احساسات معامله‌گران بازار بیت کوین وارد ناحیه ترس شدید شده است

احساسات معامله‌گران بازار بیت کوین وارد ناحیه ترس شدید شده است

شاخص ترس و طمع بیت کوین نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران بازار بیت کوین وارد ناحیه ترس شدید شده است. آخرین باری که این شاخص به سطوح فعلی رسیده بود، بیت کوین با قیمتی حدود ۴۳,۸۰۰ دلار معامله می‌شد.

به گزارش کوین تلگراف، پس از آنکه بیت کوین در عرض ۲۴ ساعت سقوطی ۶,۰۰۰ دلاری را تجربه کرد، قیمت اکنون در نزدیکی ۵۵,۰۰۰ دلار تثبیت شده است. اما آن‌طور که از احساسات معامله‌گران پیداست، بازار همچنان در شوک ریزش روزهای اخیر است.

همان طور که از شاخص ترس و طمع بیت کوین پیداست، احساسات امروز معامله‌گران در ناحیه ترس شدید قرار دارد. موقعیت این شاخص از اواخر سپتامبر (شهریور) هرگز تا این حد منفی نبوده است.

شاخص ترس و طمع مجموعه‌ای از معیارهای مختلف را ارزیابی و احساسات بازار را بین صفر تا ۱۰۰ رده‌بندی می‌کند. هرچه عدد این شاخص به صفر نزدیک‌تر باشد به معنی ترس بیشتر، و هرچه به صد نزدیک‌تر باشد به معنی طمع بیشتر معامله‌گران است. در حال حاضر شاخص ترس و طمع بیت کوین عدد ۲۱ را نشان می‌دهد که به معنی ترس شدید در بازار است.

ریزش روز گذشته قیمت تأثیر خود را بر احساسات معامله‌گران گذاشت و شاخص ترس و طمع بیت کوین با کاهشی بیشتر از ۵۰ درصد، از ۴۷ به ۲۱ رسیده است. همان طور که گفته شد، عدد ۲۱ نشانه ترس شدید و عدد ۴۷ هم نشان‌دهنده وضعیتی خنثی است؛ یعنی این شاخص به‌یک‌باره موقعیت «ترس» را پشت سر گذاشته و از محدوده خنثی وارد ناحیه ترس شدید شده است.

همچنین بخوانید: شاخص ترس و طمع چیست و چه کاربردی در تحلیل قیمت دارد؟

احساسات معامله‌گران بازار بیت کوین وارد ناحیه ترس شدید شده است
شاخص ترس و طمع بیت کوین

در حالی که واکنش این شاخص به سقوط روز گذشته قیمت قابل‌پیش‌بینی بود، تغییر چشمگیر احساسات سرمایه‌گذاران بازار بیت کوین، به سرگرمی جدید برخی از چهر‌ه‌های مطرح این حوزه تبدیل شده است.

آلیستیر میلن (Alistair Milne)، سرمایه‌گذار و کارآفرین مطرح، گفته است واردشدن این شاخص به ناحیه ترس شدید، واکنش معقولی در برابر سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۵۴,۰۰۰ دلار است. در واقع آخرین باری که بیت کوین در اواسط اکتبر (مهر) با این قیمت‌ها معامله می‌شد، شاخص ترس و طمع در سطح ۷۸، یعنی ناحیه طمع شدید قرار گرفته بود.

در ۳۰ سپتامبر (۸ مهر)، آخرین باری که شاخص ترس و طمع به سطح ۲۱ رسیده بود، بیت کوین با قیمتی حدود ۴۳,۸۰۰ دلار معامله می‌شد.

احساسات معامله‌گران بازار بیت کوین وارد ناحیه ترس شدید شده است
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/ دلار)

نرخ‌های تأمین سرمایه نشان از ضعف روند صعودی دارند

آخرین و عمیق‌ترین مرحله اصلاح روز گذشته قیمت بیت کوین زمانی رخ داد که معامله‌گران فعال در صرافی‌های ارز دیجیتال، با وجود کاهش قیمت‌ها، همچنان خوش‌بین به نظر می‌رسیدند.

مثبت‌بودن نرخ‌های تأمین سرمایه با وجود سقوط روز گذشته قیمت، نشان می‌دهد که بازار در انتظار بازیابی سریع قیمت بوده است.

اصطلاح نرخ تأمین سرمایه در بازار قراردادهای آتی به مقدار کارمزدی اشاره دارد که دارندگان قراردادهای لانگ (آنهایی که معتقدند قیمت افزایش پیدا می‌کند) و دارندگان قراردادهای شورت (آنهایی که معتقدند قیمت کاهش پیدا می‌کند) باید به یکدیگر پرداخت کنند تا بازار در تعادل باشد.

اکنون به نظر می‌‌رسد که سقوط آزاد قیمت تا کف ۵۳,۵۰۰ دلاری برای تنظیم مجدد احساسات بازار کافی بوده است و نرخ‌های تأمین سرمایه هم به سطوح عادی بازگشته‌اند و هیچ سوگیری صعودی‌ای در شاخص مربوط به این نرخ دیده نمی‌شود.

احساسات معامله‌گران بازار بیت کوین وارد ناحیه ترس شدید شده است
نمودار مقایسه قیمت و نرخ تأمین سرمایه بیت کوین

همان طور که شرکت تحلیلی دلفی دیجیتال (Delphi Digital) گفته است، نرخ تأمین سرمایه فعلی در مقایسه با نیمه اول سال ۲۰۲۱، پایین‌تر است و این می‌تواند نشان‌دهنده ضعف در روند کلی قیمت باشد.

دلفی دیجیتال می‌گوید:

نرخ تأمین سرمایه در بازار قراردادهای آتی همچنان در حال کمترشدن است. این ممکن است بدان معنا باشد که معامله‌گران کوتاه‌مدت در بازارهای اهرم‌دار، همچنان در جهت‌گیری مردد هستند. اگر نگاهی به ابتدای امسال بیندازیم، جهش صعودی قیمت با نرخ‌های تأمین سرمایه بسیار بالا همراه بوده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
sمهر
sمهر
۲ سال قبل

اگر نگاهی به ابتدای امسال بیندازیم، جهش صعودی قیمت با نرخ‌های تأمین سرمایه بسیار بالا همراه بوده است.این عین عبارتی است که قبلا آورده شده است . بنظر بنده شاخص ترس که حدود 21 را نشان میدهدبزودی ریکاور خواهد شد .

بهزاد رادور
بهزاد رادور
۲ سال قبل

بازار احیا میشه

MahmodHoaeini
MahmodHoaeini
۲ سال قبل

بسیار عالی

علیرضا
علیرضا
۲ سال قبل

بخ نظرم بازار دوباره اصلاح داره

Miladfaramarzi
Miladfaramarzi
۲ سال قبل

سلام من میخوام شروع ب خرید کنم
میشه کمکم کنید؟؟

علی
علی
۲ سال قبل

این برای تریدرهاس هولدرا بر اساس رفتار تریدرها خرید و فروش نکنید.!