کاهش سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال؛ اتریوم آرام‌آرام نزدیک می‌شود

کاهش سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال؛ اتریوم آرام‌آرام نزدیک می‌شود

سلطه (دامیننس) بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال روز شنبه تا ۳۸.۳‌درصد کاهش پیدا کرد. در این میان، اتریوم بیش از پیش خود را به صدر نزدیک‌تر کرده است.

به گزارش دیکریپت، روز شنبه با سقوط بازار ارزهای دیجیتال، سهم بیت کوین از کل بازار تا نزدیک پایین‌ترین سطح تاریخ کاهش پیدا کرد. همزمان با سقوط سایر ارزهای دیجیتال، سلطه اولین و بزرگترین ارز دیجیتال بازار تا سطح ۳۸.۳‌درصد هم پایین آمد.

در سال جاری میلادی، فقط یکبار سلطه بیت کوین پایین‌تر از این مقدار بوده است که به ماه مه (خرداد) برمی‌گردد. در آن زمان، سلطه بیت کوین به ۳۷.۷۶‌درصد رسیده بود. همچنین، در کل تاریخ ارزهای دیجیتال کمترین سلطه بیت کوین بر بازار ۳۳‌درصد بوده است که در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) رقم خورد. در طول سال ۲۰۱۸، سهم بیت کوین از بازار روی محدوده ۴۰‌درصد بالا و پایین می‌شد.

دامیننس بیت کوین به‌زبان ساده برابر است با ارزش بازار بیت کوین نسبت به کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال. مثلاً اگر دامیننس بیت کوین ۴۰درصد باشد، به این معنی است که بیت کوین ۴۰درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. از این شاخص در تحلیل‌ها خیلی استفاده می‌شود.

کاهش سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال؛ اتریوم آرام‌آرام نزدیک می‌شود
نمودار سلطه ارزهای دیجیتال بر بازار

پس از سقوط بازار ارزهای دیجیتال در روز شنبه، سلطه بیت کوین دوباره اوج‌گیری کرد و اکنون که در حال نگارش این گزارش هستیم، طبق داده‌های کوین مارکت کپ این شاخص روی عدد ۴۰.۸‌درصد قرار گرفته است.

سقوط بزرگ روز شنبه که از جمعه آغاز شده بود، تمام بازار ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار داد؛ اما در این میان بیت کوین از جمله ارزهایی بود که ضربه سختی خورد. نگرانی‌ها از شیوع کرونای اومیکرون و همچنین اعلام فدرال رزرو آمریکا مبنی بر «خطر بیشتر تورم» بازارهای سنتی را با کاهش مواجه کرد و بازار ارزهای دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نبود.

با اوج‌گیری فشار فروش بیت کوین از سوی سرمایه‌گذاران، قیمت و سلطه بیت کوین هر دو کاهش پیدا کرد.

البته از روز یکشنبه بیت کوین دوباره به بالا برگشت و بخش بزرگی از سقوط خود را جبران کرد. در روز یکشنبه هر واحد بیت کوین با نرخ حدود ۴۹,۰۰۰ دلار معامله شد که فقط ۱‌درصد پایین‌تر از قیمت روز گذشته‌اش بود و ۱۰‌درصد نسبت به هفته گذشته کاهش پیدا کرده بود.

افزایش سلطه اتریوم

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار هم طی روزهای گذشته با کاهش قیمت مواجه شد؛ اما از نظر سلطه بر بازار با توجه به فروش گسترده بیت کوین، اتریوم روزهای خوبی را تجربه می‌کند. داده‌های بازار نشان می‌دهد سهم اتریوم از بازار حالا حدود ۲۰‌درصد است؛ بالاترین رقم از سال ۲۰۱۸.

برای اینکه رشد سلطه اتریوم را بهتر درک کنید، در ماه مارس سال جاری میلادی (اسفند ۹۹)، سهم اتریوم از بازار فقط ۱۱‌درصد بود.

برخی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال معتقدند که ممکن است در آینده نزدیک جابه‌جایی (Flippening) رخ دهد و اتریوم جای بیت کوین را در صدر بگیرد.

کاهش سهم بیت کوین از بازار ارزهای دیجیتال؛ اتریوم آرام‌آرام نزدیک می‌شود

به تغییر سلطه یک ارز دیجیتال، جابه‌جایی یا فلیپِنینگ می‌گویند. جابه‌جایی زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش بازار یک ارز دیجیتال از ارز دیگری سبقت بگیرد. جابه‌جایی سلطه مهم است؛ چون نشان‌دهنده ماهیت رقابتی بازار ارزهای دیجیتال است.

البته با بررسی بازار می‌‌توان گفت که اتریوم هنوز راه درازی تا پشت‌سرگذاشتن بیت کوین در پیش دارد. ارزش بازار اتریوم در زمان نگارش این گزارش حدود ۴۶‌درصد پایین‌تر از بیت کوین است. برای رسیدن اتریوم به بیت کوین، اگر قیمت بیت کوین را ثابت فرض کنیم، قیمت اتریوم باید دو برابر شود و به بالای ۸,۰۰۰ دلار برسد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
موری
موری
2 سال و 2 ماه قبل

بیت کوین تا هاوینگ بعدی که حدود 2 سال ونیم دیگه طول میکشه یه مقدار افت و خیز داره چون استخراج کنندگان رفتاری غیر قابل پیش بینی دارند . ولی هر چقدر میزان پاداش استخراج کنندگان کمتر بشه که آن هم در هاوینگ های بعدی بیشتر تاثیرشو میزاره میشه به ثبات و افزایش بسیار زیاد بیت دل بست یادتون باشه اکثر ارزها محدودیت تعداد ندارند ولی بیت کوین فقط 21 میلیون هست پس به ارزهای دیگه نمیشه دلخوش بود . بیت کوین خیلی آرام و در هر هاوینگ که 4 سال به 4 سال اتفاق می افته خودشو ارزشمندتر میکنه طوری که در هاوینگ های بعدی ارزهای دیگه به شاه بودن بیت کوین اعتراف میکنند . من از ارزهای دیگه بدم نمیاد ولی چون محدودیت تعدادشون خیلی بیشتر از بیت کوین هست یه احساسی بهم میگه تا یه محدوده ای نمیتونند رشد کنند ولی بنظرم هر ارزی که در کوتاه مدت یا بلند مدت بتونه وضعیت ما رو یه تکان اساسی بده و پولدارمون کنه باید ازش استفاده کرد.ولی در نهایت بازم از بیت کوین چشم برندارین اولین ارز بیت کوین بوده آخرین ارز هم خودشه ولی در بلند مدت .تا میتونین بیت کوین بخرین به امید پولدارشدن همه اتون

مهران
مهران
2 سال و 2 ماه قبل

اتریوم هر کس داره میخرم به قیمت فردایی :)

مهدی بدری بلقان
مهدی بدری بلقان
2 سال و 2 ماه قبل

خوب شدنیه. تا دو نهایت ۳ سال دیگه اتریوم جای بیت رو می گیره. البته اگه با دقت نگاه کنیم شاید هیچ وقت نتونه جای بیت برسه چون سولانا. فانتوم و از هایی از این قبیل کوچ زیادی از ارزهای دیگر رو از اتریوم به خود را دارند

مهرداد
مهرداد
2 سال و 2 ماه قبل

اتریوم واگرایی وحشتانکی داره و یه مشکل تکنیکی داره که در آپدیت جدیدش میزنه بیرون، در نتیجه حتما حد ضررتون رو رعایت کنید.