هر بیت کوین باید یک میلیون دلار شود تا بتوان از آن به عنوان پول قانونی استفاده کرد

هر بیت کوین باید یک میلیون دلار شود تا بتوان از آن به عنوان پول قانونی استفاده کرد

مدت هاست در مورد اینکه آیا واقعا میتوان از بیت کوین به عنوان یک ارز رایج ، قانونی و در دسترس استفاده کرد صحبت می شود ،بیت کوین موانع زیادی برای تبدیل شدن به یک ارز قانونی پیش روی خود دارد. یکی از کارشناسان ارزهای رمزپایه معتقد است که قیمت بیت کوین در طول چند سال آینده، باید حدودا سیصد برابر شود تا به عنوان یک پول قانونی محسوب شود. بیت کوین مهم‌ترین ارز مجازی و رمزپایه است که توجه زیادی را به سمت خود جلب کرده است. در طول یکی دو سال اخیر، قیمت بیت کوین افزایش خیره کننده‌ای داشته است و با وجود سقوط وحشتناک هفته‌های اخیر، همچنان در بازار دوام آورده است.

کوچک‌ترین واحد بیت کوین ساتوشی (Satoshi) نام دارد و به نام خالق بیت کوین نام‌گذاری شده است. البته گفته می‌شود این نام واقعی خالق بیت کوین نیست. به هر حال هر ساتوشی معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. یا به عبارت دیگر هر بیت کوین از ۱۰۰ میلیون ساتوشی تشکیل شده است.

با توجه به آخرین قیمت بیت کوین در بازار هر ساتوشی معادل ۰/۰۰۰۰۳۵۶۸۱۹ دلار ارزش دارد. گندام (Gandham) استدلال می‌کند هر ساتوشی باید هم ارزش یک پنی (penny) قرار بگیرد. به این ترتیب هر بیت کوین معادل ۱.۰۰۰.۰۰۰ دلار قیمت خواهد داشت.

 

هر بیت کوین باید یک میلیون دلار شود تا بتوان از آن به عنوان پول قانونی استفاده کرد

گاندام به MarketWatch گفته است:

این ساتوشی است که مردم برای خریدهای کوچک مثل خرید قهوه می‌توانند از آن استفاده کنند. اما استفاده از بیت کوین برای خرید کالاها و خدمات مانند دلار هنوز امکان‌پذیر نیست؛ زیرا قیمت بیت کوین هنوز به مقیاس اقتصادی مورد نیاز نرسیده است.
مردم از شمش طلا برای خرید استفاده نمی‌کنند بلکه از جزء کوچکتری از طلا استفاده می‌کنند. استفاده از بیت کوین برای خرید وسایل مختلف مانند استفاده از یک شمش طلا برای خرید غذا و نوشیدنی است.

 

گندام همچنین گفته است که قیمت بیت کوین در چند سال آینده باید به مرز قیمت یک میلیون دلاری برسد؛ برخی‌ها از هم‌اکنون روی آن شرط بندی کرده‌اند. جان مک‌افی (John McAfee) موسس شرکت آنتی ویروس McAfee می‌گوید:

ارزش بیت کوین در طول سه سال آینده، به ۵۰۰.۰۰۰ دلار خواهد رسید.

 

گاندام می‌گوید که اگر واقعا بیت کوین بخواهد به یک ارز قانونی تبدیل شود، باید به ارزش یک میلیون دلار برسد؛ چرا که مردم تنها جزئی از آن را خرج خواهند کرد و شما تنها وقتی می‌توانید این کار را انجام دهید که آن جزء، ارزش معقولی داشته باشد.

بیت کوین در اوج بحران‌های مالی دهه گذشته و به عنوان یک جایگزین برای ارزهای تحت حمایت دولت‌ها متولد شد. سهامداران بیت کوین استدلال می‌کنند که بخشی از دنیای ارزهای مدرن، ساخته دست اقتصاد است که بانک‌های مرکزی برای افزایش رشد اقتصادی، آن ارز‌ها را چاپ می‌کنند. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، از لحاظ سود اقتصادی در جایگاه برابر یا حتی بهتر از رقبای سنتی و کاغذی خود قرار می‌گیرند.

