آیا قیمت بیت کوین همچنان با خطر سقوط مواجه است؟

آیا قیمت بیت کوین همچنان با خطر سقوط مواجه است؟

نمودار قیمت بیت‌ کوین طی هفته‌‌های گذشته به حمایت بسیار مهم ۷,۳۵۰ دلاری برخورد کرد و پس از این تاریخ به نظر می‌رسد که به روند صعودی خود برگشته است.

این سطح علاوه بر اینکه سطح حمایتی استاتیک بسیار مهم قیمتی است، سطح اصلاحی ۶۱.۸ درصد (‌یکی از مهم‌ترین سطوح فیبوناچی) دو حرکت صعودی متوالی بیت کوین نیز هست. این هم‌نشینی سطوح بر روی هم با توجه به درصد اصلاحی فیبوناچی آن‌ها درجه‌ی اهمیت این سطح را چندین برابر می‌کند. این سطح یا ناحیه‌ی حمایتی که حاصل همگرایی دو سطح فیبوناچی اصلاحی است را در نمودار قیمت بیت‌ کوین در تایم فریم هفتگی مشاهده‌ می‌کنید.

توجه داشته باشید که نمودار به صورت لگاریتمی رسم شده است و ممکن است سطوح اصلاحی در نگاه اول درست به نظر نرسند.

ناحیه‎ی حمایتی بسیار مهم 7,350 الی 7,750 دلاری در نمودار قیمت بیتکوین در تایم فریم هفتگی
ناحیه‎ی حمایتی بسیار مهم ۷,۳۵۰ الی ۷,۷۵۰ دلاری در نمودار قیمت بیتکوین در تایم فریم هفتگی

بنابراین این ناحیه‌، حمایت بسیار قوی برای قیمت محسوب می‌شود و جاذبه‌ی بالایی برای کشیدن قیمت به سمت خود دارد. بیت کوین پس از آخرین روند صعودی خود و اتمام آن در قیمت حدودی ۱۳ هزار دلار، مرتباً سقف‌های قیمتی پایین‌تری ساخت و فقط یک کف قیمت روی ناحیه‌ی حمایتی مورد نظر ساخته است که به جز آن شاهد کف بالاتری در قیمت نبوده‌ایم.

همچنین شیب نمودار در جهت نزولی و میل به ریزش بیشتر بوده که این‌ها علائمی از قدرت کم خریداران در حال حاضر است.

کانال نزولی فرضی ترسیم شده در تایم فریم هفتگی را در نظر بگیرید. با توجه به چند واکنش دقیق قیمت به خط میدچنل می‌توان گفت این کانال از اعتبار مناسبی برخوردار است و قدرت نسبتا خوبی برای پایین کشیدن قیمت تا ناحیه‌ی حمایتی ۶,۰۰۰ الی ۶,۸۰۰ دلار دارد.

کانال فرضی ترسیم شده در قیمت بیت‌ کوین در تایم فریم هفتگی
کانال فرضی ترسیم شده در نمودار قیمت بیت‌ کوین در تایم فریم هفتگی

واکنش قیمت به حمایت دینامیک (پیکان مشکی) نیز در نمودار پیداست و در صورت شکسته شدن این حمایت در۸,۰۰۰ دلار می‌توان انتظار یک روند نزولی تا ناحیه‌ی حمایتی مذکور را داشت.

حال به تایم فریم پایین‌تر برای بررسی بیشتر حرکات احتمالی می‌رویم :

نمودار قیمت بیت کوین به دلار در تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین به دلار در تایم فریم روزانه

کانال نزولی دیگری نیز در این تایم فریم قابل مشاهده است که با توجه به برخوردهای پر تعداد به سقف و کف کانال اعتبار بالایی دارند؛ اما الگوی سقف دو قلو و واگرایی در اندیکاتور می‌توانند جنبه‌ای دیگر از حرکت احتمالی بیت کوین را نشان دهند.

الگوی سقف دو قلوی تشکیل شده در نمودار قیمت بیت کوین، خط گردن خود را شکسته و در حال پولبک به این سطح و ادامه‌ی روند نزولی است. از طرفی دیگر واگرایی مخفی منفی تشکیلی روی اندیکاتور مکدی (MACD) نیز تاییدی بر استمرار این روند نزولی است.

با این تفاسیر احتمال کاهش قیمت بیت‌ کوین در کوتاه مدت و همچنین کاهش نوسانات، از تداوم روند صعودی بیشتر به نظر می‌رسد اما در صورت شکسته شدن ضلع بالای الگوی مثلث نزولی تشکیل شده در قیمت می‌توان انتظار یک جهش قیمتی تا هدف ۱۱,۵۰۰ الی ۱۳,۷۰۰ دلار تا سقف کانال نزولی را داشت.

الگوی مثلث نزولی در نمودار قیمت بیتکوین در تایم فریم هفتگی
الگوی مثلث نزولی در نمودار قیمت بیتکوین در تایم فریم هفتگی

نتیجه‌گیری

در حالی که برخی معامله‌گران وقوع تقاطع طلایی پس از سه و نیم سال در نمودار قیمت بیت‌ کوین را احتمال می‌دهند، احتمال کاهش قیمت بیت‌ کوین و همچنین کاهش نوسانات با توجه به عوامل تکنیکالی در کوتاه مدت بیشتر از صعود خواهد بود.

اولین ناحیه‌ی حمایت بیتکوین سطح ۷,۳۵۰ الی ۷,۷۵۰ دلار است. این ناحیه، حمایت بسیار قوی برای قیمت محسوب می‌شود و جاذبه‌ی بالایی برای کشیدن قیمت به سمت خود دارد. در صورت رفتن قیمت به زیر این ناحیه اهداف ۶ هزار الی ۶,۸۰۰ دلار ایستگاه‌های بعدی قیمت خواهند بود.

سناریوی صعود نیز در صورتی تعریف می‌شود که ضلع بالای الگوی مثلث نزولی تشکیل شده در قیمت شکسته شود و در این صورت یک جهش قیمتی تا هدف ۱۱,۵۰۰ الی ۱۳,۷۰۰ دلار شاهد خواهیم بود.

تحلیل ارائه شده صرفاً یک نظر شخصی به صورت کوتاه مدت است و وب‌سایت ارزدیجیتال مسئولیتی در قبال زیان‌های احتمالی آن بر عهده نخواهد داشت.
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

2 دیدگاه
Kamy
Kamy
4 سال قبل

تا این لحظه بسیار خوب تحلیل کردی دوست من

امیرمحمد غلامی
امیرمحمد غلامی
4 سال قبل
پاسخ  Kamy

با تشکر از شما کاربر عزیز