بیت کوین طی ۱۲۰۰ سال اخیر بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری بوده است

بیت کوین طی ۱۲۰۰ سال اخیر بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری بوده است

بیت کوین گرچه با هدف تبدیل شدن به یک ابزار سرمایه‌گذاری ابداع نشده است، اما افزایش بهای آن باعث شد تا این ارز دیجیتال به بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری طی ۱,۲۰۰ سال گذشته تبدیل شود. 

به گزارش کوین تلگراف، نوسانات ارزش بیت کوین طی ۱۱ سال گذشته باعث شده است تا این ارز دیجیتال از تمام ارزهای فیات در دنیا متمایز باشد.

بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان به چاپ بی‌رویه پول ادامه می‌دهند و با این کار، آگاهانه و عامدانه، تورم ایجاد می‌کنند که در نهایت موجب کاهش ارزش ارزهای موجود می‌شود. علاوه‌براین، سایر ارزها، بسیار بیشتر از ۱۱ سال عمر بیت کوین زمان داشته‌اند تا خود را نشان دهند. اکنون، پرسش این است که ارزهای فیات شاخص در مقایسه با بیت کوین چه عملکردی نشان داده‌اند؟

بیت کوین: معیار و میزان سنجش سایرین

اولین واحد‌های بیت کوین روز سوم ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۸۷) استخراج شد.

اولین تراکنش تجاری تأییدشده بیت کوین نیز در تاریخ ۲۲ مه ۲۰۱۰ (۱ خرداد ۸۹) انجام شد. لازلو هانیک (Laszlo Hanyecz) دو پیتزا به ارزش ۱۰,۰۰۰ بیت کوین خرید، اتفاقی که از آن به بعد با روز پیتزای بیت کوینی جاودانه شد. در آن زمان قیمت هر پیتزا حدود ۳۰ دلار بود، یعنی قیمت هر بیت کوین معادل با ۰.۰۰۳ دلار در نظر گرفته شد.

البته پیش از این نیز، نرخ صرافی این ارز دیجیتال براساس انرژی مصرف‌شده برای استخراج هر بیت کوین محاسبه می‌شد. در ۵ اکتبر ۲۰۰۹ (۱۳ مهر ۸۸)، نرخ صرافی برای هر بیت کوین معادل با ۱,۳۰۹.۰۳ بیت کوین به ازای هر یک دلار بود، یعنی ۰.۰۰۰۷۶۴ دلار برای هر بیت کوین.

بااین‌حال، هنوز مشخص نیست که آیا در این قیمت فرضی، کسی تمایلی به خرید بیت کوین داشته است یا خیر. به همین دلیل، برای سادگی کار ما قیمت اولیه هر بیت کوین را، در تقریبا ۱۰ سال پیش، ۰.۰۰۳ دلار فرض می‌گیریم. بر این اساس، در این ده سال، رشد قیمت بیت کوین بیش از ۳۲۰ میلیون درصد بوده است.

ضعف دلار در مقابل بیت کوین

دلار ایالات متحده از زمان وضع قانون ضرب سکه در سال ۱۷۹۲ تاکنون، ارز رسمی این کشور بوده است. روند تغییر قیمت این ارز طی ۲۲۸ سال چگونه بوده است؟

نوسانات قیمت دلار از قرن 18
نوسانات شاخص دلار از سال ۱۹۳۶

براساس داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده، یک دلار در سال ۱۷۹۲ برابر با ۲۶.۷۱ دلار امروز بوده، این یعنی ارزش دلار طی ۲۲۸ سال، ۹۶ درصد افت کرده است.

این رقم ممکن است عجیب به نظر برسد، زیرا اغلب اوقات می‌شنویم که دلار از سال ۱۹۰۰ به بعد بیشتر ارزش خود را از دست داده است. درواقع، ارزش دلار طی ۱۵۰ سال اول هم فراز داشت و هم فرود؛ بیشترین میزان کاهش بهای این ارز فیات بعد از سال ۱۹۷۱ اتفاق افتاد، زمانی که دلار از استاندارد طلا جدا شد و پشتوانه این ارز فیات دیگر فلز طلا نبود.