از آنجایی که بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است، تحت تسلط هیچ بانک مرکزی یا دولتی نیست؛ به این معنی که افراد می‌توانند بدون واسطه در آن عمل کنند. بخشی از جذابیت بیت کوین به خاطر همین موضوع است. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال تحت بستری به اسم بلاک چین قرار دارند؛ بلاک چین یک دفتر کل دیجیتالی است که نمی‌تواند تغییر کند و همه معاملات، مدارک وام‌ها یا تاریخچه دارایی‌ها در آن ثبت می‌شود که مهم‌ترین و مفیدترین جنبه قلمرو ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

استیو جابز، بنیانگذار فقید شرکت اپل، اعتقاد داشت بیت کوین هنوز به یک برنامه قاتل تبدیل نشده و در مسیر خود، سیستم اقتصادی را مختل نکرده است. با این وجود در ماه‌های اخیر با بررسی‌های دقیق‌تر بیت کوین در چین و همچنین نظرات مدیر بانک جی‌پی مورگان (JP Morgan) درمورد کلاهبرداری بودن بیت کوین، نشان می‌دهد یک کشمکش بزرگ در برابر ارزهای مجازی در راه است.

ویتالیک باترین (Vitalik Buterin) بنیان‌گذار دومین ارز رمزپایه بزرگ به نام اتریوم (Ethereum) هم اخیرا در مورد افزایش سریع ارزهای دیجیتال در وب‌سایت‌های مالی هشدار داد. باترین در این باره گفته است:

در واقع من فکر می‌کنم ما در یک حباب قرار داریم؛ چرا که همه مبادلات ارزهای رمزپایه در حال افزایش است و مردم خیال می‌کنند قیمت این ارزها همواره افزایش پیدا خواهند کرد. بسیاری از پروژه‌ها پول بیشتری از آنچه که در یک سرمایه‌گذاری مشترک می‌توانند به دست بیاورند، از طریق ICOها کسب می‌کنند و گاهی اوقات تناسبی بین ضرورت و سودآوری پروژه با سرمایه‌ای که جمع‌آوری می‌کنند، وجود ندارد. به علاوه این که این بازار هنوز جوان است و مردم هنوز نمی‌توانند تشخیص دهند چگونه باید بین پروژه‌هایی که در دراز مدت دوام خواهند آورد و پروژه‌هایی که زود شکست می‌خورند، تمایز قائل شوند.

 

هر بیت کوین باید یک میلیون دلار شود تا بتوان از آن به عنوان پول قانونی استفاده کرد

ویتالیک بوترین ، موسس اتریوم

 

دلایلی که باعث می شود بیت کوین به ۱ میلیون دلار برسد :

منابع خبری از تعداد میلیونرهای جهان متفاوت است اما بانک مرکزی سوئیس این تعداد را حدود ۳۵ میلیون نفر تخمین زده است. کسانی که بالای ۲ میلیون دلار سرمایه دست نخورده و آماده تجارت دارند (ثروت مالی و غیر مالی مثل سهام یا ارواق بهادار)، در این فهرست جای می گیرند. این دارایی ها ممکن است شامل کلکسیون ها و خانه های اضافی باشد.حال با بررسی این موضوع اگر این ۳۵ میلیون نفر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را داشته باشند ، چه خواهد شد ؟

این تعداد، رقم قابل توجهی در مقایسه با تعداد بیت کوینی که امروز وجود دارد، است. در حالیکه در جهان حداقل حدود ۳۵ میلیون میلیونر وجود دارد، تعداد بیت کوین، حداکثر ۲۱ میلیون واحد خواهد بود. درست متوجه شدید – بیت کوین ها هرگز به اندازه کافی برای هر میلیونر در جهان وجود نخواهند داشت و به طور مثال همه میلیونر های جهان نمی توانند هر کدام برای خودشان یک بیت کوین داشته باشند.

