بیت کوین، پیشتاز در دیجیتالی کردن سیستم پولی جهانی و صنعت مالی

بیت کوین، پیشتاز در دیجیتالی کردن سیستم پولی جهانی و صنعت مالی

در طول دهه های گذشته، شرکت هایی که تقریباً هیچ دارایی فیزیکی نداشتند به موفق ترین کسب و کارها در حوزه ی صنایع مربوط به خود تبدیل شدند. بیت کوین، در دیجیتالی کردن سیستم پولی جهان پیشتاز است و در مسیر رقابت با ارزهای فیات (بدون پشتوانه) موجود و صنعت مالی قرار گرفته است.

اوبر(Uber)، ایر بی ­ان­ بی(Airbnb) و آمازون(Amazon)

آمازون که از سال ۱۹۹۷(۱۳۷۶) به عنوان یک حباب و مدل کسب و کار ناپایدار مورد انتقاد قرار گرفته بود، بیش از دو دهه است که با ارزش گذاری بازاری ۵۴۴ میلیارد دلار(۲،۲۵۹،۲۳۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان)، دومین شرکت فناوری بزرگ در بازار جهانی می باشد.
سرانجام، آمازون که با پیشتازی در زمینه ی ارائه سرویس در صنعت بین المللی تجارت الکترونیکی(e-commerce) تکامل یافت در چند سال اخیر از نرخ رشد علی بابا(Alibaba) پیشی گرفته است.

بیت کوین، پیشتاز در دیجیتالی کردن سیستم پولی جهانی و صنعت مالی

کسب و کارهایی نظیر Uber و Airbnb که از لحاظ ساختاری مشابه آمازون هستند در گرایش به محدود کردن دارایی های فیزیکی، از حد مورد انتظار سرمایه گذاران بسیار فراتر رفته اند.
Uber نیز همانند آمازون، برای بهره برداری گسترده تر جهانی از شبکه ی حمل و نقل و به اشتراک گذاری خودرو (ride-sharing)، بسیاری از خودروها را پذیرش نمی کند.
Airbnb مستغلات زیادی را برای تقویت شبکه در بازار رفاهی (hospitality marketplace) نگه نمی دارد.

بیت کوین، پیشتاز در دیجیتالی کردن سیستم پولی جهانی و صنعت مالی

با وجود عدم وجود دارایی های فیزیکی، سه شرکت ذکر شده در بالا توسط فناوری های نوآورانه و انقلابی، به طور کامل صنایع مربوط به حوزه ی خودشان را متحول کرده اند.

دیجیتالی کردن پول توسط بیت کوین

بیت کوین، تقریباً به طور یکسانی در فرآیند دیجیتالی کردن صنعت مالی جهانی و دیجیتالی کردن پول پیشتاز است، در حالی که کاربران بیت کوین می توانند روش نگهداری ارزهای دیجیتالی به سبک پول های فیزیکی را انتخاب کنند، اما اکثر قریب به اتفاق آن ها، بیت کوین ها را در کیف های پول و پلتفرم های تجاری ذخیره می کنند.
تراکنش های بیت کوین به شیوه ی همتا به همتا(peer-to-peer) بدون وجود واسطه انجام می شوند.

بیت کوین، پیشتاز در دیجیتالی کردن سیستم پولی جهانی و صنعت مالی

استیفن برنز(Stephen Burns) به عنوان نویسنده ای برجسته، یک کارآفرین و معامله گر در توییتر خود اظهار داشته:

آمازون هیچ فروشگاهی ندارد
اوبر هیچ ماشینی ندارد
فیسبوک هیچ محتوایی تولید نمیکند
علی بابا هیچ موجودی کالایی ندارد
اِیر بی اِن بی هیچ املاک و مستغلاتی ندارد
و بیت کوین هم پول فیزیکی ندارد

بیت کوین، پیشتاز در دیجیتالی کردن سیستم پولی جهانی و صنعت مالی

در حال حاضر، بیت کوین به طور فزاینده ای رسمیت یافته و به عنوان منبع قدرتمند ذخیره ی ارزش و مأمنی برای دارایی ها و به عنوان طلای دیجیتالی شناخته شده است.
صندوق پوشش ریسک(Hedge funds)، سرمایه گذاران نهادی و معامله گران خرده فروش(retail traders) به سوی بازار بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده شتافته اند تا در سرمایه گذاری بر روی بیت کوین شرکت کنند که Leo Melamed مدیر CME، آن را به عنوان یک “کلاس جدید دارایی” توصیف کرده است.

در دراز مدت، بیت کوین توسط ارزهای فیات و پولی موجود، سیستم های بانکی و مالی که بازار جهانی را در دست خود دارند، رقابت کرده و در نهایت جای پای خود را به عنوان ارز دیجیتالی جهانی، محکم خواهد کرد.

 

 

نظر شما در اینباره چیست؟ آیا ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین می توانند نقش پررنگی در آینده مالی دنیا ایفا کنند؟ چه موانعی بر سر راه این فناوری وجود خواهد داشت؟ ما را از نظرات خود آگاه کنید

 

 

منبع: cointelegraph
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مهرشاد
مهرشاد
۶ سال قبل

سلام ببخشید ی سوال.سود این شرکتا توی چیه؟