ماینرها برای تولید هر بیت کوین چقدر هزینه می‌کنند؟ تأثیر هزینه‌ها بر قیمت

ماینرها برای تولید هر بیت کوین چقدر هزینه می‌کنند؟ تأثیر هزینه‌ها بر قیمت

یکی از نگرانی‌های سرمایه‌گذاران بیت کوین این است که ماینرها تصمیم به فروش بگیرند و با افزایش فشار فروش، قیمت این ارز دیجیتال باز هم کاهش یابد. با این حال، داده‌های جدید نشان می‌دهند که در قیمت‌های فعلی، ماینرها نه‌تنها در ضرر نیستند، بلکه سود هم می‌کنند و میزان انباشت خود را افزایش داده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، استخراج بیت کوین در قیمت‌های فعلی بیشتر از هر زمان دیگری سودآور است و بنا بر داده‌های جدید، احتمال اینکه ماینرها تصمیم بگیرند به‌شکل دسته‌جمعی فشار فروش این ارز دیجیتال را افزایش دهند، خیلی کم است.

در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی)، کاربری به نام ونچرفاندر (VentureFounder) در توییتر به این موضوع اشاره کرد که حتی قیمت ۴۲,۰۰۰ دلاری بیت کوین هم ۲۰ درصد بیشتر از هزینه‌ای است که ماینرها برای استخراج یک واحد بیت کوین می‌پردازند.

با اینکه قیمت بیت کوین در حال حاضر ۲۷,۰۰۰ دلار کمتر از اوج تاریخی اخیر است، این ارز دیجیتال بیشتر از هر زمان دیگری برای ماینرها جذاب شده و هش ریت آن در این هفته به اوج جدیدی رسیده است.

از طرفی، برخی نگران بودند که با کاهش دوباره قیمت بیت کوین، ماینرها فشار فروش را افزایش دهند؛ اما این افراد با مشاهده داده‌های جدیدی که نشان می‌دهند سود و زیان ماینرها در چه قیمتی سربه‌سر می‌شود، کمی آرام گرفته‌اند.

ونچرفاندر، با اشاره به شاخص «هزینه‌های تولید بیت کوین» تأیید کرد که هم‌اکنون قیمت سر‌به‌سر بیت کوین برای ماینرها ۳۴,۰۰۰ دلار است.

او در توییتر گفت:

تسلیم‌شدن ماینرها همیشه دلیل اصلیِ بدترین ریزش‌های بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) و مارس ۲۰۲۰ (فروردین ۹۹) بوده است. اگر قیمت بیت کوین کمتر از هزینه تولید آن باشد، این ریسک به‌ وجود می‌آید که ماینرها بخواهند اقدام به فروش کنند. در مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت)، که قیمت بیت کوین به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار رسید، بازار با ریسک فروش ماینرها مواجه بود. اکنون اما هزینه تولید بیت کوین ۳۴,۰۰۰ دلار است؛ یعنی ۲۰ درصد کمتر از قیمت فعلی.

ماینرها برای تولید هر بیت کوین چقدر هزینه می‌کنند؟ تأثیر هزینه‌ها بر قیمت
مقاسه هزینه‌های استخراج و قیمت بیت کوین

در نتیجه، به‌خاطر سودآوری و چشم‌انداز بیت کوین دلیلی وجود ندارد که ماینرها بخواهند بیت کوین‌های خود را بفروشند.

ابداع‌کنندهٔ شاخص هزینه‌های تولید بیت کوین، چارلز ادواردز (Charles Edwards)، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کاپریول (Capriole) است. او در سال ۲۰۱۹ با انتشار مطلبی در وب‌سایت مدیوم (Medium) توضیح داد که کارمزد تراکنش‌هایی که به‌عنوان پاداش به ماینرها داده می‌شود، عامل دیگری است که از آنها در برابر نوسانات آنی قیمت محافظت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که هزینه‌های آنها بیشتر از درآمدشان شود.

او گفته آن‌طور که از داده‌های مربوط به گذشته پیداست، هزینه برق مصرفی تولید بیت کوین، قیمت کف بیت کوین در بازار را تعیین می‌کند.

ماینرها امسال تغییرات آنی قیمت بیت کوین را دنبال نخواهند کرد

با ثبات قیمت بیت کوین در سطوح کمتر از ۵۰,۰۰۰ دلار، ماینرها کاری را انجام می‌دهند که به نفع آنهاست.

در دو ماه گذشته، اکثر ماینرها به‌جای فروش بیت کوین‌های خود، آنها را انباشت و ذخیره کردند. میزان انباشت آنها در این مدت حتی بیشتر از زمانی بود که بیت کوین در اوج قیمت خود قرار داشت.

این مسئله نشان می‌دهد که ماینرها ترازنامه‌ مثبتی دارند و در آینده هم همین‌ طور خواهد بود؛ در نتیجه ترس از مشکلات اقتصادی در حال حاضر بر بخش ماینینگ فشاری وارد نمی‌کند.

ماینرها برای تولید هر بیت کوین چقدر هزینه می‌کنند؟ تأثیر هزینه‌ها بر قیمت
نمودار نرخ هش بیت کوین در یک سال گذشته

از طرفی دیگر، تحلیلگران مشهور معتقدند قیمت بیت کوین در بدترین حالت ممکن هم کمتر از ۳۰,۰۰۰ دلار نمی‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
oveys.mine
oveys.mine
۲ سال قبل

من که مجانی ماین میکنم 😂

محمد زارعی
محمد زارعی
۲ سال قبل

من نمیدونم مبنای محاسبات اینا چی بوده ولی اگه سر از ماینینگ در بیارین میفهمید که خیلی کمتر از این عدد ها در میاد شما برق کیلو واتی 0.03 دلار حساب کنید که این برق صنعتی در کشور هایی مثل چین و روسیه و قزاقستان هستش نهایت در بیاد کیلوواتی 0.04 حالا قیمت دستگاه هم بهش اضافه کنید و گرون ترین و بروز ترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین مثل s19 pro یا s19 xt رو تو سایت whattomine براش محاسبه انجام بدین میفهمین عدد واقعی از این اعدادی که در این مقاله اومده خیلی کمتره و این اعداد حتی ذره ای نزدیک به اعداد واقعی نیستن....