چرا Bitcoin ارزشمند است؟

در حالی که شما اکنون به فکر فرو رفته اید، بیایید بررسی کنیم که چه چیزی به بیت کوین ارزش داده است؟
بیت کوین ویژگی های فوق العاده ای دارد که ما می توانیم برای پاسخ از این سوال استفاده کنیم مثلا ما می توانیم با شبکه بلاک چین که غیر قابل تغییر است، بدون واسطه ثروت را به هر کجای جهان انتقال دهیم.

این ها همه قطعا ویژگی های خوبی هستند. اما آنچه که واقعا بیت کوین را ارزشمند می کند، دو ویژگی است: کمیاب بودن و اعتبار.

دیجیتالی کمیاب

هر بیت کوین باید یک میلیون دلار شود تا بتوان از آن به عنوان پول قانونی استفاده کرد

نیازمند بودن به استخراج و تعداد محدود آن باعث می شود بیت کوین ارزشمند شود.

طلا هم به همین دلیل ارزش دارد: مردم آن را می خواهند اما کمیاب است و استخراج آن مشکل است. طلای جدید (بیت کوین) هم نمی تواند ساخته شود. باید معادن آن پیدا شود و با تلاش و کوشش فراوان آن را استخراج کرد. از آنجا که دولت ها و کارخانجات نمی توانند بیت کوین را تولید کنند و همچنین تعداد محدود آن، طلا و بیت کوین کمیاب هستند. کمیاب بودن و تقاضا ارزش را به همراه می آورد.

بسیاری از وسایل در جوامع و سال های پیشین به عنوان ارز مورد استفاده قرارگرفته اند. یکی از معروف ترین آن ها، wampum است، یک گردنبند ساخته شده از نوع خاصی صدف که در ایالات متحده کمیاب بود. ارز حتما نباید به طور فیزیکی قابل کارکرد باشد و حتما باید نادر و کمیاب باشد تا ارزشمند شود.

اهمیت کمیاب بودن باعث شده که کشورها مجازات های سنگینی را برای جاعلان پول در نظر بگیرند. حتی در زمان های گذشته جعل پول یا سکه مجازات مرگ را به دنبال داشت. جعل کننده با ایجاد پول بیش از نیاز بازار باعث می شود که پول کمیاب نباشد و ارزش آن کاهش پیدا کند بنابراین باعث تورم و گرانی می شود. انجام این کار، در مقیاس بزرگ، می تواند کل اقتصاد را نابود کند. به همین دلیل است که بارها گفته شده بیت کوین تورم ندارد . چون حداکثر تعداد آن مشخص است و کسی نمی تواند آن را جعل کند.

اعتبار

طلا مانند بیت کوین یک ویژگی دیگر دارد که برای هر فروشگاه و هر ارز بسیار مهم است: اصالت و اعتبار. هزاران سال است که طلا به عنوان یک ارز و به عنوان یک پول ارزشمند استفاده می شود. از آنجا که طلا کمیاب بوده است، در پول، جواهرات، تاج و قصرها مورد استفاده قرار گرفته است. طلا به طور جهانی با ثروت همراه است.

شاید بگویید که بیت کوین پدیده ی جدیدی است و اعتبار طلا را ندارد و آن را نامعتبر بدانید. اما در جهانی که به سرعت در حال حرکت از آنالوگ به دیجیتال است، حتی یک فناوری جدید مانند بیت کوین می تواند اصیل و معتبر باشد. هنگامی که پول هم از آنالوگ به دیجیتال تبدیل شود، بیت کوین قطعا مناسب این حوزه است. از هزاران واحد پولی مختلف که خود را “ارز دیجیتال” نامگذاری می کنند، بیت کوین اولین است. بیت کوین یک مدعی بزرگ و معتبر است.