یورو

یورو ۱ ژانویه ۱۹۹۹ (۱۱ دی ۷۷) تبدیل به ارز رایج و قانونی ملی برای کشورهای مشارکت‌کننده در طرح یورو شد. این یعنی، یورو فقط ۱۰ سال مسن‌تر از بیت کوین است. ممکن است فکر کنید قطعا چنین ابداع مدرنی باید عملکردی بهتر داشته باشد.

بیت کوین طی ۱۲۰۰ سال اخیر بهترین ارز برای سرمایه‌گذاری بوده است

اما اینطور نیست. زیرا یورو هم دقیقا دچار همان مشکلات دلار است. تورم باعث شده هر یک یورو، امروز برابر با ۰.۷۰ یورو در سال ۱۹۹۹ باشد، یعنی یورو طی فقط ۲۱ سال ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

پوند و ارزیابی بر مبنای بهای فلز

قدیمی‌ترین ارز جهان که هنوز افراد از آن استفاده می‌کنند، پوند بریتانیا است. قدمت این ارز فیات بسیار قابل‌توجه است و به ۱,۲۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

البته پوند استرلینگ امروز دارای واحدهای کوچکتری است که قابل تقسیم به اعشارهای مختلف است و مدت‌های طولانی بعد از پوند اصلی ایجاد شد. پوند اولیه به پیش از دوران شکل‌گیری بریتانیا و حتی انگلستان برمی‌گردد و مربوط به اتحاد قبایل انگلیس، ساکسون و دِینز در سال ۹۲۷ است. بنابراین، به راحتی نمی‌توان روند ارزش پوند را در طول تاریخ ارزیابی کرد.

بااین‌حال، پوند اولیه در قرن ۸ میلادی از ۲۴۰ پنی نقره تشکیل شده بود و جنس آن از یک پوند (حدود چهارصد گرم) نقره خالص مرسیایی بود. مرسیا نام یکی از پادشاهی‌های قدیمی در منطقه بریتانیای کنونی است. درواقع، نام پوند برای این ارز دیجیتال به‌علتِ وزن یک پوندی آن انتخاب شده است. بعدها، جنس نقره این سکه به نقره استرلینگ (آلیاژی ۹۲.۵ درصدی از نقره) تغییر کرد و به پوند استرلینگ کنونی تبدیل شد.

یک پوند مرسیایی برابر با ۳۵۰ گرم بود که به قیمت نقره کنونی برابر است با ۱۵۶.۴۵ پوند یا ۲۰۰ دلار. بنابراین، اگر به جای قدرت خرید این ارز، ارزش اولیه این فلز گرانبها را در نظر بگیریم، پوند بریتانیا طی ۱,۲۰۰ سال ۱۵,۵۴۵ درصد رشد داشته است که البته این میزان رشد جای بحث دارد.

استدلال نادرست ارزیابی فلز

اگر معیار ارزیابی ارز فیات را جنس فلز در نظر بگیریم، چنین استدلالی برای دلار ایالات متحده نیز نتیجه‌ای مثبت در بر دارد؛ اما اساس این استدلال اشتباه است. هنگامی که قانون ضرب سکه در سال ۱۷۹۲ تصویب شد، دلار نیز تعریف مشابهی داشت و ۳۷۱.۲۵ دانه کوچک نقره (معادل ۲۴ گرم) بود. این میزان امروزه، ۱۳.۵۸ دلار ارزش دارد. بنابراین، از نظر ارزش نقره نیز می‌توان ادعا کرد که ارزش دلار هم طی این ۲۲۸ سال ۱,۲۵۸ درصد رشد داشته است.

