختیار دارند اما تجهیزات آنها برای استفاده حداکثری از منابع‌شان کافی نیست.

به گفته بیت مین، این شرکت برنامه‌ای با عنوان «استخراج مشارکتی» اجرا خواهد کرد. در این برنامه، قراردادی یک ساله با کسانی بسته می‌شود که دستگاه‌های تی ۱۷ (T17) و اس ۱۷ (S17) بیت مین را اجاره می‌کنند. طی این قرارداد بیت مین هزینه برق را با نرخ ۰.۰۵ دلاری پرداخت می‌کند و صاحب فارم نیز مسئولیت نگه‌داری و کارهای اجرایی را بر عهده خواهد داشت.

رویکرد جدید بیت مین بر روی استخراج مشارکتی تمرکز دارد
رویکرد جدید بیت مین بر روی استخراج مشارکتی تمرکز دارد

در ازای این کار، بیت مین ۷۵ درصد از ارزهای استخراج شده را برمی‌دارد و ۲۵ درصد آن به جیب صاحب فارم می‌رود. لازم به ذکر است که اگر سود استخراج کمتر از هزینه برق باشد، تمام سکه‌های استخراج شده به جیب بیت مین می‌رود.

با این کار بار دیگر ظرفیت استخراج بیت مین بالاتر خواهد رفت. این شرکت از دو سال گذشته که تمرکز بیشتری در حوزه فروش تجهیزات انجام داد، ظرفیت استخراجش کمتر و کمتر شد.

طبق گزارش‌ها، تنها در سال جاری میلادی، بیت مین ۲۳۷ پتاهش (PH/s) بر ثانیه از قدرت استخراجش را کاهش داد؛ به عبارت دیگر در حال حاضر، قدرت استخراج بیت مین به نسبت ماه آوریل ۸۸ درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که قدرت ماینینگ تاسیساتی که فقط به بیت مین تعلق دارند، طی شش ماه گذشته به ۹۳۰ پتاهش بر ثانیه رسیده است که ۱ درصد از کل نرخ هش شبکه را شامل می‌شود.

در اقدامی دیگر، بیت مین در نظر دارد تا نگرانی‌های سرمایه‌گذاران مبنی بر نوسانات قیمت بیت کوین را کاهش دهد. بر اساس گزارش‌ها، این غول ماینینگ در نظر دارد تا گزینه‌ای را در اختیار خریداران قرار دهد که با قیمتی توافقی، تجهیزات خود را خریداری کنند (گواهی فروش). این گزینه مخصوص آن دسته از افرادی است که سفارش‌های عمده ثبت نمایند.

مثلا اگر کاربری ۱,۰۰۰ دستگاه انت ماینر اس ۱۷ پرو بخرد و ارزش قراردادش ۱.۵ میلیون دلار باشد، بیت مین به او ۶۲ گواهی فروش اعطا خواهد کرد که ارزش کلی آنها، ۱ درصد از کل مبلغ سفارش است. در گواهی به مشتریان امکان می‌دهد تا بیت کوین را ۲۷ مارس، با قیمت ۵,۰۰۰ دلا بفروشند.

اگر قیمت بیت کوین در تاریخ سررسید بالاتر از ۵,۰۰۰ دلار برود، امکان اجرای قرارداد وجود ندارد. اگر قیمت به کمتر از این مقدار برسد، مشتری می‌تواند گزینه را فعال کرده و سود کند. هر چه قیمت بیت کوین کمتر از ۵,۰۰۰ دلار برسد، سود مشتری نیز بیشتر خواهد شد. پرداخت این سود توسط بیت مین صورت می‌گیرد.

رقابت در ماینینگ بالا گرفته است

اینکه رویکردهای جدید بیت مین به ثمر خواهد نشست یا نه را زمان تعیین می‌کند. اما اینکه چرا بیت مین چنین رویکردهایی را اتخاذ کرده، خود نشان از سخت‌تر شدن رقابت در حوزه ساخت تجهیزات ماینینگ دارد.

در جلسه کارکنان بیت مین، وو اذعان داشت که سلطه بیت مین در بازار تجهیزات ماینینگ و هش ریت استخرهای استخراج آنها در طول سال با کاهش رو به رو شده است.

به گفته وو همین مسئله سبب شد تا دوباره صندلی مدیریت بیت مین را از آن خود کند. ماه گذشته وو در حرکتی غافلگیرکننده، میکره ژان (Micree Zhan) را از صندلی مدیریت کنار زد و خود جانشین وی شد.

اختلاف بنیان گذار بیت مین
اختلاف بین دو بنیان‌گذار بیت مین در ماه‌های گذشته منجر به اخراج یکی از آن‌ها شد

رقبای بیت مین با قدرت رو به جلو حرکت می‌کنند. میکروبی‌تی (MicroBT)، شرکت چینی سازنده دستگاه‌های واتس ماینر (WhatsMiner)، از رقبای بیت مین، در نظر دارد تا پیش از هاوینگ بیت کوین، پرچمدار جدید خود با نام M۳۰ را روانه بازار کند.

این در حالی است که میکروبی‌تی خط تولید جدیدش را نیز راه‌اندازی کرد. در این خط تولید دستگاه‌هایی با توان ۸۸ تراهش بر ثانیه و مصرف انرژی ۳۸ ژول به ازای هر تراهش تولید خواهد شد.

کنان (Canaan)، دومین شرکت تولیدکننده تجهیزات ماینینگ، به تازگی توانست با موفقیت سهام خود را به صورت عمومی در بورس نزدک (NASDAQ) عرضه کند. این عرضه موجب شد تا کنان ۹۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

error in loading comments. please attention