تعداد زیادی آلت کوین بزرگ وجود دارد، اما هیچ کدام از آن ها اولین نبوده اند. هیچ کدام از آن ها نمی توانند ادعا کنند که بهترین باشند. هیچ کدام از این ها ارزش بازار بیت کوین را ندارند. بیت کوین اولین است، دارای بیشترین اثر در شبکه بلاک چین است و از همه شناخته شده تر و معتبر تر است.

دارایی یا ارز؟

اقتصاددانان و کارشناسان امور مالی سال هاست با یکدیگر بحث می کنند که آیا این یک دارایی است یا یک ارز. از لحاظ ارزش گذاری بیت کوین، این مسئله زیاد مهم نیست. اهمیتی ندارد چگونه مردم از بیت کوین استفاده می کنند؛ مهم است که چرا مردم آن را انتخاب می کنند.

آینده بیت کوین

آینده بیت کوین به احتمال قریب به یقین روشن خواهدبود. تحلیلگران و معامله گران مختلف تلاش کرده اند تا ارزش بیت کوین را در آینده حدس بزنند، برخی معتقدند که تا یک یا دو سال آینده قیمت بیت کوین به ۱۵۰۰۰ دلار خواهد رسید.

اما خیلی ها این را فراموش کرده اند که اگر بیت کوین طلای دیجیتال است، این ارزش بلند مدت آن است که واقعا اهمیت دارد. بیت کوین نادر است. بیت کوین کمیاب است . اکثریت قریب به اتفاق، حتی یک عدد بیت کوین کامل ندارند چون تعداد آن محدود است و این باعث تقاضا می شود. تقاضا تقاضا و تقاضا و در نهایت قیمتی که فکرش را نمی توانید بکنید. بیت کوین به راحتی می تواند بسیار ارزشمند باشد که حتی همه میلیونرها هم نمی توانند از آن یک واحد داشته باشند.


منابع : ارزدیجیتال ، ستاره سهیل ، ویکی پدیا ، کوین تلگراف ، کوین دسک

 

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
Fatimah
Fatimah
5 سال قبل

سلام...سوالی داشتم..100000ساتوشی معادل با چند دلاره الان؟؟خواهش میکنم جواب بدین

محمود گنج خانلو
محمود گنج خانلو
5 سال قبل

سلام وقت بخیر ارزش هربیت کوین درحال حاضرچقدر ارزش اینو داره که براش وقت و سرمایه صرف کنیم

علی افتخاری
علی افتخاری
5 سال قبل

4000$

Saleh
Saleh
5 سال قبل

با سلام و عرض احترام. سرکار خانم در مورد تهیه ماینر توضیحاتی نیاز داشتم. چه برند ؟ و از کجا میتونم تهیه کنم
و نیز توضیحاتی راجب جزعیات ماینرها

امیرعلی مختاری
امیرعلی مختاری
5 سال قبل

یعنی فرقی میکنه واسم من تازه وارد بیت کوین شدم حرفهایی راجب به دعوت کردن دوستی و امتیاز دادن به من شنیدم ایا درسته
اگه میشه رهنمایی کنید خانمه بهاره کحال میخام اطلاع داشته باشم و فعالیتم رو بیشتر کنم

امیرعلی مختاری
امیرعلی مختاری
5 سال قبل

باسلام و عرض خسته نباشید خدمت تمامه دوستداران بیت کوینلطفا من را رهنمایی کنید خانمه بهاره کحال دعوت کردن کسی به این برنامه چه مزیتی برایه من دارد و اگر لینک نصب برنامه رو ازطریق واتس اپ فرستادم و براش نصب کردم و با جیمیل وارد بیت کوین شد میتونه از اطلاعات شخصی من استخراج کنه بعنوان مثال هک کنه گوشی و چیزایه شخصی من واسش قابله مشاهده است

هلن تهرانی
هلن تهرانی
6 سال قبل

سلام بهاره کحال ممنون میشم اگه ی مقدار اطلاعات جامع تر و دقیقتر بتونم ازتون بگیرم در مورد خرید سخت افزار و نحوه نصب و راه اندازی و استخراج از معدن اگر ممکنه ای دی تلگرامم رو بذارم و ازتون مشاوره بگیرم