گران قیمت ترین سکه های دلار
گران قیمت‌ترین سکه‌های دلار

جالب‌تر اینجاست که هر فردی که یک دلار از جنس نقره از سال ۱۷۹۲ ذخیره کرده باشد، اکنون باید خود را مالک یک شی باستانی با ارزش یک میلیون دلار بداند. بنابراین، با استفاده از چنین استدلالی، می‌توان گفت بهای دلار سال ۱۷۹۲ صد میلیون درصد رشد داشته است.

بااین‌حال، حتی اگر بخواهیم ارزش نسبی دلار را اینگونه و براساس جنس فلز سکه ضرب‌شده بسنجیم، باز هم در برابر عملکرد ۳۲۰ میلیون درصدی بیت کوین طی فقط ۱۰ سال، بسیار ضعیف عمل کرده است.

علاوه‌براین، در نظر داشته باشید که خرج کردن یک دلار مربوط به سال ۱۷۹۲ بسیار دشوارتر از خرج‌کردن بیت کوین است!

اشتراک
اطلاع از
guest
6 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
بهزاد
بهزاد
11 ماه پیش

دوست عزیز ریحانه خانم تو علم اقتصاد ارزش و بهای یک ارز به ثبات اونه نه به بی ثباتی اون
وقتی یه ارزی طی چند سال نه در حد میلیون درصد بلکه در حد چند صد درصد رشد میکنه یعنی خیلی بی ثباته و اصلا نمیشه اونو پول حساب کرد. تمام افتخار دلار و پوند اینه که طی این همه سال رشد و نوسان زیادی نکردن. ولی افتخار بیشتر و ارزش بیشتر متعلق به اول طلا و بعد نقره و بعد فلزات و کانی های باارزش بوده. با ارزش ترین دارایی تاریخ دنیا طلا هست که تقریبا ارزشش برابر با همون ارزش 2000 سال پیشه. یعنی ارزش واقعی اون تغییر چندانی نداشته. بر اساس مطلب گمراه کننده و تبلیغاتی شما باید طلا رو بی ارزش بدونیم چون طی 4500 سال نوسان زیادی نداشته و ارزش واقعی اون تغییر نکرده. نه خیر این مطالبی که مینویسن جانبدارانه هست. تو علم بهش میگن بایاس. هر مطلبی که در سطح آکادمیک بایاس داشته باشه، بلافاصله و بدون ذره ای تردید توسط هر مجمع علمی رد میشه.

علی همتی
علی همتی
11 ماه پیش

2 پیتزای 30 دلاری میشه 60 دلار. پس قیمت هر بیت کوین میشه 0.006 دلار

شاهین
شاهین
11 ماه پیش

هرکسی که بتونه ۱ بیت بخره یاچند ساتوشی ۲ الی ۳ سال صبوری بکنه ۱۰۰ درصد سود بزرگی میکنه البته هرچی بیشتر نگهشداره بیشترم سودمیبره چون تمام افکارعمومیه دنیا همینو میگه و میخواد دقیقا شبیه گرون شدن ناگهانیه ماشینو ملک تو کشورخودمون که اول حرفو شایعش شروع میشه بعد ازمدتی تبدیل میشه به واقعیت بیت کوینم شباهتش زیاده به این چیزا تو کشور ما و هر ۳ تاشون بیشتر پیرو احساسن تا منطق

....
....
11 ماه پیش

حتما در سالهای اولیه گل لاله هم همین حرفارو میگفتن باید حداقل ده سال دیگه از عمرش بگذره که قاطعانه در موردش حرف زد

محمد گل ریکی
محمد گل ریکی
11 ماه پیش

یه کمی جای سوال هست که میگن بیت کویین از سال ۲۰۰۹ درست شده وحالا میگن ۱۲۰۰ سال که بوده از سال ۲۰۰۹ تا به حال میشه ۱۱سال لطفا یه جوری بنویسید حداقل نزدیک به باور بشه

سجاد
سجاد
11 ماه پیش

خب مثل اینکه بیتکوین از صدر اسلام وجود داشته -__-
(1200 سال اخیر)

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.