نتایج یک تحقیق: نهنگ‌های بیت کوین مقصر نوسانات آن نیستند !

نتایج یک تحقیق: نهنگ‌های بیت کوین مقصر نوسانات آن نیستند !

در پژوهش جدید انجام‌شده توسط شرکت تحقیقات بلاک چین Chainalysis مشخص‌شده است که نوسانات بیت کوین تقصیر نهنگ‌های این ارز دیجیتال نیست. این مطالعه بر روی ۳۲ کیف پول بزرگ با حجم بالغ‌بر ۱ میلیون بیت کوین و به ارزش ۶٫۳ میلیارد دلار انجام‌شده است.

نهنگ‌های بیت کوین، سرمایه‌گذاران فردی یا نهادهایی هستند که مقدار بسیار زیادی از این ارز دیجیتال را نسبت به دیگران در اختیاردارند و همین‌طور گفته می‌شود که نوسانات بازار به‌وسیله آن‌ها انجام می‌شود.

هرچند نتایج Chainalysis بیانگر این است که نهنگ‌ها گروهی از افراد متنوع می‌باشند که از بین آن‌ها تنها یک سومشان به‌صورت فعال معامله می‌کنند. درحالی‌که این نهنگ‌ها قطعاً با تراکنش‌های مبالغ بالا در حرکات بازار مهره مهمی محسوب می‌شوند اما این عده در خلاف جهت روند معامله کرده و هنگام کاهش قیمت اقدام به خرید می‌کنند.

در این پژوهش ۳۲ کیف پول موردمطالعه به ۴ گروه تقسیم شدند. فعال‌ترین دسته که از ۹ کیف پول تشکیل‌شده مربوط به تریدرهایی است که اغلب تراکنش‌های خود را در صرافی‌ها به ثبت رسانده‌اند. این گروه از دارندگان این ارز دیجیتال ۳۳۲ هزار کوین به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار در اختیاردارند. این عده که تنها یک سوم از کیف پول‌های موردمطالعه را شامل می‌شوند، عموماً در سال ۲۰۱۷ وارد بازار شده‌اند.

دومین گروه که شامل ماینرها و بازیگران اولیه بازار بیت کوین می‌باشد، از ۳۳۲ هزار بیت کوین در ۱۵ کیف پول مختلف تشکیل‌شده است. گزارشات حاکی از فعالیت بسیار پایین معاملات در این کیف پول‌ها است؛ هرچند این عده بخش زیادی از موجودی خود را در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین در حال اوج گرفتن بود، به فروش رساندند.

نتایج یک تحقیق: نهنگ‌های بیت کوین مقصر نوسانات آن نیستند !

دو دسته باقی‌مانده نیز «گروه تبهکاران» با بیش از ۱۲۵ هزار بیت کوین به ارزش ۷۹۰ میلیون دلار و «کیف پول‌های گمشده» شامل ۲۱۲ هزار کوین به ارزش ۱٫۳ میلیارد دلار را در برمی‌گیرد. گفتنی است که هیچ فعالیت و تراکنشی از سال ۲۰۱۱ در کیف پول‌های گمشده مشاهده نشده است.

تجزیه‌وتحلیل انجام‌شده توسط تحلیلگران Chainalysis نشان می‌دهد که نهنگ‌ها مقصر تشدید نوسان نبوده‌اند، چراکه این عده در سقوط‌های بزرگ قیمتی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ جزو جمعیت غالب خریداران بیت کوین بوده‌اند. در ادامه تحقیق آمده است:

فعالیت خالص نهنگ‌های تریدر نشان می‌دهد که آن‌ها تراکنش‌های سنگینی برای فروش بیت کوین نداشته‌اند بلکه اغلب در اواخر سال ۲۰۱۶ و در سال ۲۰۱۷ مشغول خرید بیت کوین بوده‌اند. این نکته بیانگر این است که نهنگ‌ها با خرید بیت کوین در هنگام سقوط آن بیشتر از اینکه پارامتر بی‌ثبات‌کننده تلقی شوند، به پایداری و ثبات بازار کمک کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: نهنگ‌های بازار چگونه سرمایه‌ها را می‌بلعند ؟

اواخر سال ۲۰۱۷ و با روند صعودی بیت کوین که مرز ۱۹۰۰۰ دلار را رد کرده بود، جامعه بیت کوین درباره نقد کردن همزمان ۴۰ درصد بیت کوین‌های در گردش شبکه که تنها هزار نفر (یا کیف پول) آن‌ها را در اختیار داشتند، نگران شد. اما باید در نظر داشت که اگر حرکت جمعی نهنگ‌ها برای فروش با یکدیگر همراه شود، اشباعی در بازار با سقوط شدید قیمت‌ها به وجود می‌آید که شرایط را به نفع دیگر تریدرها تغییر می‌دهد.

به عقیده کایل سامانی، مدیرعامل اجرایی مولتی‌کوین کپیتال، دراین‌باره چند صد نفر وجود دارند که احتمالاً با یکدیگر نیز می‌توانند ارتباط برقرار کنند و محتمل است که این اتفاق نیز تاکنون افتاده باشد.

منبع: cointelegraph
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه